BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 132 von 354 ErsteErste ... 3282122128129130131132133134135136142182232 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.311 bis 1.320 von 3534

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.533 Antworten · 267.948 Aufrufe

 1. #1311
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  normal is ks albanien ^^
  ja stimmt sie könnten uns wirklich mehr helfen wirtschaftlich aber denk nicht das da was grossartiges passieren wird
  Solange keine Sicherheit besteht (Deutsche sind ja Sicherheitsfanatiker) werden sie nicht investieren.

  Naja und Rama ist so einer, der viel verspricht bzw. versprochen hat, dennoch aber nichts tendiert zu tun.

  Aber man muss eben Mittel finden um potentielle Investoren anzulocken - ohne geht nicht.

  Ja kommt noch, kadal kadale .

 2. #1312
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Mitro94 Beitrag anzeigen
  Solange keine Sicherheit besteht (Deutsche sind ja Sicherheitsfanatiker) werden sie nicht investieren.

  Naja und Rama ist so einer, der viel verspricht bzw. versprochen hat, dennoch aber nichts tendiert zu tun.

  Aber man muss eben Mittel finden um potentielle Investoren anzulocken - ohne geht nicht.

  Ja kommt noch, kadal kadale .
  ja das stimmt
  und ja das 2te mit den versprechen auch alle albaner sind so hahahah
  kadale kadale dhe 100vjet wird sich nix ändern wirst sehn

 3. #1313
  Nonqimi
  5-vjetori i Shqipėrisė nė NATO, Rama: Tė gatshėm tė paguajmė ēmimin e lirisė
  TIRANĖ- Nė Ministrinė e Mbrojtjes po zhvillohet njė ceremoni me rastin e 5-vjetorit tė pranimit tė Shqipėrisė nė NATO.
  Gjatė fjalės sė tij nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast, kryeministri Edi Rama ndau bindjen e pėrbashkėt, sikurse presidenti amerikan Obama, se liria nuk mund tė sigurohet falas. Shefi i qeverisė shqiptare tha se Shqipėria ėshtė e gatshme tė paguajė ēmimin e lirisė.

  “Obama tha pak ditė mė parė se situata nė Ukrainė na kujton se liria nuk ėshtė falas. Tė gjithė duhet tė jemi tė gatshėm tė paguajmė ēmimin e lirisė sonė nė ēdo pėrmasė. Lirinė nuk mund ta kemi falas. Pjesėmarrja nė kėtė aleancė e bėn barrėn tonė mė tė lehtė, ēmimin e lirisė sonė shumė mė tė merituar. Nė kėtė pėrvjetor tė anėtarėsimit tonė nė NATO, gjaku i dėshmorit tonė kapiten Feti Voglit dhe gjaku i shumė djemve dhe vajzave nė gjirin e forcave aleate nė frontet ku kjo aleancė lufton pėr lirinė dhe sigurinė janė dėshmia mė kuptimplotė e ēmimit tė lirisė, por dhe prova mė e padiskutueshme e forcės sė besėlidhjes sonė tė madhe euroatlantike.”- u shpreh Rama.

  Sipas Ramės, “zhvillimet e fundit nė Ukrainė shėrbyen edhe njėherė tjetėr pėr ta sjellė para syve tanė rėndėsinė e jashtėzakonshme tė vlerave dhe parimeve tė botės sė cilės i kemi dhėnė pėrkatėsinė dhe padyshim ēėshtjen e sigurisė si njė ēėshtje qė ėshtė ēdo ditė nė rėndinė e ditės, sado e sigurt tė duket bota nga ashpėrsia ku ne jetojmė. Turbullirat nė njė vend si Ukraina, shkėputja e Krimesė, ndryshimi arbitrar i kufijve shtetėrore, demonstrojnė domethėnien e madhe tė nevojės pėr siguri. Ukraina ėshtė njė tjetėr provė me e freskėtave dhe mė e dhimbshmja e ditėve tona.”

  Sipas kryeministrit, pėrpos pėrparėsive tė shumta tė anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, prania e vendit nė aleancė shoqėrohet edhe me pėrgjegjėsi madhore.

  “Me hyrjen nė NATO Shqipėria ka garantuar angazhimin e saj dhe tė aleatėve tė saj pėr tė mbrojtur edhe ushtarakisht integritetin dhe pavarėsinė e saj. Dhe pėr mbrojtjen e integritetit dhe pavarėsisė tė ēdo vendi aleat me tė dhe pėr mbrojtjen e paqes lirive dhe te drejtave kudo ku kjo aleancė e sheh tė nevojshme.”- vijoi Rama.

  Kryeministri Rama shprehu mirėnjohje pėr ata qė mundėsuan kėtė arritje historike pėr vendin.
  “Pėrvjetori i pestė i anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO rasti mė i mirė pėr tė shprehur mirėnjohje nė radhė tė parė pėr popullin shqiptar qė mbėshteti nė mėnyrė plebishitare projektin euroatlantik tė vendit. Falėnderimi ndaj SHBA ėshtė e pashmangshme nė ditė si kjo.”- u shpreh kryeministri Rama.

  KODHELI: LARTĖSOJMĖ ROLIN TONĖ
  Nė fjalėn e saj ministrja e Mbrojtjes Kodheli kujtoi angazhimet e para tė Shqipėrisė pėrkrah vendeve tė NATO-s, deri nė anėtarėsimin e plotė tė saj, me qėllim vendosjen e paqes dhe sigurisė globale. Ministrja u shpreh krenare pėr ndėrhyrjen e NATO nė Kosovė dhe ndihmėn qė dha Shqipėria.

