BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 14

Luja Hashim Luja

Erstellt von Bloody, 11.07.2011, 16:57 Uhr · 13 Antworten · 1.312 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057

  Luja Hashim Luja

  Wikileaks: Frika e Thacit nga ndikimi i Berishės nė Kosovė


  Vizita dhe ndikimi i politik i Sali Berishės nė Kosovė, e kishin shqetėsuar kryeministrit Hashim Thaēi, verėn e vitit 2009, pak muaj para zgjedhjeve lokale tė 15 Nėntorit.

  Nė njė bisedė private zyrtarė tė Ambasadės amerikane nė Prishtinė, mė 13 gusht 2009, Thaēi ishte shprehur i brengosur nga “pėrzierja nė politikėn e Kosovės” qė sipas tij bėn kryeministri i Shqipėrisė.

  Kėshtu thuhet nė njė dokument ende tė pabotuar diplomatik, pjesė e dosjes sė WikiLeaksit, qė ėshtė dėrguar nga Ambasada amerikane nė State Departament, dhe njė kopje tė sė cilės e publikon sot “Koha Ditore”.

  “Nė njė bisedė private menjėherė pas takimit, Thaēi i tha tė ngarkuarit me punė se ishte i brengosur nga pėrzierja e kryeministrit Sali Berisha nė politikėn e Kosovės”, thuhet nė dokument, qė flet pėr takimin e Thaēit me tė ngarkuarin me punė nė Ambasadė, Michael Murphy.

  Takimi i Thaēit me zyrtarin amerikan kishte ndodhur disa ditė pas pritjes qė Sali Berisha i kishte bėrė Ramush Haradinajt, nė Tiranė, me tė cilin nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi mes Partisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

  Sipas dokumentit diplomatik, Thaēi kishte pėrmendur se Berisha planifikon njė vizitė nė Prishtinė pėr vjeshtė tė atij viti, dhe shtoi se “ai do ta mirėpriste njė vizitė nga Berisha nė Kosovė pėr tė diskutuar marrėdhėniet bilaterale, por nuk kishte dėshirė ta shihte atė duke bėrė fushatė nė Kosovė pėr LDK-nė, apo pėr opozitėn e AAK-sė”.

  Nė atė kohė, PDK-ja e Thaēit ishte nė koalicion qeverisės me LDK-nė, derisa AAK-ja ishte nė opozitė, ashtu si sot.

  Pėr mė tepėr, Thaēi kishte ishte shprehur se pėrzierja nga Shqipėria nė politikėn kosovare paraqiste “kėrcėnim” pėr Kosovėn, ndėrsa ka kėrkuar ndėrhyrje amerikane te Berisha, duke theksuar se “Kosova ėshtė njė shtet i pavarur, dhe jo krahinė e Shqipėrisė”.

  “Thaēi tha se pėrfshirja shqiptare nė politikėn nė Kosovė paraqet njė kėrcėnim pėr Kosovėn dhe kėrkoi nga Ambasada qė tė kundėrshtojė njė pėrfshirje tė tillė”, thuhet nė document.
  “Ai po ashtu kėrkoi nga Qeveria e SHBA-sė qė, pėrmes Ambasadės nė Tiranė, tė peshojė me Berishėn dhe tė kėrkojė nga ai tė pėrmbahet nga deklarimet apo veprimet qė zgjojnė frikė nė rajon nga panshqiptarizmi”.

  Nė komentet qė pėrmbyllin dokumentin diplomatik, i ngarkuari me punė Murphy shton se “pajtohet qė pėrfshirja e politikanėve nga Republika e Shqipėrisė (dhe nga Kosova) nė garat jashtė vendeve tė tyre ėshtė problematike dhe nuk ndihmon”.

  “Edhe pse dyshojmė qė nėse Berisha do tė pėrqafonte PDK-nė, Thaēi do tė kishte mė pak shqetėsim pėr kėrcėnimin nga politika panshqiptare pėr Kosovėn dhe rajonin, ne po ashtu besojmė se do tė mund tė ishte e dobishme t’i pėrkujtojmė bashkėbiseduesit tanė nė rajon pėr dėmin potencial qė manovrat e tyre afatshkurta politike mund tė kenė nė interesat tona afatgjata tė pėrbashkėta”, thuhet nė komentet nė fund tė kabllos diplomatike.

  Sali Berisha e vizitoi Kosovėn dy muaj mė vonė, mė 6 tetor 2009, u prit nga kryeministri Thaēi, dhe gjatė qėndrimit tha se bashkimi kombėtar i shqiptarėve do tė ndodhė nė Evropė.

