BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 36 ErsteErste ... 511121314151617181925 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 351

"Komödienstadel SDSM" Branko holt alte Garde wieder an Bord!

Erstellt von Zoran, 31.10.2011, 20:34 Uhr · 350 Antworten · 23.274 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.597
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Was bedeutet die Karte oder was versucht uns die Karte zu Übermitteln ?

 2. #142
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Was bedeutet die Karte oder was versucht uns die Karte zu Übermitteln ?
  Das du anfangen sollst dich als Mazedonier zu fühlen, denken und zu handeln, deine albanische Abstammung macht dir keiner strittig.

 3. #143
  Bendzavid
  Die Frage ist nur von welcher Partei ist dieses Plakat?

 4. #144
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Die Frage ist nur von welcher Partei ist dieses Plakat?
  Habe keine Ahung, habe das Bild aus Zufall gefunden. Glaube nicht dass das Plakat von einer Partei entstammt, ich glaub die hat ein Blogger selber erstellt.

 5. #145
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Der gescannte Artikel ist von 2003, Titel: Ljubco ist schuld an der Kriminalität in MK


  Споделете ја веста
  АКТУЕЛ, 24 јануари 2003
  Интервју со Мане Јаковлески, еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ

  Змејковски: како голтарот Љубчо Георгиевски стана голем бизнисмен!

  03ЈУЛ 201215:46


  Како Љубчо Георгиевски, човекот кој во деведесетите години немаше скршен динар в џеб, немаше пари ни за градски автобус стана голем бизнисмен, тоа треба да се провери, повикуваБорис Змејковски, еден од основачите на ВМРО – ДПМНЕ.

  Според Змејковски, првиот генерален секретар на ВМРО – ДПМНЕ, институциите треба да се заинтересираат и да направат проверка на потеклото и на патот на парите, капиталот, недвижностите што ги има Љубчо Георгиевски.

  Надлежните органи, како што вели, треба да направат многу проверки: како Георгиевски го купил хотелот во Делчево, како се приватизирала „Белимбегово“, една од најголемите живинарски фарми, како работело „Благовестие“…. Змејковски не се противи на инспекциска проверка и на неговиот бизнис – дури вели дека е спремен и во присуство на новинари да се изврши ревизија на неговото финасиско работење:
  „ Фабриката „Иднина“ во Кратово ја купив на јавна лицитација. И сега во оваа тешка криза таа добро работи и вработува 50 луѓе. Инспекциите може точно да проверат како и колку пари биле уплатени за таа фабрика. Парите јас не ги носев во торби. Точно се знае како е влезен и од каде е секој денар. Јас сум човек со корен, наследство, капитал. Георгиевски беше голтар, а стана голем бизнисмен“, вели Змејковски.

  Љубчо Георгиевски завчера беше обвинет од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски,Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов и Дијана Таранталовска дека зад соработката и можноста за коалицирање со некогашниот ривал, Бранко Црвенковски и СДСМ, стојат само бизнис интереси. Претседателот на ВМРО – НП вчера им одговори со писмо на основачите во кое меѓудругото го обвини Змејковски и за сомнителен бизнис.

  Георгиевски го повика Змејковски на јавноста да и соопшти колку капитал тој има во Република Македонија и на кој начин го има стекнато.

  „ Тоа се ноторни лаги. Георгиевски сака од оваа хаотична ситуација во која е да го сврти вниманието.Толку време беше претседател на партијата, беше премиер, ако имало какви било сомнежи во моето финасиско работење, тоа можел да го провери во секое време. Инситуциите беа во негови раце, а како претседател на партијата ова прашање можеше да го постави на конгрес, пред органите на партијата. Ги имаше сите механизми. И се проверуваше, имав инспекции и немам ништо против тоа. Ги повикувам и сега да дојдат и да го проверат работењето на мојата фирма. Јас немам што да кријам. Но, треба некој да провери и како Георгиевски ги направи парите и се што земал на туѓо име, што опљачкал“, порачува Змејковски кој од самите почетоци на формирањето на партијата му бил буквално и личен финансиер на Георгиевски кој покрај отровните стрели што му ги упати на поранешниот сопартијец и пријател со јавноста го подели признанието дека сепак од сите таканаречени основачи, само Змејковски го признава за основач на ВМРО – ДПМНЕ.

  Змејковски во отворениот телефонски разговор денеска се потсети дека откако Георгиевски станал премиер во 1998 година всушност почнала и хајката против него под диригентската палка на покојната Доста Димовска која преку службите на УБК го контролирале буквално секој чекор на тогашниот генерален секретар:

  „ Не ми беше јасно зошто човекот кому му помогнав многу во животот, му крстив дете има потреба како што подоцна разбрав од сопартијците да ме мести“.

  Кога Змејковски решил да се соочи со Георгиевски и од прва рака да слушне кои се причине за хајката и за обидите да му смести финасиски малверзации добил ваков одговор:

  „ Јас морам да те скршам тебе финасиски, ти си опасен за мене“, се присетува Змејковски кој како што рече денеска после се „не е вредно, ниту има логика човек да се замара со промашен политичар каков што според него е Георгиевски.

  Змејковски по разидувањето со Георгиевски и Доста Димовска во 2000 година ја напушти партијата во која беше еден од основачите и формира нова партија ВМРО – ВМРО (Вистинска) на која беше лидер се до нејзиното расформирање и враќање во ВМРО-ДПМНЕ под водство на Никола Груевски.

 6. #146

  Registriert seit
  15.02.2012
  Beiträge
  570
  alles fit im schritt in makedonien ?

 7. #147
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von blubb Beitrag anzeigen
  alles fit im schritt in makedonien ?

  Zu heiß, d.h. glitschiger Schritt egal wo man hinsieht

 8. #148
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zoki, Ljubco glupco und seine Company sind nicht von SDSM! Auch wen sie koalizieren sollten ändert das nichts daran das er von VMRO war. Die Koalition mir VMRO macht ja DUI auch nicht zu Makes

 9. #149
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Zoki, Ljubco glupco und seine Company sind nicht von SDSM! Auch wen sie koalizieren sollten ändert das nichts daran das er von VMRO war. Die Koalition mir VMRO macht ja DUI auch nicht zu Makes

  Also so gesehen VMRO und Dui Geschäftspartner

 10. #150
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ФОТОВЕСТБранко фатен во лага - СДСМ дреме на грчки плажи, а не шпарта низ Македонија!

  Од компир-манџата на баба Деспина, право на октопод и лигњи во Грција.
  СДСМ преку ноќ ги заборави селаните и се врати на луксузниот живот. Џабе се тезите дека веќе нема да глумат елитна партија која ќе води политика од кафулиња, туку дека ќе се доближат до народот. Бадијала се и фалбите дека дури и преспивале по туѓи куќи и јаделе вкусни домашни јадења.
  Работното лето на социјалдемократите веројатно се префрли во кај нашиот јужен сосед. ВЕЧЕР дојде до фотографија од пратеникот Јани Макрадули од плажите во Грција, направена во саботата, неколку дена по средбите со граѓаните низ Македонија, кои ги убедуваа дека треба да им ја дадат довербата на следните избори. Местото се вика Каламици и се наоѓа на вториот крак. Веројатно дел од опозиционерите само физички биле присутни на собирите низ Македонија, а мислеле на песочните плажи.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 07.11.2011, 04:30
 2. "Der Albaner" holt 2 Filmpreise in Moskau
  Von Karim-Benzema im Forum Rakija
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 05.12.2010, 00:16
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 19.10.2008, 00:39
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 19.01.2008, 21:47