BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 8 von 8

Lipkovo Albaner suchen neue Grenzübergänge zum Kosovo

Erstellt von Adem, 22.03.2010, 20:35 Uhr · 7 Antworten · 915 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

  Lipkovo Albaner suchen neue Grenzübergänge zum Kosovo

  Shqiptarėt e Likovės kėrkojnė vendkalime tė reja me Kosovėn

  Nė Komunėn e Likovės ka qėndruar pėr vizitė tė hėnėn ambasadorja e Holandės nė Maqedoni, Simone Filipine, ministri i Vetadministrimit Lokal, Musa Xhaferi, dhe ai Punės dhe Politikės Sociale, Xhelal Bajrami. Ata kanė zhvilluar njė takim me kryetarin e Komunės sė Likovės, Sadulla Duraku si dhe me kėshilltarėt komunalė dhe pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare nė kėtė rajon. Ministri Xhaferi ka theksuar se gjatė takimit ėshtė biseduar me pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal pėr t’i njoftuar ata pėr projektet.
  “Kemi biseduar pėr projekte se si tė ndihmohen organet komunale pėr aplikim nė BE, pėrmes Sektorit pėr ēėshtje evropiane, pastaj ndėrtimin e ujėsjellėsit pėr rajonin e Likovės, si dhe ndėrtimin e rrugės nga Kumanova e Likova deri nė kufi, gjegjėsisht Bellanoc”, ka thėnė Musa Xhaferi. Ai mė tej ka shtuar se pėr tė gjitha projektet pėrkrahje do tė ketė edhe nga qeveria aktuale. Madje, ambasadorja e Holandes, Filipini ka vėnė nė pah dy komponente, ajo qė ka tė bėjė me bashkėpunimin ndėrkufitar ku Komuna e Likovės lidhet me Serbinė dhe Kosovėn dhe komponenta e dytė, zhvillimi rural nga se kėtu kishte njė pėrqindje jashtėzakonisht tė madhe tė tė rinjve qė janė tė papunė. Ajo mė tej ka shtuar se “ka dhjetra milionė euro pėr projkete nė sfera tė ndryshme nga BE qė do tė shfrytėzohen nė Maqedoni pėrmes institucioneve tė saj”.
  Kryetari i Komunės sė Likovės, Sadulla Duraku ka thėnė se gjatė kėtij takimi ėshtė biseduar pėr infatsrukturėn, shpėrnguljen e tė rinjve, programet e BE dhe pėr ndihmė teknike, qė do tė ofrojnė ata pėr aplikimin e fondve IPA nga BE. Duraku mė tej ka theksuar se infrastruktura brenda pėr brenda komunės sė Likovės ėshtė e ndėrtuar me vetėkontribut, madje dhe rruga rajonale, e cila ėshtė shkatėrruar mjaft edhe nga konfikti i vititi 2001. Andaj, nė kėtė drejtim ai ka kėrkuar qė t’i jepet prioritet Komunės sė Likovės dhe jo pėr dhunė nė familje, sepse kėtu nuk ka vend njė dukuri tė tillė”. Kėshilltarėt komunalė tė Likovės dhė pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare kanė kėrkuan qė tė hapet kufiri me Kosovėn, ndėrtimin ujėsjellėsit pėr ujė tė pijshėm pėr ujitje si dhe ndėrtimi i infrastrukturės.


  Wer nichts über diese Stadt weiß

  http://en.wikipedia.org/wiki/Lipkovo_Municipality

 2. #2
  Jehona_e_Rahovecit
  hoffentlich bekommen sie ihn auch.
  schließlich dient ein neuer grenzübergang zur völkerverständigung und die sllavo-maze wollen dazu beitragen oder doch nicht?

 3. #3
  Avatar von tweety

  Registriert seit
  26.01.2008
  Beiträge
  784
  wärst du bitte so nett und übersetzt es

 4. #4

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  die beste lösung ist eh die wiedervereinigung albaniens

 5. #5
  Avatar von Duušer

  Registriert seit
  20.05.2009
  Beiträge
  4.820
  Dann wär Shqiperia das Gaza von Europa

 6. #6
  CHE_vape
  Zitat Zitat von Duušer Beitrag anzeigen
  Dann wär Shqiperia das Gaza von Europa 7. #7

  Registriert seit
  16.01.2009
  Beiträge
  17.122
  Zitat Zitat von RealMadrid Beitrag anzeigen
  die beste lösung ist eh die wiedervereinigung albaniens
  WIEDER?
  Was soll da wieder vereinigt werden?

 8. #8
  CHE_vape
  Zitat Zitat von Idemo Beitrag anzeigen
  WIEDER?
  Was soll da wieder vereinigt werden?


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 105
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 21:55
 2. Antworten: 299
  Letzter Beitrag: 11.01.2013, 00:29
 3. Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 25.09.2011, 04:13
 4. Albanien-Albaner waren neidisch auf Kosovo-Albaner
  Von Princip_Grahovo im Forum Politik
  Antworten: 278
  Letzter Beitrag: 18.09.2011, 12:57
 5. 111 Leute suchen Asyl im Kosovo
  Von Bendzavid im Forum Kosovo
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 16.05.2011, 09:42