BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 7 ErsteErste ... 34567
Ergebnis 61 bis 68 von 68

Es leben mehr Kosovo-Albaner in der Türkei als in Kosovo

Erstellt von Albanesi2, 12.10.2005, 20:31 Uhr · 67 Antworten · 20.321 Aufrufe

 1. #61

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  Şemseddin Sami (Fraşeri), (1 Haziran 1850 Frashër (Arnavutluk) - 5 Haziran 1904 İstanbul), Arnavut asıllı Türk yazar, ansiklopedist ve sözlükçü. Türk harfleriyle yazılan ilk Türkçe roman olan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'ın (1872), ilk Türkçe ansiklopedi olan Kamus-ül Alam'ın (1889-1898) ve modern anlamdaki ilk geniş kapsamlı Türkçe sözlük olan Kamus-ı Türkî'nin (1901) yazarıdır. Ayrıca Kamus-ı Fransevî adlı Fransızca ve Kamus-ı Arabî adlı Arapça sözlükleri kaleme almıştır.
  Ağabeyi Abdül Fraşeri ile birlikte, Latin ve Yunan harflerini kullanan ilk Arnavut alfabesini geliştirmiş (1879) ve Arnavutça bir gramer kitabı yazmıştır (1886). Kardeşi Naim Fraşeri, Arnavut milli şiirinin kurucusu olarak kabul edilir.


  [değiştir]

  Şemseddin Sami, modern Türk milliyetçiliğinin ilk ve bazı yönleriyle en ilginç biçimi olan Osmanlıcılığın en önemli temsilcilerinden biridir. Aslen Arnavut olduğu ve Arnavut sorunlarıyla yakından ilgilendiği halde, Osmanlı devletinin modernleşerek güçlenmesini savunmuş, bunun için imparatorluğun ortak dili olan Türkçe'nin önemini vurgulamıştır. Türkçe'yi incelemek, modernize etmek, geliştirmek ve öğretmek alanlarında, yalnız kendi çağında değil, tüm dönemlerde, Şemseddin Sami kadar emek vermiş kimse azdır.
  Kamus-ı Türki, Osmanlı Türkçesini üç dilden oluşan bir karma sayan eski zihniyetten, bağımsız ve bütünlüklü bir dil olarak gören yeni anlayışa geçişte kilit bir merhaleyi temsil eder. Arapça ve Farsça kelimeler eski sözlüklerdeki gibi gelişigüzel aktarılmamış, güncel yazı dilinde kullanılma ve yaşayan bir unsur olma özelliklerine dikkat edilmiştir. Arapça ve Farsça sözcüklerin özgün anlamları değil, (geleneksel bakışta "bozuk" sayılsa da) güncel Türkçe kullanımdaki anlamları verilmiştir. Batı dillerinden alınan yeni kelimelere yer vermeye özen gösterilmiştir. En önemlisi, dilin bel kemiğini oluşturan "Türkçe" unsurunun yapısı ve etimolojisi üzerinde dikkatle durulmuştur. Şemseddin Sami, dilin sadeleşmesini ve Türkçeleşmesini savunmuş, bunun için gerekirse Türkçenin en eski kaynaklarına ve Doğu Türkçesine (Çağatayca) başvurulmasını önermiştir.

  Arnavut Milliyetçiliği Meselesi [değiştir]

