BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 82

Wieder mal: EP empfiehlt Beitrittsgespräche für Republik Makedonien

Erstellt von Zoran, 14.03.2012, 14:01 Uhr · 81 Antworten · 4.927 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  Daumen hoch Wieder mal: EP empfiehlt Beitrittsgespräche für Republik Makedonien

  EP adopts resolution on Macedonia, recommendation for start of EU entry talks reiterated

  Strasbourg, 14 March 2012 (MIA) - The European Parliament with an overwhelming majority of votes adopted Wednesday the resolution on Macedonia's progress in 2011 in which MEPs once again urged the Council of EU to set a date for start of membership talks with the EU as soon as possible.

  The resolution also underscores the importance of endorsing the country's efforts made toward EU integration.

  http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=92144286&lId=2


  Ховит се спротивстави на условувањето на преговорите со ЕУ
  Среда, 14 Март 2012 11:32

  http://kurir.mk/makedonija/vesti/642...govorite-so-EU

  Во Европскиот парламент заврши дебатата за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во 2011 година.


  Главната порака е дека земјата треба да започне колку што е можно побргу преговори за членство во ЕУ, позиција која ја дели мнозинството во Европскиот парламент, што е во согласност со залагањето и на Европската комисија.

  Претседавачот со Европскиот совет, данскиот министер за европски прашања Николај Вамен набројувајќи го напредокот кој земјата го постигна во изминатиот период, како и она што останува да се направи, нагласи дека во Советот на ЕУ се дели мислењето дека Македонија ги исполнува условите за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Но, тука е нерешениот проблем со името кој очигледно е единстевнаат пречка за почеток на преговорите.

  И во текот на дебатата преовладуваше прашањето за името, што на говорниците не им остави многу простор за да дискутираат за другите прашања опфатени во резолуцијата на Ричард Ховит.

  Николај Вамен најави дека прашањето за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде поставено пред Советот пред крајот на данското претседателство со Унијата.

  - ЕУ и вети на поранешната југословенска Република Македонија да стане членка на ЕУ, ние тоа ветување треба да го почитуваме. Разбирам што има членови на ЕП што се разочарани што преговорите за членство немаат започнато. Но, јасно е дека за една земја која сака да стане членка на ЕУ потребно е таа да има добар дијалог со своите соседи, рече министерот за европски прашања на Данска, додавајќи оти прашањето за името е билатерално и тоа треба да биде решено на прифатлив начин за двете страни.

  За Данското претседателство е важно да се реши проблемот пред да започнат вистинските преговори, рече Вамен, изразувајќи надеж дека наскоро ќе биде најдено решение.

  Најголемиот број од европратениците кои учествуваа во дебатата, а што стои и во резолуцијата на Ховит се спротивставија на условувањето на стартот на преговорите со претходно решавање на прашањето за името, повторувајќи уште еднаш дека преговорите треба да започна веднаш.

  Комесарот за проширување Штефан Фуле, кој ја најави неговата утрешна посета на Скопје и почнувањето на дијалогот на високо ниво со Македонија, од своја страна нагласи дека дијалогот е обострано корисен, но не може да ги замени преговорите за членство. Тој ги наведе петте приоритетни области на кои треба да се работи во Македонија: правната држава, слободата на изразување и печатот, пазарната екононија, јавната администрација и реформата на изборниот систем, за што добил уверувања од македонската Влада дека ќе работи на тоа.

  Во однос на барањата на Европскиот парламент за поголема вклученост на Европката комисија во решавањето на спорот со името, Фуле рече дека дека тој од секогаш ги повикувал и Атина и Скопје да најдат решение за името со заеднички напори и компроимиси.

  - ОН имаат мандат во решавањето на ова прашање, ние од наша страна ќе создадеме поволна клима за компромиси и се надевам дека ќе се ангажираме во решавањето на тоа прашање, но само ако двете страни тоа го побараат од нас, посочи европскиот комесар за проширување.

  Фуле во обраќањето пред ЕП даде и две забелешки. - Една од лекциите кои можеме да ги извлечеме од минатото, кое понекогаш беше тешко во Европа, е тоа дека најдобар начин за да се грижиме за иднината на своите граѓани е да се грижие исто така и за своите соседи и за начинот на кои тие ве разбирараат. Друга поука е дека треба да се има идентитет со корени во минатото, тоа е јасно утврдено во нашиот сегашен и иден статут, заврши Фуле.

