BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 11

Bin Laden's Financie: Yassin Kadi und Albanische Investments

Erstellt von lupo-de-mare, 11.12.2004, 09:24 Uhr · 10 Antworten · 2.527 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Bin Laden's Financie: Yassin Kadi und Albanische Investments

  Der Albanische Finanzminister Arben Malaj, veröffentlicht heute in der Albanischen Presse, die genauen Teilhaber an diesem im Januar 2002, beschlagnahmten Bin Laden Investment in Albanien. Lt. Minister Beschluss bleiben 22 Stockwerke der Bin Laden Hochhäuser entgültig beschlagnahmt.

  Die berühmten Hochhäuser des Yassin Kadi in Tirana, direkt gegenüber dem Sitz des Albanischen Ministerpräsidenten. Die Bau Genehmigung wurde direkt vom Top Drogen und Mafia Clan, dem damaligen Ministerpräsidenten Ilir Meta* erteilt, der 10 Tage nach der Beschlagnahme der Hochhäuser 2002 zurück trat.  In Deutsch und Englisch, über die Welt weiten Aktivitäten von Yassin Kadi und seiner Firmen in Albanien, Saudi Arabien und Amerika.

  Der link von Onliner beinhaltet auch die Weltweit beste Quelle von

  http://globalresearch.ca.myforums.ne...topic.php?t=15

  Foto der Bin Laden Hochhäuser gegenüber dem Sitz des Albanischen Ministerpräsidenten in Tirana.

  http://onliner.pointclark.net/public.../albanien4.htm

  Titel Story mit Foto in der Ausgabe der Gazetta Shqiptare vom 11.12.2004

  http://balkanforum.at/modules.php?na...image&pos=-412

  11/12/2004

  ---Arben Malaj's decision. 22 flats in the twin towers sequestrated.

  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Dhjetor11, 104

  Urdhri i ministrit tė Financave pėr pasuritė e sauditit tė kėrkuar pėr terrorizėm

  Dy Kullat, sekuestrohen 22 apartamente tė Jasim Kadi


  Me urdhėr tė ministrit tė Financave nisi sekuestrimi i 22 apartamenteve, gjithsej 2 030 metra katrorė te dy kullat, qė janė drejt pėrfundimit, pėrballė Kėshillit tė Ministrave. Urdhri ėshtė botuar dje nė Fletoren Zyrtare.

