BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Welche Partei würdet ihr wählen?

Teilnehmer
37. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • VMRO DPMNE (Demokratische Partei für die mazedonisch Nationale Einheit)

  11 29,73%
 • SDSM (Sozial Demokratische Partei Mazedoniens)

  3 8,11%
 • DUI (Demokratische Union für Integration)

  9 24,32%
 • DPA (Demokratische Partei der Albaner)

  14 37,84%
Seite 16 von 27 ErsteErste ... 612131415161718192026 ... LetzteLetzte
Ergebnis 151 bis 160 von 263

Lokalwahlen in Mazedonien 2013 | Локални избори во Македонија 2013

Erstellt von Černozemski, 25.03.2013, 04:40 Uhr · 262 Antworten · 15.340 Aufrufe

 1. #151

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Zitat Zitat von Castro Beitrag anzeigen


  Da ist ja einer ganz schön verletzt
  Ganz ehrlich ich hätte genau so reagiert wenn die Albaner Kommunen an Mazedonier verloren hätten.
  Da es aber umgekehrt ist freut es mich

 2. #152

  Registriert seit
  17.12.2011
  Beiträge
  1.070
  Zitat Zitat von dardanos Beitrag anzeigen
  Ganz ehrlich ich hätte genau so reagiert wenn die Albaner Kommunen an Mazedonier verloren hätten.
  Da es aber umgekehrt ist freut es mich
  ist auch so, für uns ein Sieg für die Gerechtigkeit, für sie eine Niederlage der Gerechtigkeit.

 3. #153
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867


  Gestern bei den Wahlsendungen hat wohl jemand zu viel makedonischen Rotwein genippt 4. #154

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Go izgubivme Kicevo i Struga nema vrska ova so pobeda!
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Go izgubivme vekje 2004

  - - - Aktualisiert - - -

  PS: Gi
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Tocno e Bucko ja predade MK 2004! No sepak vo Kicevo pobedija samo so 1500 Glasovi a dojdoja najmalce 4000 od Disporata da glasaat bea organizirani i plateni od DUI.

  Inace ima i dovolno Makedonci vo Diaporata ako i nie se organiziravme i bese plateno od vlasta ke pobedevme vo Struga i Kicevo duri vo prviot krug! duri se dozvoli so pari da gi kupuvaat turcite i gjupcite mozevme i nie toa da go naprvime
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Epa toa e, pak trebase nekoj drug da ni pokaze kako se raboti. Namesto makedonecot da se fati za rabota se fati za facebook i pisal kolku se tie nevospitani sto donesuvaat dijasporcite

  - - - Aktualisiert - - -

  Здраво Жерновски,


  Слушам, си победил во Центар. И јас живеам таму, цел живот, на Зелено пазарче и на Ленинова, кај драгстор Бети. Слушам, не си ги сакал спомениците. Ако мислиш да ги отстрануваш, те молам немој сите. Оти ако се' се врати како што беше пред да се нац'цка сo споменици, ќе биде ептен пусто и безлично, како стар газ.


  Гемиџиите обавезно да ги оставиш, и шмизлоните, и бикот, и...види си таму, најди некој советник, да ти каже. И особено те молам, да не го чепкаш споменикот на таткото на воинот, оти ми е многу мил. Ако треба нешто, дај дозвола да се премести, и кажи таму да ми го постават пред зграда, или да ми го инсталираат во двор во Побожје, иако е друга општина. Ако веќе мора, преправи го во „урбан“ од „антички“, и облечи му фармерки и сако, да биде секси и модерен.


  Ако случајно нешто му се деси на горенаведениот споменик, да знаеш дека јас ќе станам гемиџија, и ќе те најдам, и после...не сакаш да знаеш. А не мора да дојде до тоа. Верувам дека сериозно ќе го сфатиш ова барање (два пати напишав „те молам“ а не сум Западњак, па ти види), и дека предметот ќе се реши на обострано задоволство.
  Голем поздрав и честито, па ај нека е со лесно. Немој сега да се мислиш дека си којзнае што. Гледај да си добар, колку што е во твоја моќ
  Со почит Тихомир Јанчовски.
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Neli e mala tragedija Vmro da izgubi vo Opstinata kaj sto investira najmnogu? Iskreno mislev jas deka vo Centar Vmro ke pobedi so 80% deka tolku pari se vlozeni izgleda ne bilo taka.

  A za Struga i Kicevo se znaese unapred deka ke idat tie da glasaat od stranstvo i bas bea vo toj moment izborite koga tuka ima odmori....dzabe se tesime prvo 2004 Bucko ne predade sega Grujo!

  Ovie izbori se golema tragedija za cela Makedonija i golem cekor napred za golema Albanija toa e Fakt! Ke ima preimenuvanje na ulici ispustanje od rabota i iseluvanje na makedonci i so toa tesko deka nekogas pak ke bide nase.

  Za zal celta bese na Vmro da ovie izbori sto poveke da go pobedi sdsm i vo toa uspea bez dilemi ama vo kicevo i struga da se vlozese barem 20% napor ke gi dobievme vo prv krug i ke za zacuvavme nasata drzava.

  Sekoj makedonec sto ima poteklo od struga i kicevo ke sfati deka e taka i ova e tragedija za MK iako ne sum od VMRO so cela dusa ke se raduvav ako pobedese vo tie gradovi vaka cuvstuvam vo mene edna golema taga
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  SEC: VMRO-DPMNE wins in Skopje and 16 municipalities, SDSM - 3, DUI - 7, DPA - 2
  Email| Printoj |
  Monday, April 08, 2013 10:10 AM
  Skopje, 8 April 2013 (MIA) - The State Election Commission (SEC) has released early Monday the preliminary results for the City of Skopje and 31 municipalities, where a second round and re-voting was held yesterday.


