BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 9 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 81

Lulzim Basha

Erstellt von Bloody, 15.04.2011, 22:00 Uhr · 80 Antworten · 10.404 Aufrufe

 1. #21

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Basha: Do tė zhvillohen tė gjitha lagjet, do t’i jepet fund diskriminimit


  Ndonėse qytetarėt e Tiranės paguajnė tė njėjtat taksa, pavarėsisht zonės ku jetojnė, shėrbimi qė merret nuk ėshtė i njėjtė. Mjafton tė shikosh zonėn e ish-bllokut dhe atė te Kodra e Priftit pėr tė ndjerė diferencėn mes investime tė pjeshme dhe atyre tė munguara. Kjo diferencė ėshtė sjellė nė vėmėndjen e publikut nga Kandidati pėr Bashkinė e Tiranės, Lulzim Basha. Nė zonėn e ish-bllokut Bashės i ėshtė bėrė me dije se edhe nė qendėr tė qytetit ėshtė investuar vetėm nė njė rrugė.

  “Edhe po tė ishte i gjithė qyteti si blloku, prapė Bashkia do tė kishte aq shumė punė sa nuk do i dilte koha pėr politikė”, i tha Bashės njė banor i Bllokut.

  Ndėrsa infrastruktura tek “Kodra e Priftit”, nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me konceptin pėr njė lagje qyteti, ndonėse banorėt e kėsaj zone paguajė paguajnė tė njėjtat taksa si ata qė jetojnė nė bllok.

  “Kėtu absolutisht nuk ėshtė bėrė asnjėlloj investimi, as rrugė, as kanale, tė gjitha investimet qė shihni kėtu i ka bėrė vetė komuniteti. Njė shi me ra kėtu, fėmijėt nuk shkojnė nė shkollė sepse kėtu pėrmbytet. Kanalet i pastronim vetė me dorė dje ”, i tha Bashės njė banor i Kodres se Priftit.
  “Shoh vazhdimisht qė Bashkia e Tiranės ka dallime midis lagjeve tė ndryshme. Taksat i paguajmė njėlloj, atje mbjellin blina kėtu mbjellin rrapa” tha njė tjetėr banor.
  Kandidati pėr Kryebashkiak premtoi se kjo politikė me dy standarte do tė marrė fund.

  “Taksat Bashkia i mbledh kudo njėlloj, ndėrsa shėrbimet i ofron vetėm nė njė pjesė tė vogėl tė qytetit, edhe aty nuk i ofron me cilėsi. Nė Tiranėn qė do tė ndėrtojmė sė bashku nuk do tė ketė qytetarė tė dorės parė, tė dorės dytė, dorės tretė, do tė ketė vetėm qytetarė tė Tiranės. Kjo nuk do tė reflektohet me fjalė, por do reflektohet me njė shpėrndarje tė drejtė tė shėrbimeve dhe investimeve. Shpėrndarje e drejtė tė shėrbimeve dhe investimeve do tė thotė qė punėn ta nisim nga kėto lagje tė lėna nė harresė, tė lėna pasdore. Do ta nisim nga kėto lagje, por do ta nisim me formulėn e bashkėpunimit tė pushtetit kėtu, me Kryetarin e Njėsisė Bashkiake dhe me ju si komunitet. Tirana europiane fillon me lagjet europiane tė Tiranės, fillon me shtrimin e rrugėve, me ndėrtimin e trotuareve, sipas standarteve, me ujėsjellės-kanalizime nė cdo lagje, me ndricim dhe gjelbėrim”, i siguroi Basha banorėt.

  Po sot, kandidati pėr kryetar tė Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha ka garantuar se nė Tiranė do ti jepet fund diskriminimit. Nė njė takim me pėrfaqėsues tė romėve dhe egjiptianėve nė afėrsi tė “Qytetit tė nxėnėsve”, Basha garantoi se nė planin e tij parashikohet strehimi dhe punėsimi i tyre njėsoj si qytetarėt e tjerė tė Tiranės. Qytetarėt romė dhe egjiptianė u ankuan se ata janė tė lėnė pas dore dhe nuk pėrfitojnė nga shėrbimet e Bashkisė.

  “Unė do punoj fort pėr prioritetin tim numėr njė, punėsimin dhe mirėqėnien e qytetarėve tė Tiranės pa diskriminim dhe pa dallim”, tha kandidati pėr kryebashkiak nė Tiranė.

