BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 17 von 36 ErsteErste ... 713141516171819202127 ... LetzteLetzte
Ergebnis 161 bis 170 von 351

"Komdienstadel SDSM" Branko holt alte Garde wieder an Bord!

Erstellt von Zoran, 31.10.2011, 20:34 Uhr 350 Antworten 23.249 Aufrufe

 1. #161
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867


  Obedineti za Makedonija gehe kollektiv zu DPMNE ber

  НОВА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „ПРЕМИН“

  Обединети за Македонија преминува во ВМРО-ДПМНЕ

  Текст: Kајгана/Макфакс
  Македонија | 20 јули 2012

  Обединети за Македонија на Љубе Бошковски згаснува, а членовите преминуваат во ВМРО-ДПМНЕ. Ова на прес-конференција денес го соопшти Наталија Ивчева, член на претседателството на партијата.
  Вели дека одлуката е донесена од 95 отсто од општинските органи на партијата.
  „Ова го правиме за да не се вратат на власт Љубчо Георгиевски и Бранко Црвенковски. Тука се оние кои се спротивставија на Љубчо и Бранко. Овие претседатели на партиски органи кои носат одлуки, не можат да бидат дел од коалиција која ја предводат Бранко, Љубчо и Тито. Ние членовите на ОМ, дури 95 отсто од Општинските органи кои ја претставуваат силата на партијата, решивме партијата ОМ да биде згасната, а членовите да се претопат во ВМРО-ДПМНЕ. Народот ќе ги порази Црвенковски и Георгиевски. Ова е самостојна одлука на сите органи, потврдено со сите поединечно, со потпис и печат", изјави Ивчева.
  Не коментираше каков е ставот на лидерот на партијата Љубе Бошкоски, кој се наоѓа на отслужување затворска казна во „Идризово".
  „За ставот на Љубе, прашајте си го него, претседателот не е партија. Според статутот, секој еден кој ќе се повика од името на ОМ, тоа значи дека лажно се претставува. Печатите не се поништени. Постои закон како се поништуваат печатите", изјави Ивчева.  НАТИ ДАЈ МИ ГО!!!!! 2. #162
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beitrge
  1.355
  omg, wenn ich ne fucking sotiale partei in mazedonien machen wrde, htte die mehr chancen an die macht zu kommen als die sdsm sorry ich weiss ja nicht ob das von den medien bewusst so gesteuert wird, aber alles schlagzeilenwrdige was ich von ihnen lese sind fettnpfchentritte und hnliches...

  crvenkovski muss gehen, so schnell wie mglich und seine freunde gleich mit dazu inkl. sekerinska. die schaden dem staat ohne dass sie an der macht sind.

 3. #163
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  SDSM disappoints with protest in Negotino
  Monday, 23 July 2012

  Around 1,000 brave Macedonians, members of the largest opposition party (SDSM) continue to be bussed around the country to attend what can be described as brutally dissapointing protests.
  Earlier this year, the SDSM had announced massive protests, dubbing them "working summer", however each protest has been more disappointing than the next.
  It was the same case as the one in Negitno this weekend. Just like in every other city, bus after bus came from Veles, Strumica, Prilep, Kumanovo, Bogdanci and Demir Hisar to bring around 1,200 people to Negotino. Most of the people who showed up have already attended protests in other cities.

  Reports from Negotino suggest there were around 1,400 protester in total, out of which 300 were from Negotino. The rest came on buses from elsewhere.  The athmosphere itself looked like anything but a protest. People ate sandwiches and chatted with eachother while Crvenkovski introduced Silvana Filipova for mayoral candidate for the upcoming elections.