  LAJMI

  Ky urdhėr ka hyrė nė fuqi nė datėn 3 dhejtor. Nė kėtė mėnyrė historia e sauditit milioner, i akuzuar pėr lidhjet e tij me Al Kaedan, ėshtė rikthyer sėrish. Herėn e fundit qė shteti ėshtė marrė me tė dhe pronat e tij ishte viti 2001, kur prokuroria sekuestroi investimet e tij nė dy kullat e mėdha 15-katėshe nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit". Nė atė kohė kjo u cilėsua si njė sukses nė luftėn kundėr terrorizmit. Urdhri i ministrit tė Financave mban datėn 3 dhjetor 2004 dhe ėshtė mbėshtetur nė ligjin kundėr financimeve tė terrorizmit, miratuar vetėm pak muaj mė parė. Tashmė ka njė bazė ligjore pėr tė nisur bllokimin dhe konfiskimin pėrfundimtar tė pasurive tė njė prej njerėzve tė kėrkuar nė tė gjithė botėn, me akuzėn pėr financim tė terrorizmit.
  Tashmė dy kullat kanė pėrfunduar sė ndėrtuari dhe nuk janė mė si nė vitin 2001, kur kishin vetėm skeletet. Pas sekuestrimit tė parė, financues tė tjerė shqiptarė tė dy kullave treguan se kishin ndarė me vendim gjykate pjesėt e pronėsisė sė tyre nė kėto dy kulla. Sauditi Jasim Kadi kishte 55 pėr qind. Ndėrkohė, nė vendimin e dalė dje nė Fletoren Zyrtare tregohet me saktėsi numri i apartamenteve, 22 gjithsej, me njė sipėrfaqe prej 2030 metra katrorė, tė cilat janė tė pozicionuara kryesisht nė katet V, VI, IX, XII, XIII si dhe nė katin nėntokė dhe njė kat pėrdhe. Urdhri pėrfshin edhe sekuestrimin e 550 metrave katrorė tokė, e cila ėshtė pjesė e truallit ku janė ndėrtuar dy kullat binjake nė Tiranė. Tė gjitha kėto prona Malaj urdhėron qė tė "sekuestrohen, tė bllokohen ambientet e identifikuara nė dy kullat 15+2-katėshe, nė njė sipėrfaqe prej 2030 metra katrorė, qė mbahen nė emėr tė, prej, pėr llogari tė, ose nė pėrfitim tė Yasin Al-Qadi, i njohur edhe si Shaykh Yassin Abdullah Kadi; Yassin Kadi; Yasi Khadi; Jassin Kadi; Yassin Abdullah Kadi shtetas arab, Jeddah, Arabia Saudite ose e shoqėrisė "Karavan Construcsion & Development" sh.p.k.
  Kėto prona tė patundshme janė futur tashmė nė listėn e sekuestrimeve nė kuadėr tė luftės kundėr terrorizmit, por parashikohet qė tė vazhdohet kėrkimi pėr tė tjera. Kjo ėshtė arsyeja qė nė njė pikė tė kėtij urdhri Malaj nė emėr tė shtetit u kėrkon tė gjitha institucioneve nė Shqipėri, degėt ose filialet vendėse ose tė huaja, qė tė kontrollojnė regjistrat e tyre dhe tė identifikojnė, sekuestrojnė, bllokojnė dhe raportojnė llogaritė, investimet, kompanitė dhe pasuritė nė emėr tė subjektit (sauditit Kadi), duke filluar qė nga data 17.10.2001. Ministri Malaj ka urdhėruar nisjen e kėrkimeve pėr shkak se gjatė kėsaj kohe mund tė kenė ndodhur lėvizje tė llogarive, investimeve ose tė pasurive tė ngrira ose tė sekuestruara tė subjektit dhe pėr arsye se mund tė mos jenė identifikuar qė tė gjitha llogaritė, investimet, shoqėritė tregtare apo persona juridikė tė tjerė dhe pasuritė e tjera nė urdhrin nr. 6737 datė 14.11.2001. Kjo ėshtė data kur prokuroria mori masėn e parė ndaj pronave tė tė akuzuarit pėr terrorizėm ndėrkombėtar, i cili jetonte nė Shqipėri prej 6 vitesh.


  Tė dėmtuarit, ankim nė gjykatė pėr pronat

  Dy kullat, por edhe prona tė tjera Jasim Kadi nuk i kishte prona tė tij 100 pėr qind. Bashkė me tė ka edhe persona tė tjerė, apo mė vonė shtetas shqiptarė kanė blerė prej tij prona tė ndryshme. Urdhri nuk i pėrcakton kėto raste, por juristėt shpjegojnė se, sipas urdhrit, edhe ndaj tyre merret masa e sekuestros, e cila nuk heq tė drejtėn e pronėsisė, por vetėm i ngrin ato. Pas kėsaj, tė dėmtuarit e pafajshėm paraqesin nė gjykatė gjithė dokumentacionin e tyre dhe aty tregojnė se ata kanė transaksione tė rregullta dhe asnjė shkelje ligji. Nė bazė tė dokumenteve tė tyre gjykata vendos pėr procedurat e mėtejshme qė mund tė jenė heqje e sekuestros dhe lehtėsimi i pronarit, ose, nė rast se gjendet bashkėfajėsi, konfiskim pėrfundimtar tė pronės. Nė dy kulla ka edhe pronarė tė tjerė dhe mėsohet se Jasim Kadi ka shitur njė pjesė tė pronės sė tij nė kėto ambiente. Janė pikėrisht kėta shtetas qė do t'u duhet tė shpjegojnė para gjykatės se janė tė rregullt.


