BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 6 von 6

mesic in kosova!

Erstellt von MIC SOKOLI, 07.07.2005, 15:48 Uhr · 5 Antworten · 971 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391

  mesic in kosova!

  mesic fordert, dass die kosovaren ein referendum über die unabhängigkeit abhalten sollten.
  wenn die kosovaren dafür sind, wird kro dies auch anerkennen.
  zudem will er kroaten in janjeva und letnica besuchen.

  http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=23128

  Stipe Mesiq: Pėr mėnyrėn e zgjidhjes sė statusit, tė pėrgjigjen qytetarėt e Kosovės Kosovė

  Me tė arritur nė vendin tonė kryetari e Kroacisė Stipe Mesiq ėshtė takuar me zėvendės-shefin e UNMIK-ut, Lari Rosin me tė cilin ka biseduar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė, me ē’ rast ka theksuar se qytetarėt e Kosovės janė ata tė cilėt duhet ta dinė se si do tė zgjidhet statusi i Kosovės.


  Mesiq do tė takohet edhe me zyrtarėt e lartė vendor si dhe do tė vizitojė Letnicen dhe Janjevėn, ku jetojnė pjesėtarėt e minoritetit kroat. Statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet por nė ēfarė mėnyre, kėtė duhet tė pėrgjigjen vetė qytetarėt e Kosovės”, ka deklaruar kryetari i Kroacisė, Stjepan Mesiq nė Prishtinė, pas takimit me zėvendės shefin e UNMIK-ut, Larry Rosin. “Kosova sot ka kryetarin e saj, qeverinė, mund tė negociojė me Beogradin. Pra, ekzistojnė adresat pėrmes tė cilave mund tė negociohet, por gjithashtu, ekziston Bashkėsia Ndėrkombėtare qė do tė ndihmoj qė tė gjendet zgjidhja”, ka thėnė Mesiq i cili gjithashtu ka shtuar se Kroacia ėshtė pėr njė zgjidhje evropiane tė problemeve tė rajonit. “Modeli i Evropės ofron zgjidhje pėr tė gjithė, kufijtė e hapur, ēdo popull jeton nė entitet kulturor, Evropa e Bashkuar i bėhet partner i vėrtetė Amerikės, Japonisė, Kinės dhe Indisė”, ka thėnė Mesiq. Por, Evropa e Bashkuar pėrjashton luftėn si njė mjet politik pasi qė ka motive pėr ndryshimin e kufijve, shtoi me tutje Mesiq. Prandaj ai ka kėrkuar nga udhėheqėsit vendorė qė minoriteti kroat nė Kosovė tė mbrohet si qytetarė tė Kosovės. “Tė jenė qytetarė, me tė gjitha tė drejtat sikur qytetarėt e tjerė…,” ka theksuar Mesiq. Se ēfarė ka biseduar Mesiq me udhėheqėsit nė Beograd lidhur me statusin e Kosovės ai tha :“Kemi biseduar nė aspektin parimor, statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet, por ēka dėgjova nga pala tjetėr, asnjė prej tyre nuk tha se ēėshtja e Kosovės duhet tė zgjidhet me forcė. Por statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet me marrėveshje politike”, ka thėnė kryetari kroat Stipe Mesiq. Gjatė qėndrimit nė vendin tonė Mesiq viziton edhe Letnicėn dhe Janjevėn ku do tė takohet mė pjesėtarėt e minoritetit kroat. Nė orėt e pasdites sė sotme Mesiq do tė ketė takime me udhėheqėsit vendorė tė Kosovės.
  ------------------------------------------

 2. #2
  Avatar von Alen

  Registriert seit
  11.05.2005
  Beiträge
  2.332

  Re: mesic in kosova!

  Zitat Zitat von drenicaku
  mesic fordert, dass die kosovaren ein referendum über die unabhängigkeit abhalten sollten.
  wenn die kosovaren dafür sind, wird kro dies auch anerkennen.
  zudem will er kroaten in janjeva und letnica besuchen.

  http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=23128

  Stipe Mesiq: Pėr mėnyrėn e zgjidhjes sė statusit, tė pėrgjigjen qytetarėt e Kosovės Kosovė

  Me tė arritur nė vendin tonė kryetari e Kroacisė Stipe Mesiq ėshtė takuar me zėvendės-shefin e UNMIK-ut, Lari Rosin me tė cilin ka biseduar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė, me ē’ rast ka theksuar se qytetarėt e Kosovės janė ata tė cilėt duhet ta dinė se si do tė zgjidhet statusi i Kosovės.


