BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Ergebnis 1 bis 3 von 3

Kongressman Tom Lantos : Für die Unabhängigkeits für Kosovo

Erstellt von Albanesi2, 13.11.2005, 22:47 Uhr · 2 Antworten · 686 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  07.05.2005
  Beiträge
  4.214

  Kongressman Tom Lantos : Für die Unabhängigkeits für Kosovo
  Tom Lantosh: rezultati pėrfundimtar i negociatave pėr Kosovėn do tė jetė njė shtet i pavarur
  Vehbi Bajrami
  07-11-2005  Anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan Tom Lantosh thotė se sipas mendimit tė tij, rezultati pėrfundimtar i negociatave pėr statusin e Kosovės do tė jetė njė shtet i pavarur. Nė njė intervistė qė i dha Zėrit tė Amerikės, zoti Lantosh, numri dy i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė, tha gjithashtu se nuk do tė mbėshteste njė zgjidhje e cila nuk garanton barazi tė plotė pėr pakicėn serbe.

  Zėri i Amerikės: Zoti Lantosh, ju keni qenė anėtari i parė i Kongresit amerikan qė vizituat Kosovėn dhe Shqipėrinė nė vitin 1990. Qė atėhere, ndryshimet kanė qenė dramatike. A e kishit menduar se ndryshimet do tė vinin kaq shpejt?

  Tom Lantos: Natyrisht, unė kisha shpresat e mija por nė fakt gjėrat kanė ecur shumė mė shpejt se sa mund tė pritej. Megjithėse ende ka probleme, jam i shumė i kėnaqur me mėnyrėn se si kanė ndryshuar gjėrat nė drejtimin pozitiv. Kėto ndryshime janė meritė e popullit tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės.

  Zėri i Amerikės: Zoti Kongresmen, bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė sė shpejti. Ēfarė prisni tė ndodhė gjatė kėtyre negociatave?

  Tom Lantos: Unė mund t’ju them se cili do tė jetė rezultati pėrfundimtar. Rezultati pėrfundimtar do tė jetė njė shtet i pavarur. Kryetari republikan i Komisionit tė Marrėdhėnieve me Jashtė tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, mku im i ngushtė Henry Hyde si dhe unė, kemi paraqitur me kohė njė projektrezolutė qė bėn thirrje pėr kėtė. Ne nuk presim qė kjo tė ndodhė nesėr apo nė muajt qė vijnė por ėshtė shumė e qartė se nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė ketė njė shtet tė pavarur. Pas kėsaj, pas disa vjet pėrgatitjesh, ky shtet do tė bėhet anėtar i Bashkimit Evropian.

  Zėri i Amerikės: Pėrse mendoni se Kosova duhet tė jetė e pavarur?

  Tom Lantos: Kjo nuk ėshtė njė periudhė kur njė grup kompakt njerėzish qė pėrfaqėsojnė njė popullsi tė konsiderueshme, mė tė madhe edhe se sa disa vende evropiane si Estonia apo Luksemburgu, do tė ishin tė gatshme tė jetonin nėn kontrollin e njė vendi i cili ka nė thelb nė shumicė etnike tė ndryshme. Pėrshtypja ime ėshtė se megjithė qė ekzistojnė probleme qė duhen zgjidhur, Kosova do tė jetė nė gjendje tė marrė rolin e saj tė pėrgjegjshėm si anėtare e Bashkimit Evropian dhe pastaj edhe si anėtare e Natos.

  Zėri i Amerikės: Disa vjet mė parė ju keni paraqitur njė projektrezolutė pėr pavarėsinė e Kosovės. Pėrse ajo nuk ėshtė miratuar ende?

  Tom Lantos: Sepse ende nuk ėshtė pjekur koha pėr kalimin e saj nė Kongres. Pėr tė kuptuar se si funksionon Kongresi amerikan, duhet patur parasysh se kur dikush ka njė ide dhe vizion pėr arritjen e njė objektivi, atėhere ai paraqet njė rezolutė e cila pėrshkruan drejtimin nė tė cilin dėshiron qė tė ecin gjėrat. Por nė kushtet reale duhet kuptuar se duhen vite pėr atė arritur atje. Koncepti i paraqitjes sė njė rezolute nuk nėnkupton aspak se brenda njė viti kjo rezolutė do tė materializohet. Kam pėrshtypjen se koha ka vėrtetuar qė pikpamjet e mija pėr Shqipėrinė dhe pėr Kosovėn kanė qenė jashtėzakonisht tė sakta. Zhvillimet janė shumė konstruktive dhe unė besoj thellėsisht se ashtu si edhe republikat e tjera qė pėrbėnin dikur ish Jugosllavinė, edhe Kosova do tė fitojė statusin e njė shtetit plotėsisht tė pavarur.

  Zėri i Amerikės: Njė ēėshtje kritike nė negociatat e ardhėshme ėshtė ēėshtja e pakicave. Si do ta vlerėsonit ju gjendjen e tyre?

