BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 192 von 356 ErsteErste ... 92142182188189190191192193194195196202242292 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.911 bis 1.920 von 3553

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.552 Antworten · 272.224 Aufrufe

 1. #1911

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  Zitat Zitat von Gg1 Beitrag anzeigen

  Norwegen ≠ EU

  Kannst du die Leute auch mal mit deinem Halbwissen verschonen? Mensch, Mensch, Mensch...
  hast du etwa allen ernstes von ohrid erwartet, dass er die mitgliedsländer der EU weiß?

 2. #1912
  Avatar von skenderbegi

  Registriert seit
  27.09.2006
  Beiträge
  11.125
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  hast du etwa allen ernstes von ohrid erwartet, dass er die mitgliedsländer der EU weiß?

  der junge ist zu viel im netz sprich dabei kann nicht viel schlaues rauskommen.......
  er hat und will zu jedem Thema was sagen ohne wirklich sich damit wirklich beschäftigt zu habe.

 3. #1913

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Lasst mal Oher der Junge ist ein netter User.

 4. #1914

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  Zitat Zitat von skenderbegi Beitrag anzeigen
  der junge ist zu viel im netz sprich dabei kann nicht viel schlaues rauskommen.......
  er hat und will zu jedem Thema was sagen ohne wirklich sich damit wirklich beschäftigt zu habe.
  ich würde ihm aufjedenfall empfehlen sich erstmal zu bilden und wissen über ein thema zu erlangen bevor er direkt anfängt zu diskutieren ohne den leisesten hauch einer ahnung zu haben. immerwieder das selbe mit dem.

 5. #1915

  Registriert seit
  21.10.2013
  Beiträge
  1.800
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Griechenland will Mazedonien teilen.

  Gazeta LAJM - Maqedonia drejt ndarjes?!
  So ein Blödsinn. ..

 6. #1916

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Vucic congratulates Albania on EU candidate status | InSerbia News  Addressing a joint news conference with European Commission (EC) President Jose Manuel Barroso in the Palace of Serbia, Vucic said that he sent a note of congratulations to Albanian Prime Minister Edi Rama for the success of his country in winning the EU candidate status, which Rama accepted with satisfaction. Vucic expressed the belief that he will meet with the Albanian prime minister in autumn.

  Read More at inserbia.info/today/2014/06/vucic-congratulates-albania-on-eu-candidate-status/ © InSerbia News

 7. #1917
  Nonqimi
  Zitat Zitat von K-Benzema Beitrag anzeigen

  Bist auch bald auf meiner Igno.
  Mich kannst auch auf deiner Liste einfügen.

 8. #1918
  Lek

  Registriert seit
  01.06.2014
  Beiträge
  438
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Mich kannst auch auf deiner Liste einfügen.
  Und mich auch.

 9. #1919
  Nik
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Majupi keq qeni biri kuqkes e haksh biren e mutit.
  Alter, : was los? Es gibt keinen Grund, Mütter zu beleidigen.

  - - - Aktualisiert - - -

  http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=280526

  Barroso: Statusi kėrkon angazhim
  30/06/2014


  Ky ėshtė momenti kur presidenti Komisionit Europian Jose Manuel Barroso ka nisur vizitėn zyrtare nė Tiranė e cila supozohej tė zhvillohej 3 vjet mė parė, por klima politike e atėhershme pas zgjedhjeve lokale tė 2011-s do ta anulonte atė.

  Pas njė takimi prej 60 minutash nė sallėn e hartave me kryeministrin Edi Rama, Barroso nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp ia bėri tė qartė tė gjithė aktorėve politikė vendas se ēelja e negociatave do tė thotė pėrpjekje tė reja e tė pėrbashkėta, me njė kualitet krejt tjetėr demokracie.

  Unioni, theksoi Barroso, ėshtė gati ta shohė Shqipėrinė si njė anėtar tė ardhshėm, por gjithēka mbetet nė duart e shqiptarėve pėr ta afruar apo
  Unioni ėshtė gati ta shohė Shqipėrinė si njė anėtar tė ardhshėm, por gjithēka mbetet nė duart e shqiptarėve pėr ta afruar apo larguar bėrjen realitet tė kėsaj aspirate

  Jose Manuel Barroso
  President i KE
  larguar bėrjen realitet tė kėsaj aspirate: “Dhėnia e statusit tė vendit kandidat, qė tashmė ėshtė pranuar nė mėnyrė unanime nga qeveritė e BE-sė, ėshtė natyrisht njė sukses i madh pėr Shqipėrinė, po ashtu mendoj se ėshtė njė lajm i mirė pėr tė gjithė rajonin. Statusi i vendit kandidat do tė thotė qė njihen angazhimet dhe hapat konkretė tė ndėrmarra nga qeveria muajt e fundit nė mėnyrė qė tė ēohet mė tej procesi i rerformave tė kėrkuara nga BE-ja, pėrfshi edhe reformėn nė drejtėsi. Kam besim qė ky kapitull i ri do t’i japė njė shtysė tjetėr Shqipėrisė pėr t’i trajtuar sfidat me vendosmėri dhe i theksova kryeministrit Rama se pėr tė ecur mė tej nė rrugėtimin europian, Shqipėria lipset tė intesifikojė qasjen e saj me refomat.”

