BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Welche Partei würdet ihr wählen?

Teilnehmer
37. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • VMRO DPMNE (Demokratische Partei für die mazedonisch Nationale Einheit)

  11 29,73%
 • SDSM (Sozial Demokratische Partei Mazedoniens)

  3 8,11%
 • DUI (Demokratische Union für Integration)

  9 24,32%
 • DPA (Demokratische Partei der Albaner)

  14 37,84%
Seite 12 von 27 ErsteErste ... 2891011121314151622 ... LetzteLetzte
Ergebnis 111 bis 120 von 263

Lokalwahlen in Mazedonien 2013 | Локални избори во Македонија 2013

Erstellt von Černozemski, 25.03.2013, 04:40 Uhr · 262 Antworten · 15.325 Aufrufe

 1. #111
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.592
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen  Schaut mal bei der kleinen Karte oberhalb der Köpf dieses älteren Paares von wo die Sonne scheint.

  Von Westen nach Osten, also von Albanien aus

 2. #112

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Jetzt versucht man Kercova mit Betrug zu gewinnen:

 3. #113
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Jetzt versucht man Kercova mit Betrug zu gewinnen:
  Na ja, zum Teil müssen die sich das selbst ankreiden, die Wahl geht noch zwei Wochen zudem war das Zeitfenster für Einsprüche noch offen, aber nein, schon hat man im Siegeseifer verlauten lassen wie man zu der Anzahl der Stimmen gekommen ist.

  Tja, dumm gelaufen, hätte Osmani besser seine Klappe halten sollen

 4. #114

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Na ja, zum Teil müssen die sich das selbst ankreiden, die Wahl geht noch zwei Wochen zudem war das Zeitfenster für Einsprüche noch offen, aber nein, schon hat man im Siegeseifer verlauten lassen wie man zu der Anzahl der Stimmen gekommen ist.

  Tja, dumm gelaufen, hätte Osmani besser seine Klappe halten sollen
  Wieso Osmani^^

 5. #115
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Wieso Osmani^^

  Der hat rum posaunt wie viel Albaner aus Mala Prespa für Dehari gestimmt haben

  Habs nur auf MK TIME.mk - ???????? ?? ?????

 6. #116

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Der hat rum posaunt wie viel Albaner aus Mala Prespa für Dehari gestimmt haben

  Habs nur auf MK TIME.mk - ???????? ?? ?????

  Ich dachte du meinst den andern Osmani

 7. #117
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Ich dachte du meinst den andern Osmani

  Daran habe ich gar nicht gedacht, Bujar Osmani.

  Werde es mir merken .

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Jetzt kommen die ersten Details ans Licht, es gab insgesamt 428 Einsprüche, davon 373 (!!!!) von der SDS, 5 von VMRO, 38 von DOM, 4 von der demokratischen Partei der Türken DTPM, die restlichen wurden nicht erwähnt.


  Во ДИК тешка расправа за опозициските приговори

  Денешниот старт на разгледувањето на приговорите, пред се на оние поднесени од опозицијата, навести дека во тешка атмосфера ќе помине работата на Државната изборна комисија во наредните денови. Сериозна расправа следеше откако претставниците на сдсм пред ДИК ги изнесоа забелешките за гласањето на неколку места во Тетово.

  27.03.2013 17:37:48
  Денешниот старт на разгледувањето на приговорите, пред се на оние поднесени од опозицијата, навести дека во тешка атмосфера ќе помине работата на Државната изборна комисија во наредните денови. Сериозна расправа следеше откако претставниците на сдсм пред ДИК ги изнесоа забелешките за гласањето на неколку места во Тетово.
  ,,Не е дозволено да се потпишат во записникот на избирачкиот одбор и затоа сметам дека ДИК треба да го набави сиот гласачки материјал од тие места. Прашајте зошто записниците не се потпишани од сите членови на одборот,, - изјави Мирослав Вуиќ претставникот на СДСМ.
  ,,Сметам дека поднесените приговори од СДСМ се пост-фестум поднесени и дека причината е на тој начин само да се омаловажи процесот на изборите и така да се затскрие поразот,, - изјави членот на ДИК Сашо Срцев.
  ,,Како тоа пост-фестум, не е наше да даваме политички изјави да бараме објаснување за некаков си пораз. Не е до вас да му кажувате на СДСМ кога да поднесе приговори,, - реагираше претседателот на ДИК Борис Кондарко.
  Претходно беа отрлени сите 38 приговори на ДОМ и четири приговори на Демократската партија на Турците.
  ,,Ова беа најлошите избори во општина Пласница,, - рече претставникот на ДПТМ.
  До ДИК, заклучно со законскиот рок, поднесени се 428 приговори за првиот изборен круг. Од нив 373 се на СДСМ – од кои најголемиот дел се однесуваат на Аеродром, Охрид, Ресен, Радовиш. ВМРО – ДПМНЕ поднесе 5 приговори – 2 за Кичево и 3 за Струмица – една од двете општини во кои опозицијата прогласи победа по неделното гласање.

