BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 24 von 36 ErsteErste ... 1420212223242526272834 ... LetzteLetzte
Ergebnis 231 bis 240 von 351

"Komödienstadel SDSM" Branko holt alte Garde wieder an Bord!

Erstellt von Zoran, 31.10.2011, 20:34 Uhr · 350 Antworten · 23.328 Aufrufe

 1. #231
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Der Junky wird sich irgendwann selber den Rest geben.

  Umso früher umso besser die ehlende

 2. #232
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Umso früher umso besser die ehlende
  Abwarten. Der und seine neue Gang werden sehen das sie weder jetzt bei den Kommunalwahlen noch bei den nächsten Parlamentswahlen was reißen können. Wird für ihn Grund genug sein sich ne doppelte Line zu ziehen

 3. #233
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  SDS Highlight! "Nach dem Bau des neuen Stadthauses besteht die Gefahr das beim Umzug Dokumente des Projektes Skopje 2014 verschwinden"
  А1он: Како мистериозно ќе исчезнат документите за „Скопје 2014“?

  Детали Создадено На Недела, 09 Декември 2012 18:45 Категорија: Македонија


  Советот на општина Центар утре на седница ќе расправа за изградба на општинската зграда, јави А1он.

  - Она што стравуваат опозициските советници од Центар се нивните сознанија, дека при преселбата на локалната администрацијата во новите простории има опасност да исчезне дел од документацијата. Велат дека посебно стравуваат, оти поради криминалот на кој укажуваат, ќе ги снема доказите за „Скопје 2014“, пишува порталот.

  - Пред еден месец, Министерството за транспорт и врски ја продаде градежната парцела, на која во моментов се сместени бараките на Општина Центар. За атрактивниот простор во центарот на Скопје, со површина од 7.528 метри квадратни метри инвеститорот ќе плати само 370 илјади евра. На ова место се предвидува да се изгради зграда со 15 ката чија висина ќе биде околу 55 метри. Изградбата на општинската зграда ќе ја реализира Pera Construction international ДОО Скопје. Рокот на изградба е две години. Она што буди сомнеж е фактот што објектот треба да се предаде во завршна фаза, без ентериерно уредување (значи карабина,плус фасада, плус прозорци). Од ова е јасно дека паѓаат во вода ветувањата дека општина Центар ќе добие бесплатно нова општинска зграда, туку ќе треба да вложи и сопствени средства за да ја доврши, се вели во веста на порталот.

  Утре на дневен ред е и буџетот на општина Центар за 2013. И за следната година, се предвидени нови 14 милиони евра за споменици во општината.

 4. #234
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644

 5. #235
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ

  понеделник, 10 декември 2012, 14:44

  ВМРО-ДПМНЕ има највисок рејтинг меѓу политичките партии со 27 проценти, зад неа се СДСМ со 13, ДУИ со 11 проценти и ДПА со 4 проценти.

  Овие проценти произлегуваат од теренската анкета што ја спроведе ИРИ во втората половина на минатиот месец и се резултат на одговор на прашањето за кого би гласале доколку сега би излегле на избори.

  Анкетата е спроведена меѓу над илјада граѓани на целата територија на земјата.

  Во споредба со претходно, ВМРО-ДПМНЕ го задржува рејтингот од 27 проценти, додека рејтингот на СДСМ според овие анкети е во опаѓање, бил 16, а сега е 13 проценти. За ДУИ би гласале истиот број граѓани, а рејтингот на ДПА опаднал за еден процентен поен.

  Како неопределени, според анкетата направена во втората половина на ноември, се изјасниле 27 проценти од испитаниците.

  На прашањето доколку политичките партии би требало да бидат оценети со оценки од еден до пет по средношколскиот систем за оценува во Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ добила средна оценка од 2,56, СДСМ 1,97, ДУИ 1,75. Претходно оваа оценка за ВМРО-ДПМНЕ изнесувала 2,57, за СДСМ 2,27, за ДУИ 1,93.

  Највисок рејтинг меѓу политичарите и натаму има лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за кого се изјасниле 20 проценти од испитаниците. Али Ахмети е зад него со 8 проценти, потоа Зоран Заев од СДСМ, градоначалник на Струмица, со 5 проценти, лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски за кого се изјасниле нешто помалку од 5 проценти од испитаниците, претседателот Ѓорге Иванов со 4 проценти и последен на оваа листа е Мендух Тачи за кого се изјасниле 2 отсто од испитаниците.

  На прашањето дали мислите дека Македонија е поблиску до ЕУ од пред четири години, 58 проценти од испитаниците сметаат дека сме поблиску до ЕУ, 23 дека не сме, а 19 проценти не знаат.

  Мал пад од неколку процентни поени бележи поддршката за влез во НАТО и ЕУ. Според последната анкета на ИРИ направена во ноември поддршката за влез во НАТО изнесувала 87 проценти, додека претходно таа била 91 процент. Во однос на ЕУ сега изнесува 84, а претходно била 87.

 6. #236
  Bendzavid
  Kannste kurz zusammenfassen Zoran?

 7. #237
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ

  понеделник, 10 декември 2012, 14:44

  ВМРО-ДПМНЕ има највисок рејтинг меѓу политичките партии со 27 проценти, зад неа се СДСМ со 13, ДУИ со 11 проценти и ДПА со 4 проценти.

