BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Bin Ladens Terror Albaner in Pakistan festgenommen

Erstellt von lupo-de-mare, 09.03.2005, 18:00 Uhr · 2 Antworten · 663 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Bin Ladens Terror Albaner in Pakistan festgenommen

  Die Pakistanische Zeitung "The News" bringt eine Story, über die Operation gegen Albanische Al-Quida Leute in Pakistan.

  Aus der Gazetta Sqiptare vom 9.3.2005

  -The Albanian of Osama bin Laden arrested. His group accepts that it fought for "Jihad". The arrest in Afghan border by Pakistani troops. Page 11.


  Faqja 11 - AKTUALITET

  Mars 9, 105

  Arrestimi nė kufirin afgan nga trupat pakistaneze. Shoqėronte raketa dhe mina

  Kapet shqiptari i Bin Laden
  Grupi i tij pranon se luftonte pėr "Xhihad"

  Nga Londra Muhamed Veliu


  Pėr herė tė parė njė shqiptar, i cili duket se ishte bashkuar me luftėn e shenjtė "Xhihad", ėshtė kapur nė Pakistan, shumė afėr kufirit afgan dhe njė ish-kampi stėrvitor tė militantėve tė Osama Bin Laden. Autoritet pakistaneze tė sigurimit nuk kanė publikuar asnjė tė dhėnė rreth militantit shqiptar, qė kishte marrė rrugėn e largėt drejt Indisė, pėrveēse kanė pohuar se njėri nga katėr tė kapurit nė njė aksion, qė kishte si qėllim eleminimin e njė baze militantėsh islamikė, ishte me origjinė shqiptare. Ata vazdojnė tė merren nė pyetje. Fakti tronditės ėshtė bėrė publik dje nga gazeta pakistaneze "The News" qė i referohet burimeve ushtarake, tė cilat pėr herė tė parė kanė pohuar origjinėn e tė kapurve dhe tė vrarėve gjatė operacionit mė tė fundit ndėrmarrė nga ata.

  Kapja
  Shtetasi shqiptar i dyshuar si militant islamik ėshtė kapur nga forcat e sigurimit pakistanez nė veri tė Waziristan. Lajmin dhe detajet e operacionit i ka publikuar dje gazeta pakistaneze "The News". Shqiptari i cili ka qėnė nėn shoqėrinė e tre personave tė tjerė, ėshtė mbėrthyer pa bėrė rezistencė nė njė operacion sigurie mė datėn 5 mars. Gazeta nuk bėn tė ditur emrin e tij apo tė dhėna tė tjera rreth personave tė arrestuar. Personat e tjerė janė me origjinė nga Katari, Somalia dhe Taxhikistani. Burimet zyrtare janė shprehur pėr "The News" se tre-katėr burra sė bashku me shtatė tė tjerė me origjinė pakistaneze janė duke u intervistuar nė njė stacion policie. Burimet saktėsuan se njė nga dy personat e vrarė gjatė operacionit ėshtė sudanez. Tjetri nuk ėshtė identifikuar, por besohet qė tė jetė arab ose ēeēen. Ėshtė hera e parė qė identiteti i personave tė vrarė apo kapur i bėhet publik mediave vendase thotė gazetari i "The News", Rahimullah Yusufzai, i cili ka mundur eksluzivisht tė mėsojė pėrfundimin e operacionit tė 5 marsit. Ai e ka publikuar nėn titullin "Captured militants are from Qatar, Albania and Somalia" (Militantėt e kapur janė nga Katari, Shqipėria dhe Somalia).

  Operacioni
  Trupat elitė pakistaneze morėn pjesė nė njė operacion nė Dewgar, njė fshat shumė afėr kufirit me provincėn e afgane tė Khot. Me tė kaluar kufirin pranė tij, ėshtė njė ndėr ish-gjashtė kampet afgane nė Zhawara Village. Ky vend mbahet mend pėr njė konferencė shtypi tė Osama Bin Laden nė maj tė 1998 ku deklaroi "Xhihad" kundėr amerikanėve dhe Izraelit nga platforma e Frontit Islamik. Gazeta pakistaneze sqaron se nė kėtė operacion nė veri tė Waziristanit nuk janė pėrdorur helikopterėt dhe forca tė mėdha ushtarake siē ndodh zakonisht. Njė zyrtar ushtarak qė kėrkoi tė mbetet anonin tha se "janė pėrdorur pak trupa, pasi kishim mbėshtetjen dhe informacionin e saktė nga shėrbimet inteligjente". Disa nga pakistanezėt e kapur, raportohet se kanė pranuar qė ata kishin ardhur nė zonėn ku u kapėn pėr "Xhihad". Katėr militantėt e huaj tė kapur i pėrkasin katėr kontinenteve tė huaja shkruan "The News". Dy persona janė plagosur gjatė rrethimit. Njėra prej tyre grua. Trupat ushtarake arritėn qė tė konfiskojnė tre raketahedhėse, 28 granata, dy raketa RPG-7, 8 pushkė automatike, njė pushkė si dhe pesė mina antitank.

 2. #2

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190
  Hehe......

  Lupo, mein Freund,...ich war schneller......

  http://balkfor.dd1034.kasserver.com/...821027d206e32c

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Partibrejker
  Hehe......

  Lupo, mein Freund,...ich war schneller......

  http://balkfor.dd1034.kasserver.com/...821027d206e32c
  Klasse Artikel von Parti wie so oft!

  Weltweite Terror Organisation und engste Verbündete von Bin Laden, diese UCK und anderen Albanischen Mafia Primitivos!

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 54
  Letzter Beitrag: 08.05.2011, 14:06
 2. Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 10.06.2006, 23:02
 3. Terror Albaner in Spanien verhaftet
  Von Partibrejker im Forum Politik
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 13.06.2005, 01:01
 4. Al-Qaeda-Albaner in Pakistan festgenommen....!!!!
  Von Partibrejker im Forum Politik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 10.03.2005, 18:32
 5. Bin Ladens Albaner, welche auf der US Suchliste stehen
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 22.08.2004, 21:06