BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 200 von 352 ErsteErste ... 100150190196197198199200201202203204210250300 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.991 bis 2.000 von 3520

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.519 Antworten · 264.298 Aufrufe

 1. #1991
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen


  Da lachen ja die Hühner.

  Mach mal die Bretter vor deinem Kopf weg hält ja kein Mensch aus.


  Pozdrav

  Solltest bei dir anfangen und dann über andere Urteilen.
  Hau ab wenn du nichts anständiges zu sagen hast. Du zerstörst deinen Thread indem du deinen Müll verbreitest.

 2. #1992

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Schwachsinn find ich den Fall nicht aber mich wundert es das es albanische Christen dort gibt oder nur sehr wenige ?

 3. #1993
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Zitat Zitat von K-Benzema Beitrag anzeigen
  Schwachsinn find ich den Fall nicht aber mich wundert es das es albanische Christen dort gibt oder nur sehr wenige ?
  Es ist Schwachsinn, indem er es auf einen Religiösen Konflikt einstuft. Dabei ist es weder ein religiöser noch ethnischer Konflikt.
  Es ist ein Konflikt von Idioten auf beiden Seiten.

 4. #1994
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen
  Es ist Schwachsinn, indem er es auf einen Religiösen Konflikt einstuft. Dabei ist es weder ein religiöser noch ethnischer Konflikt.
  Es ist ein Konflikt von Idioten auf beiden Seiten.

  Da stimm ich dir zu.

  Trotzdem haben christliche Albaner kein Problem Makedonier zu ehelichen.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen
  Solltest bei dir anfangen und dann über andere Urteilen.
  Hau ab wenn du nichts anständiges zu sagen hast. Du zerstörst deinen Thread indem du deinen Müll verbreitest.
  Lesen oder Google Translate


  БРАЧНО ПОСРЕДУВАЊЕ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ

  Фејсбук стројници и албански невести за македонските ергени!

  Посредниците гарантираат дека за провизија од 1000 евра за само една недела можат ги оженат ергените кои со години се мачат да најдат невеста

  Невестите од Албанија стануваат се популарни во селата низ нашата земја каде што ергените мака мачеа да ги убедат Македонките да се омажат за нив. Па така, додека Македонките бегаат во градовите за да живеат посовремен живот барајќи прилика да се омажат за некој, бизнисот со албанските невести цвета. Последната новина ни доаѓа од популарната друштвена мрежа Фејсбук, на којашто се отвораат многу профили за брачно посредување.
  Ако имате озбилни намери да се жените и да стапите во брак, а времето поминува многу бргу, ние гарантираме дека веднаш ќе го решиме проблемот и ќе ви пронајдеме сопруга најкасно во рок од една недела, посредуваме со гаранција 100 отсто успешност, девојките се над 18 години и со целосно одобрување на нивните родители", стои во описот на еден ваков профил.
  Заинтересиран ерген, кој контактирал со профил за брачно посредување на Фејсбук, раскажува дека за 1200 евра му била понудена девојка од Албанија која со сигурност ќе прифати да се омажи за него.
  - Вртејќи по Фејсбук, видов неколку профили за брачно посредување. Сакав да си ја испробам среќата, бидејќи како што живеам на село, се потешко ми оди убедувањето на девојките. Сите сакаат да живеат во град, да имаат модерен живот, да не се мачат, но што да правиме ние. Со администраторот на профилот разменивме неколку пораки и така сфатив дека ако сакам да станам албански зет, прво треба да соберам пари, вели Кирил П.
  Тој добил одговор дека едно одење до Албанија ќе го чини 200 евра, а таму ќе може да си избере невеста од неколкуте девојки кои ќе му бидат понудени. Најчесто, за бендисување невеста се одело за викенд. Откако работата ќе биде успешно завршена, се плаќала провизијата од околу 1000 евра. Својата приказна Кирил ја потврди и со разговорот кој ни го испрати.
  Социологот Илија Ацески носењето жени од Албанија го оценува како нужност поради целокупната ситуација. Како што вели, има повеќе причини што има толку многу ергени по селата, а едната е што во селата нема добра инфраструктура.
  - Другиот проблем е културолошки. Добар дел од жените не сакаат да се занимаваат со земјоделство, да бидат селски невести и се создава јаз меѓу она што го нуди модерното време и еманципацијата на жената и ситуацијата на село - тешкиот живот, каде што целиот товар од домаќинството паѓа на жените. Заради тоа најдобриот начин е да се избега од селото. Кај жените сега постои поголема свесност за модерното од порано, посочува Ацески.
  На макрониво, пак, вели Ацески, проблемот е што државата во последните 30-40 години имала пасивна политика кон руралните краеви, па од земјоделство тешко се живее.
  - Луѓето се затекнати таму, немаат каде да одат, мажите само се жалат дека нема кој да го води домаќинството, да им готви, но не сакаат сами нешто да научат, не се способни сами. Жените, пак, ја разбраа ситуацијата и го видоа тоа затоа бегаат. Носењето албански невести повеќе го гледам како нужност. Краиштата од коишто доаѓаат тие се на уште понизок степен на развој. Во Албанија, пак, имаме обратна ситуација - таму мажите од селата избегаа на печалба по Италија, а останаа жените. Односот жени наспрема мажи таму е два спрема еден во корист на жените, вели професорот.
  Наоѓањето девојки од Албанија преку Фејсбук е помодерна варијанта.
  За да им најдат девојки на се поголемиот број селски ергени, неколку општини засегнати од овој проблем, како што е општината Новаци, самите нудат да ги покријат трошоците за пат до Албанија на ергените кои одат по невеста. Речиси сите мажи кои донеле невести од таму велат дека се среќни, бидејќи добиле наследници. Во некои од селата за прв пат по многу години се слушнало и училишното ѕвонче.

