BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 7 von 7

MOMCILO MANDIC OSLOBODJEN OPTUZBI ZA RATNE ZLOCINE

Erstellt von Gast829627, 19.07.2007, 10:53 Uhr · 6 Antworten · 1.686 Aufrufe

Gast829627

MOMCILO MANDIC OSLOBODJEN OPTUZBI ZA RATNE ZLOCINE

Sud BiH oslobodio je Momčila Mandića optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti tokom rata u BiH 1992-95. Mandić je bio optužen da je kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RS rukovodio napadom koji su 6. aprila 1992. godine izvele policijske snage zajedno sa vojnim i paravojnim formacijama na 'Centar za obrazovanje kadrova Ministarstva unutrašnjih poslova Republike BiH' na Vracama u Sarajevu.

U prvobitnoj optužnici Mandić se teretio i da je u periodu između maja i decembra 1992. godine, kao ministar pravde u vladi Srpske Republike BiH, bio isključivo odgovoran za funkcionisanje svih krivično-popravnih organizacija koje su delovale u tom delu BiH. To su Krivično-popravni dom 'Butmir' na Ilidži, njegovo odeljenje koje je bilo smešteno u 'Planjinoj kući' kod Vogošće i KPD 'Foča' u Foči.

Te krivično-popravne organizacije imale su, po optužnici, sva obeležja logora u kojima je nezakonito zatvaran veliki broj civila nesrpske nacionalnosti.

Glavni pretres u ovom predmetu je počeo je 6. novembra 2006. godine i od tada je pred pretresnim većem održano 47 ročišta sa više od 207 radnih sati.

Mandić je danas oslobođen svih navedenih optužbi.

Njegov advokat Refik Serdarević izrazio je zadovoljstvo ishodom presude i rekao da ima puno poverenje u rad te pravosudne institucije, ocenjujući da je današnja presuda dokaz pravičnosti u radu pravosuđa BiH.

Mandić je, kao svedok optužbe, svedočio na suđenju Momčilu Krajišniku u Hagu, a optužba je navela da Mandić ima status osumnjičenog, ali optužnica protiv njega nikad nije podignuta.

U Srbiji je uhapšen tokom policijske akcije 'Sablja', u aprilu 2003, ali je nekoliko meseci kasnije pušten iz pritvora.

Tadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun, ukinuo je 7. novembra 2004. dozvolu za rad Privrednoj banci Istočno Sarajevo, čiji je većinski vlasnik Momčilo Mandić i naveo da su sredstva te banke korišćena i za pomoć licima koje traži Haški tribunal, a vlasti BiH su za Mandićem raspisale međunarodnu poternicu.

Nakon hapšenja u Budvi 17. avgusta 2005, tužilaštvo BiH je pokrenulo istragu o njegovoj umešanosti u ratne zločine.

Sud BiH ga je u oktobru 2006. osudio na devet godina zatvora zbog zloupotrebe položaja direktora banke i falsifikovanja dokumenata.

mandic wurde freigesprochen...man hat ihm kriegsverbrechen vorgeworfen wie jedem serben der für die freiheit der republika srpska gekämpft hat....da man ihn nicht verurteilen konnte wegen kriegsverbechen ( weil er keine beganngen hatte) hat man ihn wegen anderen delikten verurteilt,,.....

jeder serbe wurde angeklagt? legija,wie ist denn dein prozess ausgegangen?

Frecheheit. Man haette ihn wegen Kriegsverbrechen verurteilen muessen.

Gast829627
    Zitat Zitat von thatz_me Beitrag anzeigen
    Frecheheit. Man haette ihn wegen Kriegsverbrechen verurteilen muessen.
    ja ne weil ja jeder serbe einer ist

typisch faschistische-islamistische-wahabiten aussage!!!

Totale Frechheit. Und dann sagt man, alle mutmaßlichen serbischen Kriegsverbrecher landen eh immer hinter Gittern.

Zitat Zitat von Legija Beitrag anzeigen
    ja ne weil ja jeder serbe einer ist

typisch faschistische-islamistische-wahabiten aussage!!!

Hab ich gesagt, dass jeder Serbe ein Kriegsverbrecher ist?

Steiger dich mal in nichts rein....

Gast829627
    nochmal für lala......momcilo mandic....auf deutsch....bursche manschwanz....wurde des verdachts auf kriegsverbechen freigesprochen!!