  Modern Arnavut milliyetçiliğinin (Rilindja Kombëtare) manifestosu sayılan Arnavutluk Ne idi, Nedir, Ne Olacak başlıklı kitapçık, Arnavut ulusal geleneğinde Şemseddin Sami Bey'e atfedilir. Bu esere dayanarak Sami Frashëri, kardeşleri Naim ve Abdul ile birlikte, Arnavut ulusal düşüncesinin babası sayılır. (Bak. İngilizce Vikipedi Sami Frashëri maddesi.) Arnavutluk başkenti Tiran'ın ana meydanlarından birinde üç kardeşin anıtı bulunur.
  Adı geçen kitapçık ilk kez 1899'da yazar adı olmaksızın Arnavutça, daha sonra Fransızca yayımlanmış, 1904'te Şemseddin Sami'nin ölümünden hemen sonra Sofya'da onun adıyla ve "Arnavutçadan harfiyen tercüme" olduğu kaydıyla Türkçe olarak basılmıştır. Türk tarihçileri genellikle bu eserin Şemseddin Sami'ye ait olduğunu kabul etmezler, ve olayı, Şemseddin Sami'nin ününü ve prestijini kullanarak Arnavut milliyetçiliğine itibar kazandırma çabası olarak değerlendirirler. Şemseddin Sami'nin özellikle son yıllarında Türklük ve Osmanlılık konularına gösterdiği yoğun ilgi göz önüne alınırsa, bu görüşte doğruluk payı olduğu düşünülebilir. Buna karşılık Arnavutça eserlerde, Arnavutluk manifestosunun Şemseddin Sami'ye aitliği konusunda en ufak bir kuşku dile getirilmemektedir.

  İlk Türkçe Roman Meselesi [değiştir]

  Şemseddin Sami'nin Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adlı romanı 1872 Kasım'ından itibaren Hadika gazetesinde tefrika edildi; 1873 yazında tamamlandı. (Yeni harflerle basımı Sedid Yüksel, Ankara 1964.) Talat ile Fitnat'ın aşkını anlatan roman, Türk edebiyat tarihine ilişkin birçok eserde "İlk Türkçe Roman" olarak değerlendirilir. Ancak bu doğru değildir. Bugüne dek ortaya çıkarılmış olan ilk Türkçe roman, Vartan Paşa (Hovsep Vartanyan) tarafından Türkçe olarak yazılıp Ermeni harfleriyle basılan Akabi Hikayesi'dir. 1851'de yayımlanan bu romanı 1991'de Andreas Tietze modern transkripsiyonla yayımlamıştır. (Eren Kitabevi, İstanbul.) 1851-1872 arasında da çok sayıda Ermenice harfli Türkçe roman yayımlandığı anlaşılmaktadır.
  Şemseddin Sami'nin eserinin Türkçe yazıyla ilk Türkçe telif roman olup olmadığı yeterince aydınlatılmış bir konu değildir. Ancak popülerlik kazanan ilk Türkçe roman olduğu muhakkaktır.


  Şemseddin Sami - Vikipedi

 2. #62

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391


  Als Schöpfer der ersten türkischsprachigenEnzyklopädie und mehrerer Wörterbücher ist Frashëri auch für die Türken eine bedeutende Gestalt ihrer Kulturgeschichte. In der Türkei ist er unter seinem traditionellen Namen Şemseddin Sami bekannt. Şemseddin (arab.) bedeutet Sonne der Religion.

  Große Verdienste hat sich Sami Frashëri um die türkische Sprache erworben. 1882 und 1885 erschienen sein französisch-türkisches und sein türkisch-französisches Wörterbuch. Bald folgte noch ein arabisch-türkisches Wörterbuch aus seiner Feder, das aber aus Geldmangel ungedruckt blieb. 1901 erschien schließlich Frashëris einsprachiges türkisches Wörterbuch (Kamus-i türki), das 40.000 Stichworte enthält. Es gilt bis heute als wichtiger Beitrag zur türkischen Philologie und wurde 1932 von der Türkischen Philologischen Gesellschaft als Grundlage für die zeitgenössische türkische Schriftsprache herangezogen.
  Das umfangreichste Werk Sami Frashëris ist eine sechs Bände umfassende geographisch-historische Enzyklopädie, das erste Buch dieser Art in türkischer Sprache. Besondere Aufmerksamkeit widmete Frashëri den Einträgen, die seine albanische Heimat betrafen. Viele kleinere albanische Städte und Dörfer wurden von ihm zum ersten Mal enzyklopädisch beschrieben.