  Basha tha se nė programin e tij njė vend tė veēantė zė edhe mjedisi dhe pėrmirėsim rrėnjėsor i kanalizimeve tė Tiranės.
  Basha: Do tė zhvillohen tė gjitha lagjet, do t?i jepet fund diskriminimit | ABC News

 2. #22
  Avatar von kollegah

  Registriert seit
  19.10.2009
  Beiträge
  766
  Go Basha

 3. #23

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Bino: Alarmi, Tirana gjelbėrim 2.8 m²/banor, kur norma ėshtė mbi 7 m²/banor


  “Rama deklaroi dje se nė sajė tė tarifės sė gjelbėrimit, ka mbjellė 55 mijė pemė, ndėrkohė qė Parku i Liqenit Artificial ka gjithė-gjithė 30 mijė pemė.

  Pra, sipas z.Rama duhet tė kishim edhe njė tjetėr park tė Liqenit! Ku ėshtė ky park?”.

  Ky ka qenė reagimi i zv/ministrit tė Mjedisit, Taulant Bino, lidhur me deklaratat e kryebashkiakut Rama pėr hapėsirat e gjelbra.

  “Ai vazhdon tė na gėnjejė edhe sot. Tirana jonė ka vetėm 2.8 m2/frymė ndėrkohė qė sipas rregullores sė Urbanistikes, norma minimale e gjelbėrimit ėshtė 7 m²/banor.

  Sot Tirana ka 35% mė pak se nė vitin 2005 dhe 58% mė pak se premtimi pėr vitin 2008”, tha Bino.

  Duke shtuar se hapėsirat e gjelbra janė reduktuar, ndėrkohė qė taksa e gjelbėrimit vetėm nė dy vitet e fundit ėshtė rritur 250-300%.

  Tė ardhurat e Bashkisė nga taksa e gjelbėrimit nė 4 vitet e fundit shkojnė nė rreth 17 milionė dollarė, nga kėto 6.4 milionė dollarė vetėm nė 2010, 5.7 milionė nė 2009, 3.5 milionė nė 2008 dhe 2 milionė nė 2007.

  “Ku janė pėrdorur 17 milionė dollarėt? Sigurisht jo nė gjelbėrim, por patjetėr qė janė pėrdorur nė mitingje elektorale.

  Sot, sipas Agjencisė Europiane tė Mjedisit, pėrpjesėtimi mes betonit dhe hapėsirės sė gjelbėr ėshtė nė nivele alarmante, 180 metėr katrorė beton pėr 2.7 metėr katrorė hapėsirė tė gjelbėr, pėr ēdo banor tė Tiranės.

  Sot, Bashkia e Edi Ramės i ka dhėnė ēdo fėmije tė Tiranės vetėm 1.5 cm katrore hapėsirė rekreative, ndėrkohė qė ata kanė nevojė pėr 1.5 metra katrorė hapėsirė.

  Kjo situatė duhet tė ndryshojė. Ne nuk kemi nevojė pėr njė kryebashkiak qė synimin e vetėm tė tij ka betejėn politike kombėtare, neve na duhet njė kryebashkiak pėr qytetin!”, pėrfundoi ai.  Bino: Alarmi, Tirana gjelbėrim 2.8 m²/banor, kur norma ėshtė mbi 7 m²/banor | ABC News

  Po e shef politiken fasade e rames, shoq ?

  Das Rot markierte trifft 100000% zu !

 4. #24

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  basha for major !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. #25
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Wie ist seine Einstellung ?

 6. #26

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Zitat Zitat von Aktivist Vetevendosje Beitrag anzeigen
  Wie ist seine Einstellung ?

  Einstellung zu was? Werd ein bisschen genauer.

 7. #27
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Ja für was steht er , politische richtung ?

 8. #28
  Ohrid-Albaner
  Zitat Zitat von Aktivist Vetevendosje Beitrag anzeigen
  Ja für was steht er , politische richtung ?
  Er gehört der Demokratischen Partei von Sali Berisha. Wenn dieser stirbt, wird Basha sicher sein Nachfolger.

 9. #29
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  In dieser Zeit war er mitbeteiltigt an der Verfassung der Anklageschrift gegen den früheren Präsidenten von Serbien, Slobodan Milošević. Im Anschluss daran war er Mitarbeiter der Vereinten Nationen im Kosovo

 10. #30
  Ohrid-Albaner
  Zitat Zitat von Aktivist Vetevendosje Beitrag anzeigen
  In dieser Zeit war er mitbeteiltigt an der Verfassung der Anklageschrift gegen den früheren Präsidenten von Serbien, Slobodan Milošević. Im Anschluss daran war er Mitarbeiter der Vereinten Nationen im Kosovo
  nicht schlecht

Seite 3 von 9 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 26.05.2011, 17:25
 2. Lulzim Basha versus Edi Rama (TIRANA)
  Von Ionian Boy im Forum Politik
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 06.04.2011, 17:53