  Urdhėr Nr.2, datė 3.12.2004

  TĖ SEKUESTROHEN MENJĖHERĖ TĖ GJITHA LLOGARITĖ, INVESTIMET DHE ASETET E YASIN AL-QADI.
  Tė sekuestrohet menjėherė ēdo pasuri e luajtshme ose jo, zotėrimi i tyre ose llogaritė e mbajtura nga ēdo njėri prej personave fizikė a juridikė tė identifikuar mė poshtė:
  1- "KARAVAN" sh.p.k., regjistruar me vendim gjykate nr.13051, datė 12.12.1995, e njohur gjithashtu dhe si "KARAVAN Constr Develop" sh.p.k., "KARAVAN Ltd, "Karavan Construction & Development" sh.p.k., ose "KARAVAN" Co, ose "KARAVAN"; Tiranė dhe Durrės.
  2-"Alintid Beton" sh.p.k., e njohur dhe si "Alintid"; Tiranė.
  3-"Emane" sh.p.k., "Emane Ltd", regjistruar me vendim gjykate nr.1528, datė 14.8.1996, Tiranė.
  a. "Camel" ose "KAMEL" sh.p.k., regjistruar me vendim gjykate nr.15713, datė 27.8.1996, Tiranė.
  b. "Albanian Snack" sh.p.k., "Snack Ltd", regjistruar me vendim gjykate nr.24391, datė 20.9.2000, Tiranė.
  c. "Medicare" sh.p.k., "Medicare Imp&Exp", regjistruar me vendim gjykate nr.4716, datė 3.6.1994; Tiranė. 6.7. "Loxhall" sh.p.k., regjistruar me vendim gjykate nr.2922/1, datė 1.3.1999, (6240) datė 1.3.1999, ndryshuar emri i shoqėrisė nga "Loks Holl" nė "Cavallo" sh.p.k., regjistruar me vendim gjykate nr.2544, datė 22.3.1994, Tiranė.
  d. "Albanian International Investment & Development Co" sh.p.k., krijuar me vendim tė Gjykatės sė Tiranės, nr.21618, datė 8.7.1999, degė e shoqėrisė "Albanian International Investment & Development Co" Ltd, me seli nė Tiranė dhe Agjent tė Regjistruar Morgan & Morgan Trust Corporation Ltd me seli nė Road Town, Parsea Estate, P.O. Box 3149, Tortola, British Virgins Islands, Tiranė.
  4- Tė sekuestrohen pasuritė e paluajtshme, troje tė mbajtura nė emėr, prej, pėr llogari ose nė pėrfitim tė Yasin Al-Qadi i njohur dhe si: a) Shaykh Yassin Abdullah Kadi, b) Yasin Kahdi, c) Yassin Kadi, ē) Kadi Jassin, d) Yassin Abdullah Kadi, shtetas arab, Jeddah, Arabia Saudite, tė identifikuara mė poshtė:
  a. Truall 550 m2 nė zonėn kadastrale (80 70), qė kufizohet nė lindje nga Bulevardi "Dėshmorėt e Kombit" nė jug, pronė e qytetarit Besnik Shtino, nė perėndim me familjen "Kotoni", nga veriu rruga. Trualli ėshtė nė vendin e ndėrtimit tė dy kullave 15+2 katėshe nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit" Tiranė.
  5- Tė sekuestrohen, tė bllokohen ambientet e identifikuara nė dy kullat 15+2 katėshe njė sipėrfaqje prej 2030 m2, qė mbahet nė emėr tė, prej, pėr llogari tė, ose nė pėrfitim tė Yasin Al-Qadi i njohur dhe si: a) Shaykh Yassin Abdullah Kadi, b) Yasin Kahdi, c) Yassin Kadi, ē) Kadi Jassin, d) Yassin Abdullah Kadi shtetas arab, Jeddah, Arabia Saudite; ose e) shoqėrinė "Karavan Construction & Development" sh.p.k., tė identifikuara sipas koordinatave nė pikat e mėposhtme:
  a. Kati i pestė, njė apartament; A 4 me sipėrfaqe 112 m2.
  b. Kati i gjashtė, katėr apartamente, me sipėrfaqe 444 m2.
  c. Kati i shtatė, tre apartamente; A1+A2 + A4, me sipėrfaqe gjithsej 340 m2.
  d. Kati i nėntė, dy apartamente; A2+A3, me sipėrfaqe gjithsej 228 m2.
  e. Kati i dymbėdhjetė, katėr apartamentet e katit; A1+A2+A3+A4, me sipėrfaqe gjithsej 456 m2.
  f. Kati i trembėdhjetė, katėr apartamente; A1+A2+A3+A4, sipėrfaqe prej 450 m2.
  6- Tė sekuestrohen dhe tė bllokohen pasuritė e paluajtshme ose tė ardhurave nga shitja e pasurive, tė identifikuara nga hetimet paraprake tė bėra nga prokuroria, si pronė e shtetasit arab Abdyl Latif Saleh:
  a. Kati nėntokė: (kuota 3.00-0.00) bashkėpronar me 2.5%.
  b. Kati pėrdhe objektit, (kuota+0.00+4.00) njė ambient me sipėrfaqe 22 m2, me fasadė lindore, i kufizuar nga veriu me ambientin e Besnik Shtinos dhe nga jugu me ambientin e shoqėrisė "Karavan".
  c. Kati i katėrt: (Kuota + 15.20 -+18.40) tė katėr apartamentet qė ndodhen nė kate: A1-94 m2, A2-94.5 m2, A3-94 m2 dhe A4 - 94.5 m2. Gjithsej 377 m2.
  Ministri i Financave
  Arben Malaj