  Sami Frashëri - Wikipedia

  -----------------------------------------------

  Daran änderte auch der Umstand nichts, dass allein im Zeitraum von 1945 bis 1966 schätzungsweise 250 000 «Türken» (das heisst Albaner, slawische Muslime und ethnische Türken) Jugoslawien verlassen haben und in die Türkei emigriert sind, unter ihnen rund 100 000 Albaner aus Kosovo. Bereits im Jahre 1938 hatte Belgrad mit der türkischen Regierung ein Abkommen über die Aussiedlung von 40 000 «türkischen» Familien in die Türkei geschlossen, das allerdings wegen des Ausbruchs des Zweiten Weltkriegs nicht umgesetzt wurde. Als Vorbild diente der griechisch-türkische Bevölkerungsaustausch von 1923. Der Anteil der Albaner in Kosovo erhöhte sich von rund 60 Prozent Ende der dreissiger Jahre auf mehr als 90 Prozent vor dem Beginn des Kosovo-Krieges, und dies trotz allen serbischen Bemühungen um eine Änderung der Bevölkerungsverhältnisse sowie der Abwanderung von mehreren hunderttausend Albanern nach Westeuropa in den achtziger und neunziger Jahren.

  Belgrads langer Kampf um die Serbisierung Kosovos
  --------------------

  danke liebe türkei, dass ihr mit serbien für ein albaner-freies kosova zusammen gearbeitet habt!!!


 3. #63
  Avatar von christian steifen

  Registriert seit
  20.08.2009
  Beiträge
  1.518
  Zitat Zitat von Popeye Beitrag anzeigen
  wusstest du das nicht??
  atatürk war albaner
  mehmet akif ersoy war albaner
  mimar sinan war albaner
  piri reis war albaner
  Atatürk Hatte glaube ich albanische pflegeltern bin mir aber nicht sicher
  Mehmet Akif Ersoy war Halber-Albaner und türke
  Sinan wurde als Sohn von griechisch- [8] türkisch-sprachigen [9] Eltern christlichen Glaubens im kappadokischen Dorf Ağırnas bei Kayseri geboren

 4. #64
  cro_Kralj_Zvonimir
  Schon krass.

 5. #65
  Avatar von AL Bundy

  Registriert seit
  11.03.2009
  Beiträge
  60
  das beweist auch hier der chef, general der jetzigen türkischen streitkräfte,

  Ilker Basbug

 6. #66
  Avatar von Ottoman

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  5.952
  wie oft willst du das noch schreiben?

  Lächerlicher wicht er ist ein Türke, dein viki text ist gefälscht..

 7. #67
  Avatar von AL Bundy

  Registriert seit
  11.03.2009
  Beiträge
  60
  Zitat Zitat von Ottoman Beitrag anzeigen
  wie oft willst du das noch schreiben?

  Lächerlicher wicht er ist ein Türke, dein viki text ist gefälscht..
  jaja du otto,

  du hast recht aber wikipedia nicht war?
  und diesen fehler würde der general auch so stehen lassen oder!?

  musst mir nicht immer hinterher lauern und mich berichtigen oder den klügeren spielen.

  bleib an der leine und sei brav.

  Başbuğ wurde als Sohn albanischer Immigranten aus Bitola (heute in Mazedonien) in der westtürkischen Provinz geboren.

 8. #68

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von AL Bundy Beitrag anzeigen
  das beweist auch hier der chef, general der jetzigen türkischen streitkräfte,

  Ilker Basbug
  Der soll auch bleiben.

Seite 7 von 7 ErsteErste ... 34567

Ähnliche Themen

 1. Serben besitzen mehr Land im Kosovo als Albaner!!!
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 17.09.2012, 09:06
 2. Das Leben im Kosovo
  Von Sazan im Forum Kosovo
  Antworten: 52
  Letzter Beitrag: 11.05.2011, 13:05
 3. Kosovo-Albaner verbrennen die Kosovo Fahne
  Von Malsor im Forum Kosovo
  Antworten: 65
  Letzter Beitrag: 03.05.2011, 21:39
 4. Aleviten keine Moslems mehr-> Kosovo überholt Türkei
  Von Emir im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 265
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 20:51
 5. Kosovo: Wo Albaner und Serben friedlich zusammen leben
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 28.10.2008, 19:42