 4. #164
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296
  ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема со што да се пофали, па измислува


  Го повикуваме СДСМ и Игор Ивановски да се потсетат и да набројат што добро направија за Неготино додека управуваа со државата. Бидејќи нема ниту една добра работа која ја направија, ние ќе потсетиме што лошо направија за граѓаните на Неготино, изјави денеска Зоран Коњановски од ВМРО-ДПМНЕ.
  Интегрален текст од изјавата на Зоран Коњановски

  Функционерите од СДСМ нека им објаснат на неготинските земјоделци зошто не добиваа субвенции, за разлика од денес кога добиваат 130 милиони евра?
  Зошто државното земјиште го делеа на свои блиски послушници и лојални спонзори? Ако до 2006 година бea склучени само 411 договори, од 2006 до сега се вклучени 6 172 договори. Значи 411 наспроти 6172.
  Нека објаснат зошто во 2003 година вкупното производсво на сите преработувачки компании изнесуваше 21 000 тони, а во 2011 изесува 53 000 тони?!
  Ако во 2005 обработливата површина за органско производство беше 266 хектари и 50 регистрирани органски оператори во 2010 имаме 5 266 хектари и 526 оператори.
  Ако толку добро им одело на земјоделците нека им објаснат зошто во 2006 извозот на земјоделски производи беше 240 милиони евра, а во 2011, 470 милиони евра.
  Што се однесува до извозот на вино истиот е двојно зголемен во спореба со времето кога СДСМ беше на власт. Извозот на македонско вино во 2005 година изнесуваше 28,9 милиони евра. Додека во 2011 година, од извоз на вино Македонија оствари 44,7 милиони евра приход.
  СДСМ да не замајува и да одговори како Тиквеш му го даде на Свето Јаневски за да после СДСМ ги уценува и малтретира македонските земјоделци.
  СДСМ нема донесено ниту една инвестиција во Неготино. За разлика од ова, Владата на ВМРО-ДПМНЕ ја донесе Кромберт и Шуберт која обезбедува 2500 врабтувања, Кемет Електроникс 500 нови работни места, Технокозе 1500 нови работни места, Џонсон Контролс која отвора втора фабрика и нови 1427 работни места, Еуроиталија 200 нови работни места, Мадерсон Груп 200 нови работни места, Стил кон 100 нови работни места.
  Одговорноста за овие упропастени судбини е на СДСМ. Во однос на ИМГ која сакаше да гради фабрика е во сопственост на човек кој СДСМ го лансираше за еден од кандидатите за Премиер пред изборите. ВМРО-ДПМНЕ и тогаш и сега јасно кажува дека нема да дозволи загадување на Неготино.
  Со СДСМ започна и се реализира пропастот на скоро сите неготински државни фирми. Од фабриката 9 мај Неготино отпуштија 800 луѓе, од Јадран Неготино без работа останаа 150 луѓе, од Југотон Моша Пијаде Неготино 70 луѓе, од фабриката Македонија без работа останаа 150 луѓе итн.
  И на крај нема човек кој реално верува во она што го говори СДСМ. Тие ништо добро не направија. СДСМ за македонскиот земјоделец е синоним за криминал и пустош. Тие немаат бројки, немаат примери со кои можат да се пофалат. Затоа измислуваат и лажат. Но народот не може да се излаже и затоа не им верува.
  ВМ О-ДПМНЕ: СДСМ нема со што да се пофали, па измислува

 5. #165
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Das SMK stellt Strafanzeige gegen Georgievski
  СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

  СМК ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ГЕОРГИЕВСКИ!


  20 јули 2012 година, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес денес поднесе кривична пријава против Љубчо Георгиевски, поранешен претседател на Владата на Република Македонија, за кривично дело загрозување на територијалната целина на државата од членот 307 на Кривичниот законик на Република Македонија, затоа што во периодот на 2001 година, како претседател на Владата на Република Македонија со мандат од 1998 до 2002 година, преземал дејствија за отцепување на територијата на Република Македонија и дел од таа територија да ја припои кон Република Албанија, на начин што откако стапил во разговори со тогашниот премиер на Република Србија Зоран Ѓинѓиќ, договорил дел од таа територија на општините Гостивар, Тетово и Дебар да се отцепи од Република Македонија и да се припои кон Република Албанија, а територијата на Мала Преспа, односно делови околу Преспанското Езеро, да се отцепи од територијата на Република Албанија и да се припои кон територијата на Република Македонија, со формализација и на етничка поделба на Косово од Србија.


  Овие дејствија Љубчо Георгиевски ги преземал спротивно на уставната обврска како претседател на Владата на Република Македонија да го штити уставниот поредок и територијата на Република Македонија, иако на 30 ноември 1998 година пред Собранието на Република Македонија дал свечена изјава дека тоа ќе го чини.