  *die berühmte Skrapar Bande des Ilir Meta und seiner Ehefrau Monika Mykramde. Beide wurden oft von Politischen Stiftungen u.a. der KAS (www.omv.de) und von der Hamburger Bürgerschaft eingeladen z.B. im März 2001 und "Monika" nahm an dem üblichem Mafia Aufbau Kurs des Georg C. Marshall Centrums in Garmisch Partenkirchen im Jahre 2002 teil.

  Die Mafia Aufbau Kurse vom CIA dort heissen: "Die neuen Führer für das 21. Jahrhundert"

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Aus der Gazetta Sqiptare von heute 14.2.2005

  Faqja 10 - AKTUALITET

  Shkurt 14, 105

  Biznesmeni saudit kėrkon anulimin e vendimit tė shtetit shqiptar pėr kullat binjake

  Kadi padit Ministrinė e Financave
  I dyshuari pėr terrorizmin, ankesė pėr sekuestrot

  Fatos Mahmutaj


  TIRANE

  Jasin Kadi, biznesmeni saudit i akuzuar si njėri prej financuesve kryesorė tė terrorizmit ndėrkombėtar, ka paditur nė gjykatė Ministrinė shqiptare tė Financave. Seanca e parė e procesit ėshtė zhvilluar dy ditė mė parė dhe objekti i padisė ka qenė shfuqizimi i vendimit tė qeverisė shqiptare pėr sekuestrimin e 22 apartamenteve nė kullat binjake dhe disa pasurive tė tjera tė tij nė Tiranė. Avokatja shqiptare e Kadit ka paraqitur kėrkesėn nė gjykatėn e Tiranės nėpėrmjet njė prokure pėrfaqėsimi tė nėnshkruar kohė mė parė prej njeriut qė ka humbur gjurmėt prej vitesh. Por krejt e kundėrta ka ndodhur nė kampin tjetėr. Megjithėse kishte marrė njoftim nga gjykata, Ministria e Financave nuk dėrgoi asnjė pėrfaqėsues tė sajin nė seancėn e parė tė procesit.

  Sekuestrimet
  Urdhri me 17 pika i ministrit Arben Malaj, i cili mban datėn 3 dhjetor tė vitit tė kaluar, ishte vendimi i parė konkret qė ndėrmori qeveria shqiptare pėr luftėn ndaj financimit tė terrorizmit. Sipas tij, u vendos sekuestrimi i menjėhershėm i tė gjitha llogarive, investimeve dhe aseteve tė shtetasit saudit Yasin Al-Qadi, i njohur ndryshe edhe me emrat Shaykh Yassin Abdullah Kadi, Yasin Kahdi, Kadi Jassin dhe Yassin Abdullah Kadi. Menjėherė pas kėsaj, u vendos qė tė sekuestrohen 36 llogari bankare tė tij, 7 kompani, 550 metėr katror truall i ndėrtimit tė kullave binjake nė qendėr tė kryeqytetit dhe 22 apartamente nė kėto kulla, me sipėrfaqe totale 2 030 metėr katrorė.

