BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 52 von 52 ErsteErste ... 2424849505152
Ergebnis 511 bis 514 von 514

L.A.O.S hetzt in Ägäis Makedonien öffentlich gegen "Skopjaner"

Erstellt von Monkeydonian, 08.01.2011, 19:39 Uhr · 513 Antworten · 18.045 Aufrufe

 1. #511

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Paokaras Beitrag anzeigen
  Cool also gammelst du im Bf rum wenn du mal freizeit hast ^^

  Tja jaeder kann frei uber seine Zeit verfuegen,ich zb geh bald frappe trinken in Thessaloniki an der Strandpromenade mit blick aufs Meer :icon_smile:

  Wie schoen doch mein Makedonien ist

  Bei dem Wetter glaub ich dir das sofort

 2. #512
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.235
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Bei dem Wetter glaub ich dir das sofort
  Stell dir vor bei der ganze Krise hier,haben wir immer noch Heitzung in den Cafes.
  Frappe geht immer auch bei -30 wenn sein muss

 3. #513
  Avatar von Dikefalos

  Registriert seit
  10.10.2010
  Beiträge
  12.628
  Zitat Zitat von Paokaras Beitrag anzeigen
  Stell dir vor bei der ganze Krise hier,haben wir immer noch Heitzung in den Cafes.
  Frappe geht immer auch bei -30 wenn sein muss
  Vorallem wenn pipinas.....am paraliakos rauf unt runter gehen.....brauchst du eher mehr eis im frape als normal:P

 4. #514

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Griechischer Metropolitan Antimos: Propaganda von Skopje ist satanisch

  Митрополит Антимос: Пропагандата на Скопје е сатанска!
  Средбите на Груевски во САД и изложбата на икони од македонски цркви во Холандија беа темите на вчерашната утринска богослужба во Солун. Митрополитот Антимос повторно во улога на презентер на вести.

  Подготвен, со извадоци од печатот, на верниците им говореше за последните случувања во врска со грчката надворешна политика. Иконите и артефактите од македонските цркви изложени во Холандија, за Антимос се дел од грчкото културно наследство.

  -Сите овие икони, без разлика дали се икони што ги знаеме, или се дрворези или се ракописи или се било што друго, тие се духовно и културно наследство на грчките православни христијани од Македонија, истакна Антимос- солунски митрополит.

  Не изостанаа ни нападите кон Македонија, обвинувајќи ја за ширење пропаганда.

  -Морам да ви кажам дека е толку силна, толку постојана, толку сатанска, толку упорна оваа пропаганда против Грција. Дека тие се Македонци, односно потомци на Александар и Филип. Многу луѓе, стотици научници од странските факултети имаат докажано дека е трагична лага мислењето што го поддржуваат скопјаните, смета Антимос.

  И покрај тоа што во Грција има реакции и негодувања за праксата на Антимос наместо богослужба да говори за политика, сепак тој смета дека е доволно компетентен за да ги известува верниците за грчките отворени национални прашања.

  Сања Ристовска- дописник од Грција


  Da wundert einen nichts mehr...


  LAOS fordert für makedonische Touristenführer, die makedonische Touristengruppen in Nordgriechenland an touristische Stätten führen, eine Bewachung und eine Art Lizenz, da diese laut LAOS "Propaganda und Lügen" verbreiten.


  Ултра- десничарите од Грција бараат дозволи за македонските туристички водичи

  Скопјаните шират пропаганда во археолошкиот локалитет Куклиш, обвинуваат од ЛАОС .

  -Жителите и посетителите, Грци и странци во Куклиш често се сведоци на пропагандно однесување на Скопјани за време на нивната посета на античкиот регион. Учениците од ФИРОМ ги водат наставници кои ја извртуваат историјата на Македонија и Куклиш ширејќи вулгарна пропаганда, тврдат неколку пратеници од ултра- десничарската партија.

  Тие бараат одговор од министерството за култура и туризам дали македонските водичи имаат соодветна дозвола од грчкото министерство:

  -Зошто чуварите на археолошки локалитети и споменици, не бараат од наставниците односно водичите да покажат дозвола од Министерството за култура и туризам?

  - Со оглед на тоа дека со текот на времето посетите се множат, какви чекори ќе се преземат за да се стави конечно крај на ваквата практика на Скопје?, прашуваат Јоанис Корандис, Адонис Георгиадис, Георгиос Анатолакис и Кирјакос Велопулос во дописот до министерот за култура и туризам Павлос Геруланос.

  Во изминатиот период е речиси секојдневна практика членови на ЛАОС да реагираат со писма до грчките министерства за разно разни теми и новинарски прилози поврзани со нашата земја.

  Сања Ристовска- дописник од Грција

Seite 52 von 52 ErsteErste ... 2424849505152

Ähnliche Themen

 1. Erneut Parolen von "Groß Albanien" in Makedonien
  Von Makedonec1212 im Forum Politik
  Antworten: 434
  Letzter Beitrag: 02.05.2012, 13:23
 2. Antworten: 1007
  Letzter Beitrag: 13.03.2012, 11:12
 3. Makedonische Tradition in Ägäis Makedonien
  Von Monkeydonian im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 127
  Letzter Beitrag: 26.06.2011, 17:23
 4. Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 13.07.2010, 01:35
 5. M. Weithmann, "Balkan-Chronik": Makedonien
  Von Schiptar im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 30.03.2006, 15:46