BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 15

Kongressman Tom Lantos:Für die Unabhängigkeit des Kosovos

Erstellt von Albanesi2, 15.11.2005, 14:47 Uhr · 14 Antworten · 902 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  07.05.2005
  Beiträge
  4.214

  Kongressman Tom Lantos:Für die Unabhängigkeit des Kosovos  http://www.albanian.com/community/mo...rticle&sid=766


  : Tom Lantosh: rezultati pėrfundimtar i negociatave pėr Kosovėn do tė jetė njė sht
  (VOA) Anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan Tom Lantosh thotė se sipas mendimit tė tij, rezultati pėrfundimtar i negociatave pėr statusin e Kosovės do tė jetė njė shtet i pavarur. Nė njė intervistė qė i dha Zėrit tė Amerikės, zoti Lantosh, numri dy i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė, tha gjithashtu se nuk do tė mbėshteste njė zgjidhje e cila nuk garanton barazi tė plotė pėr pakicėn serbe.

  Zėri i Amerikės: Zoti Lantosh, ju keni qenė anėtari i parė i Kongresit amerikan qė vizituat Kosovėn dhe Shqipėrinė nė vitin 1990. Qė atėhere, ndryshimet kanė qenė dramatike. A e kishit menduar se ndryshimet do tė vinin kaq shpejt?

  Tom Lantos: Natyrisht, unė kisha shpresat e mija por nė fakt gjėrat kanė ecur shumė mė shpejt se sa mund tė pritej. Megjithėse ende ka probleme, jam i shumė i kėnaqur me mėnyrėn se si kanė ndryshuar gjėrat nė drejtimin pozitiv. Kėto ndryshime janė meritė e popullit tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės.

  Zėri i Amerikės: Zoti Kongresmen, bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė sė shpejti. Ēfarė prisni tė ndodhė gjatė kėtyre negociatave?

  Tom Lantos: Unė mund t’ju them se cili do tė jetė rezultati pėrfundimtar. Rezultati pėrfundimtar do tė jetė njė shtet i pavarur. Kryetari republikan i Komisionit tė Marrėdhėnieve me Jashtė tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, mku im i ngushtė Henry Hyde si dhe unė, kemi paraqitur me kohė njė projektrezolutė qė bėn thirrje pėr kėtė. Ne nuk presim qė kjo tė ndodhė nesėr apo nė muajt qė vijnė por ėshtė shumė e qartė se nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė ketė njė shtet tė pavarur. Pas kėsaj, pas disa vjet pėrgatitjesh, ky shtet do tė bėhet anėtar i Bashkimit Evropian.

  Zėri i Amerikės: Pėrse mendoni se Kosova duhet tė jetė e pavarur?

  Tom Lantos: Kjo nuk ėshtė njė periudhė kur njė grup kompakt njerėzish qė pėrfaqėsojnė njė popullsi tė konsiderueshme, mė tė madhe edhe se sa disa vende evropiane si Estonia apo Luksemburgu, do tė ishin tė gatshme tė jetonin nėn kontrollin e njė vendi i cili ka nė thelb nė shumicė etnike tė ndryshme. Pėrshtypja ime ėshtė se megjithė qė ekzistojnė probleme qė duhen zgjidhur, Kosova do tė jetė nė gjendje tė marrė rolin e saj tė pėrgjegjshėm si anėtare e Bashkimit Evropian dhe pastaj edhe si anėtare e Natos.

  Zėri i Amerikės: Disa vjet mė parė ju keni paraqitur njė projektrezolutė pėr pavarėsinė e Kosovės. Pėrse ajo nuk ėshtė miratuar ende?

  Tom Lantos: Sepse ende nuk ėshtė pjekur koha pėr kalimin e saj nė Kongres. Pėr tė kuptuar se si funksionon Kongresi amerikan, duhet patur parasysh se kur dikush ka njė ide dhe vizion pėr arritjen e njė objektivi, atėhere ai paraqet njė rezolutė e cila pėrshkruan drejtimin nė tė cilin dėshiron qė tė ecin gjėrat. Por nė kushtet reale duhet kuptuar se duhen vite pėr atė arritur atje. Koncepti i paraqitjes sė njė rezolute nuk nėnkupton aspak se brenda njė viti kjo rezolutė do tė materializohet. Kam pėrshtypjen se koha ka vėrtetuar qė pikpamjet e mija pėr Shqipėrinė dhe pėr Kosovėn kanė qenė jashtėzakonisht tė sakta. Zhvillimet janė shumė konstruktive dhe unė besoj thellėsisht se ashtu si edhe republikat e tjera qė pėrbėnin dikur ish Jugosllavinė, edhe Kosova do tė fitojė statusin e njė shtetit plotėsisht tė pavarur.

  Zėri i Amerikės: Njė ēėshtje kritike nė negociatat e ardhėshme ėshtė ēėshtja e pakicave. Si do ta vlerėsonit ju gjendjen e tyre?