  Tom Lantos: Duhet tė them se shumica etnike nė Kosovė, shqiptarėt e Kosovės do tė duhet tė bėjnė ē’ėshtė e mundur qė t’i garantojnė pakicės serbe barazinė dhe tė drejtat e plota si qytetarė: tė drejtat fetare, tė drejtat politike, tė drejtėn pėr shtypin e lirė dhe mediat elektronike, tė drejtat e punėsimit, tė gjitha kėto duhet tė garantohen me ēdo kusht. Unė nuk do tė mbėshtesja njė zgjidhje e cila nuk do tė garantonte barazi tė plotė pėr pakicėn etnike serbe nė Kosovė. Mė lejoni tė them edhe diēka tjetėr. Kėto ditė, disa prej nesh u takuan me komisionin e jashtėm tė Dumės sė Rusisė. Njė nga deputetet e Dumės, njė grua mjaft e zgjuar, na pyeti se cili ėshtė qendrimi ynė ndaj pakicave ruse nė shtetet baltike. Unė kam qenė njė nga pėrkrahėsit mė tė fortė pėr pavarėsinė e shteteve baltike nga Bashkimi Sovjetik dhe jam i kėnaqur pėr faktin qė sot Estonia, Letonia dhe Lituania janė shtete tė pavarur dhe sovranė, anėtarė tė Bashkimit Evropian dhe tė Natos. Por tani unė jam mbėshtetės i pakicave ruse nė kėto vende sepse kėto pakica duhet tė kenė tė drejtėn pėr tė gėzuar tė gjitha privilegjet ashtu si gjithė qytetarėt e tjerė, pėrfshirė tė drejtat gjuhėsore dhe kulturore. Tė njėjtin mendim kam edhe pėr serbėt nė njė Kosovė tė pavarur.

  Zėri i Amerikės: Ē’mund tė na thoni pėr tė drejtat e pakicave nė Mal tė Zi, ku ju keni qenė disa herė?

  Tom Lantos: Siē mund ta keni vėnė re qartė deri tani, qendrimi im ėshtė i pandryshueshėm edhe nė kėtė ēėshtje. Mendoj se Mali i Zi po zhvillohet nė mėnyrė impresionuese. Mė pėlqeu vizita atje por mė shqetėsuan problemet qė kishte pakica shqiptare e atjeshme. Prandaj nė mėnyrė tė pėrsėritur, kam gjetur kohėn pėr tė komunikuar me qeverinė e Gjukanoviēit, duke theksuar angazhimin tim pėr barazi tė plotė pėr pakicėn shqiptare.

  Zėri i Amerikės: Nė Shqipėri, qeveria e kryeministrit Sali Berisha ėshtė nė fuqi qė prej rreth 60 ditėsh. Si do ta vlerėsonit kėtė qeveri?

  Tom Lantos: Ėshtė tepėr herėt pėr tė gjykuar rreth njė qeverie pas 60 ditėsh nė pushtet. I uroj zotit Berisha shumė fat dhe shpresoj se do tė jetė njė qeveri e suksesshme.

  Zėri i Amerikės: Mendohet se nė Shtetet e Bashkuara jetojnė rreth gjysmė milioni shqiptarė. Si e vlerėsoni kontributin e tyre pėr ta bėrė Amerikėn njė vend mė tė mirė?

  Tom Lantos: Komuniteti shqiptaro-amerikan ka dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr kėtė vend. Ata janė shumė punėtorė, kanė njė angazhim shumė tė fortė pėr ta ēarė vetė rrugėn e tyre nė kėtė shoqėri, e cila u ka dhėnė tė gjitha shanset ashtu si edhe tė gjitha komuniteteve tė tjera. Unė jam takuar me grupe shqiptare nė shumė pjesė tė vendit dhe gjithmonė habitem kur shikoj se sa qytetarė tė pėrgjegjshėm dhe tė vlefshėm janė ata. Jemi shumė me fat qė i kemi ata.

  Zėri i Amerikės: Shqiptarėt njihen pėr faktin se kanė familje me shumė fėmijė. Nėse nuk gaboj, ju dhe gruaja juaj Annette keni 16 nipėr e mbesa. Ēfarė ndikimi kanė ata nė jetėn tuaj si anėtar i Kongresit?

  Tom Lantos: Ata janė gėzimi i jetės sime. Dhe po mė pyesni taman nė kohėn e duhur sepse megjithėse s’besoj se do tė kemi nipėr e mbesa tė tjerė, para fundit tė kėtij muaji do tė bėhemi me stėrnipin e parė. Fakti qė shqiptaro-amerikanėt kanė familje tė mėdha ėshtė njė nga arėsyet e forcės sė kėtij komuniteti dhe unė i pėrgėzoj pėr kėtė.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Tom_Lantos

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Kommt morgen Rakija und Alles was AACL ist! Ihr flutet uns wirklich heute mit diesem senilen Tom Lantos.

 3. #3

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190
  Standards before Agreement, Vojnovic

  Tanjug

  October 27, 2005

  US Senator and one of the authors of a resolution on Kosovo-Metohija, which was recently adopted at the Senate, George Vojnovic, has assessed in a statement for Tanjug that before any agreement is reached on status, progress must be made in that province as regards the implementation of standards according to Resolution 1244. As stated in my recent resolution on Kosovo, it is time to go forward towards reaching an agreement on the future status of Kosovo, Vojnovic said in a statement for the national news agency, thus approving of the very same estimations the Council of Europe backed in New York on Monday. Vojnovic, however, warns that before negotiations on the Kosovo issue are concluded, progress must be made in the implementation of democratic standards, as envisaged by the Security Council resolution on Kosovo. According to the resolution, Kosovo has to make efforts in providing safety for minorities, carrying out decentralisation and ensuring the return of property, Vojnovic reminded. The report of (special envoy of the UN secretary general) Kai Eide shows that insufficient progress has been made in the implementation of these standards and that Serbs are not safe, the US senator underscored.

  [web:4ae855b306]http://www.serbianunity.net/projects/Information/caucus/index.html[/web:4ae855b306]

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 110
  Letzter Beitrag: 06.03.2011, 19:31
 2. James Traficants Video-Clip als Kongressman
  Von Albanesi im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 23.09.2006, 13:54
 3. Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 15.11.2005, 21:09
 4. Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 15.11.2005, 20:53
 5. Kosovo Unabhängigkeits Thread
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 07.02.2005, 17:53