  Во расправата беше изразена и загриженост и околу последните инциденти во Македонија на етничка основа и стравување дека тие можат да добијат поголема димензија.

  Инаку во резолуцијата за напредокот на Македонија, за која денеска ќе гласа Европскиот парламент, предложени се седум нови амандмани, но тие не треба да го изменат суштински предложениот текст.

  Известувачот Ричард Ховит предложи три амандмани, со кои додава нов параграф во резолуцијата, во кој се нагласува дека „отворањето на дијалогот на високо ниво меѓу Комисијата и Македонија на 15 март 2012, претставува чекор напред во процесот на членството на земјата во Унијата“. Оценувајќи дека „дијалогот ќе создаде нови ангажирања во корист на реформите и зајакнување на меѓусебните односи во рамките на семестралните политички состаноци“.

  Ховите го дополнува и текстот со настанатите промени, како околу значењето на перспективите за членството во НАТО и ЕУ. Притоа тој покрај самитот на НАТО во мај 2012, го споменува и Советот на ЕУ во мај 2012, наместо претходно наведениот во март годинава. Тие според Ховит „се значајна прилики за да се напредне“. Ховит во резолуцијата ја актуелизира и најавата на македонската влада за декриминализација на клеветата.

  Во предложените амандмани нема ништо за инцидентите кои изминатиов период ја брануваа Македонија. Но, затоа пак грчкиот европратеник Николаос Салавракос, поддржан од литванецот Роландас Паксас, бараат бришење од резолуцијата на терминот „македонски“, како и поздравувањето на успехот на македонските кошаркари на европското првенство, што не беше многу поддржано во утринската дискусија во ЕП.

  Четворица европратеници од групата на Зелените предводени од Даниел Кон-Бендит го поздравуваат предлогот на грчката влада за сложено име за Македонија, со географска одредница. Овај предлог, според нив е добра основа за компромис, но под услов да не бидат ставени во прашање македонскиот национален идентитет, јазикот и културата.

  Препораката за почеток на преговори останува во резолуцијата, која во дебатата беше оценета како реална. Сите европратеници уште еднаш денеска констатираа дека клучниот проблем за Македонија за нејзиниот напредок на патот на евроинтеграциите останува нерешениот проблем со името

 2. #2
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von zoran Beitrag anzeigen
  ep adopts resolution on macedonia, recommendation for start of eu entry talks reiterated

  strasbourg, 14 march 2012 (mia) - the european parliament with an overwhelming majority of votes adopted wednesday the resolution on macedonia's progress in 2011 in which meps once again urged the council of eu to set a date for start of membership talks with the eu as soon as possible.

  The resolution also underscores the importance of endorsing the country's efforts made toward eu integration.

  MIA - Macedonian Information Agency - EP adopts resolution on Macedonia, recommendation for start of EU entry talks reiterated -

  你寫德國的精明鬼

 3. #3
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Resolution des EU-Parlaments
  "Mazedonien gehört in die EU"

  "Mazedonien gehört in die EU" | Erweiterung und Nachbarn | EurActiv.de

  Seit über zehn Jahren wird über eine EU-Mitgliedschaft Mazedoniens debattiert, seit 2005 hat das Land den Kandidatenstatus inne. Das EU-Parlament fordert nun den unverzüglichen Beginn von Beitrittsverhandlungen.


  Die Fortschritte auf dem Weg zum EU-Beitritt der Kandidatenländer Island, Bosnien und Herzegowina und Mazedonien standen am Mittwoch im Zentrum der Plenardebatte des EU-Parlaments. Die Europaabgeordneten verabschiedeten eine Resolution, in der sie ein Datum für den Beginn von Beitrittsverhandlungen mit Mazedonien fordern.

  Dass der Europäische Rat es bislang versäumt habe, ein solches Datum zu setzen, sorge für eine "legitime Frustration und Unzufriedenheit". "Dies ist ein Land, das in die EU gehört. Beitrittsverhandlungen müssen unverzüglich beginnen", sagte der britische EU-Abgeordnete Richard Howitt (S&D).