  Mesiq do tė takohet edhe me zyrtarėt e lartė vendor si dhe do tė vizitojė Letnicen dhe Janjevėn, ku jetojnė pjesėtarėt e minoritetit kroat. Statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet por nė ēfarė mėnyre, kėtė duhet tė pėrgjigjen vetė qytetarėt e Kosovės”, ka deklaruar kryetari i Kroacisė, Stjepan Mesiq nė Prishtinė, pas takimit me zėvendės shefin e UNMIK-ut, Larry Rosin. “Kosova sot ka kryetarin e saj, qeverinė, mund tė negociojė me Beogradin. Pra, ekzistojnė adresat pėrmes tė cilave mund tė negociohet, por gjithashtu, ekziston Bashkėsia Ndėrkombėtare qė do tė ndihmoj qė tė gjendet zgjidhja”, ka thėnė Mesiq i cili gjithashtu ka shtuar se Kroacia ėshtė pėr njė zgjidhje evropiane tė problemeve tė rajonit. “Modeli i Evropės ofron zgjidhje pėr tė gjithė, kufijtė e hapur, ēdo popull jeton nė entitet kulturor, Evropa e Bashkuar i bėhet partner i vėrtetė Amerikės, Japonisė, Kinės dhe Indisė”, ka thėnė Mesiq. Por, Evropa e Bashkuar pėrjashton luftėn si njė mjet politik pasi qė ka motive pėr ndryshimin e kufijve, shtoi me tutje Mesiq. Prandaj ai ka kėrkuar nga udhėheqėsit vendorė qė minoriteti kroat nė Kosovė tė mbrohet si qytetarė tė Kosovės. “Tė jenė qytetarė, me tė gjitha tė drejtat sikur qytetarėt e tjerė…,” ka theksuar Mesiq. Se ēfarė ka biseduar Mesiq me udhėheqėsit nė Beograd lidhur me statusin e Kosovės ai tha :“Kemi biseduar nė aspektin parimor, statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet, por ēka dėgjova nga pala tjetėr, asnjė prej tyre nuk tha se ēėshtja e Kosovės duhet tė zgjidhet me forcė. Por statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet me marrėveshje politike”, ka thėnė kryetari kroat Stipe Mesiq. Gjatė qėndrimit nė vendin tonė Mesiq viziton edhe Letnicėn dhe Janjevėn ku do tė takohet mė pjesėtarėt e minoritetit kroat. Nė orėt e pasdites sė sotme Mesiq do tė ketė takime me udhėheqėsit vendorė tė Kosovės.
  ------------------------------------------
  mesic ,die olle nutte! überall muss er sich einschleimen!

 3. #3

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  ich finde alle gut die die serben "kennen".

 4. #4

  Registriert seit
  18.07.2004
  Beiträge
  9.182
  Mrs....................................

  ICh weiss nur das Grichenland/EU und Serbien die Unabhängigkeit nicht anerkennen würden!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. #5
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Re: mesic in kosova!

  [quote="Alen"
  mesic ,die olle nutte! überall muss er sich einschleimen![/quote]

  nfire:

 6. #6

  Registriert seit
  18.07.2004
  Beiträge
  9.182
  Mesic...bläx!

Ähnliche Themen

 1. Mesic / Dodik - Gemeinsamkeiten
  Von Zurich im Forum Politik
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 05.02.2010, 12:33
 2. Mesic und Dodik - HR RS- Threads
  Von Ravnokotarski-Vuk im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 20.01.2010, 23:30
 3. Stjepan Mesic
  Von BH2187 im Forum Politik
  Antworten: 265
  Letzter Beitrag: 06.01.2010, 16:49
 4. HHO belastet Mesic
  Von Cigo im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 08.04.2009, 17:12
 5. Mesic warnt serbien
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 06.03.2008, 14:15