BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 6 ErsteErste 123456 LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 55

MK: Neue Provokation durch Bulgaren!

Erstellt von LouWeed, 09.08.2009, 19:30 Uhr · 54 Antworten · 2.607 Aufrufe

 1. #11

  Registriert seit
  27.07.2009
  Beiträge
  778
  Bulgaren diskriminieren jetzt makedonische tomaten und gurken!

  ЌЕ ГО ОСПОРАТ УВОЗОТ НА ЗЕЛЕНЧУКОТ

  БУГАРИТЕ СЕ ЖАЛАТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ДОМАТИ И КРАСТАВИЦИ

  Бугарија сега вниманието го насочува кон македонското земјоделство. Тамошните производители се пожалиле дека сите ги купуваат македонските производи, а нивните морале да ги фрлат.  На ова министерот за финансии Симеон Џанков рекол дека Бугарија ќе ги оспори цените на овошјето и зеленчукот кој доаѓа од Македонија. Веднаш ќе иницирал средби со нашите власти со цел цените на овие стоки кои од Македонија се внесуваат во Бугарија да се изедначат со оние кои минуваат транзитно низ земјата, а завршуваат на европските пазари како Полска и Литванија. Тој навел дека од царината веќе изготвиле анализа како да го оспорат увозот.

  Сега на Бугарите криви им биле македонските краставици и домати бидејќи биле со поевтина цена од нивните. На ова ќе одговореле со рестриктивна увозна политика, но колку ќе издржат без шопска салата направена од најквалитетниот зеленчук во Европа кој за нивна жал расне само под македонско сонце.

  На бугарската забелешка од нашето Министерството за земјоделство велат имајќи ја во предвид политиката на Република Македонија за вклучување во регионалните и меѓународни трговски движења кои се во насока само на слободен пазар, на кој ќе се почитуваат само економските законитости на конкурентност.

  Да се елиминираат трговските бариери и да се почитува само квалитетот и стандардите. Во таа смисла и цените на истите да се формираат слободно и тоа во зависност само од економските движења на пазарот.

  Но бугарските земјоделци го убедиле министерот Симеон Џанков дека Владата на Македонија исплаќа и државни субвенции за извоз.

  Вредноста на извозот на земјоделски производи кон Бугарија во просек изнесува околу 12, а увезуваме за 19 милиони евра. Она што најмногу го извезуваме е тутунот, јаболката, виното, доматите и краставиците додека увезуваме масло од семе за сончоглед, добиточна храна, пченица и пиво. Сега Бугарите иако се во трговска позитива од седум милиони евра очи им бодат македонските домати и краставици.
  morgen bekommt ihr ne uebersetzung

 2. #12
  Prizren
  Man ey FYROM Leute ihr seit doch halbe Slawen halbe Bulgaren!

 3. #13

  Registriert seit
  27.07.2009
  Beiträge
  778
  Zitat Zitat von Prizren Beitrag anzeigen
  Man ey FYROM Leute ihr seit doch halbe Slawen halbe Bulgaren!
  beweise

 4. #14
  Avatar von Ilan

  Registriert seit
  25.06.2009
  Beiträge
  10.227
  Zitat Zitat von Prizren Beitrag anzeigen
  Man ey FYROM Leute ihr seit doch halbe Slawen halbe Bulgaren!
  Ein Bulgare ist auch ein Slawe, nur so zur Info.

  Die Proto-Bulgaren gibt es gar nicht mehr.

 5. #15
  Prizren
  Zitat Zitat von LouWeed Beitrag anzeigen
  beweise
  Na schau dich doch an!

 6. #16

  Registriert seit
  27.07.2009
  Beiträge
  778
  Zitat Zitat von Prizren Beitrag anzeigen
  Na schau dich doch an!
  und?

 7. #17
  Prizren
  Zitat Zitat von LouWeed Beitrag anzeigen
  und?
  Ja machts nicht klik im Kopf

 8. #18

  Registriert seit
  27.07.2009
  Beiträge
  778
  Zitat Zitat von Prizren Beitrag anzeigen
  Ja machts nicht klik im Kopf

  ne, das hat's schon vorher gemacht!

 9. #19
  Prizren
  Zitat Zitat von LouWeed Beitrag anzeigen
  ne, das hat's schon vorher gemacht!
  Na also dann hast du doch Beweise

 10. #20

  Registriert seit
  27.07.2009
  Beiträge
  778
  Zitat Zitat von Prizren Beitrag anzeigen
  Na also dann hast du doch Beweise
  fuer das, das ich dein "armes" spiel durchschau??

  gut analysiert!

Seite 2 von 6 ErsteErste 123456 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Provokation ?
  Von DZEKO im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 421
  Letzter Beitrag: 25.05.2010, 03:03
 2. Hoffnung für den Norden Kosovo durch neue Strategie
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Kosovo
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 26.01.2010, 19:40
 3. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 02.10.2006, 10:03