BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 36 ErsteErste ... 45678910111218 ... LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 351

"Komödienstadel SDSM" Branko holt alte Garde wieder an Bord!

Erstellt von Zoran, 31.10.2011, 20:34 Uhr · 350 Antworten · 23.330 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  New Fiasco for SDSM in Veles, only 2,000 show up
  Monday, 11 June 2012
  avtobusi-500.jpg
  After Strumica, SDSM continues to struggle in their quest to organize anti-government protests. This time, it was Veles, where the opposition staged a protest that looked more like a communal gathering. Despite organizing fleet of buses from Kumanovo, Shtip, Skopje and Kavadarci, only around 2,000 people gathered.

  MINA's correspondent in Veles says numerous buses and private cars were parked in the southern part of Veles, near the Brako factory where a major traffic jam ocurred.
  Veles is a city of 55,000 residents, the fact SDSM had to bus in people for a protest does not bode well for the opposition.

  During the protest, Crvenkovski held a speech just as in Strumica where he announced the local candidate for city mayor. SDSM's Ace Kocevski is the man who will fight for Veles' mayoral spot during the upcoming local elections.

 2. #72
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 3. #73
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Шокантно: Силувач во органите на СДСМ


  Сабота, 23 Јуни 2012 11:09  Курир дојде до пресудата со која Кире Неделковски, кој на јавноста и беше промовиран за член на Агро советот на СДСМ, а претходно беше актуелен по таканаречените тутунарски протести, се осудува за кривично дело силување и тоа на малолетно лице-15 годишно девојче.


  Информацијата дека Кире Неделковски извршил обљуба на малолетно лице (кое што може да се окарактеризира како педофилски напад) проструи низ медиумите уште пред неколку месеци, но ниту СДСМ како негова политичка партија, ниту самиот Неделковски не се произнесе директно за овој случај. Во пресудата до која дојде Курир стои дека Кире Неделковски викан Јајце на ден 16.08.2004 година малолетната девојка ја качил во сопствениот автомобил по што ја одвел во кафеана и со закани и тупаници ја принудувал да пие алкохол. Потоа ја однел во Националниот парк Пелистер по што извршил “полови дејствија”, како што се вели во пресудата.Уште пошокантно е што младото девојче претходно му било познато на Неделковски, тие биле од истото битолско село , а нејзиното семејство биле и куќни пријатели со семејството на Неделковски.
  Обвинетиот Неделковски пред судот одрекувал дека се случил полов напад, но по извршените вештачења и изјавата на жртвата и изјавите на дел од сведоците, Битолскиот суд донесува судска пресуда со која Неделковски се осудува на казна затвор од 6 месеци. Казната Неделковски започнал да ја издржува во битолскиот затвор од 20.01.2010 година. Инаку Кире Неделковски е оженет и татко на две деца.

  Она што е уште пошокантно и досега несретнато во политичката пракса во која било друга држава е ангажирањето на овој човек во политичката кампања на СДСМ. Ова негово ангажирање се случува откако Кире Неделковски е осуден за силување на малолетното девојче, што значи дека оваа политичка партија не можела, а да незнае за каков човек станува збор. Имено Кире Неделковски на офцијалната веб страница на СДСМ е означен како член на Агросоветот на оваа партија.
  Згора на тоа, за време на кампањата за предвремените избори минатата година Неделковски се појавуваше на телевизиските спотови на СДСМ каде на граѓаните им порачуваше да “гласаат за нивната иднина”, заедно со Радмила Шекеринска, потпретседателите на СДСМ Зоран Јовановски и Зоран Заев, Стево Пендаровски, како и лидерот на стечајците Лилјана Кузмановска.


  Ваквото негово профилирање со јавни општествени активности преставува своевиден преседант и надминување на границите на етиката во политикита.
  Ваков сличен пример на политичко ангражирање на осуден за силување Курир не можеше да пронајде во ниту една друга соседна и европска држава. Очигледно со ваквиот случај треба да се позанимаваат и низа невладини организации чија цел е заштита на правата на децата и правата на жената. Неминовно со ова се отвораат и други дилеми за тоа кои се границите на политичкиот вкус во реалната политика.

 4. #74
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Einstige Erzrivalen vereint "dein Feind ist auch mein Feind". Opposition will gemeinsam Gruevski stürzen.  Црвенковски и Георгиевски седнаа на иста маса (ФОТО)

  28ЈУН 201212:46


  Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ и Љубчо Георгиевски, лидерот на ВМРО-НП денеска во хотелот Александар палас во Скопје ги почнаа преговорите за опозициска соработка со единствена цел да се поразат ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски.
  Средбата се уште е во тек.
 5. #75
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Ja Zoki hoffe du hast nicht vergessen unter welcher Partei Georgievski von 1998-2002 Premier war

 6. #76
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Ja Zoki hoffe du hast nicht vergessen unter welcher Partei Georgievski von 1998-2002 Premier war


  Kenne den Deppen persönlich.

 7. #77
  Bendzavid
  http://www.sdsm.org.mk/Default.aspx?mId=134&lId=2

  2. ALILI ALIL

  Hat sich wohl in der Partei vertan der Dödel

 8. #78
  Bendzavid
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Ja Zoki hoffe du hast nicht vergessen unter welcher Partei Georgievski von 1998-2002 Premier war
  Aber du weist in welcher Partei der Schniedel jetzt ist und welche Pass er auch hat

 9. #79
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Aber du weist in welcher Partei der Schniedel jetzt ist und welche Pass er auch hat

  Wenn man nach Pässe geht, war Boshkovski auch Kroate...das gehört schon lange verboten: Politiker MKs soll nur MK Staatsbürgerschaft haben.

 10. #80
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Aber du weist in welcher Partei der Schniedel jetzt ist und welche Pass er auch hat
  Ist mir schon klar nur sollte man nicht vergessen das er 1998-2002 das Land als VMRO Premier in den Ruin getrieben hat

Seite 8 von 36 ErsteErste ... 45678910111218 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 07.11.2011, 04:30
 2. "Der Albaner" holt 2 Filmpreise in Moskau
  Von Karim-Benzema im Forum Rakija
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 05.12.2010, 00:16
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 19.10.2008, 00:39
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 19.01.2008, 21:47