BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 26 von 36 ErsteErste ... 16222324252627282930 ... LetzteLetzte
Ergebnis 251 bis 260 von 351

"Komödienstadel SDSM" Branko holt alte Garde wieder an Bord!

Erstellt von Zoran, 31.10.2011, 20:34 Uhr · 350 Antworten · 23.324 Aufrufe

 1. #251
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das Thema hatten wir schon. Bin anderer Meinung

  Pozdrav
  SO SIEHT DAS AUS WENN DIE SDS POLITIK MACHT!!!!!!!!!!!!!! да ти го ебам тоа комуњарското!!!!!

  Tocno Zoki no treba da gi pocituvas i drugite a ne so vakvi navredlivi delbi.

  Na kraj samo da te potsetam sto samiot sto si napisal dole Makedonec do Koska a ne VMROvec do koska

 2. #252
  Avatar von Buntovnik

  Registriert seit
  31.03.2012
  Beiträge
  2.826
  Wieso wird dieser Thread konstant gepusht? Ich krieg das Kotzen wenn ich noch die nächsten 2 Wochen diesen verfluchten Thread oben sehe

 3. #253
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  SO SIEHT DAS AUS WENN DIE SDS POLITIK MACHT!!!!!!!!!!!!!! да ти го ебам тоа комуњарското!!!!!

  Tocno Zoki no treba da gi pocituvas i drugite a ne so vakvi navredlivi delbi.

  Na kraj samo da te potsetam sto samiot sto si napisal dole Makedonec do Koska a ne VMROvec do koska

  Du machst einen Fehler, wenn ich gg SDS schreibe muss das nicht bedeuten das ich pro-VMRO bin. Solche Aktion würde ich auch von Seiten BMPO verurteilen und anprangern.

  Vielleicht kennst du meine Meinung nicht, aber hier mal offiziell zum mitschrieben:

  SDS drecks post-kommunsiten
  BMPO drecks bugarophile

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Legenda1 Beitrag anzeigen
  Wieso wird dieser Thread konstant gepusht? Ich krieg das Kotzen wenn ich noch die nächsten 2 Wochen diesen verfluchten Thread oben sehe

  Weil die SDS konstant Scheiße baut. Da kann man nichts machen ...

 4. #254
  Avatar von Buntovnik

  Registriert seit
  31.03.2012
  Beiträge
  2.826
  Gute Erklärung

 5. #255
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Legenda1 Beitrag anzeigen
  Gute Erklärung

  Was anderes fällt mir dazu nicht ein....


 6. #256
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Legenda1 Beitrag anzeigen
  Gute Erklärung
 7. #257
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  АНАЛИЗА: СДСМ сака да го згасне моторот на македонската економија

  22/12/2012 | Лични финансии | 0 Коментари

  Планот на СДСМ за заштеди во буџетот предвидува 0 денари за довршување на почнатите градежни објекти, 0 денари за изградба на спортски сали во училиштата, 0 денари за опремување на лабораториите, 0 денари за нова опрема за полицијата. Опозициската партија денеска го објави предлогот кој во вид на амандман го достави до Собранието.
  Опозицијата предлага за 10% помалку пари за одржување, греење, комунални услуги, патни и дневни трошоци. Во делот стоки и услуги намалување на буџетот би требало да изнесува 106,3 милиони евра. Вкупно, тековните расходи во буџетот би требало да се намалат за 132 милиони евра.
  Планот на СДСМ најмногу пари ќе скрати кај градежниот сектор
  Кај капиталните инвестиции намалување изнесува 72 милиони евра. Во овој дел се предвидува да сопрат градежните работи на сите објекти кои во моментов се градат и обезбдуваат работа на градежниот сектор.
  - Сметаме дека треба да замрзнат активностите околу објектите вклучени во „Скопје 2014“. Имајќи го предвид досегашното искуство на проблеми со документацијата и повеќекратното зголемување на цените на изградба преку разни анекси на почетните договори, сметаме дека е потребна независна ревизија на комплетнтата документација поврзана со проектот „Скопје 2014“, се вели во образложението на предлогот.
  А токму овој сектор, според експертите и владините претставници, ја извлече земјава од рецесијата.
  Токму тоа го покажуваат и официјалните статистики податоци според кои најзаслужно за остварувањето на растот во третиот квартал е градежништвото со 16,7% раст.

  - Многу се фокусиравме на градежништвото и отворивме голем фронт на градежни работи иако не критикуваа зошто се гради ова или она, но тоа на некој начин ја влече економијата во овие години, првин на светска криза, а потоа и и на европска должничка криза“, изјави Грувески тогаш.
  Дека закрепнувањето во третиот квартал во голема мера се должи на засилените градежни активности во летниот период тогаш објасни и професорот Томе Неновски.
  Ставрески: Покажавме конструктивност, на потег е другата страна
  За разлика од опозицијата која ултимативно инсистира на прифаќање на овој предлог без никакви измени, власта досега даде четири предлози за надминување на кризата во Собранието. Но, опозицијата не сакаше да разгобвара за ниту еден од тие предлози.
  - Покажавме висока конструктивност. Треба и другата страна да покаже конструктивност. Со ултиматум и уцени не се гради демократија. Опозицијата настојува да ги држи во заложништво и државата и граѓаните и да создаде општ хаос. Опозициската СДСМ, самата барала да не се трошат парите од кредитот од Светска банка до изборите, а кога им беше дадена таква понуда тие ја одбија. Потсети и дека Владата прифати 44 амандмани од опозицијата, што е рекорден број на амандмани во последните 20 години. Тие, за жал, ги одбиваат сите наши предлози и остануваат во ров и со ултиматум за да се прифати само она што тие го предлагаат или да не се донесе буџетот, додаде Ставрески.
  - Секој прибран денар во буџетот се враќа во економијата и сите средства кои доаѓаат во буџетот се исплаќаат на фирмите за поврат на ДДВ на градежните компании за извршени работи, за субвенции за земјоделците, за изградба на болници и училишта итн. Така работат и владите на Франција, Германија, Италија, така работи и Владата на Република Македонија, рече вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.