  Barroso dha kėtė vlerėsim pėr vizitėn e pritshme tė kryeministrit Rama nė Beograd: “Ne e kemi mirėpritur inistativėn e kryeministrit Rama pėr t’u takuar me kryeministrin e Serbisė, vizitė e cila ėshtė mė shumė se njė xhest simbolik. Rajoni tashmė ndodhet nė paqe, por lipset konsolidimi i demokracisė dhe sundimit tė ligjit.”

  Kryeministri Rama theksoi se marrja e statusit tė vendit kandidat pėr qeverinė shqiptare ėshtė njė moment qė i ngarkon njė pėrgjegjėsi tė re: “Nuk e marrim statusin si njė trofe dhe nuk e konsiderojmė njė arritje tė njėanshme. Duam tė bėhemi anėtarė tė BE-sė, por pėr kėtė kemi ende detyra tė vėshtira pėr tė realizuar. Presidenti Barroso u interesua dhe pėr ato qė kemi bėrė nė planin ekonomik dhe unė e informova pėr njė rritje ekonomike tė vazhdueshme qė ne presim duke nisur nga ky vit.

  “Lufta ndaj drogės, tė shkohet te paratė”

  Barroso: Lazarati, operacioni duhet tė ēojė nė sekuestrimin e aseteve

  Top Channel e pyeti presidentin Barroso se si ėshtė parė nė kancelaritė europiane operacioni policor nė Lazarat.

  “Unė e kam uruar kryeministrin pėr operacionet e suksesshme tė antidrogės nė plantacionet e mbjellura me narkotikė nė atė zonė. Unė besoj se tashmė Shqipėria duhet tė kalojė pėrtej kėtyre pėrpjekjeve dhe duhet qė nė mėnyrė efikase tė sekuestrojė pasuritė e tė implikuarve nė trafik droge, duke bashkėpunuar edhe me Europolin. Lufta kundėr narkotikėve duhet tė jetė njė pėrpjekje kombėtare dhe politizimi i saj duhet tė shmanget. Policia dhe agjensitė ligjzbatuese duhet tė lihen tė bėjnė punėn e tyre dhe nuk duhet ndėrhyrja e asnjė partie, pėr t’i dhėnė kėshtu fund kultivimit dhe trafikimit tė lėndėvė narkotike. Unė mirėpres faktin pėr ēfarė ėshtė arritur nė kėtė operacion tė suksesshėm dhe shpresoj qė ky angazhim tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen”, deklaroi Barroso.

  Presidenti Barroso i dorėzoi Kryeministrit Rama marrėveshjen midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Bashkimit Europian, pėr pjesėmarrjen e Shqipėrisė nė programin e BE-sė “Creative Europe”, me synim pėr tė mbėshtetur dhe promovuar kulturėn dhe artin shqiptar.

  Barroso: Jetik konsolidimi i gjyqėsorit
  Kreu i KE tek Krimet e Rėnda: Tė vijojė puna e nisur

  Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso gjatė qėndrimit nė Tiranė ka zhvilluar njė vizitė nė selinė e Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda, institucion pėr tė cilin Bashkimi Evropian ka investuar si nė mėnyrė financiare ashtu edhe me asistencė.

  Nė fjalėn e tij nė pėrfundim tė vizitės, zoti Barroso ka deklaruar se, dhėnia e statusit tė vendit kandidat mė herėt gjatė muajit ishte edhe njė vlerėsim pėr punėn qė po bėhet nė sistemin gjyqėsor.

  Por nga ana tjetėr ai ka theksuar se GJKR duhet tė intensifikojė performancėn nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

  “Mirėpres faktin qė kompetencat e kėsaj gjykate janė zgjeruar mė tej. Kjo lloj pune qė ėshtė bėrė deri tani do ta vėrė mė tej theksin tek lufta ndaj krimit dhe korrupsionit. Qė gjykata tė jetė efikase duhet tė ketė bashkėpunim me agjencitė e zbatimit tė ligjit dhe ILDKP-nė”, ka deklaruar Barroso.

  Zyrtari i lartė evropian ka kujtuar se BE ka investuar 150 milionė euro pėr kėtė gjykatė, gjė qė sipas tij tregon interesin e Unionit pėr rrugėn e integrimit tė Shqipėrisė.

  “Gjyqėsori ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr konsolidimin e shtetit tė sė drejtės. Ju uroj tė gjithėve shumė sksese tė mėtejshme”, ka thėnė mė tej Barroso.

  Nė kėtė vizitė presidenti i KE shoqėrohej nga kryeministri Edi Rama, i cili nė fjalėn e tij ka theksuar se drejtėsia ėshtė sfida kryesore e Shqipėrisė nė rrugėn e integrimit.

  “Drejtėsia sot ėshtė problemi mė i madh qė vėnė nė dukje partnerėt tanė evropianė. Shqipėria me kėtė gjendje tė drejtėsisė nuk mund tė bėhet anėtare e BE. Kjo ėshtė njė sfidė e pėrbashkėt qė duhet ta adresojmė tė gjithė sė bashku”, ka thėnė Rama.

  Shefi i qeverisė ka nėnvizuar se, ekzekutivi do tė ndėrmarrė njė reformė qė do tė bėjė qė roli i gjyqtarėve dhe prokurorėve tė jetė i patjetėrsueshėm.

  “Kėtė sfidė do ta fitojmė sė bashku falė mbėshtetjes sė KE, Komisionit tė Venecias, misionit Euralius, etj. Hapat tanė duhet tė jenė tė shpejtė e tė vendosur pėr t’u shkėputur njė herė e pėrgjithmonė nga kjo fazė e sistemit tė drejtėsisė”, ka shtuar Rama.

 10. #1920

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47