  Овие дејствија самиот признава дека ги преземал во автобиографската книга “Тоа сум јас“ во издание на издавачката куќа “Лекс Легис“, како и во интервјуто на 14 јули 2012 година за ТВ-Дневник-3 на Хрватската национална телевизија (ХРТ) околу неговата неодамна објавена автобиографија “Тоа сум јас“, со што сторил кривично дело загрозување на територијалната целина на државата од членот 307 на Кривичниот законик на Република Македонија.


  Светскиот Македонски Конгрес му предложи на јавниот обвинител на Република Македонија да покрене кривична постапка против Љубчо Георгиевски.


  Подолго време, поранешниот претседател на Владата на Република Македонија, Љубчо Георгиевски, дава изјави кои недвосмислено упатуваат на елементи на основано сомневање за извршени дела против суверенитетот и територијалниот интегритет на државата во време на мандат на претседател на Владата на Република Македонија, во 2001 година, кога бил под свечена изјава дадена пред Собранието со којашто се обврзал на почитување на Уставот и законите и на суверенитетот и територијалниот интегритет на државата Македонија.


  Во согласност со неговите изјави, евидентен е обид за измена на границите на Република Македонија, со што беше загрозена нејзината целокупност и унитарност. Загрозена беше независноста на Република Македонија, доведена во положба на потчинетост или зависност кон станска држава - Србија и Албанија, заради рекомпонирање на државната територија на Македонјија. Таа негова посветеност на заговор со премиер на странска држава, против суверенитетот и територијалниот интегритет на државата и уставното уредување на Македонија, надвор од со Устав и закон утврдените надлежности, предизвика национална расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост во општеството, што ефектуира војна во 2001 година и предизвика огромни штетни последици по животите и имотите на граѓаните, што нааведува на најтешко кривично дело - велепредавство.


  Истовремено, постојат елементи на сомневање за неосновано збогатување поради вршење на кривичните дела наведени во пријавата, поради што СМК побара јавното обвинителство да преземе мерки за утврдување на потеклото на имотот со кој располага Љубчо Георгиевски, што во значителна вредност ги надминува неговите законски приходи. Ова и заради неговото барање за промена на државното име Македонија, по барање на Грција, кое веруваме метеријално е поткрепено.


  Очекуваме јавниот обвинител против Љубчо Георгиевски да предложи најстрога казна доживотен затвор, конфискација на имотот што во значителна вредност ги надминува неговите законски приходи за кои нема декларација на потекло и судска забрана за вршење на должности во државната власт поради делата кои во времето додека бил носител на јавна функција ги сторил против државата Македонија!

 6. #166
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Seit Georgievski "Bulgare" ist, ist auch Aleksandar fr ihn ein "Grieche"  ОТКАКО ЉУБЧО СТАНА БУГАРИН, ОД АЛЕКСАНДАР НАПРАВИ ГРК  Дали Георгиевски се сеќава на своите изјави или целосно заборавил исто како што ги забораваше предизборните ветувања. Еве што тој кажал во 1990 година, во миговите кога Македонија се приближуваше кон својата независност:
  „...Сакаме да го потсетиме Македонецот дека токму од оваа наша почва македонска тргнаа војските на Александар Македонски...“ - Љубчо Георгиевски, митинг од 7.11.1990 година.
  Истиот овој Љубчо Георгиевски кој тогаш ги потсетувал Македонците оти од овде Александар Македонски го започнал својот историски поход, денес ги исмева истите тие Македонци поради тоа што се чувствувале како потомци на славниот македонски крал и војсководач. Тој исто така го исмева поставувањето на статуите на Александар Македонски во Македонија и на најдрзок можен начин си поигрува со националните чувства на Македонците.
  „Знам дека скаската за Александар е многу милозвучна! Ама лажна, многу лажна! На крајот на краиштата, ние имаме автохотна историја, ама таа не е поврзана со Александар.“ - Љубчо Георгиевски, „Македонија апостат“,Фокус, декември 2011 година.
  Во една друга своја колумна исто така за Александар вели:
  „преведено на современ Македонски јазик, Александар Македонски е најголемиот бугарофил што го познава Македонската историја...“ - Љубчо Георгиевски, „За внуците на Аминта“, Фокус, 27.04.2009 година.
  Претседателот на СМК, Тодор Петров, за тоа поради кои причини народот во Македонија гласал за Георгиевски вели:
  „Љубчо Георгиевски... заборави дека изборите ги доби со Александар Македонски...“ - Тодор Петров „Заговорот на Љубчо против Македонија заслужува доживотно во Идризово“, 16.07.2012 година.
  За преобразбата на Љубчо Георгиевски од голем антички Македонец во уште поголем анти-Македонец, објаснува Мишко Талески:
  „Одеднаш, според Георгиевски, Александар Македонски е лудост на денешните Македонци, бидејќи тој бил Грк, а еве што вели Стојан Андов во една колумна за Георгиевски и неговите гледања за Александар...