  Die Abgeordneten bedauern, dass der Namensstreit mit Griechenland die Beitrittsaussichten blockiert und begrüßen die Initiative von EU-Erweiterungskommissar Štefan Füle, einen informellen Beitrittsdialog zwischen Skopje und Brüssel zu starten, um die Reformdynamik im Land zu verstärken. Zudem zeigten sich die Parlamentarier über die Grundfreiheiten besorgt, die Korruption sei weiter ein Grund "ernster Besorgnis".

  In Mazedonien haben zahlreiche Gewaltausbrüche vor wenigen Tagen den nationalen Konflikt zwischen der albanischen Minderheit und der slawischen Mehrheit angeheizt. Ein Sprecher Füles erklärte am Montag, dass die Kommission die Ausbrüche "zutiefst bedauert" und rief Politiker und Zivilgesellschaft dazu auf, sorgsam mit den "emotionalen Nachwirkungen" umzugehen.

  Je weniger EU-Integration und je weniger wirtschaftliches Wachstum es gibt, desto größer sei die Gefahr, dass die Konflikte zwischen den Albanern und Mazedoniern aufflammen, sagte der Balkan-Experte Dušan Reljić (SWP) gegenüber EurActiv.de. Zwar würden ohne den Namensstreit mit Griechenland die Beitrittsverhandlungen mit der EU beginnen. Allerdings erfülle Mazedonien noch lange nicht alle Beitrittskriterien. Neben der Stabilisierung der Beziehungen zwischen Albanern und Mazedoniern im Lande dürften die größten Probleme bei der Rechtsstaatlichkeit sowie der Achtung der Meinungsfreiheit liegen, so Reljić.

  "Mazedonien ist ein europäisches Land. Wir vertreten voll und ganz die europäischen Werte", versicherte die mazedonische Botschafterin Kornelija Utevska-Gligorovska bei einer Podiumsdiskussion Anfang März in Berlin. Sie warf Griechenland vor, seine Position in der NATO und der EU für eine Blockadepolitik zu missbrauchen.

  Griechenland akzeptiert den Namen "Republik Mazedonien" nicht und wirft dem Nachbarn territoriale Ansprüche auf die gleichnamige griechische Provinz Mazedonien sowie Identitäts- und Geschichtsklau vor. Diesen Streit könne man rational nicht nachvollziehen, sagte Uta Zapf, stellvertretende Vorsitzende der Südosteuropa-Parlamentariergruppe im Bundestag, bei der Podiumsdiskussion. "Es gibt keinen Grund mit solchem Säbelrasseln vorzugehen", erklärte die SPD-Politikerin.

  Johann Wadephul, Berichterstatter der CDU-Fraktion für Mazedonien im Bundestag betonte indessen, dass Deutschland sowohl den NATO- als auch den EU-Beitritt Mazedoniens unterstütze. Die Bundesregierung vertraue darauf, dass Skopje und Athen den Namensstreit gemeinsam lösen.
  Hintergrund

  Die Republik Mazedonien – offiziell: "Ehemalige jugoslawische Republik Mazedonien" – ist seit 1991 ein unabhängiger Staat. Rund zwei Millionen Menschen leben in dem Binnenstaat auf dem Balkan. Zwei Drittel der Bevölkerung sind ethnische Mazedonier. Albaner stellen die größte Minderheitengruppe. 2005 erlangte das Land EU-Beitrittskandidatenstatus. 2009 trat die Visaliberalisierung in Kraft. Laut dem Fortschrittsbericht der EU-Kommission von 2010 ist Mazedonien für die Aufnahme von Beitrittsverhandlungen bereit. Bislang verhindert der Namensstreit mit Griechenland dies jedoch.
  Christopher De Jonghe

 4. #4
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  17.638
  löst mal schön den namensstreit, und es steht nichts mehr im wege für eine glorreiche zukunft.

 5. #5

  Registriert seit
  22.02.2011
  Beiträge
  1.858
  wie kann man sich um einen namen solange streiten.
  vor der republik der beiden staaten gehört das wort banane=bananenrepublik grecce and mazedonia

 6. #6
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von H3llas Beitrag anzeigen
  löst mal schön den namensstreit, und es steht nichts mehr im wege für eine glorreiche zukunft.
  Ihr habt ein Problem mit unseren Namen, nicht wir

 7. #7
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Das Parlament wünscht den EU-Beitritt Islands und fordert einen Termin für den Start der Beitrittsverhandlungen mit der früheren jugoslawischen Republik Mazedonien. Die geringen Fortschritte des potenziellen Beitrittskandidaten Bosnien und Herzegowina (BiHI) bereiten den Abgeordneten hingegen Sorgen. Drei diesbezügliche Resolutionen wurden mit überwältigender Mehrheit am Mittwoch angenommen.