  Tom Lantos: Duhet tė them se shumica etnike nė Kosovė, shqiptarėt e Kosovės do tė duhet tė bėjnė ē’ėshtė e mundur qė t’i garantojnė pakicės serbe barazinė dhe tė drejtat e plota si qytetarė: tė drejtat fetare, tė drejtat politike, tė drejtėn pėr shtypin e lirė dhe mediat elektronike, tė drejtat e punėsimit, tė gjitha kėto duhet tė garantohen me ēdo kusht. Unė nuk do tė mbėshtesja njė zgjidhje e cila nuk do tė garantonte barazi tė plotė pėr pakicėn etnike serbe nė Kosovė. Mė lejoni tė them edhe diēka tjetėr. Kėto ditė, disa prej nesh u takuan me komisionin e jashtėm tė Dumės sė Rusisė. Njė nga deputetet e Dumės, njė grua mjaft e zgjuar, na pyeti se cili ėshtė qendrimi ynė ndaj pakicave ruse nė shtetet baltike. Unė kam qenė njė nga pėrkrahėsit mė tė fortė pėr pavarėsinė e shteteve baltike nga Bashkimi Sovjetik dhe jam i kėnaqur pėr faktin qė sot Estonia, Letonia dhe Lituania janė shtete tė pavarur dhe sovranė, anėtarė tė Bashkimit Evropian dhe tė Natos. Por tani unė jam mbėshtetės i pakicave ruse nė kėto vende sepse kėto pakica duhet tė kenė tė drejtėn pėr tė gėzuar tė gjitha privilegjet ashtu si gjithė qytetarėt e tjerė, pėrfshirė tė drejtat gjuhėsore dhe kulturore. Tė njėjtin mendim kam edhe pėr serbėt nė njė Kosovė tė pavarur.

  Zėri i Amerikės: Ē’mund tė na thoni pėr tė drejtat e pakicave nė Mal tė Zi, ku ju keni qenė disa herė?

  Tom Lantos: Siē mund ta keni vėnė re qartė deri tani, qendrimi im ėshtė i pandryshueshėm edhe nė kėtė ēėshtje. Mendoj se Mali i Zi po zhvillohet nė mėnyrė impresionuese. Mė pėlqeu vizita atje por mė shqetėsuan problemet qė kishte pakica shqiptare e atjeshme. Prandaj nė mėnyrė tė pėrsėritur, kam gjetur kohėn pėr tė komunikuar me qeverinė e Gjukanoviēit, duke theksuar angazhimin tim pėr barazi tė plotė pėr pakicėn shqiptare.

  Zėri i Amerikės: Nė Shqipėri, qeveria e kryeministrit Sali Berisha ėshtė nė fuqi qė prej rreth 60 ditėsh. Si do ta vlerėsonit kėtė qeveri?

  Tom Lantos: Ėshtė tepėr herėt pėr tė gjykuar rreth njė qeverie pas 60 ditėsh nė pushtet. I uroj zotit Berisha shumė fat dhe shpresoj se do tė jetė njė qeveri e suksesshme.

  Zėri i Amerikės: Mendohet se nė Shtetet e Bashkuara jetojnė rreth gjysmė milioni shqiptarė. Si e vlerėsoni kontributin e tyre pėr ta bėrė Amerikėn njė vend mė tė mirė?

  Tom Lantos: Komuniteti shqiptaro-amerikan ka dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr kėtė vend. Ata janė shumė punėtorė, kanė njė angazhim shumė tė fortė pėr ta ēarė vetė rrugėn e tyre nė kėtė shoqėri, e cila u ka dhėnė tė gjitha shanset ashtu si edhe tė gjitha komuniteteve tė tjera. Unė jam takuar me grupe shqiptare nė shumė pjesė tė vendit dhe gjithmonė habitem kur shikoj se sa qytetarė tė pėrgjegjshėm dhe tė vlefshėm janė ata. Jemi shumė me fat qė i kemi ata.

  Zėri i Amerikės: Shqiptarėt njihen pėr faktin se kanė familje me shumė fėmijė. Nėse nuk gaboj, ju dhe gruaja juaj Annette keni 16 nipėr e mbesa. Ēfarė ndikimi kanė ata nė jetėn tuaj si anėtar i Kongresit?

  Tom Lantos: Ata janė gėzimi i jetės sime. Dhe po mė pyesni taman nė kohėn e duhur sepse megjithėse s’besoj se do tė kemi nipėr e mbesa tė tjerė, para fundit tė kėtij muaji do tė bėhemi me stėrnipin e parė. Fakti qė shqiptaro-amerikanėt kanė familje tė mėdha ėshtė njė nga arėsyet e forcės sė kėtij komuniteti dhe unė i pėrgėzoj pėr kėtė.  @Partibrejker , vergiss eure serbische Lobby ..die hat keine Chance..besonders wenn die Demokraten wieder regieren werden ..mit denn Clintons .....Buchs Republikaner werden demnächst verlieren..denn diese sind die größte Lachnummer in der Geschichte der USA.

