BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Welche Partei würdet ihr wählen?

Teilnehmer
37. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • VMRO DPMNE (Demokratische Partei für die mazedonisch Nationale Einheit)

  11 29,73%
 • SDSM (Sozial Demokratische Partei Mazedoniens)

  3 8,11%
 • DUI (Demokratische Union für Integration)

  9 24,32%
 • DPA (Demokratische Partei der Albaner)

  14 37,84%
Seite 14 von 27 ErsteErste ... 410111213141516171824 ... LetzteLetzte
Ergebnis 131 bis 140 von 263

Lokalwahlen in Mazedonien 2013 | Локални избори во Македонија 2013

Erstellt von Černozemski, 25.03.2013, 04:40 Uhr · 262 Antworten · 15.313 Aufrufe

 1. #131
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296


  http://press24.mk/story/makedonija/l...te-izbori-2013

  Hier eine Seite mit ausfürlicheren Informationen: Lokalni Izbori

 2. #132
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 3. #133
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Go izgubivme Kicevo i Struga nema vrska ova so pobeda!

 4. #134
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Go izgubivme Kicevo i Struga nema vrska ova so pobeda!

  Go izgubivme vekje 2004

  - - - Aktualisiert - - -

  PS: Gi

 5. #135
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Go izgubivme vekje 2004

  - - - Aktualisiert - - -

  PS: Gi
  Tocno e Bucko ja predade MK 2004! No sepak vo Kicevo pobedija samo so 1500 Glasovi a dojdoja najmalce 4000 od Disporata da glasaat bea organizirani i plateni od DUI.

  Inace ima i dovolno Makedonci vo Diaporata ako i nie se organiziravme i bese plateno od vlasta ke pobedevme vo Struga i Kicevo duri vo prviot krug! duri se dozvoli so pari da gi kupuvaat turcite i gjupcite mozevme i nie toa da go naprvime

 6. #136

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Struga feston fitoren shqiptare (Struga feiert albanischen Sieg)
  Bota Sot | 08.04.2013 08:38


  Nė sheshin “Nėnė Tereza” ishin tubuar mbi 15 mijė qytetarė pėr tė festuar dhe pėrgėzur fitoren, ndėrsa nė mesin e tyre qėndroi Ziadin Sela, i cili fitoi 19.315 vota kundrejt Vlladimir Koēoskit qė fitoi 14.582 vota.
  Shqiptarėt nė Strugė mbrėmė festuan fitoren e kandidatit shqiptar Ziadin Sela. Nė sheshin “Nėnė Tereza” ishin tubuar mbi 15 mijė qytetarė pėr tė festuar dhe pėrgėzur fitoren, ndėrsa nė mesin e tyre qėndroi Ziadin Sela, i cili fitoi 19.315 vota kundrejt Vlladimir Koēoskit qė fitoi 14.582 vota.
  “Ju faleminderoj nga zemra juve 21 mijė votuesve qė ju shėnuat kėtė fitore duke mos u trembur as nga policia e as nga njėsitet speciale. Sot fitorja ėshtė shumė e ėmbėl sepse keni qenė ju qė ata bashkė me mua shėnuam fitore. Ju sot e keni fituar Nikolla Gruevskin, e keni fituar Branko Cėrvenkovskin, prandaj unė ju uroj juve pėr kėtė fitore. Bravos!. Unė ju kėrkoj ndjesė se nuk mundem tė pėrmendė 21 mijė emra, por disa mė duhet ti pėrmendė. Faleminderoj nga zemra kolegun tim Arben Labėnishtin, sepse ashtu si e ka tradita familjare shqiptare, e ēuam kėtė rrugė bashkė qė Struga edhe sot ėshtė shqiptare dhe jo vetėm pėr sot, por pėr jetė e mot. Ua premė shpresat atyre qė u munduan me gjithēka dhe tani mė nuk kanė shpresė se mund tė fitojnė nė Strugė”, theksoi Sela, duke shprehur falimenderime pėr Partinė turke, Partinė e egjiptianėve dhe tė gjithė tė tjerėt.
  Ai gjithashtu tha se faleminderon edhe Llabunishtėn shqiptare, Oktisin trim dhe shqiptar, Podgrocėn shqiptare dhe premtoi se paralelet ne gjuhėn shqipe do tė hapen nė Podgorcėn, Ladorishtin, Veleshtėn e madhe... dhe tė gjithė vendbanimet tjera.
  “Faleminderoj edhe familjen time qė mė mbėshteti. Njė ditė vajza ime edhe pse e vogėl mė tha se ti babi po tė hipi ty inati, ti fiton. Mua nuk mė hipi inati, por iu hipi juve inati dhe shėnuam fitore. Ne jemi tė civilizuar, jemi bujarė, dhe prej nesėr do ti shtrijmė dorėn bashkėqytetarėve tanė. Unė sot i porosita qė tė mos bėhen pjesė tė konstruksioneve tė Gruevskit. Do tė punojmė pėr tė gjithė se ashtu kemi premtuar. Mos i shihni me urrejtje bashkėqytetarėt, shtrijani dorėn por le ta dinė mirė ata qė bėjnė skenare se Struga ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė shqiptare. Duam ta shohim Strugėn me investime, me urbanizėm, tė paktėn me shėtitore dhe me plazhe pėr qytetarėt, ta shohim Strugėn si destinacion turistik e tė pastėr. Ta gėzojmė Strugėn tonė shqiptare tė gjithė ne”, theksoi Ziadin Sela.
  Vlen tė theksohet se gjatė ditės sė djeshme nėpėr rajonet e banuara me shqiptar, ka pasur forca tė mėdha policore, tė njėsiteve speciale tė policisė qė kanė qarkulluar vazhdimisht dhe kanė krijuar situata tė tensionuara. Po ashtu, ambasadori i Shqipėrisė nė Shkup, Arben Cejku, vizitoi KKZ-nė dhe disa vendvotime nė Strugė, ndėrsa vėzhgues tė tjerė nuk janė vėrejtur pos vėzhguesve tė partive maqedonase, ministra, deputet dhe zyrtar tė lartė shtetėror. (INA)  Struga feston fitoren shqiptare - Maqedonia - Bota Sot

