BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 150 von 354 ErsteErste ... 50100140146147148149150151152153154160200250 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.491 bis 1.500 von 3536

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.535 Antworten · 268.307 Aufrufe

 1. #1491
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.183
  Sahit Plisi Fjalim pėr rininė qė po kan qef me dal ngurbet

  https://www.facebook.com/photo.php?v=733872106665352


  Wahre Worte von Sahit.

 2. #1492
  Nonqimi
  Balkanweb.com - INSTAT: Papunėsia nė Shqipėri vazhdon tė rritet, problem tė rinjtė e papunė - Ekonomi

  - - - Aktualisiert - - -

  Durrės, njė person i maskuar dhe armatosur grabit njė supermarket
  DURRĖS- Njė grabitje me armė zjarri ėshtė regjistruar mbrėmjen e sotme nė njė supermarket nė qytetin e Durrėsit. Sipas informacioneve, bėhet me dije se grabitja ėshtė kryer nga njė person i maskuar dhe armatosur.

  Grabitėsi ka arritur tė marrė xhiron ditore tė supermarketit, ku prezente ishte vetėm kasierja. Ndėrkohė, policia e Durrėsit ka shoqėruar njė person, i cili dyshohet pėr kryerjen e kėtij akti

  - - - Aktualisiert - - -

  Fier, grabiten me armė punonjėsit e njė stacioni pompimi nė Kafaraj
  FIER- Grabitje me armė nė stacionin e pompimit nė Kafaraj tė Fierit. Ngjarja ka ndodhur mbrėmjen e sotme, ku pėr pasojė janė grabitur punonjėsit e kėtij stacioni.

  Sipas informacioneve, mėsohet se grabitja ėshtė kryer nga persona tė maskuar dhe tė armatosur.

  Po mbrėmjen e sotme, njė ngjarje e tillė ndodhi dhe nė Durrės, ku njė person i armatosur dhe maskuar grabiti njė supermarketė.