  Овие проценти произлегуваат од теренската анкета што ја спроведе ИРИ во втората половина на минатиот месец и се резултат на одговор на прашањето за кого би гласале доколку сега би излегле на избори.

  Анкетата е спроведена меѓу над илјада граѓани на целата територија на земјата.

  Во споредба со претходно, ВМРО-ДПМНЕ го задржува рејтингот од 27 проценти, додека рејтингот на СДСМ според овие анкети е во опаѓање, бил 16, а сега е 13 проценти. За ДУИ би гласале истиот број граѓани, а рејтингот на ДПА опаднал за еден процентен поен.

  Како неопределени, според анкетата направена во втората половина на ноември, се изјасниле 27 проценти од испитаниците.

  На прашањето доколку политичките партии би требало да бидат оценети со оценки од еден до пет по средношколскиот систем за оценува во Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ добила средна оценка од 2,56, СДСМ 1,97, ДУИ 1,75. Претходно оваа оценка за ВМРО-ДПМНЕ изнесувала 2,57, за СДСМ 2,27, за ДУИ 1,93.

  Највисок рејтинг меѓу политичарите и натаму има лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за кого се изјасниле 20 проценти од испитаниците. Али Ахмети е зад него со 8 проценти, потоа Зоран Заев од СДСМ, градоначалник на Струмица, со 5 проценти, лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски за кого се изјасниле нешто помалку од 5 проценти од испитаниците, претседателот Ѓорге Иванов со 4 проценти и последен на оваа листа е Мендух Тачи за кого се изјасниле 2 отсто од испитаниците.

  На прашањето дали мислите дека Македонија е поблиску до ЕУ од пред четири години, 58 проценти од испитаниците сметаат дека сме поблиску до ЕУ, 23 дека не сме, а 19 проценти не знаат.

  Мал пад од неколку процентни поени бележи поддршката за влез во НАТО и ЕУ. Според последната анкета на ИРИ направена во ноември поддршката за влез во НАТО изнесувала 87 проценти, додека претходно таа била 91 процент. Во однос на ЕУ сега изнесува 84, а претходно била 87.


  IRI: RULING VMRO-DPMNE RATING TWO TIMES HIGHER THAT ONE OF OPPOSITION SDSM-POLL
  12/10/2012 4:05:43 PM
  Skopje, 10 December 2012 (MIA) - Ruling VMRO-DPMNE enjoys the highest rating among political parties, namely 27 percent, followed by opposition SDSM - 13%; DUI - 11% and DPA -4%, according to a poll of the International Republican Institute, conducted in the second half of November.
  The poll is conducted throughout the country on a sample of over 1,000 respondents.
  In comparison to previous polls, the VMRO-DPMNE rating is stable, while the one of SDSM is declining from 16 to 13%. It is also the case with DUI, while the one of DPA goes down for one percent.
  Twenty-seven percent of respondents declare themselves as undecided.
  VMRO-DPMNE leader Nikola Gruevski is still the most favoured politician, enjoying the support of 20 percent of the respondents, followed by DUI leader Ali Ahmeti – 8%; Strumica Mayor (SDSM) – 5%; SDSM leader Branko Crvenkovski – bellow 5%; President Gjorge Ivanov – 4% and DPA leader Menduh Tachi – 2%.
  Fifty-eight percent of the respondents believe consider Macedonia is closer to the European than four years ago against 23%.
  The citizens' support of Macedonia's accession to the EU and NATO is at 84 and 87 percent, going down for 3 and 4 percent respectively

 8. #238
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  IRI: RULING VMRO-DPMNE RATING TWO TIMES HIGHER THAT ONE OF OPPOSITION SDSM-POLL
  12/10/2012 4:05:43 PM
  Skopje, 10 December 2012 (MIA) - Ruling VMRO-DPMNE enjoys the highest rating among political parties, namely 27 percent, followed by opposition SDSM - 13%; DUI - 11% and DPA -4%, according to a poll of the International Republican Institute, conducted in the second half of November.
  The poll is conducted throughout the country on a sample of over 1,000 respondents.
  In comparison to previous polls, the VMRO-DPMNE rating is stable, while the one of SDSM is declining from 16 to 13%. It is also the case with DUI, while the one of DPA goes down for one percent.
  Twenty-seven percent of respondents declare themselves as undecided.
  VMRO-DPMNE leader Nikola Gruevski is still the most favoured politician, enjoying the support of 20 percent of the respondents, followed by DUI leader Ali Ahmeti – 8%; Strumica Mayor (SDSM) – 5%; SDSM leader Branko Crvenkovski – bellow 5%; President Gjorge Ivanov – 4% and DPA leader Menduh Tachi – 2%.
  Fifty-eight percent of the respondents believe consider Macedonia is closer to the European than four years ago against 23%.
  The citizens' support of Macedonia's accession to the EU and NATO is at 84 and 87 percent, going down for 3 and 4 percent respectively
  38% + die kleinen Minderheitenparteien- 17% für den Chupa Chups Trupp, da können die sich auch jede Dorfpartei krallen und es würde nix werden. Man man man und Branko der Vogel wollte Neuwahlen um dieses mal noch eindeutiger zu verkacken

 9. #239
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ... гледајте го ова! 10. #240
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 07.11.2011, 04:30
 2. "Der Albaner" holt 2 Filmpreise in Moskau
  Von Karim-Benzema im Forum Rakija
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 05.12.2010, 00:16
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 19.10.2008, 00:39
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 19.01.2008, 21:47