 8. #118
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Polizeiaktion in Tetovo, bei der PDP wurden 14.000€ Bargeld sichergestellt, Verdacht auf Stimmenkauf und Wahlbetrug.  ФОТО: ПДП поткупувала гласачи, пронајдени над 14.000 евра


  Четврток, 28 Март 2013 14:46

  На барање на Основното јавно обвинителство Тетово за собирање информации по „допрен глас“ за давање поткуп на поголем број граѓани за да гласаат за еден од кандидатите за градоначаник на општина Тетово, СВР Тетово вчера спроведе повеќе оперативни активности.


  -Со соодветна судска наредба, извршен е претрес во нотарска канцеларија на М.И (63), лоцирана на улица „Илинденска“ во Тетово, при што со потврда одземен е нотарски уписник за заверки и 175 заверени изјави од граѓани за зачленување во Партијата за демократски просперитет со седиште во Тетово. Нешто подоцна, приведени и задржани се четири лица од Тетово: А.М.(40) од кого се одземени 16 банкноти по 10 евра, потоа А.К.(28) кај кого се пронајдени и одземени 4 банкноти по 10 евра, Н.Т.(32) и В.Х.(28), во чие возило се пронајдени 14.060 евра, односно 653 банкноти по 20 евра и 5 банкноти по 200 евра. Покрај четворицата приведени, повикан е и Ќ.Л.(77), исто така, од Тетово, разговарано е со него, по што е пуштен, како и нотарот М.И, соопштуваат од МВР.
  СВР Тетово превзема мерки и активности за целосно расчистување на сите поединости околу овој случај, а против четворицата приведени и задржани, кои се сомничат за „поткуп при избори и гласање“, ќе биде поднесен Посебен извештај.

 9. #119

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  VMRO und SDS fechten das Ergebnis in Kicevo an, moniert werden 7 Wahlkruge, die Parteien fordern in diesen 7 Bezirken Wahlwiederholung  Vorhang auf....zur neuen Seifenoper....


  ВМРО ДПМНЕ и СДСМ ја оспорија победата на Дехари во Кичево

  МАКЕДОНИЈА | 27.03.2013 07:23

  Поврзани


  ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ја оспоруваат победата на канидатот на ДУИ за градоначалник на Кичево Фатмир Дехари и бараат прегласување во седум избирачки места каде што биле регистрирани бројни изборни нерегуларности. Според информации на Дневик, коалицијата на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ за поддршка на Благоја Деспотовски во Kичево вчера поднела приговори за седум избирачки места со кои може да се доведе во прашање победата Дехари.
  На вчерашниот состанок во Кичево, премиерот Груевски и тамошното членство на партијата разговарале за можностите да се оспори гласањето во некои избирачки места, но и за политички последици од таквите приговори со коалицискиот партнер ДУИ. Според Дневник, спорни се четири избирачки места во Осломеј, две во Зајас и едно во Kичево, каде што постоеле докази за групно и семејно гласање. Според процените, гласовите од овие избирачки места можат да влијаат на конечните резултати.
  Претседателката на Општинската изборна комисија, Љтифе Бајрами, вчера потврдила за Дневник дека се поднесени приговори од коалицијата за Деспотовски, но кажала за кои избирачки места се однесувале приговорите. Дали ќе бидат прифатени или не ќе се знае за 48 часа.

  Anscheinend wurden diese Vorwürfe zurückgewiesen

  KSHZ refuzon ankesat për Kërçovën - Maqedonia - Bota Sot

 10. #120
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 355
  Letzter Beitrag: 06.05.2016, 20:45
 3. Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 344
  Letzter Beitrag: 26.08.2015, 18:50
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 25.08.2014, 18:39
 5. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49