  - - - Aktualisiert - - -

  Gute Nachricht
  Bashkia, 1970 familje pėrfitojnė banesa sociale

  Bota Sot | 01.05.2014 17:48
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services
  Mbledhja e Kėshillit Bashkiak ka nisur me debate nga ana e kėshilltarėve tė majtė e tė djathtė. Shkak ka qenė shkresa e prefektit tė Tiranės Sadi Vorpsi pėr projektbuxhetin e vitit 2014. Tė majtėt kanė kėrkuar qė shkresa qė i referohet shpronėsimeve nė Bulevardin i Ri tė pėrfshihet nė rend, ndėrsa tė djathtėt e kanė argumentuar kėtė shkresė si njė akt qė i tejkalon kompetencat dhe kanė kėrkuar kohė pėr t’i dhėnė pėrgjigje prefektit. Pas dy orėsh, Kėshilli Bashkiak ka filluar mbledhjen sipas rendit tė ditės ku ėshtė diskutuar dhe janė hedhur nė votim 7 pikat e pėrcaktuara. Njė prej projektvendimeve mė kryesore, ai i pėrcaktimit tė vlerės maksimale dhe minimale tė qirasė, sipas strukturave tė apartamenteve dhe tė vlerės minimale dhe maksimale tė tė ardhurave tė familjeve qė do tė pėrfitojnė banesat sociale me qira nė Shkozė, ėshtė miratuar unanimisht nga anėtarėt e Kėshillit.
  Sipas kėtij vendimi, niveli i qirasė pėr garsonierat varion nga 3.920 lekė, qė ėshtė vlera minimale, nė 7.840 lekė, vlera maksimale. Pėr apartamentet 1+1 vlerat e qirave variojnė nga 6.790 lekė-13.580 lekė, pėr strukturat e apartamenteve 2+1, qiratė do tė variojnė nga 7.840 lekė-15.680 lekė. Ndėrsa pėr apartamentet mė tė mėdha, me strukturė 3+1, niveli i qirasė ėshtė 9.310 lekė deri nė 18.620 lekė. Nė total janė 385 apartamente, ndėrsa numri total i familjeve tė pastreha qė kanė aplikuar ėshtė 1970. Pjesė e rendit tė ditės ishte edhe emėrtimi i njė rruge me emrin e pėrkthyesit Mahmud Bobrati, si dhe dhėnia nė pėrdorim tė godinės sė ish-Drejtorisė sė Konvikteve tė Shkollave tė Mesme, Gjykatės Administrative tė Apelit.
  Debatet
  Gazheli: Unė kėrkoj pėrfshirjen nė rend tė letrės sė prefektit, drejtuar bashkisė pėr projekt buxhetin e 2014.
  Kosovrasti: Duke parė me kujdes shkresėn e prefektit, kam kėto komente. Ka qenė njė gjė e shkėlqyer kur tė gjithė kėshilltarėt nė mėnyrė unanime arritėm tė miratojmė vendimin pėr miratimin e projektbuxhetit pėr Bashkinė e Tiranės. Unė vė re sa ka njė problematikė lidhur me qėndrimet qė kemi pėr atė qė ligji i jep Kėshillit. Nėse prefekti ka njė ligj pėr ēėshtjen, ndėrhyrja e tij nuk e pezullon zbatimin e ardhshėm. Prefekti ndėrhyn, por zbatimi duhet tė kishte vazhduar. Prefekti thotė qė konfirmohet akti. Mė pas, nė mbėshtetje tė njė VKM-je prefekti bėn ndėrhyrje, por akti ėshtė konfirmuar. Nuk e di ēfarė do diskutojmė kur akti ėshtė konfirmuar nga prefekti.
  Gazheli: Tė hiqet pjesa e shpronėsimeve pėr zgjatimin e bulevardit, thotė prefekti. Nuk konfirmohet pjesa e zgjatimit tė bulevardit.
  Bozdo: Projektbuxheti u miratua me unanimitet dhe inkorporoi bulevardin nė projektin e tij. Unė besoj qė kėshilli nuk ka tė drejtė tė votojė pėr atė qė ėshtė shprehur njėherė. Prefekti shpreh shqetėsimin qė vlera nuk ėshtė e plotė. Ne mund ta rishikojmė vlerėn e shpronėsimit dhe tė na jepet njė javė kohė pėr t’i dhėnė njė pėrgjigje edhe prefektit. Ēdo ridiskutim nuk ka sens dhe vlerė juridike.
  Bezhani: Buxheti, nėse bashkia kėrkon, jemi dakord tė bėjmė njė mbledhje javės tjetėr.
  Berberi: Ne duhet tė ofrojmė njė buxhet qė tė garantojė koston e nevojshme tė shpronėsimeve.
  Bozdo: Buxheti tė mos bllokohet dhe kjo ėshtė arsyeja qė nė emėr tė administratės tė rishikojmė shifrat.
  Dalipi: Nuk keni votuar ende rendin e ditės dhe po diskutoni pėr njė ēėshtje qė nuk ėshtė nė kėtė rend. Gazheli:Unė isha shumė i qartė dhe i prerė pėr atė qė thashė nė Kėshillin Bashkiak. Ne kėrkojmė futjen nė rendin e ditės sė shkresės sė prefektit.
  Kosovrasti: Ē’kuptim ka tė lexojmė shkresėn e prefektit? Pėr mua nuk ka vend dhe nuk mund tė operojmė kėshtu.
  Guxholli: Nė buxhetet nė vijim duhet tė pasqyrohet shuma totale. Duhet proceduar me rishikimin e shifrave dhe mė pas mund tė vijohet.
  Myslia: Akti qė ka sjellė prefekti tejkalon kompetencat.
  Salianji: Kėrkoj tė mblidhet komisioni juridik dhe ta shqyrtojė. Pėr kėtė kėrkoj 5 minuta pushim.
  Bozdo: Pėr ēfarė duhet tė mblidhet komisioni juridik?
  Salianji: Ne nuk jemi administratė dhe nuk mund tė na kėrkosh llogari. Ju pėrgjigjeni sikur na keni marrė ju nė punė.
  Bozdo: Nuk futet nė rendin e ditės letra e prefektit, megjithatė Kėshilli ėshtė ai qė merr vendimin. Sot ne e kemi buxhetin tė miratuar nga prefekti i Tiranės. Humbja e kohės nuk na shėrben as ne as qytetarėve.
  Gazheli: Nuk ke lėnė varrezė pa dalė duke akuzuar se nuk kemi buxhet. Nuk ke lėnė baltė pa hedhur mbi tė gjallė e tė vdekur.
  Bozdo: Projektbuxhetin e sjell kryetari i bashkisė dhe ju keni tė drejtė ta miratoni a jo. Tirana sot ėshtė pa buxhet.
  Protesta
  Dhjetėra banorė janė pėrfshirė nė njė protestė gjatė pasdites sė djeshme para Bashkisė sė Tiranės, vetėm pak minuta para nisjes sė mbledhjes sė Kėshillit Bashkiak. Ata kanė kėrkuar me ngulm t’u shfaqet kryebashkiaku Basha, por ai nuk i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės sė tyre. Qytetarėt kėrkojnė anulimin e pikės 2 tė buxhetit tė Bashkisė sė Tiranės, pėr shpronėsimin e tokave tė tyre, pasi shtėpitė e tyre janė ende tė palegalizuara. “Bashkia e Tiranės zbaton vendimin e Kėshillit tė Ministrave. Duhet tė ndryshojė VKM-ja qė banorėt tė marrin vlerėsimin real tė truallit. Ne kėrkojmė qė tė vihen nė vend tė gjitha shkeljet qė kanė bėrė grupet e punės.
  Tė bėhet legalizimi i banesave. Tė jetė bėrė regjistrimi dhe mė pas tė fillojė vlerėsimi i pronave. Ne duam tė takojmė kryetarin e Bashkisė qė tė kėrkojmė rrėzimin e VKM-sė. Sot bashkinė e drejton Eno Bozdo qė nuk ka tė drejtėn e firmės. Ne jemi pėr ndėrtimin e bulevardit, por nuk duhet tė bllokohet buxheti qė tė marrin shtėpitė tona. Na e kanė bllokuar qė nė datėn 18. 10. 2013. Mua mė vjen keq qė mediat nuk merren me problemet sociale tona. Prefekti nuk ka tagėr ligjor, ndėrsa Kėshilli Bashkiak merr vendimet pėr ne”, - u shpreh njėri nga banorėt.