  „...Во првата фаза од конфликтот во 2001-ва, после акцијата „за ослободување на Тетовското кале“, се јавија различни оценки за она што се случува и како понатаму да функционира државата. Тогашниот премиер Љубчо Георгиевски, акцијата ја оцени како прва голема победа во историјата на Македонија, од времето на Александар Македонски.“

  Значи тогаш Александар бил Македонец, а денес е Грк. Љубчо треба да ни даде образложение на оваа драстична промена во неговите сфаќања.“ - Мишко Талески „Фрустрирачките ставови на политичките депресивци“,MN.mk, 25.01.2012

 7. #167
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Die SDSM sagt zum zweiten mal das Meeting in Skopje ab - Adquater Kandidat fr die Lokalwahlen fehlt...

  СДСМ по втор пат го откажува митингот во Скопје, поради немањето адекватни кандидати

  Медиумите информираа дека митинзите на СДСМ се катастрофално посетени. СДСМ колку и лажно да демонстрира некаква посветеност, целата јавност гледа дека тоа не е случај, односно нивните митинзи се малку поддржани од страна на граѓаните.


  Слабата посетеност е основната причина поради која СДСМ по втор пат го одложува големиот и помпезно најавуван митинг во Скопје.


  Прво брифираа дека ќе се одржи митинг во мај, по самитот во Чикаго. Потоа истиот митинг најавуван уште од мај требаше да се одржи на 2-ри септмври. Сега тие го одлагаат по втор пат за 28 Октомври. Тоа доказ дека тие намаат адекватни за градоначалници за општините во Скопје и Градот Скопје. Тие затоа го одложуваат митингот.


  ВМРО-ДПМНЕ им заблагодарува граѓаните за досегашната поддршка и ние и понатака нема да ги изнвериме.

 8. #168
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Names of 12 more former collaborators published online
  Skopje, 5 August 2012 (MIA) - The Data Verification Commission Sunday at its website published the names of 12 more persons found to be former secret service collaborators.
  The names include
  Trendafil Ivanovski (President of the Constitutional Court), Milenko Gaber (former director of Employment Agency Berovo), Gjorgi Prculovski (former president of Resen municipality), Mihail Andreev (former manager), Kiro Jancev (former manager), Branko Temov (member of management board), Petar Celakoski (former director of the House of Culture Bitola), Kiro Dojcinovski (former member of the Macedonian Parliament), Stojan Caminski (former secretary in Secretariat for Interior Affairs), Hisen Shaqiri (journalist), Mustafa Spahiju (journalist) and Rexhep Zlatku, who is lustrated in line of duty. The documents of 12 persons are not placed on Commissions website.
  The Data Verification Commission Saturday at its website published the police files and names of 11 persons found to be former secret service collaborators. Documents are available at website ешенија со кои се утврдува соработката со органите за државна безбедност.

