BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 47 von 52 ErsteErste ... 37434445464748495051 ... LetzteLetzte
Ergebnis 461 bis 470 von 514

L.A.O.S hetzt in Ägäis Makedonien öffentlich gegen "Skopjaner"

Erstellt von Monkeydonian, 08.01.2011, 19:39 Uhr · 513 Antworten · 18.114 Aufrufe

 1. #461
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  jetzt will man die makedonier in albanien zu griechen machen.. auf illyrisch

 2. #462
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von αptemi Beitrag anzeigen
  jetzt will man die makedonier in albanien zu griechen machen.. auf illyrisch
  klar....


  Makedonien ist ja griechisch -.-

  die auf dem balkan müssen lernen, was Selbstbestimmung bedeutet... das kennen die anscheinend nicht

 3. #463

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von αptemi Beitrag anzeigen
  jetzt will man die makedonier in albanien zu griechen machen.. auf illyrisch

  Протест во Тирана против попис врз етничката и верската припадност
  Четврток, 17 Февруари 2011 08:11

  Доколку споделувате повеќе вести, шансите за добивка се поголеми.
  Попладнево пред зградата на албанскиот Парламент во Тирана ќе се одржи протест против изјаснувањето за верската и етничката припадност при пописот на населението во Албанија, што треба да се спроведе во април.


  Протестот го организира една мрежа на албански организации во која членуваат здруженија од Албанија, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија. Од Македонија членка на мрежата е здружението „Разбуди се“.

  Пред протестот претставниците на здруженијата, ќе имат средба со попторетседателот на Високиот совет за правда, Крешник Спахиу, за да дадат поддршка на неговата иницијатива „против попис врз етничка и верска припадност“.

  - Сметаме и веруваме дека овој попис на населението не е во прилог на националните интереси, туку има поддршка само од антинационалните кругови, кои 20 години се обидуваат вештачки да го зголемат процентот на другите етнички заедници во Албанија. Овој попис е во спротивност со уставот на Република Албанија и само оваа причина за нас е доволна силно да се противиме на овој попис, се наведува со соопштението на организаторите на протестот.

  Организаторите најавија дека на средбата ќе бидат договрени и следни чекори за блокирање на пописот, кој го оценуваат како „штетен за албанската држава“.

 4. #464
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Протест во Тирана против попис врз етничката и верската припадност
  Четврток, 17 Февруари 2011 08:11

  Доколку споделувате повеќе вести, шансите за добивка се поголеми.
  Попладнево пред зградата на албанскиот Парламент во Тирана ќе се одржи протест против изјаснувањето за верската и етничката припадност при пописот на населението во Албанија, што треба да се спроведе во април.


  Протестот го организира една мрежа на албански организации во која членуваат здруженија од Албанија, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија. Од Македонија членка на мрежата е здружението „Разбуди се“.

  Пред протестот претставниците на здруженијата, ќе имат средба со попторетседателот на Високиот совет за правда, Крешник Спахиу, за да дадат поддршка на неговата иницијатива „против попис врз етничка и верска припадност“.

  - Сметаме и веруваме дека овој попис на населението не е во прилог на националните интереси, туку има поддршка само од антинационалните кругови, кои 20 години се обидуваат вештачки да го зголемат процентот на другите етнички заедници во Албанија. Овој попис е во спротивност со уставот на Република Албанија и само оваа причина за нас е доволна силно да се противиме на овој попис, се наведува со соопштението на организаторите на протестот.

  Организаторите најавија дека на средбата ќе бидат договрени и следни чекори за блокирање на пописот, кој го оценуваат како „штетен за албанската држава“.
  übersetzung + zusammenfassung
  danke

 5. #465

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  übersetzung + zusammenfassung
  danke
  Übersetzung

  kurze Zusammenfassung:

  In Albanien wird heute gegen die anstehende Volkszählung demonstriert.
  Gründe dazu im Artikel.

 6. #466
  Yoschimitsu
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Diese "Trottel" sind Flüchtlinge aus dem südlichen Teil Makedoniens, die nach 1913 aus ihrer Heimat flüchten mussten.

  Hast du Trottel das gewusst?
  Na und ist mir doch scheiß egal wer die sind Du Trottel.
  Die verunstalten nur die Schönheit der Flagge.

 7. #467
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.469
  Zitat Zitat von Yoschimitsu Beitrag anzeigen
  Na und ist mir doch scheiß egal wer die sind Du Trottel.
  Die verunstalten nur die Schönheit der Flagge.
  Würdest du mir unter die Finger kommen, würde was anderes verunstaltet werden..

 8. #468
  Yoschimitsu
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Würdest du mir unter die Finger kommen, würde was anderes verunstaltet werden..
  Mag sein,da muss Du nur Tekken spielen.

 9. #469

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Griechischer Metropolitan Antimos: Propaganda von Skopje ist satanisch

  Митрополит Антимос: Пропагандата на Скопје е сатанска!
  Средбите на Груевски во САД и изложбата на икони од македонски цркви во Холандија беа темите на вчерашната утринска богослужба во Солун. Митрополитот Антимос повторно во улога на презентер на вести.

  Подготвен, со извадоци од печатот, на верниците им говореше за последните случувања во врска со грчката надворешна политика. Иконите и артефактите од македонските цркви изложени во Холандија, за Антимос се дел од грчкото културно наследство.

  -Сите овие икони, без разлика дали се икони што ги знаеме, или се дрворези или се ракописи или се било што друго, тие се духовно и културно наследство на грчките православни христијани од Македонија, истакна Антимос- солунски митрополит.

  Не изостанаа ни нападите кон Македонија, обвинувајќи ја за ширење пропаганда.

  -Морам да ви кажам дека е толку силна, толку постојана, толку сатанска, толку упорна оваа пропаганда против Грција. Дека тие се Македонци, односно потомци на Александар и Филип. Многу луѓе, стотици научници од странските факултети имаат докажано дека е трагична лага мислењето што го поддржуваат скопјаните, смета Антимос.

  И покрај тоа што во Грција има реакции и негодувања за праксата на Антимос наместо богослужба да говори за политика, сепак тој смета дека е доволно компетентен за да ги известува верниците за грчките отворени национални прашања.

  Сања Ристовска- дописник од Грција


  Da wundert einen nichts mehr...

 10. #470
  Avatar von Makedonac

  Registriert seit
  11.06.2010
  Beiträge
  152
  Zitat Zitat von Yoschimitsu Beitrag anzeigen
  Na und ist mir doch scheiß egal wer die sind Du Trottel.
  Die verunstalten nur die Schönheit der Flagge.
  was für ein sinnfreier beitrag. solltest weniger tekken spiel. man merkt, das dein hirn schon zu brei geschlagen worden ist

Ähnliche Themen

 1. Erneut Parolen von "Groß Albanien" in Makedonien
  Von Makedonec1212 im Forum Politik
  Antworten: 434
  Letzter Beitrag: 02.05.2012, 13:23
 2. Antworten: 1007
  Letzter Beitrag: 13.03.2012, 11:12
 3. Makedonische Tradition in Ägäis Makedonien
  Von Monkeydonian im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 127
  Letzter Beitrag: 26.06.2011, 17:23
 4. Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 13.07.2010, 01:35
 5. M. Weithmann, "Balkan-Chronik": Makedonien
  Von Schiptar im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 30.03.2006, 15:46