  Kėrkimi i Kadi
  Bizneset e Kadi-t pėr herė tė parė kanė mbėrritur nė Shqipėri nė vitet 1994-1995. Deri nė vitin 1998 bizneset e tij do tė lulėzonin nė disa sektorė tė ndėrtimit, ndėrkohė qė aktiviteti i tij bamirės do tė mbulonte ēdo dyshim qė mund tė lindte pėr praninė nė Shqipėri. Pas zbulimit dhe goditjes sė disa veprimtarėve tė Xhihadit nė Tiranė, Kadi u detyrua tė largohej, duke lėnė pas njė sėrė investimesh, mes tė cilave mė tė njohura mbeten kullat binjake nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit". Ndėrkohė, Kombet e Bashkuara e kanė pėrfshirė emrin e tij nė listėn e personave qė dyshohet se financojnė terrorizmin dhe kanė lidhje me tė. Nė mars tė vitit 2002 vendi ynė ratifikoi Konventėn e Kombeve tė Bashkuara pėr Luftėn Kundėr Financimit tė Terrorizmit dhe vetėm pak muaj mė parė u krye edhe sekuestrimi i pasurive tė patundshme dhe llogarive tė tij bankare.


  Avokatja: Kam prokurė nga Kadi tė njė procesi tė mėparshėm

  Pėrfaqsuesja ligjore e sauditit Jasin Kadi nė Gjykatėn e Tiranės, Evelina Qirjako u shpreh dje se nuk e kishte takuar klientin e saj. Ajo sqaroi se nuk ishte nė dijeni se klienti i saj tė ishte i kėrkuar pėr ndonjė krim, ndėrkohė qė mbetej pėr t'u vėrtetuar edhe pozicioni i tij nė listėn e personave tė dyshuar pėr financim dhe pastrim tė parave tė terrorizmit. Ajo tha se nė vitin 2002, Kadi kishte patur njė proces tjetėr nė gjykatė dhe e kishte pajisur avokaten me prokurė, e cila ėshtė parė nga ana e gjykatės e vlefshme edhe pėr kėtė proces. Avokatja pohoi se nė kėtė proces thjesht do tė kėrkonte shfuqizimin e njė urdhėri tė padrejtė tė nxjerrė nga ministri i Financave qė sekuestronte asetet e klientit tė saj. Avokatja pohoi se dispononte prova qė pasuritė e Jasin Kadi nė Tiranė, tė sekuestruara janė tė ligjshme dhe kėtė gjė do tė vėrtetonte nė seancat nė vazhdim.

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Der Bin Laden Financier Yassin Kadi, der eng mit der Albanischen Regierung und auch mit den UCK Verbrecher Banden verbunden ist, ist ebenso in die mysteriöse Software Company Ptech verwickelt, wie FBI Ermittlungen feststellten. Auch hier war wieder die "Äygptische Moslem Brüderschaft" der Hintergrund der Terrors.

  Was noch erstaunlicher ist, das das Weisse Haus, US Militär Behörden wie auch die US Marine die Software von dieser Firma benutzte.

  Das FBI geht davon aus, das die Software Firma auch eine getarnte "Mossad" Firma ist, vom Israelischen Geheimdienst.

  Offiziell suchen im übrigen die Israelischen Geheimdienste Bin Laden nicht und können auch keine Erkenntnisse an den CIA geben, weil es keine Akte beim "Mossad" gibt.

  --
  THE PTECH CUTOUT
  Ptech, a mysterious software company has been tied with the events of 9/11. The Quincy, Massachusetts-based company was supposedly connected to "the Muslim Brotherhood" and Arab financiers of terrorism.

