BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 3 ErsteErste 123
Ergebnis 21 bis 22 von 22

Kosovo: Unabhängigkeit auf Raten 2005/2006

Erstellt von lupo-de-mare, 03.12.2005, 21:34 Uhr · 21 Antworten · 1.922 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Mal nur in Albanisch aber dafür aktuell.

  Selbst ernanntes Albaner Komittee sagt ja schon Alles, wie die sich in den USA aufspielen.

  Keshilli shqiptaro-amerikan takime ne Departamentin Amerikan te Shtetit: Kosova te shpallet shtet i pavarur. Charles English: SHBA eshte per mosndryshim te kufijve te Kosoves

  Ora: 19:15  WASHINGTON (17 Dhjetor)-Negociatat mbi statusin perfundimtar te Kosoves duhet te perfundojne sa me shpejt. Keshtu u shpreh drejtori ekzekutiv i Keshillit Kombetar Shqiptaro Amerikan Martin Vulaj gjate nje takimi te zhvilluar me drejtorin e byrose per ceshtje te Evropes Juglindore ne Departamentin Amerikan te shtetit, Charles English. Tema kryesore e takimit mes zotit Vulaj dhe zotit English ishin zhvillimet e fundit rreth negociatave per zgjidhjen e statusit politik te Kosoves.

  Gjate takimit zoti Vulaj shprehu te njejtin qendrim qe kane paraqitur dhe udheheqesit kosovare qe Kosova te shpallet shtet i pavarur deri ne qershor te vitit 2006. Sipas tij nese Kosova fiton pavaresine do te respektohen te drejtat etnike dhe fetare sipas standareve me te larta nderkombetare te te gjithe qytetareve te saj.

  Zoti vulaj theksoi me tej se populli i Kosoves do te mireprese nje prezence nderkombetare pas zgjidhjes se statusit, por me kusht qe kjo prezence te kete nje rol mbeshtetes dhe jo nje rol vendimarres sic e ka pasur UNMIK-u.

  Nderkaq zoti English shprehu edhe nje here qendrimin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes per mosndryshim te kufijve te Kosoves, nje nga pikat kryesore te paraqitura nga Grupi i Kontaktit kohe me pare dhe nevojen e nje kontribuiti pozitiv te pales kosovare ne negociata.(/Balkanweb)

 2. #22

  Registriert seit
  07.05.2005
  Beiträge
  4.214
  In denn USA funktioniert nur durch Lobbys...

Seite 3 von 3 ErsteErste 123

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 101
  Letzter Beitrag: 11.04.2015, 16:53
 2. Urlaubsbilder von 2005 aus (Nord) Kosovo
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Urlaubsforum
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 10.03.2007, 10:51
 3. Die serbischen Gebiete im Kosovo vor 1999 und 2006
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 37
  Letzter Beitrag: 30.10.2006, 14:37
 4. Lösund der Kosovo Frage im Jahre 2005
  Von Feuerengel im Forum Politik
  Antworten: 24
  Letzter Beitrag: 26.04.2005, 14:35
 5. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 20.01.2005, 21:06