BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 120 von 356 ErsteErste ... 2070110116117118119120121122123124130170220 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.191 bis 1.200 von 3553

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.552 Antworten · 272.591 Aufrufe

 1. #1191
  Nik
  Ich weiss nicht, was du mit dem Mazedonienthread meinst.

  Sonst stimme ich dir zu, einzig zu den Sozialisten: Die heutigen Politiker stammen alle, PD, PS, LSI usw., von den Kommunisten. Berisha war Hoxhas Arzt, nur um ein Beispiel zu nennen.

  Eine Revolution vom Volk fand in Albanien sowieso nicht statt, vielmehr wurde der Regierungswechsel 1990/91 von oben dirigiert und durchgeführt.

 2. #1192
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Zitat Zitat von Ohrid Beitrag anzeigen
  Ich weiss nicht, was du mit dem Mazedonienthread meinst.

  Sonst stimme ich dir zu, einzig zu den Sozialisten: Die heutigen Politiker stammen alle, PD, PS, LSI usw., von den Kommunisten. Berisha war Hoxhas Arzt, nur um ein Beispiel zu nennen.

  Eine Revolution vom Volk fand in Albanien sowieso nicht statt, vielmehr wurde der Regierungswechsel 1990/91 von oben dirigiert und durchgeführt.
  Ist auch egal, ich will nicht nachtragend sein.

  Ist richtig, Berisha war Hoxhas Arzt. Jedoch war seine politische Einstellung, zumindest nach 1990 nicht links, sondern demokratisch liberal. Man könnte es mit Merkel vergleichen.

  Das dunkle Kapitel wurde bereits aufgearbeitet, jetzt muss man dem Volk mit Bildungsmaßnahmen sowie Wirtschaftsreformen neue Arbeitsmöglichkeiten ermöglichen.

 3. #1193

 4. #1194

 5. #1195
  Nik
  Interessant! Obschon es von 1999 ist. :

 6. #1196
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.440

 7. #1197
  Nik
  Spiropali: Doganat arkėtuan nė shkurt 393 milionė lekė mė shumė se plani - Gazeta SHQIP | Gazeta SHQIP

  Spiropali: Doganat arkėtuan nė shkurt 393 milionė lekė mė shumė se plani

  Doganat vijojnė tė pėrmirėsojnė performancėn duke tejkaluar planin e tė ardhurave pėr kėtė muaj me 104% dhe arkėtuar 393 milionė lekė mė shumė se plani i vendosur nga Ministria e Financave.Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga drejtorja e Pėrgjithshme e Doganave, Elisa Spiropali, e cila nė njė dalje pėr mediat ka theksuar se: “Nga 9 miliardė e 784 milionė lekė tė planifikuara pėr t’u mbledhur gjatė kėtij muaji, u arkėtuan 10 miliardė e 177 milionė lekė.
  Gjithashtu, gjatė muajit Shkurt 2014 u arkėtuan rreth 1.2 miliardė lekė mė shumė se muaji Shkurt 2013, gjatė sė cilit u arkėtuan 8 miliardė e 989 milionė lekė.
  Pavarėsisht se ky muaj ėshtė i shkurtėr, rezultatet e tij tejkalojnė me 226 milionė lekė edhe arkėtimet e muajit mars 2013 gjatė tė cilit u mblodhėn 9 miliardė e 951 milionė lekė”.
  Spiropali ka deklaruar se kredia e dhėnė nga FMN pėr qeverinė shqiptare ėshtė “prova e pakundėrshtueshme e besimit nga partneret ndėrkombėtarė pėr modelin e ri ekonomik qė kjo qeveri solli, si dhe besimin tek performanca e sistemit fiskal nė fushėn e mbledhjes se te ardhurave, besim i krijuar pas skanimit qė i ėshtė bėrė sistemit fiskal nė administrimin e ri.
  Mė lejoni tė theksoj qė vetėm nga administrata doganore nė 5-muajt e fundit ka arkėtuar 8 miliardė e 700 milionė lekė (84 mln USD) mė shumė se e njėjta periudhė paraardhėse.
  Vendosmėria dhe serioziteti nė bėrjen reformave, lufta kundėr korrupsionit, dhe trafiqeve te paligjshėm, marrėdhėnia e re e partneritetit me biznesin, ndalimi i kurbės rėnėse nė vjeljen e tė ardhurave si dhe rritje e tė ardhurave nė kėtė 5-mujor i krahasuar me tė njėjtėn periudhe paraardhėse kanė qenė disa nga provat e besimit tė partnereve ndėrkombėtare pėr kėtė injeksion nė ekonominė shqiptare”.
  Kreu i doganave ka theksuar se administrata doganore ėshtė e vendosur tė vazhdojė pėrmirėsimin e performancės nė mbledhjen e tė ardhurave, luftėn e pa kompromis kundėr korrupsionit dhe evazionit fiskal si dhe intensifikimin e partneritetit me komunitetin e biznesit.