  ВЕЧЕР интегрално го објавува разговор со брачниот посредник на интернет
  Има ли шанси да ме одбие некоја оти сум без коса?!

  БП: Добредојде во кругот на нашите пријатели. Повели прашај се што те интересира јас сум тука да одговорам на секое поставено прашање.
  К: Здраво, јас сам од Звегор, делчевско село, интересира ме дали стварно посредувате или само така ви е страната? Ја имам 38 години и сакам да питам дали само од Албанија се невестите и колку ќе ме чини целата постапка, треба ле да ода до Албанија или она ќе дојде?
  БП: Фала, Кирил, навистина посредуваме. Се е како што е напишано. Искрени сме и озбилни и исклучиво за брак, законски и регуларно и со знаење на родителите на девојките. Девојките се само од Албанија, се оди во Албанија со наша кола, таму ќе погледнеш неколку девојки. Ќе одбереш една и потоа веднаш одиме кај нејзините родители да закажеме термин за да се земе невестата. Плаќаш трошкови првиот пат, а вториот пат плаќаш провизија, гаранција 100% дека ќе ти завршиме работа.
  Трошковите изнесуваат 200 евра и ги плаќаш првиот пат. Во нив ти е влезено се за две одења во Албанија, а вториот пат плаќаш провизија, која просечно се движи околу 1000 евра, ретко повеќе, често помалку.
  Друго прашање?
  К: Ако провизијата е 1000 евра, значи ли дека ќе треба уште да плата?
  БП: Не, немаш други трошкови, сето јас го плаќам од таа провизија, се што треба таму во Албанија. Инаку девојките се православни христијанки и ги има на секаква возраст.
  К: А дали нешто на нејзините треба да им се плати во Албанија?
  БП: Не, кажав дека се јас плаќам, твоја работа е да си ја земеш невестата, е сега ако сакаш да и купиш прстен или нешто друго, тоа си е ваша работа, исто како кај нас, но немаш никакви трошкови за плаќање.
  К: А има ли шанси да ме одбие некоја дека сум без коса, се случуваат ли и таквија работи?
  БП: Не, многу ретко. Ние ќе ти покажеме ако треба и повеќе жени, ти гарантираме дека ќе бидеш задоволен од жената што ќе ја одбереш, за тоа гарантираме.
  К: Кои денови се оди во Албанија да знам заради работата?
  БП: Најчесто сабота и недела, но може и друг ден, по желба. Еве сега јас ќе одам сабота, па повели дојди со мене.
  К: Добро фала, да размисла, па ќе ви пишам.
  Се помалку бракови, се повеќе разводи
  Според последните податоци на Државниот завод за статистика, бројот на склучените бракови во 2012 година, во споредба со претходната година, е намален за 5,1 отсто и изнесува 13.991 брак. Најмногу бракови во текот на годината се склучени во август, 11,8 проценти, а најмалку во март 5,2 отсто. Најчесто е стапувањето во прв брак, со учество од 92,6 проценти за жените и 90.6 проценти за мажите. Во втор брак, со учество од 8.7 отсто, и во трет брак, со учество 0.8 отсто, во вкупниот број на склучени бракови, почесто стапуваат мажите.
  Просечната возраст при склучување прв брак е 25,6 години за невестата и 28,4 години за младоженецот. Бројот на разводи во 2012 година бележи зголемување од 9,9 проценти во споредба со 2011 година и изнесува 1 926 разведени бракови. Најмалку бракови во текот на годината се разведени во август 3,2 отсто, а најмногу во април 10,7 проценти.
  Според возраста на сопругата, најголем број на разводи, 20,9 проценти, се случиле во возрасната група од 30 до 34 години, а за сопругот, во истата возрасна група, но со учество од 18,9 отсто.