  The firm's suspected links with terrorism resulted in a consensual examination by the FBI in December 2002, which was immediately leaked to the media. The media reports of the FBI "raid" on Ptech soon led to the demise of the company.

  Ptech "produced software that derived from PROMIS, had an artificial intelligence core, and was installed on virtually every computer system of the U.S. government and its military agencies on September 11, 2001," according to Michael Ruppert's From the Wilderness (FTW) website. "This included the White House, Treasury Dept. (Secret Service), Air Force, FAA, CIA, FBI, both houses of Congress, Navy, Dept. of Energy, IRS, Booz Allen Hamilton, IBM, Enron and more," FTW reported.

  "Whoever plotted 9/11 definitely viewed the FAA as the enemy that morning. Overriding FAA systems would be the most effective way to ensure the attacks were successful," FTW reported. "To do this, the FAA needed an evolution of PROMIS software installed on their systems and Ptech was just that; the White House and Secret Service had the same software on their systems – likely a superior modified version capable of 'surveillance and intervention' systems." But did the U.S. government unwittingly load software capable of "surveillance and intervention" operations and produced by a company linked to terrorism onto its most sensitive computer networks, or was Ptech simply a Mossad "cutout" company?

  Oussama Ziade, a Lebanese Muslim immigrant who came to the U.S. in 1985, founded Ptech in 1994. But the company's original manager of marketing and information systems was Michael S. Goff, whose PR firm, Goff Communications, currently represents Guardium, a Mossad-linked software company. And Goff comes from a well-to-do line of Jewish Masons who have belonged to Worcester's Commonwealth Lodge 600 of B'nai Brith for decades. So, why would a recently graduated Juris Doctor in Law leave a promising law career to join forces with a Lebanese Muslim's upstart company sponsored with dodgy funders in Saudi Arabia?

  "As information systems manager [for Ptech], Michael handled design, deployment and management of its Windows and Macintosh, data, and voice networks," Goff's website says. "Michael also performed employee training and handled all procurement for software, systems and peripherals."

  AFP asked Goff, who left the Worcester law firm of Seder & Chandler in 1994, how he wound up working at Ptech. "Through a temp agency," Goff said. Asked for the name of the agency, Goff said he could not remember.

  Could it be Mossad Temps, or maybe Sayan Placement Agency?
  Goff, the original marketing manager for Ptech software, said he did not know who had written the code that Ptech sold to many government agencies. Is this believable? Goff leaves a legal practice in his home town to take a job, through a temp agency, with a Lebanese Muslim immigrant who is selling software, and he doesn't know who even wrote the code?

  AFP contacted the government agencies that reportedly have Ptech software on their computers, and IBM, to ask if they could identify who had written the source code of the Ptech software.

  By press time, only Lt. Commander Ron Steiner of the U.S. Navy's Naval Network Warfare Command had responded. Steiner said he had checked with an analyst and been told that none of the Ptech software has been approved for the Navy's enterprise networks.

  By: Christopher Bollyn

  Source: Levy Multi Media

  http://www.niburu.nl/showarticle.php?articleID=7215

 4. #4
  Feuerengel
  Yasin...das mus wohl Araber sein oder etwa nicht?
  Meiner Meinung nach sind das einfach nur Vorurteile gegenüber
  das albanische Volk Kosovas und natürlich Albaniens.
  Erst immer Albo-Mafia und dann noch diese "Islamisten".

  Islamist, ist ein Name der gerade mal von den Medien erfunden
  wurde seit dem 11. September.
  Man sollte sich um weit mehr Gedanken machen als nur um das albanische Volk...das "terroristisch" ist.
  Es gibt garkeine Mudschahedin in AL oder KS.
  Nur weil die Mehrehit den Islam in sich trägt heißt es nicht das es
  Bin-Lden Anhänger sind oder was mit denen am Hut haben.

  Man sollte lieber darauf achten was in sudan passiert.
  Täglich werden dort Katholiken von den arabisch kontrollierten
  Muslim-Sudanesen vernichtet.
  Und von tag zu tag weden kath. Gotteshäuser asemiliert.
  Das ist der wahre Terror!
  Aber das man Albaner sofort beschuldigt ohne Grund.
  Nun ja,ihr wisst selber das dies falsch ist.