 9. #169
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Macedonia: last chance for Crvenkovski?
  ita eng  Risto Karajkov
  7 August 2012
  Share on emailShare on favoritesShare on google_plusone
  Share on tweet  He's the only Macedonian politician who has been riding the crest of the wave since the '90s. Branko Crvenkovski seems to have reached his final challenge: the next local elections. He would do anything to win them, even shaking hands with former arch-enemies

  On July 19th the leaders of two major opposition parties, Branko Crvenkovski from the Social-Democratic Alliance of Macedonia (SDSM) and Menduh Thai from the Democratic Party of the Albanians (DPA) announced their agreement for an election coalition for the local elections scheduled for the spring of 2013.
  The media commented the deal as the first ever formal election coalition between an ethnic Albanian and an ethnic Macedonian party. Each Macedonian government is based on Macedonian-Albanian coalitions, but the partnerships are usually formed after the elections, based on the results of the vote. The coalition will be technical they said; the SDSM will not nominate candidates in municipalities with ethnic Albanian majorities, and vice-versa.
  Arch-enemies

  What has sparked most comments is the fact that Crvenkovski and Thai were bitter political enemies in the past. Their enmity has been mainly personal in nature. In Macedonian political reality coalitions between each Macedonian and each Albanian party are in fact a fact of life.
  “We exchanged heavy words in the past” said Thai when announcing the new partnership, “but, when fierce opponents as ourselves put their differences aside, you have an indication of the dire straits this government has brought to the people”. The two leaders said they had shared views on the democratic regression, the awful economic situation, and the international isolation of the country.
  The agreement is the latest development of SDSM’s “working summer”, an unusually early start of a campaign for elections which will take place an are entire eight months away. The Social-Democrats have been zealously touring the country campaigning that the forthcoming elections are more than just a local vote. According to Crvenkovski, two-times Prime Minister and one-time President, the elections will also represent a referendum on the national government.
  Hand shakes

  Reconciliation with Thai may have brought out comments but it was nothing compared to what Crvenkovski had done a few weeks earlier. At end June he shook hands over an election partnership with his old arch-rival Ljupco Georgievski, former leader of the currently ruling VMRO DPMNE, and one-time Prime Minister (1998-2002), at present leader of the small right-wing VMRO – People’s Party, one of the many splinters from the VMRO DPMNE.
  Their antagonism was a dominant feature of Macedonian politics in the 90s. The public still remembers their fiery duels which were sometimes likened to box matches. Highlights were again evoked for the occasion: at one public duel in the late 90s Georgievski accused Crvenkovski of snorting cocaine, leaving him speechless; at the “re-match” Georgievski went for the same point but Crvenkovski was ready and accused him of mental instability and related violent episodes.
  Such political duels are a relic from the past in the present political life of Macedonia. Prime Minister Nikola Gruevski is known for avoiding political debates with his opponents, and even with journalists. He mostly goes public on government friendly shows with pre-prepared questions which are often akin to eulogies.
  Political longevity

  Returning to the past, Georgievski succeeded in beating Crvenkovski and taking office in a historic election in 1998 which marked the first change of power in independent Macedonia. After the end of his term he quickly lost political footing, first through his unsuccessful attempt to return to the helm of the VMRO DPMNE which he had handed over (he thought temporarily) to his - at that time - protg, Gruevski, and second, by taking Bulgarian citizenship, which caused a huge scandal and effectively ended his political career.
  Of course it is true that politics is the art of the practical, but the Crvenkovski – Georgievski June deal was something very unusual, even by Macedonian standards. “One photo speaks a thousand words” commented Prime Minister Gruevski cynically.
  Crvenkovski tried to abate the shock by recalling that despite being bitter opponents, he and Georgievski also cooperated in the past: during the 2001 conflict, or much earlier when adopting the first constitution in 1991. Still, the whole thing was odd.
  Not only for merging what was once black and white, but also because of the apparent disparity. Crvenkovski, a political machine who rarely makes mistakes, has had a much greater political longevity than Georgievski. He is still the leader of the major opposition party in the country. Georgievski, on the other hand, seems to have expired. He has had several comeback attempts without much success. So the question remains: what can Crvenkovski possibly gain by coalescing with Georgievski?
  The last shot in the barrel