 7. #137
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Tocno e Bucko ja predade MK 2004! No sepak vo Kicevo pobedija samo so 1500 Glasovi a dojdoja najmalce 4000 od Disporata da glasaat bea organizirani i plateni od DUI.

  Inace ima i dovolno Makedonci vo Diaporata ako i nie se organiziravme i bese plateno od vlasta ke pobedevme vo Struga i Kicevo duri vo prviot krug! duri se dozvoli so pari da gi kupuvaat turcite i gjupcite mozevme i nie toa da go naprvime

  Epa toa e, pak trebase nekoj drug da ni pokaze kako se raboti. Namesto makedonecot da se fati za rabota se fati za facebook i pisal kolku se tie nevospitani sto donesuvaat dijasporcite

  - - - Aktualisiert - - -

  Здраво Жерновски,


  Слушам, си победил во Центар. И јас живеам таму, цел живот, на Зелено пазарче и на Ленинова, кај драгстор Бети. Слушам, не си ги сакал спомениците. Ако мислиш да ги отстрануваш, те молам немој сите. Оти ако се' се врати како што беше пред да се нац'цка сo споменици, ќе биде ептен пусто и безлично, како стар газ.


  Гемиџиите обавезно да ги оставиш, и шмизлоните, и бикот, и...види си таму, најди некој советник, да ти каже. И особено те молам, да не го чепкаш споменикот на таткото на воинот, оти ми е многу мил. Ако треба нешто, дај дозвола да се премести, и кажи таму да ми го постават пред зграда, или да ми го инсталираат во двор во Побожје, иако е друга општина. Ако веќе мора, преправи го во „урбан“ од „антички“, и облечи му фармерки и сако, да биде секси и модерен.


  Ако случајно нешто му се деси на горенаведениот споменик, да знаеш дека јас ќе станам гемиџија, и ќе те најдам, и после...не сакаш да знаеш. А не мора да дојде до тоа. Верувам дека сериозно ќе го сфатиш ова барање (два пати напишав „те молам“ а не сум Западњак, па ти види), и дека предметот ќе се реши на обострано задоволство.
  Голем поздрав и честито, па ај нека е со лесно. Немој сега да се мислиш дека си којзнае што. Гледај да си добар, колку што е во твоја моќ
  Со почит Тихомир Јанчовски.

 8. #138
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Neli e mala tragedija Vmro da izgubi vo Opstinata kaj sto investira najmnogu? Iskreno mislev jas deka vo Centar Vmro ke pobedi so 80% deka tolku pari se vlozeni izgleda ne bilo taka.