  Albaner sind alle gleich.
  Egal an wen oder was sie glauben.

 5. #5
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Gjergj
  Y
  Es gibt garkeine Mudschahedin in AL oder KS.
  Nur weil die Mehrehit den Islam in sich trägt heißt es nicht das es
  Bin-Lden Anhänger sind oder was mit denen am Hut haben.

  ...............
  Aber das man Albaner sofort beschuldigt ohne Grund.
  Nun ja,ihr wisst selber das dies falsch ist.

  Albaner sind alle gleich.
  Egal an wen oder was sie glauben.
  Yassin Kadi der Bin Laden Finacier hat direkt gegenüber dem Ministerpräsidenten Palast in Tirana zwei Hochhäuser hochgezogen.

  Die Fotos findest Du im Eingangs Thread. Titel Story kopie brachte ich in der Bilder Galerie aus der Albanischen Zeitung Gazetta Sqiptare.

  Yassin Kadi und Co. hatte 32 Bankkonten in Albanien vor allem bei der Mafia Bank: American Bank of Albania.

 6. #6
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  16. Juni 2005, 19:00, NZZ Online
  Verdacht gegen saudischen Geschäftsmann erhärtet

  Mögliche Unterstützung bin Ladins

  Erstmals soll in der Schweiz ein Fall von Terrorismusfinanzierung gerichtlich beurteilt werden. Es handelt sich um einen saudischen Geschäftsmann, der das Terrornetzwerk von Osama bin Laden finanziell unterstützt haben soll. Die Bundesanwaltschaft (BA) überwies den Fall dem eidgenössischen Untersuchungsrichteramt.  (ap) Das Dossier ging am vergangenen Montag an das Untersuchungsrichteramt, wie BA-Sprecher Hansjürg Mark Wiedmer am Donnerstag auf Anfrage bekannt gab. Die Voruntersuchung muss nun zeigen, ob es zur Anklage vor dem Bundesstrafgericht in Bellinzona kommt.

  Das Verfahren geht auf die Strafuntersuchung zurück, die die BA im Gefolge der Terroranschläge vom 11. September 2001 in den USA zunächst gegen unbekannt eröffnet hatte. Noch im gleichen Herbst wurde das Verfahren auf zwei Verantwortliche der Tessiner Finanzgesellschaft Nada/Al Taqwa sowie auf den saudischen Geschäftsmann ausgedehnt.

  Während die Bundesanwaltschaft das erste Verfahren Ende Mai dieses Jahres mangels Beweisen eingestellt hatte, wird im zweiten grossen Verfahren wegen Terrorismusfinanzierung nun eine gerichtliche Beurteilung angestrebt.
  Über Schweizer Bankkonten

  Der saudische Staatsbürger, dessen Namen Wiedmer auf Anfrage nicht bekannt geben wollte, unterhält gemäss Bundesanwaltschaft von Saudi-Arabien aus Geschäftsverbindungen in die Schweiz und in die USA. Er stehe unter dem Verdacht, als ehemaliger Vorsitzender einer Wohltätigkeitsstiftung namens Muwafaq Vermögenswerte in Millionenhöhe über Schweizer Bankkonten an Personen überwiesen zu haben, die eng mit dem Terrornetzwerk al-Kaida verbunden seien.

  Laut einem Urteil des Bundesstrafgerichts vom vergangenen 5. April geht es insbesondere um einen im Jahr 1998 überwiesenen Betrag von 1,25 Millionen Dollar.
  Tatverdacht untermauern

  Aus dem Urteil geht weiter hervor, dass der stellvertretende Bundesanwalt Claude Nicati den Beschuldigten am 1. Juli 2003 in der Schweizer Botschaft in Saudi-Arabien einvernommen hatte. Der saudische Geschäftsmann wies dabei die Beschuldigungen zurück und sagte, das Geld sei zur Finanzierung eines Studentenheims in Jemen bestimmt gewesen. Die Bundesanwaltschaft ist aber überzeugt, in den über dreieinhalbjährigen Ermittlungen genügend Elemente zusammengetragen zu haben, um den Tatverdacht später auch vor dem Bundesstrafgericht untermauern zu können, wie Nicati Anfang Juni in einem AP-Interview gesagt hatte. Die Bundesanwaltschaft hatte bereits vor Jahresfrist die Überweisung dieses Falls in Aussicht gestellt.

