BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Welche Partei würdet ihr wählen?

Teilnehmer
37. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • VMRO DPMNE (Demokratische Partei für die mazedonisch Nationale Einheit)

  11 29,73%
 • SDSM (Sozial Demokratische Partei Mazedoniens)

  3 8,11%
 • DUI (Demokratische Union für Integration)

  9 24,32%
 • DPA (Demokratische Partei der Albaner)

  14 37,84%
Seite 18 von 27 ErsteErste ... 8141516171819202122 ... LetzteLetzte
Ergebnis 171 bis 180 von 263

Lokalwahlen in Mazedonien 2013 | Локални избори во Македонија 2013

Erstellt von Černozemski, 25.03.2013, 04:40 Uhr · 262 Antworten · 15.312 Aufrufe

 1. #171

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Mazedonier zeigen mal wieder, dass sie schlechte Verlierer sind

  Ein Albaner, der den Sieg von Sela gefeiert hat, wurde im mazedonischen Dorf Vranishte Opfer einer Messerattacke.
  Ein Haufen Mazedonier haben nach dem Sieg Selas die Straßen aus Protest blockiert, die nach Labunisht (ein albanisches Dorf) führt.

  Theret me thikë një shqiptar, i cili festonte fitoren e Ziadin Selës në Strugë - Maqedonia - Bota Sot

 2. #172
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Mazedonier zeigen mal wieder, dass sie schlechte Verlierer sind

  Ein Albaner, der den Sieg von Sela gefeiert hat, wurde im mazedonischen Dorf Vranishte Opfer einer Messerattacke.
  Ein Haufen Mazedonier haben nach dem Sieg Selas die Straßen aus Protest blockiert, die nach Labunisht (ein albanisches Dorf) führt.

  Theret me thikë një shqiptar, i cili festonte fitoren e Ziadin Selës në Strugë - Maqedonia - Bota Sot

  Sehr einseitige Berichterstattung, wie immer

 3. #173
  Avatar von GOJIM

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  5.725
  Ich seh fyrom langsam aber sicher untergehen...hihihi^^

 4. #174

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Zitat Zitat von VoxPopuli Beitrag anzeigen
  me pas kane une maqedon isha kalle krejt prej inati

 5. #175
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ich habs geahnt, SDS und VMRO fordern eine Neuwahl in Struga, angeblich gab es viele Unregelmäßigkeiten.  СЕ БАРА ПОНИШТУВАЊЕ И „ТРЕТ КРУГ“ ЗА ИЗБОРИТЕ ВО СТРУГА

  Ограноците на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во Струга на заедничка прес конференција обвинија дека вториот круг од локалните избори бил нерегуларен и побараа ДИК да ги поништи резултатите од вчерашното гласање за градоначалник, според кои победник е кандидатот на ДПА Зијадин Села.Двете партии изнесоа примери на нарушување на изборниот процес, што според нив влијаело на исходот од гласањето.„Сакаме да ја известиме македонската јавност дека изборните резултати во општина Струга за нас се целосно нерегуларни и неважечки. Како доказ за овие нерегуларности се признавање на резултатите од повеќе избирачки места каде што беа евидентирани празни избирачки ливчиња и каде беа утврдени повеќе избирачки ливчиња во гласачките кутии. Оттука бараме од ДИК да го поништи целосно вториот круг во општина Струга и да овозможи фер и регуларно гласање, да овозможи нов изборен круг на кој граѓаните на Струга слободно ќе ја изразат својата волја без никаков диктат.-изјави Крсто Мукоски, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ и координатор на ИШ на кандидатот за градоначалник Владо Кочоски.Претседателот на општинската организација на СДСМ во Струга, Ристе Ќушкоски, посочи примери за изборни нерегуларности на две гласачки места во Лабуништа.„Во Лабуништа имаше јавно гласање, шест души гласаат јавно, а претседателот на избирачкиот одбор воопшто не реагираше. Исто така во избирачко место затекнат е член со туѓа лична карта, а претседателот на избирачкиот одбор наместо да реагира го извлекува лицето од избирачкото место“, рече Ќушкоски.
  Претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ – Струга Перо Петкоски, посочи дека на повеќе членови и заменици во избирачи одбори не им било дозволено да поднесат забелешки во записниците под присила, а советникот Никола Затуроски, истакна дека на денот на изборите приведени се лица меѓу кои и странски државјани кои гласале за лица кои се дел од избирачкиот список во општина Струга.Забелешки искажа и кандидатот за градоначалник Владо Кочоски, кој го обвини политичкиот ривал дека вршел агитација пред гласачки места со што, како што рече, го прекршил изборниот законик.За посочените неправилности, според ВМРО ДПМНЕ и СДСМ одговорна е Општинската изборна комисија.„Бараме разрешување на членовите на ОИК на чело со претседателот Џингис Хани и членовите Камбер Даути и Патриот Даути кои беа директни учесници во нерегуларностите и поддржувачи на овие нерегуларности“, рече пратеничката Лилјана Затуроска.Според неа, исто така, е потребно да се промени составот на изборните комисии, односно да се овозможи правична застапеност на македонците во изборните комисии, со што ќе се овозможат услови во Струга да има легитимни избори.Izvor – Lokalno.mk