  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen  Хахаха der Clip lief rauf und runter in MK

 8. #258
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Опозицијата ќе спие во Парламентот, надвор врие! (видео)

  недела 23 декември, 2012 во 22:14 | Објавено во Македонија, Фото & Видео од Здраво
  Напнато во моментов пред Парламентот. Илјадници подржувачи на опозицијата се собраа пред Собранието за да го спречат за утре планираното носење на Буџетот за 2013 каков што го сака власта.
  Инаку Владата на итна седница пред малку го донесе предлогот за истиот и планира утре по скратена постапка да биде изгласан од нивните пратеници.
  Во текот на денов опозиционите пратеници веќе најавија дека ќе спијат во Собранието и утре изутрина со жив штит ќе се обидат да го спречат, како што рекоа, “партиско – полицискиот пуч” и “шверцерското, шпиунското и незаконското” носење на Буџетот за идната година.
  Последните информации од пред Парламентот велат дека се поставува и шатор, по што може да се заклучи дека протестите веројатно нема да завршат наскоро и во текот на ноќта и сабајле се очекуваат и уште многу граѓани да им се придружат.
  Очекувано, власта преку денес формираниот “Фронт на народот, фронт за Македонија”, најави контра протести за утре на истата локација, но, за поддшрка за носење на новиот Буџет.

  - - - Aktualisiert - - -

  И ОПОЗИЦИСКИТЕ ЛИДЕРИ ПРЕД СОБРАНИЕТО КАДЕ ЌЕ ПРЕНОЌАТ НИВНИТЕ ПРАТЕНИЦИ

  И лидерите на коалицијата Сојуз на иднината, предводени од претседателите на СДСМ и на ВМРО-НП, Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски, дојдоа во Собранието за да ги поддржат опозициските пратеници, кои одлучија од попладнево да не го напуштаат законодавниот дом, за да не го дозволат, како што рекоа, партиско-полицискиот пуч на власта, која вечерва бара начин како на дневен ред на утрешната пленарна седница да го вметне Буџетот за 2013 година.


  Централниот одбор на СДСМ одржа итна седница во присуство на коалиционите партнери по чие завршување лидерите на опозициските партии придружувани од околу петстотини симпатизери, се упатија кон Собранието.
  Пратениците на СДСМ се стационирани пред собраниската Сала 1 (каде што се одржуват пленарните седници).


  „Ние сме подготвени, имаме мандат и обврска, и ќе одиме до крај. Ако граѓаните и целата држава плаќаат огромна цена и жртва поради овој режим на Груевски, ние сме подготвени да ја преземеме одговорноста за највисоката цена и жртва. Од тие причини, додека не се повлечат од реализацијата на ова сценарио, ние не се повлекуваме од ова Собрание“, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски, кој смета декаво во моментов се спроведува партиски пуч, со цел спротивно на Уставот, на Законот за Собрание и на Деловникот, да се донесе Буџет за 2013 година каков што посакува Владата:


  „Власта има намера да го донесе Буџетот на шверцерски, шпиунски и незаконски начин, при што лицето, Трајко Вељаноски, извршителот на ова сценарио, треба на сила да ја вметне точката за Буџетот на утрешната седница. Со ова што се случува, со овој партиско-полициски пуч, веќе не може да стане збор само за одбрана на Уставот, само на законите, само за Деловникот или само за Буџетот. Овде станува збор за бранење на оваа држава како самостојна, суверена и парламентарна демократија. Власта сака да ја погази државата. Ако тие ова го спроведат, утре може да се смени и Уставов, може да се донесе кој било закон, може да се прогласи што било во оваа држава, надвор од Уставот, само затоа што некому му текнало. Ова не смее и нема да помине“, истакна Ивановски.


  Туку што заврши и седницата на Владата на која поминале 44 опозициски амандмани што претходно ги прифати министерот за финансии Зоран Ставрески. Амандманите се со вредност од 3 милиони буџетски евра, а СДСМ бара кратење на 204 милиони евра. Од Владата најавија дека откако ќе го изгласаат Буџетот ќе му го достават на Собранието, за да може да биде донесен пред Нова година.

 9. #259
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 10. #260
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Ne sozdava SDS Haos tuku vlasta so Propaganda! Nirgendwo auf der ganzen Welt demonstriert die Regierung gegen die Opposition das ist schon peinlich.

  Zu der anderen Propaganda es gab einen ähnlichen Fall als das Budget nicht abgestimmt wurde damals war unser lieber Gruevski Minister für Wirtschaft auch wen es jetzt nicht abgestimmt wird sind Renten etc bis März sicher einfach zu den gleichen Konditionen wie in diesem Jahr

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 07.11.2011, 04:30
 2. "Der Albaner" holt 2 Filmpreise in Moskau
  Von Karim-Benzema im Forum Rakija
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 05.12.2010, 00:16
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 19.10.2008, 00:39
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 19.01.2008, 21:47