  Wie BA-Sprecher Wiedmer auf Anfrage sagte, kam es vor allem aus zwei Gründen zu weiteren Verzögerungen. Zum einen sei eine Beschwerde des Beschuldigten vor Bundesstrafgericht hängig gewesen. Zum anderen habe die BA wegen der Überlastung des eidgenössischen Untersuchungsrichteramts mit der Überweisung zugewartet. Inzwischen habe man aber am Dossier weitergearbeitet, so dass keine Zeit verloren gegangen sei.

  Das Bundesstrafgericht hatte in dem erwähnten Urteil vom 5. April eine Beschwerde des Geschäftsmanns abgewiesen und entschieden, dass die Bundesanwaltschaft zu Recht eine Sachverständige eingesetzt hatte, um die Finanzbeziehungen des Geschäftsmanns unter die Lupe zu nehmen.
  Zweistelliger Millionenbetrag gesperrt

  Auf einer Bank in Genf ist nach wie vor ein zweistelliger Millionenbetrag in US-Dollar gesperrt, wie Wiedmer weiter sagte. Es handelt sich dabei eine strafrechtliche Blockierung. Weil der Geschäftsmann seit Oktober 2001 auf der Liste der Personen und Firmen steht, die der Unterstützung des Terrorismus verdächtigt werden, sind seine Vermögenswerte aber auch unter dem Regime der Uno-Sanktionen gesperrt. Die BA hatte bei ihren Ermittlungen auch Rechtshilfegesuche an Saudi-Arabien, die USA, die Türkei und Albanien gestellt.

  http://www.nzz.ch/2005/06/16/il/newzzEA18G08X-12.html

 7. #7
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Gjergj
  .
  Man sollte sich um weit mehr Gedanken machen als nur um das albanische Volk...das "terroristisch" ist.
  Es gibt garkeine Mudschahedin in AL oder KS.
  .
  Durch die aktuelle Presse, ist es erneut bewiesen u.a. durch das US Schatz Amt, das Bin Laden eine wichtige Rolle im Albanischen Raum spielte um die Region zu destabilisieren.

 8. #8
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Gjergj
  .
  Man sollte sich um weit mehr Gedanken machen als nur um das albanische Volk...das "terroristisch" ist.
  Es gibt garkeine Mudschahedin in AL oder KS.
  .
  Durch die aktuelle Presse, ist es erneut bewiesen u.a. durch das US Schatz Amt, das Bin Laden eine wichtige Rolle im Albanischen Raum spielte um die Region zu destabilisieren.

 9. #9

  Registriert seit
  07.05.2005
  Beiträge
  4.214

 10. #10
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Gjergj
  Yasin...das mus wohl Araber sein oder etwa nicht?
  Meiner Meinung nach sind das einfach nur Vorurteile gegenüber
  das albanische Volk Kosovas und natürlich Albaniens.
  Erst immer Albo-Mafia und dann noch diese "Islamisten".

  Islamist, ist ein Name der gerade mal von den Medien erfunden
  wurde seit dem 11. September.
  Man sollte sich um weit mehr Gedanken machen als nur um das albanische Volk...das "terroristisch" ist.
  n.
  Wie mir ein Albaner aus Berat erklaerte, leben dort Araber vermummt und mit Albanischen Pass ausgestattet. Es sind immer noch nicht Alle ausgewiesen worden.

  http://www.foxnews.com/story/0,2933,169800,00.html

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 22.06.2010, 18:30
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 05.02.2010, 16:30
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 27.01.2010, 11:00
 4. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 29.05.2005, 20:01
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 08.09.2004, 18:53