 6. #176
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Sehr einseitige Berichterstattung, wie immer
  ist nur die wahreit

 7. #177

  Registriert seit
  17.12.2011
  Beiträge
  1.070
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ich habs geahnt, SDS und VMRO fordern eine Neuwahl in Struga, angeblich gab es viele Unregelmäßigkeiten.  СЕ БАРА ПОНИШТУВАЊЕ И „ТРЕТ КРУГ“ ЗА ИЗБОРИТЕ ВО СТРУГА

  Ограноците на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во Струга на заедничка прес конференција обвинија дека вториот круг од локалните избори бил нерегуларен и побараа ДИК да ги поништи резултатите од вчерашното гласање за градоначалник, според кои победник е кандидатот на ДПА Зијадин Села.Двете партии изнесоа примери на нарушување на изборниот процес, што според нив влијаело на исходот од гласањето.„Сакаме да ја известиме македонската јавност дека изборните резултати во општина Струга за нас се целосно нерегуларни и неважечки. Како доказ за овие нерегуларности се признавање на резултатите од повеќе избирачки места каде што беа евидентирани празни избирачки ливчиња и каде беа утврдени повеќе избирачки ливчиња во гласачките кутии. Оттука бараме од ДИК да го поништи целосно вториот круг во општина Струга и да овозможи фер и регуларно гласање, да овозможи нов изборен круг на кој граѓаните на Струга слободно ќе ја изразат својата волја без никаков диктат.-изјави Крсто Мукоски, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ и координатор на ИШ на кандидатот за градоначалник Владо Кочоски.Претседателот на општинската организација на СДСМ во Струга, Ристе Ќушкоски, посочи примери за изборни нерегуларности на две гласачки места во Лабуништа.„Во Лабуништа имаше јавно гласање, шест души гласаат јавно, а претседателот на избирачкиот одбор воопшто не реагираше. Исто така во избирачко место затекнат е член со туѓа лична карта, а претседателот на избирачкиот одбор наместо да реагира го извлекува лицето од избирачкото место“, рече Ќушкоски.
  Претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ – Струга Перо Петкоски, посочи дека на повеќе членови и заменици во избирачи одбори не им било дозволено да поднесат забелешки во записниците под присила, а советникот Никола Затуроски, истакна дека на денот на изборите приведени се лица меѓу кои и странски државјани кои гласале за лица кои се дел од избирачкиот список во општина Струга.Забелешки искажа и кандидатот за градоначалник Владо Кочоски, кој го обвини политичкиот ривал дека вршел агитација пред гласачки места со што, како што рече, го прекршил изборниот законик.За посочените неправилности, според ВМРО ДПМНЕ и СДСМ одговорна е Општинската изборна комисија.„Бараме разрешување на членовите на ОИК на чело со претседателот Џингис Хани и членовите Камбер Даути и Патриот Даути кои беа директни учесници во нерегуларностите и поддржувачи на овие нерегуларности“, рече пратеничката Лилјана Затуроска.Според неа, исто така, е потребно да се промени составот на изборните комисии, односно да се овозможи правична застапеност на македонците во изборните комисии, со што ќе се овозможат услови во Струга да има легитимни избори.Izvor – Lokalno.mk
  du hast es also geahnt

 8. #178
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  ist nur die wahreit

  Nur die halbe.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Flakron Beitrag anzeigen
  du hast es also geahnt
  Ja, ich habs geahnt, weil von seiten VMRO bis jetzt kein Statement zu Struga kam.

 9. #179
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.643
  Zitat Zitat von GOJIM Beitrag anzeigen
  Ich seh fyrom langsam aber sicher untergehen...hihihi^^
  ja, wegen den albanern. gut erkannt.

 10. #180
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.610

  AW: Lokalwahlen in Mazedonien 2013 | Локални избори во Македонија 2013

  Zitat Zitat von dardanos Beitrag anzeigen
  me pas kane une maqedon isha kalle krejt prej inati
  Isha kane une sllav, shum fshtir ish kane me jetu me dit se femijet e mi nuk kane me pas atdheu, po jan turista ne Shqiperi ose Bullgari

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 355
  Letzter Beitrag: 06.05.2016, 20:45
 3. Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 344
  Letzter Beitrag: 26.08.2015, 18:50
 4. Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 25.08.2014, 18:39
 5. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49