  “Sot ideali kombėtar i shqiptarėve ėshtė ideali evropian. Po sepse ne aty kemi pėrcaktuar tė ardhmen tonė dhe tė shkėlqyer. Ne nuk dimė ndonjė tė ardhme mė tė ndritur sesa integrimi nė Evropė”, ka thėnė Berisha gjatė vizitės sė tij.

  Ambasada e SHBA-sė nė Prishtinė nuk ka komentuar kėtė pjesė tė dosjes sė ĖikiLeaks-it.

  “Departamenti i Shtetit nuk komenton lidhur me materiale tė supozuara, pėrfshirė dokumente tė klasifikuara qė mund tė kenė rrjedhur”, thuhet nė pėrgjigjen e Ambasadės sė SHBA-sė, dėrguar gazetės nėpėrmjet zyrės sė saj pėr shtyp.

  Gazeta nuk ka arritur tė sigurojė edhe qėndrimin e Qeverisė sė Kosovės. Nė mungesė tė njė zėdhėnėsi tė Qeverisė, gazeta ka provuar disa herė tė kontaktojė me zėvendėskryeministrin Hajredin Kuēi, por ai nuk u ėshtė pėrgjigjur thirrjeve.


  Balkanweb | Wikileaks: Frika e Thacit nga ndikimi i Berishės nė Kosovė - Kosova  Dėrguar nga Nick mė 11-07-2011 nė 13:59

  Thaqi bisedon me shkijet qe na kan prere, na kan grire dhe na kan dogjur e gjith Kosoves... Thaqi per karriken e qeverise e shet popullin e Kosoves dhe krejt Kosoves... Thaqi per mbajtjen e karrikes qeveritare i thot JO edhe nenes Shqiperi... Thaqi gjithnje ka ne axhenden e tije interesin personal mbi interesin Shteteror...
  Thaqi eshte historia me e tmerrueshme e Kosoves qe nga lufta e fundit ne Kosove e deri ne ditet e sotme!!!
  Dieser Kommentar bringt es auf den Punkt.

  Thaēi

 2. #2

  Registriert seit
  25.06.2011
  Beiträge
  995
  Please speek german.

 3. #3
  Dadi
  wenn dann er.

 4. #4
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Kasak Beitrag anzeigen
  Please speek german.
  Thaci war besorgt und wollte nicht das sich Berisha der Ministerpräsidet von Albanien nicht in politische Angelegenheiten von Kosovo einmischt dieser Penner würde für Macht und Geld sogar seine Mutter verkaufen.

 5. #5

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zitat Zitat von Axha Paqarriz Beitrag anzeigen
  Thaci war besorgt und wollte nicht das sich Berisha der Ministerpräsidet von Albanien nicht in politische Angelegenheiten von Kosovo einmischt dieser Penner würde für Macht und Geld sogar seine Mutter verkaufen.
  Für diese Macht und Geld mussten viele Helden ihr Leben geben!

 6. #6
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Für diese Macht und Geld mussten viele Helden ihr Leben geben!
  Und Thaci hat in Albanien Kaffe getrunken.

 7. #7

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Target Debat ne RTK: 10. Juli 2011

  Wer hat die Diskussion mitverfolgt? Der Mixhen Kelmendi meinte, 1912 hätten sich einige Albaner in Vlora getroffen, und hätten die Fahne des heutigen Albaniens undemokratisch gewählt und hätten einfach eine Rote Fahre genommen, mit einer schwarzen "Sorra".

 8. #8

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Thaci

 9. #9

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  4.414
  der man ist so überflüssig wie ein 3tes auge am hintern, wie ein Sandkasten in der Sahara..

 10. #10
  Avatar von Johnny Cash

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.769
  Offensichtlich kommt für Thaqi kein Bashkim mit Nona Shqiperia in Frage da er dann keine legitime Autorität im Kosovo mehr darstellen würde und weil er sich dann für jede Kleinigkeit mit den akzentfrei sprechenden Tiranern auseinandersetzen müsste

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Fusnota e Hashim Thacit
  Von ooops im Forum Rakija
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 21.02.2012, 21:32
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.11.2009, 12:30
 3. Cvetkovi? otkrio bistu Luja Bartua
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 15.07.2009, 01:00
 4. Hashim Thaci
  Von Crane im Forum Kosovo
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.05.2008, 17:08