BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 7 von 7

Kurden sind wütend

Erstellt von EnverPasha, 11.10.2011, 18:17 Uhr · 6 Antworten · 950 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  30.04.2010
  Beiträge
  1.780
  Kürtler PKK'ya isyan edecek 31 yıllık sürgünün ardından Türkiye'ye dönen Kürt siyasetçi Kemal Burkay, Kürt seçmenin yapısını analiz etti. Burkay'a göre Kürtler tek kalıptan çıkmadı ve isyan yakın!  10.Ekim.2011,09:43:48  31 yıllık sürgünün ardından Temmuz'da Türkiye'ye dönen Kürt siyasetçi Kemal Burkay, Kürt seçmenin yapısını "Kürtler, tek kalıptan çıkmış değil, Kürtlerin politik tavırları bir değil" sözleriyle değerlendirdi. İki ay Türkiye'yi gözlemleyen Burkay, "Kürt halkı, tarihte belli dönemlerde belli sloganların arkasına takılır giderler, bu her zaman doğru yönde gittiklerini göstermez. Kürtlerin hepsinin Öcalan'ın arkasından gittiği kanısında değilim, Ak Parti, BDP'den daha fazla oy alıyor. İkincisi Kürtlerin sessiz bir çoğunluğu var, bu çoğunluk PKK'lı falan değil" diye konuştu.

  Kemal Burkay 50 yıldır siyasetin içinde.Türkiyeİşçi Partisi'nde başladığı siyasi yaşamını halen sürdürüyor. 1976 yılında bir grup Kürt arkadaşıyla kurmasından bu yana, sosyalistliğiyle Kürtlüğü bir arada yürüyor. Temmuz'da 41 yaşında ayrıldığı vatanına dönen aydınlarımızdan Kemal Burkay, Kürt halkı, PKK ve BDP'ye ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

  KÜRTLERİN SESSİZ ÇOĞUNLUĞU...

  Burkay, "Kürtler, tek kalıptan çıkmış değil, Kürtlerin politik tavırları bir değil. PKK çıktığı zaman biz kitleseldik. PKK politikasını bize düşmanlık sayıyor. Şimdi PKK'yı çok eleştirdik biz dolayısıyla Kürtler arasında kimse PKK'yı eleştirmiyor değil düne kadar PKK yanında olan, onun listesinden milletvekili olanlara sormak lazım, görmediler mi yanlışları, şimdi hala görmüyor mu yanında olanlar, ayrılanlara bir şey demiyorum" diye konuştu.

  Kürtlerin tarihte belli dönemlerde belli sloganların arkasına takılır gittiklerini ve bunun her zaman doğru yönde gittiklerini göstermeyeceğini savunan Burkay ahaber'e verdiği röportajda, "Kürtlerin hepsinin Öcalan'ın arkasından gittiği kanısında değilim, Ak Parti, BDP'den daha fazla oy alıyor. İkincisi Kürtlerin sessiz bir çoğunluğu var, bu çoğunluk PKK'lı falan değil, Öcalan'ı böyle kutsayıp peygambere çevirdiler. Bize putlar, diktatörler gerekli değil. Biz demokrasi ve özgürlük istiyoruz. İşin kötü tarafında Türk aydınları içinde de bunu destekleyenler var. Öcalan'ın taraftarları var, onlar belli, gidip köyünde toprağını alacak kadar kutsayanlar var ama bütün Kürtler değil. Kürtler de değişiyor, PKK'nın son şiddet eylemleri onaylanmıyor. Herkes sesini çıkartamıyor özgürce, bunun zamanı var" dedi.

  ÖCALAN ESAD'I ÖRNEK ALIR

  Burkay, Abdullah Öcalan'a ilişkin de "Tamam ben Öcalan'ı kendime rakip olarak görmüyorum. Düşman olarak da görmüyorum. Tutuklu bir insan. Özgürlüğüne kavuşursa bundan rahatsız olmam. Bakın bir Arap Baharı yaşanıyor, Saddam çöktü gitti, Esad Öcalan'ın örnek aldığı kişilerdir bunlar, taklit ettikleridir" dedi.

  KÜRTLERİN HABERİ OLMADAN...

  1993'te Şam'da Öcalan ile imzalanan protokole de değinen Burkay, "Talabani bir girişimde bulunmuştu, silahların susması için. O dönemde PKK ile protokol imzaladık, ortak istemlerimizi Türk tarafına ilettik, federasyon da vardı, silahların susması da vardı. 10 maddeydi. Şimdi ki protokol, MİT ile Öcalan arasında olduğu söylenen protokoldür. Kürtler adına yapılıyor. İmralı'da yatan bir kişi bütün Kürtler adına bir protokol imzalıyor. Ben bunu komik buluyorum. Nasıl oluyor da bir tek Kürt bütün Kürtler adına protokol imzalıyor. Kürtlerin haberi var mı içeriğinden?" dedi.

  YENİ ŞAFAK


  Leider nur auf türkisch. Schade das die deutschen Medien nichts davon berichten...

  Alles kann ich leider nicht übersetzten.

  Kurze Zusammenfassung:
  Die Kurdische Bevölkerung in der Türkei hat kein bock mehr auf die dreckigen Spiele der PKK. Es könnten zu sehr großen Demonstrationen gegen ihren Kommunistischen Brüdern kommen.

 2. #2
  Posavac
  Übersetzung

 3. #3
  Albo-One
  Bis 18:37 möchte ich eine kurz-zusammengefasste Übersetzung sehen, ansonsten landet der Thread im Müll.

 4. #4
  Avatar von Ilan

  Registriert seit
  25.06.2009
  Beiträge
  10.227
  Die Überschrift.

 5. #5
  Bendzavid
  Gut so, sollen die diese PKK Hunde verjagen.

 6. #6
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Zitat Zitat von EnverPasha Beitrag anzeigen
  Alles kann ich leider nicht übersetzten.

  Kurze Zusammenfassung:
  Die Kurdische Bevölkerung in der Türkei hat kein bock mehr auf die dreckigen Spiele der PKK. Es könnten zu sehr großen Demonstrationen gegen ihren Kommunistischen Brüdern kommen.

  Übersetzung reicht nicht. Thread closed.


 7. #7
  Albo-One
  Hab die (sehr) kleine Zusammenfassung in den Startpost hinzugefügt, kannst die Zusammenfassung dann vervollständigen.
  3-4 Sätze würden schon reichen.

Ähnliche Themen

 1. Alle Terroristen sind Muslime - außer den 99%, die keine sind.
  Von Frieden im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 24.08.2011, 08:31
 2. Kurden
  Von acttm im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 75
  Letzter Beitrag: 06.08.2011, 03:37
 3. iGENEA Humangenetik: Kurden und Armenier sind ein Turkvolk
  Von Chechen im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 380
  Letzter Beitrag: 25.06.2009, 12:41
 4. Irak: Die Kurden sind`s
  Von Popeye im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 27.10.2008, 22:49