 2. #2
  jugo-jebe-dugo

  Re: Kongressman Tom Lantos:Für die Unabhängigkeit des Kosovo

  Zitat Zitat von Albanesi2
  @Partibrejker , vergiss eure serbische Lobby ..die hat keine Chance..besonders wenn die Demokraten wieder regieren werden ..mit denn Clintons .....Buchs Republikaner werden demnächst verlieren..denn diese sind die größte Lachnummer in der Geschichte der USA.
  Nur zu schade das Bush und seine Republikaner mindestens bis November 2008 im Amt sind.Das heißt fast bis 2009.
  Der Kosovo Status soll spätestens ende 2006 gelöst werden.

 3. #3
  Mare-Car
  Ausserdem wird Clinton nicht wieder Präsident

  Und, die Republikaner werden wohl die nächsten wahlen gewinnen wenn es Bush schafft mal was für sein Volk zu tun.

 4. #4

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190

  Re: Kongressman Tom Lantos:Für die Unabhängigkeit des Kosovo

  Zitat Zitat von SERBE

  Nur zu schade das Bush und seine Republikaner mindestens bis November 2008 im Amt sind.Das heißt fast bis 2009.
  Der Kosovo Status soll spätestens ende 2006 gelöst werden.
  tja......und somit waere auch dieses Thema abgeschlossen....!!!

  ...und ab in den "Muelleimer".....

 5. #5

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190
  [web:2f1b3f4a7f]http://www.rice2008.com/[/web:2f1b3f4a7f]

 6. #6

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190 7. #7
  Mare-Car
  Die is nicht nur strohdumm, sondern auch noch hässlich wie ein traktor.

 8. #8

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190
  Zitat Zitat von Mare-Car
  Die is nicht nur strohdumm, sondern auch noch hässlich wie ein traktor.
  Ich wuerde sie nicht als strohdumm bezeichnen....

  http://www.whitehouse.gov/nsc/ricebio.html

  Im uebrigen spricht sie perfekt Russisch...

  oder...

  She has also already managed to alarm the US's Nato allies, by adovating withdrawing US troops from Bosnia and Kosovo, and criticising the Clinton administration for supporting too many foreign interventions.

  During the campaign, she said that Mr Bush would preside over a gradual recall of US troops from the Balkans, leaving Europe to manage the Nato peacekeeping mission in the region.

  US troops make up about a fifth of the 65,00-strong Nato peacekeeping force in the former Yugoslavia.

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/1076128.stm

 9. #9
  Avatar von siberia-pride

  Registriert seit
  11.11.2005
  Beiträge
  61


  U.S., EU Did Not Make Nuke Offer to Iran — Rice

  U.S. Secretary of State Condoleezza Rice has denied there is any EU-U.S. backing of a Russian proposal to resolve a long-running nuclear dispute with Iran, BBC News reports.

  “There is no U.S.-European proposal to the Iranians, I want to say that categorically,” Rice said. “There is not and there will not be. We are not parties to these negotiations and we do not intend to become parties to the negotiations.”

  The proposal would permit Iran to conduct very limited nuclear activities on its own soil, while the enrichment of uranium would take place in Russia.

  Without a new proposal to break the current impasse over Tehran’s nuclear program, the dispute may be referred to the UN Security Council for possible sanctions to be imposed on Iran.

  Iran has insisted that its nuclear program is entirely intended for peaceful purposes.

  The latest Russian proposal was discussed at length earlier this week at a meeting between Condoleezza Rice and Mohamed ElBaradei, the director general of the International Atomic Energy Agency (IAEA), the UN nuclear watchdog. According to the New York Times, it has deeply divided the administration of the U.S. President George W. Bush.

  “The problem with this offer is that if the Iranians have a secret enrichment plant someplace that we do not know about, we are leaving them with the raw material they need,” a senior American official was quoted as saying.

  The U.S. fears Iran could use the highly enriched uranium to build a nuclear weapon.

 10. #10
  Avatar von illyrian_eagle

  Registriert seit
  05.10.2005
  Beiträge
  6.793
  Verfasst am: Mi Nov 16, 2005 12:12 am Titel:

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ausserdem wird Clinton nicht wieder Präsident

  Er nicht aber seine Frau. Tja scheiße was. :wink:

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Der Weg des Kosovos in die Unabhängigkeit
  Von Kosova-Albo-USA im Forum Kosovo
  Antworten: 67
  Letzter Beitrag: 03.07.2012, 03:25
 2. Vor und Nachteile bei der Unabhängigkeit Kosovos!?
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Kosovo
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 07.08.2008, 21:28
 3. Italien für Unabhängigkeit Kosovos
  Von FREEAGLE im Forum Politik
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 05.12.2007, 00:22
 4. Russland ist für die Unabhängigkeit des Kosovos
  Von Albanesi2 im Forum Politik
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 05.03.2006, 16:22
 5. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 13.11.2005, 23:19