  The answer is probably to be found in Crvenkovski’s political endurance itself, which is not painless. He has been at the forefront of Macedonian politics practically since independence. He has won all there is to win. By any standard he has been an enormously successful politician. But he carries with him heavy baggage from the painful transition, and, besides, he is reaching the sunset of his possible years in service.
  However, he does not seem to feel that way. He has held a firm grip on his party for the past 18 years, even though he temporarily stepped down when he was elected President, on account of constitutional restrictions. During that time he managed to keep several strong potential successors in check: Vlado Buckovski after his short stint as Prime Minister and the fallout with Crvenkovski was practically ousted; Radmila Shekerinska stepped down after losing the 2008 national elections, even though she is still a possible heir.
  Crvenkovski is the only remaining leader from the political elite of the 90s. The VMRO DPMNE went through a leadership change; the DPA did the same when Thai replaced Arben Xhaferi. The Ruling Democratic Union for Integration (DUI) only emerged after the conflict of 2001.
  Crvenkovski almost managed to get rid of Gruevski with an early national vote last year. He strengthened the SDSM's base in parliament and weakened Gruevski’s majority but he did not manage to oust him. The SDSM remains in opposition; anaemic, idea-less, unable to produce a convincing political programme. It is SDSM’s weakness that is partly to blame for VMRO’s growing authoritarianism.
  It is here that the reason for the recent coalitions should be sought. Crvenkovski has, most likely, only one shot left. And he probably knows it. If he looses the local vote next year he will most probably have to step down. So he has launched his campaign a year ahead of time, has put his pride and ego aside and has started to make calls to old foes building a broad coalition for the opposition. The problem is that some of his moves really look desperate, such as his 'peace' with Georgievski. So desperate that it might be counterproductive.
  At the end of the day, however, what can be seen is a symptom of SDSM's internal weakness. In close to two decades the main centre-left party in the Macedonian block and a major cornerstone of the political system in the country has not succeeded in producing an internal democratic change. This is dragging the SDSM down and also has effects beyond the party itself and on the whole country. Crvenkovski may as well pull it off and win the local vote. But that will not be due to the SDSM's strength but to the VMRO-DPMNE's declining support.

 10. #170
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Athens wants to negotiate with Macedonians on their payroll
  Wednesday, 08 August 2012


  Statement by Greece's Foreign Minister Dimitris Avramopoulos that Athens is seeking a "trusted negotiator" is a code for Crvenkovski, Georgievski and Tito Petkovski to encourage them to step forward as the so called "trusted negotiators", say Macedonian political experts elaborating on what the Greek FM meant.

  According to political analysts for Vecer, NetPress, Dnevnik and Nova Makedonija, official Athens has never been shy in their desire to see Crvenkovski back in power in order to 'negotiate' a deal previously cooked up in Athens' kitchen.
  Former Macedonian Foreign Minister and political analysts for several newspapers Slobodan Chashule summed up Athens' political games for MTV.

  "It is a fairly simplistic move by the Greek Government to encourage our opposition to throw their name in the hat as a 'trusted partner' whose main objective is to come up with a compromise not yet publicly declared and the reason why it isn't declared is because it would never pass a referendum. Greece is counting on our internal quarrel, at the same time showing that there are politicians who are willing to find a solution, in other words accept Greece's demands however it can't be done because of the current Government in power. Lets be ironic here for a second...Greece is the angel here, official Athens is so pleasant and has such good intentions, they are willing to choose who will negotiate our name with them... of course we talking about their long term employees Branko Crvenkovski, Tito Petkovski and Ljubco Georgievski." says Chashule.


  The former Macedonian FM says Greece's statements that they are the constructive side are not just blatant lies, but are rather ridiculous.

  "I am not sure they know the definition of the word 'constructive'. They (Greece) had refused multiple meetings and direct contact with Macedonian Government officials, and now they are looking for 'trusted partners'... it would be the same as us requesting to have Macedonians in Greece represent official Athens in the negotiations" says Chasule.
  Former Ambassador Risto Nikovski shares Chashule's opinion.
  "Athens is busy with their financial problems. Dimitris' statement for RealNews that Greece has been a constructive side for 20 years is whitewash, and they know it. I don't see any sort of negotiations happening any time soon" says Nikovski.

  Meanwhile, Athens has not responded to official requests by the Macedonian Government for a tete-a-tete meetings with Greek officials.

hnliche Themen

 1. Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 07.11.2011, 04:30
 2. "Der Albaner" holt 2 Filmpreise in Moskau
  Von Karim-Benzema im Forum Rakija
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 05.12.2010, 00:16
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 19.10.2008, 00:39
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 19.01.2008, 21:47