  Sipas Kodhelit, Forcat e Armatosura janė tė vendosura ta lartėsojnė rolin e Shqipėrisė nė kėtė bashkėsi tė madhe, mes miqsh qė kanė lidhur besėn me njėri-tjetrin.

  “Falėnderoj veteranėt tonė nė misionet e para nė Bosnje, Afganistan, Cad e Irak. Sot pas dy dekadash FA tona janė tė angazhuara pėr paqe dhe integritet dhe sigurinė globale. Festimi i kėsaj dite do mbetet si ngjarja qė na bashkoi me vlerat dhe parimet e demokracisė dhe progresit, NATO shihet si lidhje bese mes miqsh tė nderuar tė vendosur tė mbrojnė njeri-tjetrin. Ne jemi tė vendosur tė qėndrojmė me kėtė aleancė, tė zbatojmė me vendosmėri reformat e nevojshme”, tha Kodheli.

  Kodheli mė tej u shpreh se, “Jemi tė vendosur t’i rikthejmė dinjitetin e munguar Forcave tė Armatosura, tė eliminojmė praktikat korruptuese dhe zhvlerėsuese”, tha ajo.

  SHQIPĖRIA 5 VJET NĖ NATO
  Pesė vjet mė parė Shqipėria u bė anėtare e aleancės ushtarake tė NATO-s. Mė 1 prill 2009 Shqipėria, sė bashku me Kroacinė, u bėnė vendet e 27-tė dhe 28-tė tė organizatės mė tė fuqishme ushtarake nė botė. Anėtarėsimi i Shqipėrisė u konsiderua shumė i rėndėsishėm pėr stabilitetin nė Ballkan, ndėrsa shėnoi dhe njė arritje historike nė pėrpjekjet e vendit pėr liri dhe siguri.

  Anėtarėsimi u konsiderua njė ngjarje historike pėr Shqipėrinė, pasi shėnoi fundin e njė rruge tė gjatė tė izolimit afro 50 vjeēar tė regjimit komunist dhe pėr tė konsoliduar njė shtet demokratik nė dy dekadat e fundit.

  Shqipėria tashmė nga njė vend qė kishte nevojė pėr siguri ėshtė shndėrruar nė njė vend qė prodhon siguri. Sot, pesė vjet mė pas Shqipėria realizoi njė ndėr arritjet mė tė mėdha qė prej themelimit tė shtetit shqiptar, duke zgjidhur pėrfundimisht problemin themelor, atė tė sigurisė.
  (ma.ar/er.nu/BalkanWeb)

 4. #1314
  Nonqimi
  Shijak, plagoset me armė zjarri biznesmeni 42-vjeēar. Policia: Dyshohet pėr hakmarrje
  DURRES-Atentat ndaj biznesmenit Ilir Hoxha nė Shijak. 42-vjeēari ėshtė qėlluar mė armė zjarri nė automjetin e tij BMW, ndėrsa dilte nga oborri i banesės.

  Familjarė dhe tė afėrm e kanė transportuar nė spitalin e Durrėsit, ku ndodhet nė reanimacion nė gjendje tė rėndė pėr jetėn.

  Ngjarja e rėndė ėshtė shėnuar rreth orės 21:30 nė vendin e quajtur “4 rrugėt e Shijakut”, aty ku ndodhet dhe banesa e biznesmenit Ilir Hoxha, njė vilė dykatėshe.

  Nga hetimet e para tė policisė dyshohet se autorėt, i kanė zėnė pritė para banesės dhe e kanė qėlluar atė nė njė distancė rreth 50 me automatik kallashnikov.

  Dyshohet se autorėt e ngjarjes kanė qenė dy persona. 42-vjeēari Ilir Hoxha ishte pronar i disa bizneseve, si lokal, dhe disa pika tė tregtimit tė materialeve tė ndėrtimit.

  Hoxha rezulton i skeduar nga policia si person problematk nė shijak. Njė nga pistat kryesore ku po heton policia, ėshtė ajo e hakmarrjes mes grupeve rivale.

 5. #1315
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Edi Rama am kommenden Dienstag in Deutschland
  Bundeskanzlerin Merkel empfängt den Ministerpräsidenten der Republik Albanien, Edi Rama.
  Die stellv. Sprecherin der Bundesregierung, Christiane Wirtz, teilt mit:
  Die Bundeskanzlerin wird am Dienstag, dem 1. April, um 12:00 Uhr den albanischen Ministerpräsidenten Edi Rama mit militärischen Ehren im Bundeskanzleramt empfangen.
  Bei einem anschließenden Gespräch werden die bilateralen Beziehungen, regionale Fragen sowie der Stand der EU-Annäherung Albaniens im Mittelpunkt stehen.
  Quelle:Bundesregierung | Aktuelles | Bundeskanzlerin Merkel empfängt den Ministerpräsidenten der Republik Albanien, Edi Rama
  Es soll Angeblich heute 14:00 Uhr auf Pöhnix ausgestrahlt werden

 6. #1316
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Es soll Angeblich heute 14:00 Uhr auf Pöhnix ausgestrahlt werden
  Einschalten und Spaß haben .

 7. #1317

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Merkela i perket krahut te djath, rama eshte komunist^^...

 8. #1318
  Nik
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  Merkela i perket krahut te djath, rama eshte komunist^^...
  Aha. Und woher hast du das? Und was soll daran so lustig sein?

 9. #1319
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.417
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  Merkela i perket krahut te djath, rama eshte komunist^^...
  weist du überhaupt was du da redest ?

 10. #1320
  Nik
  So endet es eben, wenn sich Pubertierende mit Politik beschäftigen...

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47