BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 19

Груевски (mazedonisch)

Erstellt von VardarSkopje, 29.03.2011, 14:54 Uhr · 18 Antworten · 1.357 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064

  Груевски (mazedonisch)

  Груевски: 31 март најсоодветен датум за распуштање на Собранието
  Премиерот изјави дека очекува седницата за избор на нов претседател на ДИК да биде закажана неделава. За СДСМ ваквата изјава е контрадикторна, бидејќи, како што велат од партијата, тоа би значело дека Собранието би се распуштило пред да бидат донесени измените на Изборниот законик, за кои ќе се гласа на 1 април

  Триесет и први март е најсоодветен датум за распуштање на Парламентот и за распишување предвремени парламентарни избори, изјави вчера при посетата на Штип премиерот Никола Груевски. Според него седницата за избор на нов претседател на ДИК е работа на собранискиот спикер и очекува таа да биде закажана неделава.
  На изјавата на Груевски реагираше и СДСМ. За оваа партија изјавата на премиерот е контрадикторна и конфузна.
  - Како планира Груевски да го распушти Собранието пред да го донесе Изборниот законик, којшто е ставен на дневниот ред на собраниската седница на 1 април? Дополнително, кого лаже Груевски дека од претседателот на Собранието зависи изборот на претседател на Државната изборна комисија? Се додека нема нови моменти во ставовите на Груевски, ВМРО-ДПМНЕ и другите владејачки партии околу нашиот предлог за одржување на слободни, фер и демократски предвремени избори, позициите на СДСМ остануваат исти и непроменети, се вели во реакцијата на СДСМ.
  Инаку пред два дена премиерот изјави дека е неприфатлив новиот предлог на СДСМ, со кој оваа партија побара да нема понатамошно блокирање на сметката на А1, "Време", "Шпиц" и "Коха е ре". Тој ја повика опозицијата да се откаже од незаконските и нелегитимни барања.
  - Ние не можеме да прифатиме уцени со коишто институциите на системот нема да работат или ќе се однесуваат селективно кон правните и физичките лица во Македонија. СДСМ да се откаже од барањата кои не се во надлежност на Владата и да биде задоволен што Владата ги прифати сите преостанати барања и да оди на избори оваа година што побрзо, ден порано да се врати во Парламентот и во најбрз можен рок да се распушти Парламентот и да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави Груевски, според кого СДСМ прави се за да ги одложи изборите.
  Пред неколку дена Црвенковски се откажа од барањето да се одблокира сметката на медиумите од "Перо Наков", па да се оди на избори, но побара од Груевски гаранција дека УЈП нема да ги блокира сметките на А1 и трите дневни весници со нови барања и одлуки до завршувањето на предвремените избори. Тој тогаш предложи да се оди на избори на 26 јуни.  Quelle : Груевски

 2. #2
  Avatar von BRZO

  Registriert seit
  26.02.2011
  Beiträge
  2.569
  Zitat Zitat von Rupture[MKD] Beitrag anzeigen
  Груевски: 31 март најсоодветен датум за распуштање на Собранието
  Премиерот изјави дека очекува седницата за избор на нов претседател на ДИК да биде закажана неделава. За СДСМ ваквата изјава е контрадикторна, бидејќи, како што велат од партијата, тоа би значело дека Собранието би се распуштило пред да бидат донесени измените на Изборниот законик, за кои ќе се гласа на 1 април

