BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Minderheitsrechte in Serbien

Erstellt von red`n black, 29.11.2008, 23:29 Uhr · 1 Antwort · 698 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von red`n black

  Registriert seit
  23.02.2008
  Beiträge
  160

  Minderheitsrechte in Serbien

  Autoritetet serbe janė bėrė sėrish pengesė pėr shqiptarėt. Festa e planifikuar pėr tu organizuar nė Medvegjė, me rastin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit ėshtė ndaluar nga kryetari i komuės, serbi Sllobodan Drashkoviē.

  MEDVEGJE- Shoqata humanitare “Medvegja” e cila kishte planifikuar tė organizonte sot njė festė me rastin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit, ėshtė ndaluar nga kryetari i komunės Sllobodan Drashkoviē. Manifestimi ishte parashikuar tė mbahej mbahej nė Pallatin e Kulturės nė Medvegjė, por autoritetet policore serbe e ndaluan dhe morėn nė polici pėr katėr orė, sekretarin e shoqatės humanitare “Medvegja”, Fadil Selmani, i cili mė pas u transportua pėr nė Kosovė.

  Fadil Selmani sė bashku me tre aktivistė ishte ndaluar nga policia serbe nė hyrje tė Medvegjės nė fshatin Mutivot dhe nuk i ėshtė lejuar hyrja nė vendlindje, ndėrsa pas katėr orėsh ata janė dėrguar nė drejtim tė Kosovės.

  Me iniciativė tė partisė Lėvizjen Demokratike pėr Integrim, aktiviteti me rastin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit ėshtė mbajtur nė korridorin e Pallatit tė Kulturės, pa leje tė organeve kompetente serbe.

  Shoqata humanitare “Medvegja” nė Zvicėr reagoi ashpėr me rastin e arrestimit tė sekretarit tė saj, Fadil Selmani, i cili siē thuhet ishte nisur pėr nė vendlindje me mision humanitar pėr tė ndihmuar familjet nė nevojė.

  “Kjo situatė rikujton masat e dhunshme serbe qė mė parė aplikoheshin nė Kosovė gjatė regjimit tė Millosheviēit. Tani i njejti realitet po ndodh nė Medvegjė qė nga ajo periudhė, ku ushtrohet dhunė dhe presion pėr tė braktisur kėto treva shqiptarėt autokton”, thuhet nė reagimin e shoqatės “Medvegja”, e cila pret qė lidhur me kėtė rast tė reagojnė autoritetet lokale nė rajonin e Luginės sė Preshevės dhe deputeti i zonės, Riza Halimi.


  Quelle: balkanweb.com

  Den Albanern in Medvedgja wurde das feiern des 96. Geburtstages des Albanischen Staates und den 100 Jährigen geburtstag des Albanischen Alphabet untersagt.

 2. #2

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  noch ein Beweis für ein "demokratisches" Serbien........

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 76
  Letzter Beitrag: 27.03.2013, 11:14
 2. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 12.09.2012, 15:09
 3. Antworten: 28
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:26
 4. Antworten: 239
  Letzter Beitrag: 22.10.2010, 18:11
 5. Antworten: 338
  Letzter Beitrag: 08.04.2008, 15:03