 8. #1198
  Nik
  Nicht schon wieder die gleiche Leier, bitte, bitte nicht... Das ist Politik ą la Berisha & Basha & Topalli...
  “Bojkoti pengon integrimin” - Top Channel

  Qeveria e Mbretėrisė sė Holandės nėrpėrmjet ambasadorit nė Tiranė, Martin Dela Beij i dėrgoi njė mesazh tė qartė opozitės shqiptare se opsioni bojkotit tė Parlamentit nuk e ndihmon aspiratėn e shqiptarėve pėr t’ju afruar familjes europiane.

  "Njė bojkot i plotė apo i pjeshshėm i Parlamentit, pėrdorimi gjuhės sė ashpėr pėrfshi polarizimin ektrem nuk ndihmon aspak dhe se nuk e ka sjellė Shqipėrinė afėr BE-sė. Mirėfunksionimi i Parlamentit, institucioneve publike, sistemit tė drejtėsisė e ka ndihmuar Holandėn pėr t'u forcuar dejt BE-sė. Gjithashtu do ta ndihmonte Shqipėrinė nė rritjen ekonomike dhe sociale", tha ambasadori.

  Duke folur nė Forumin e Politikės sė Jashtme 2014 organizuar prej Institutit Shqiptar pėr Studime Ndėrkombėtare ambasadori Martin Dela Beij e quajti pavend paralelizmin mes protestave nė Ukrainė dhe atyre nė Shqipėri, organizuar prej opozitės.

  "Tė tilla komente pėr mua janė jashtė ēdo linje. Kjo nuk mund tė merret si krahasim. Jemi absolutisht nė dy situata tė ndryshme pėr t'i krahasuar me njėra-tjetrėn. Le tė vijojmė tė punojmė sė bashku ngushtėsisht mes Shqipėrisė dhe BE-sė siē kemi bėrė vitet e fundit", thotė ambasadori.

  Kjo ishte kėshilla ambasadorit pėr Qeverinė dhe Opozitėn nė lidhje me debatet e nxehta lidhur me emėrimet nė administratėn publike: "Sė bashku, Qeveria dhe opozita duhet tė punojnė nė bazė tė ligjit kur vjen puna pėr tė marrė apo hequr personelin e administratės kjo do tė ndihmonte nė forcimin e institucioneve dhe mbi tė gjitha funksionimin nė bazė tė meritės".

  Nė fund tė fjalės ambasadori Martin Dela Beij shprehu atė ēfarė mendon Qeveria e Holandės pėr statusin e Shqipėrisė.

  "Pozicioni i Qeverisė sė Hollandės ėshtė ky: Shqipėria mundet potencialisht ta marrė statusin e vendit kandidat nė qershor 2014, por duhet tė ndodhin shumė gjėra pėrpara ēeljes sė negociatave nė BE".

  Top Channel ka mėsuar se kėto deklarime tė ambasadorit tė Hollandės erdhėn pak orė para njė dreke pune mes kryediplomatit holandez dhe kreut tė opozitės, Lulzim Basha.

 9. #1199
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.440
  Komuna rrėnon objektin 8 katėsh

  Ky objekt qė ėshtė nė ndėrtim e sipėr i takon kompanisė “Pozhegu Brothers”.
  Drejtori i Inspeksionit, Xhelal Sveqla tha se vendimi ėshtė marrė pas plotėsimit tė gjithė dokumentacioneve dhe proceduare ligjore.
  Sveqla tha se nė kėtė kompleks banesash dy hyrjet janė tė pajisura me leje ndėrsa e treta nuk ka aplikuar me kohė pėr leje.
  Rrėnimi i kėtij objekti do tė zgjasė pėr disa ditė.
  Ndėrkohė pėrfaqėsuesit e kompanisė ndėrtuese, nuk deshtėn tė flasin lidhur me kėtė situatė.
  Pėrmes telefonit, ata i than Klan Kosovės, se nuk duan tė komentojnė asgjė rreth rrėnimit tė sotėm.


 10. #1200
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47