  Триесет и први март е најсоодветен датум за распуштање на Парламентот и за распишување предвремени парламентарни избори, изјави вчера при посетата на Штип премиерот Никола Груевски. Според него седницата за избор на нов претседател на ДИК е работа на собранискиот спикер и очекува таа да биде закажана неделава.
  На изјавата на Груевски реагираше и СДСМ. За оваа партија изјавата на премиерот е контрадикторна и конфузна.
  - Како планира Груевски да го распушти Собранието пред да го донесе Изборниот законик, којшто е ставен на дневниот ред на собраниската седница на 1 април? Дополнително, кого лаже Груевски дека од претседателот на Собранието зависи изборот на претседател на Државната изборна комисија? Се додека нема нови моменти во ставовите на Груевски, ВМРО-ДПМНЕ и другите владејачки партии околу нашиот предлог за одржување на слободни, фер и демократски предвремени избори, позициите на СДСМ остануваат исти и непроменети, се вели во реакцијата на СДСМ.
  Инаку пред два дена премиерот изјави дека е неприфатлив новиот предлог на СДСМ, со кој оваа партија побара да нема понатамошно блокирање на сметката на А1, "Време", "Шпиц" и "Коха е ре". Тој ја повика опозицијата да се откаже од незаконските и нелегитимни барања.
  - Ние не можеме да прифатиме уцени со коишто институциите на системот нема да работат или ќе се однесуваат селективно кон правните и физичките лица во Македонија. СДСМ да се откаже од барањата кои не се во надлежност на Владата и да биде задоволен што Владата ги прифати сите преостанати барања и да оди на избори оваа година што побрзо, ден порано да се врати во Парламентот и во најбрз можен рок да се распушти Парламентот и да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави Груевски, според кого СДСМ прави се за да ги одложи изборите.
  Пред неколку дена Црвенковски се откажа од барањето да се одблокира сметката на медиумите од "Перо Наков", па да се оди на избори, но побара од Груевски гаранција дека УЈП нема да ги блокира сметките на А1 и трите дневни весници со нови барања и одлуки до завршувањето на предвремените избори. Тој тогаш предложи да се оди на избори на 26 јуни.  Quelle : ГруевÑ�ки

  Deine Signatur is

 3. #3

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  nicht mal ein serbe hat noch kosovo je srbija signaturen aber natürlich ein bulgare aus FYROM

 4. #4
  Avatar von Boschwa

  Registriert seit
  17.09.2010
  Beiträge
  908
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  nicht mal ein serbe hat noch kosovo je srbija signaturen aber natürlich ein bulgare aus FYROM
  ich dachte ihr habt schon begriffen das Kosovo je Srbija gilt ^^

  Ich kann gerne wieder eine reinstellen

 5. #5
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  nicht mal ein serbe hat noch kosovo je srbija signaturen aber natürlich ein bulgare aus FYROM
  Wurdest du von einem Bulgaren gefistet oder warum benutzt du das Wort Bulgare immer?

 6. #6
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  nicht mal ein serbe hat noch kosovo je srbija signaturen aber natürlich ein bulgare aus FYROM
  bin kein bulgare elender shiptar... aber du weist es natürlich besser ne ? ^^

 7. #7

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Rupture[MKD] Beitrag anzeigen
  bin kein bulgare elender shiptar... aber du weist es natürlich besser ne ? ^^
  Stimmt du bist kein Bulgare.

  Sondern ein hässlicher Zigeuner der ein Opfer ist.

 8. #8
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Stimmt du bist kein Bulgare.
  Sondern ein hässlicher Zigeuner der ein Opfer ist.
  hahaha bist du witzig

 9. #9
  Ohrid-Albaner
  Zitat Zitat von BiHero Beitrag anzeigen
  Deine Signatur is
  Denkst du, dass ausser Bulgaren (und Slawische Mazedonier) sonst jemand diese Schrift lesen kann? Wenn du schon einen Diskussionsthread eröffnest, dann mit Übersetzung bitte.

 10. #10
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von Ohrid-Albaner Beitrag anzeigen
  Denkst du, dass ausser Bulgaren (und Slawische Mazedonier) sonst jemand diese Schrift lesen kann? Wenn du schon einen Diskussionsthread eröffnest, dann mit Übersetzung bitte.
  wieso glaubst schreib ich *mazedonsich* ?
  aber k wenn ich zeit hab übersetz ich das

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Ђурађ Кастриот Скендербег
  Von El Malesor im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 52
  Letzter Beitrag: 05.07.2011, 00:07
 2. Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 30.04.2011, 00:50
 3. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 29.04.2011, 14:50
 4. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 28.02.2011, 22:48
 5. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 05.06.2010, 17:41