  A za Struga i Kicevo se znaese unapred deka ke idat tie da glasaat od stranstvo i bas bea vo toj moment izborite koga tuka ima odmori....dzabe se tesime prvo 2004 Bucko ne predade sega Grujo!

  Ovie izbori se golema tragedija za cela Makedonija i golem cekor napred za golema Albanija toa e Fakt! Ke ima preimenuvanje na ulici ispustanje od rabota i iseluvanje na makedonci i so toa tesko deka nekogas pak ke bide nase.

  Za zal celta bese na Vmro da ovie izbori sto poveke da go pobedi sdsm i vo toa uspea bez dilemi ama vo kicevo i struga da se vlozese barem 20% napor ke gi dobievme vo prv krug i ke za zacuvavme nasata drzava.

  Sekoj makedonec sto ima poteklo od struga i kicevo ke sfati deka e taka i ova e tragedija za MK iako ne sum od VMRO so cela dusa ke se raduvav ako pobedese vo tie gradovi vaka cuvstuvam vo mene edna golema taga

 9. #139
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  SEC: VMRO-DPMNE wins in Skopje and 16 municipalities, SDSM - 3, DUI - 7, DPA - 2
  Email| Printoj |
  Monday, April 08, 2013 10:10 AM
  Skopje, 8 April 2013 (MIA) - The State Election Commission (SEC) has released early Monday the preliminary results for the City of Skopje and 31 municipalities, where a second round and re-voting was held yesterday.


  According to preliminary results, VMRO-DPMNE won in the City of Skopje and 16 municipalities, SDSM in 3, DUI-7, DPA-2, Serbian Progressive Party-1, and one independent candidate.


  A runoff will be held in Dolneni, where Sunday's re-voting did not secure a win for either candidate.


  VMRO-DPMNE-led coalition has won in the City of Skopje, Berovo, Bitola, Bogdanci, Butel, Veles, Debarca, Delcevo, Gjorce Petrov, Jegunovce, Kavadarci, Karbinci, Kocani, Lozovo, Resen, Staro Nagoricane, and Cesinovo-Oblesevo.


  SDSM-led coalition won in Kumanovo, Strumica and Centar.


  DUI recorded victories in Aracinovo, Brvenica, Vrapciste, Gostivar, Tearce, Tetovo and Cair.


  DPA came first in Studenicani and Struga.


  The Serbian Progressive Party won in Karpos, whereas an independent candidate in Mogila municipality.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Neli e mala tragedija Vmro da izgubi vo Opstinata kaj sto investira najmnogu? Iskreno mislev jas deka vo Centar Vmro ke pobedi so 80% deka tolku pari se vlozeni izgleda ne bilo taka.

  A za Struga i Kicevo se znaese unapred deka ke idat tie da glasaat od stranstvo i bas bea vo toj moment izborite koga tuka ima odmori....dzabe se tesime prvo 2004 Bucko ne predade sega Grujo!

  Ovie izbori se golema tragedija za cela Makedonija i golem cekor napred za golema Albanija toa e Fakt! Ke ima preimenuvanje na ulici ispustanje od rabota i iseluvanje na makedonci i so toa tesko deka nekogas pak ke bide nase.

  Za zal celta bese na Vmro da ovie izbori sto poveke da go pobedi sdsm i vo toa uspea bez dilemi ama vo kicevo i struga da se vlozese barem 20% napor ke gi dobievme vo prv krug i ke za zacuvavme nasata drzava.

  Sekoj makedonec sto ima poteklo od struga i kicevo ke sfati deka e taka i ova e tragedija za MK iako ne sum od VMRO so cela dusa ke se raduvav ako pobedese vo tie gradovi vaka cuvstuvam vo mene edna golema taga

  Vo centarot ziveat najgolemite komunjari. Da ne te cudi.

 10. #140
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Vazno e drugoto sto go pisav dolu za sekoj sto se cuvstuva kako gord makedonec a dali vo centar ke pobedi vmro sds ili vo karpos sdsm ili srbite preku stapov

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 355
  Letzter Beitrag: 06.05.2016, 20:45
 3. Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 344
  Letzter Beitrag: 26.08.2015, 18:50
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 25.08.2014, 18:39
 5. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49