  Frühere Jugoslawische Republik Mazedonien

  Das Parlament fordert, dass das Land, das seit 2005 Kandidatenstatus hat, einen Termin für den Start der Beitrittsverhandlungen erhält. Das Unvermögen des Rates, einen Termin festzulegen, führe in der öffentlichen Meinung des Landes zu "legitimer Frustration und Unzufriedenheit", heißt es in der Entschließung. "Dies ist ein Land, das in die EU gehört. Beitrittverhandlungen müssen ohne Verzögerung aufgenommen werden", ließ Berichterstatter Richard Howitt (S&D, UK) verlauten.

  Die Abgeordneten bedauern die Blockade der Beitrittsbemühungen durch den Namensstreit mit Griechenland. Sie begrüßen hingegen die Initiative des für Erweiterung zuständigen EU-Kommissars Stefan Füle, am 15. März einen informellen "Beitritts-Dialog auf höchster Ebene" zu beginnen, um die Reformbemühungen voranzutreiben.

  Die Parlamentarier begrüßen des Weiteren die Wahl eines neuen Parlaments und die schnelle Bildung einer Koalitionsregierung, fordern jedoch die Einhaltung grundlegender Freiheitsrechte, insbesondere des Medienpluralismus.

  Korruption ist ein "ernsthaftes Problem", meint das Parlament, zugleich sind die Abgeordneten jedoch über Bemühungen im Kampf gegen Korruption erfreut. Das Parlament fordert auch größere Anstrengungen, um gegen die Trennung der Kinder in den Schulen nach ethnischen Kriterien vorzugehen. Die Wirtschaftsleistung des Landes ist gut, Arbeitslosigkeit und Armut bleiben dennoch auf einem hohen Niveau

  Plenartagung 12. bis 15. März: grenzübergreifende Erbschaften, Lohnungleichheit und Haushaltsrichtlinien

 8. #8
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  31.737
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen

  Griechenland akzeptiert den Namen "Republik Mazedonien" nicht und wirft dem Nachbarn territoriale Ansprüche auf die gleichnamige griechische Provinz Mazedonien sowie Identitäts- und Geschichtsklau vor. Diesen Streit könne man rational nicht nachvollziehen, sagte Uta Zapf, stellvertretende Vorsitzende der Südosteuropa-Parlamentariergruppe im Bundestag, bei der Podiumsdiskussion. "Es gibt keinen Grund mit solchem Säbelrasseln vorzugehen", erklärte die SPD-Politikerin.


  Hätten wir die Nachbarn der Deutschen könnte man sie schon verstehen!


  Aber haben wir nicht!


  Mann müsste nur vergleichen! Was würde die Zapf dann wohl verzapfen?

 9. #9
  Avatar von Kampfposter

  Registriert seit
  20.11.2011
  Beiträge
  3.820
  Zeigt den Mittelmeerserben wo der Hammer hängt, Makedonija je EU. ^^

 10. #10
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  31.737
  Zitat Zitat von Kampfposter Beitrag anzeigen
  Zeigt den Mittelmeerserben wo der Hammer hängt, Makedonija je EU. ^^


  ?????

Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. 1903 Ilinden-Aufstand - Nationalfeiertag der Republik Makedonien.
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 02.08.2017, 19:05
 2. Unbezahlbare Skulptur in Stobi (Republik Makedonien) gefunden!
  Von Boom_Boom_BaBa im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 27.04.2010, 12:54
 3. Kostenloses Fernsehen aus der Republik Makedonien
  Von Boom_Boom_BaBa im Forum Balkan im TV
  Antworten: 28
  Letzter Beitrag: 21.04.2010, 20:10
 4. Konzerte in der Republik Makedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 38
  Letzter Beitrag: 09.03.2010, 19:43
 5. Schöne Bilder aus der REPUBLIK MAKEDONIEN
  Von Kumanovac im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 94
  Letzter Beitrag: 03.01.2009, 00:26