  According to preliminary results, VMRO-DPMNE won in the City of Skopje and 16 municipalities, SDSM in 3, DUI-7, DPA-2, Serbian Progressive Party-1, and one independent candidate.


  A runoff will be held in Dolneni, where Sunday's re-voting did not secure a win for either candidate.


  VMRO-DPMNE-led coalition has won in the City of Skopje, Berovo, Bitola, Bogdanci, Butel, Veles, Debarca, Delcevo, Gjorce Petrov, Jegunovce, Kavadarci, Karbinci, Kocani, Lozovo, Resen, Staro Nagoricane, and Cesinovo-Oblesevo.


  SDSM-led coalition won in Kumanovo, Strumica and Centar.


  DUI recorded victories in Aracinovo, Brvenica, Vrapciste, Gostivar, Tearce, Tetovo and Cair.


  DPA came first in Studenicani and Struga.


  The Serbian Progressive Party won in Karpos, whereas an independent candidate in Mogila municipality.

  - - - Aktualisiert - - -
  Vo centarot ziveat najgolemite komunjari. Da ne te cudi.
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Vazno e drugoto sto go pisav dolu za sekoj sto se cuvstuva kako gord makedonec a dali vo centar ke pobedi vmro sds ili vo karpos sdsm ili srbite preku stapov
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Drugoto?

  Epa zakonot od 2004ta kade Kicevo stana decentralizirana Opstina kade sega selata odlucuvat koj ke bide GRADonacalnik Vo samiot grad imase makedoncot duplo povekje glasovi

  - - - Aktualisiert - - -

  ПО ИНЦИДЕНТОТ НА ПЕШЕВСКИ ВО РАДОЛИШТА  На терен имаме сериозни проблеми со соживотот
  „Имавме вербална дискусија со физичка интеракција.“ Вака денешниот инцидент на избирачко место во струшкото село Радолишта го дефинираше министерот Владимир Пешевски, кој таму бил присутен во својство на партиски набљудувач.

  Владимир Пешевски
  Во изјавата за ТВ Канал 5 Пешевски вели дека за среќа оваа интеракција не прераснала во посериозен инцидент и дека гласањето продолжило.
  Она што мене многу повеќе ме загрижи е тоа што го видов во Радолишта. А тоа е односот на дел од локалното население кон државата, кон соживотот. Идејата за соживотот, која со години ја градиме, од она што го видов на терен, очигледно е дека ќе треба да ја ревидираме и да поработиме многу повеќе на таа тема. Сè уште има значително присуство на елементи што поинаку размислуваат во однос на иднината на оваа држава. Ни треба едно многу поголемо ниво на кохезија. Не сме целосно искрени едни кон други. Ако искрено ги отвориме овие прашања, полесно ќе одиме напред“, изјави Пешевски.


  - - - Aktualisiert - - -

  Site gradat gradoi samo Zijadin sela
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Tocno e toa so 2004 go spomnav i jas no sto sega? ne e veke 2004 sega mozevme struga i kicevo vo prv krug da gi zememe toa e fakt. No kako sto 2004 sdsm ja predade MK sega istoto go napravi vmro.

  Jasno bese deka na toj datum tuka se praznici i deka ke idat kako sto najavija da glasaat za golema albanija! zosto nasite patrioti ne se boreja protiv toa treba da se prasame a ne da misleme koj sto napravil 2004 ili neznam koga.

  Ubavo e da se dogovoris i da ostanes na vlast imame i nie dosta golema dispora i dovolna ke bese za da gi pobedime vo prv krug no togas ke mu izlezese DUI od koalicija na Grujo i polesno bese da se otkaze.

  Se dodeka razmisluvame taka tie kradeja ke krademe i nie tie ja prodadoja drzavata sega i nie toa ke go pravime nikoj ne ni e kriv!

  Uste ednas jasno bese unapred sto ke se slucuva vo tie gradovi i so malku napor ke mozevme da gi zememe ova e tragedija isto kako sto bese 2004.

  Sekoj sto ne priznava deka 2004 bese predastvo ne e nikakov patriot istoto vazi i za 2013
  Verstehe

 5. #155
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Verstehe


  Finde ich super das du dich für makedonisch interessierst und verstehst. Ein Weg zum zusammenleben.

  Big Pozdrav

 6. #156

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Finde ich super das du dich für makedonisch interessierst und verstehst. Ein Weg zum zusammenleben.

  Big Pozdrav

  Makedonisch, die Sprache, die jeder Mensch kennen sollte <3

 7. #157

  Registriert seit
  17.12.2011
  Beiträge
  1.070
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Makedonisch, die Sprache, die jeder Mensch kennen sollte <3

 8. #158
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Makedonisch, die Sprache, die jeder Mensch kennen sollte <3

  Jede Sprache die man kann ist eine Bereicherung, Gott sei Dank sind nicht alles so Naiv und Engstirnig wie du.

  Pozdrav

 9. #159
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.598
  Kam ndegju se BDI dhe PDSH e kan ne plan mi bashku Büroat ne nje Komplex se bashku ne qdo Komune.

  A ka dikush mashum informata per ket bashkpunim ??

 10. #160

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Jede Sprache die man kann ist eine Bereicherung, Gott sei Dank sind nicht alles so Naiv und Engstirnig wie du.

  Pozdrav
  Ja, aber die antike makedonische Sprache Alexanders, die einzigartig auf der Welt ist und keine Gemeinsamkeiten mit anderen Sprachen hat, muss man natürlich kennen <3

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 355
  Letzter Beitrag: 06.05.2016, 20:45
 3. Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 344
  Letzter Beitrag: 26.08.2015, 18:50
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 25.08.2014, 18:39
 5. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49