 3. #1493

 4. #1494
  Nik
  Njė kosovar humb jetėn nė Siri
  04/05/2014
  Njė tjetėr shqiptar i Kosovės vritet nė Siri. Kosovari kishte shkuar bashkė me njė afrikan pėr tė luftuar regjimin e presidentit Bashar al-Assad, nė Siri.

  Ai shkoi atje para njė viti, nė Prill 2013. Kėtė lajm e ka konfirmuar edhe Ministria e Punėve tė Jashtme e Luksemburgut, sipas tė cilėve dy burrat kanė qenė nė kontakt me njė tė afėrm tė Al-Kaedės.

  Mediat bėjnė tė ditur se nė luftimet nė Siri humbi jetėn njė shtetas kosovar, qė jetonte prej vitesh nė Luksemburg, dhe njė afrikan. Qė tė dy kėta persona iu bashkuan njė grupi tė armatosur, para disa kohėsh.

  Ndėrkohė, ende nuk bėhet i ditur identiteti i tyre. Siria, vetėm gjatė kėtij viti, mori jetėn e 10 shqiptarėve. / Top Channel
  Njė kosovar humb jetėn nė Siri - Top Channel

 5. #1495
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.422

 6. #1496

  Registriert seit
  02.05.2014
  Beiträge
  93
  das ergibt alles kein Sinn

 7. #1497
  Don
  Avatar von Don

  Registriert seit
  17.04.2014
  Beiträge
  5.113
  Zitat Zitat von Cameria Beitrag anzeigen
  Was für ein elender Hurensohn! Soll er doch gleich davon träumen das Slobo aufersteht und er es mit ihm treiben kann!

 8. #1498
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.183
  Zitat Zitat von Cameria Beitrag anzeigen
  So viel Scheiße in einem Video hab ich noch nie gesehen.
  Nur weil wir Pro-USA sind und den Juden geholfen haben, sollen wir keine richtigen Moslems sein.
  Übrigens, in dem Video sagt er, dass Lybien Kosovo nicht anerkannt hat.
  105 Libyen 25. Sep. 2013

 9. #1499
  Don
  Avatar von Don

  Registriert seit
  17.04.2014
  Beiträge
  5.113
  Zitat Zitat von Shelby Beitrag anzeigen
  So viel Scheiße in einem Video hab ich noch nie gesehen.
  Nur weil wir Pro-USA sind und den Juden geholfen haben, sollen wir keine richtigen Moslems sein.
  Laut dem Pisser haben wir den Juden nicht geholfen, die Serben haben den Juden geholfen laut ihm
  Wir wurden ja von Israel Kolonisiert und sind alle Zionisten man muss sich schon anstrengen so viel scheisse in einem Video zu labern

 10. #1500
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.183
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Laut dem Pisser haben wir den Juden nicht geholfen, die Serben haben den Juden geholfen laut ihm
  Wir wurden ja von Israel Kolonisiert und sind alle Zionisten man muss sich schon anstrengen so viel scheisse in einem Video zu labern
  Naja, das zeigt das wahre Gesicht unserer islamischen Brüder...

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47