  POZDRAV

 5. #1995
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Da stimm ich dir zu.

  Trotzdem haben christliche Albaner kein Problem Makedonier zu ehelichen.

  Pozdrav
  Es ist aber keine Allgemeinheit. Es trifft vielleicht hier und da zu, und in der heutigen Zeit ist es keine Seltenheit das auch man untereinander heiratet, da stimme ich dir zu, aber nicht jeder christliche Albaner tickt so.

 6. #1996
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.550
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Was spielt die Ethnie bei der Religion für eine Rolle?

  Mann muss sich schon entscheiden, entweder ethnischer Konflikt, oder einen Religiösen.

  Ich behaupte so wie so schon seit Jahren das wir keinen ethnischen sondern nur einen Religiösen Konflikt haben.


  Pozdrav

  Sag mal bist du auf den Kopf gefallen oder so ??

  Ethnischer Konflikt oder Religiöser Konflikt, was sind denn all die ganzen Mazedonsichen Hooligans die kleine Kinder auf offener Strasse verprügeln und die Albanischen Schulbusse mit Steinen und Molotov Cocktails bewerfen ??

  Die Albaner sind die letzten die was gegen andere Religionen haben weil wir selber Teil der drei grössten Religionen sind.

  Dich stört es einfach das die Moslemischen Mazedonier sich mit Moslemischen Albanern verheiraten ...

  - - - Aktualisiert - - -

  Zoran ... sowas wirst du in Zukunft brauchen, wenn nicht du dann sicher deine Nachkömlinge

  Albanisch_Box_Express_A300.jpg

 7. #1997

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Zoran, also eine Mazedonierin würde ich heiraten ohne Probleme. Würde eher eine aus Albanien als Mazedonien bevorzugen. Mit der Sprache müsste ich erst klar kommen. Wäre gut wenn sie deutsch oder so kann ^^.

 8. #1998
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Sag mal bist du auf den Kopf gefallen oder so ??

  Ethnischer Konflikt oder Religiöser Konflikt, was sind denn all die ganzen Mazedonsichen Hooligans die kleine Kinder auf offener Strasse verprügeln und die Albanischen Schulbusse mit Steinen und Molotov Cocktails bewerfen ??

  Die Albaner sind die letzten die was gegen andere Religionen haben weil wir selber Teil der drei grössten Religionen sind.

  Dich stört es einfach das die Moslemischen Mazedonier sich mit Moslemischen Albanern verheiraten ...

  - - - Aktualisiert - - -

  Zoran ... sowas wirst du in Zukunft brauchen, wenn nicht du dann sicher deine Nachkömlinge

  Albanisch_Box_Express_A300.jpg
  Dort wo die Homogenität der musl. Mazedonier groß ist, sind solche Ehen auch nur sehr schwer möglich...(Jedenfalls in unserer Region)..
  Aber ich muss dir zustimmen....ich denke ich auch es st eher ein ethnischer Konflikt...wobei man die religiösen Probleme auch nicht verwischen kann.

 9. #1999
  Avatar von Lazarat

  Registriert seit
  18.12.2011
  Beiträge
  6.716
  Ich muss sagen das ich mit musl. Mazedoniern (torbeschen) bislang nur gute erfahrungen gemacht habe, in shkup jedenfalls. Es kommt glaub auch einbisschen auf die gegend drauf an.

 10. #2000
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  Zitat Zitat von Castro Beitrag anzeigen
  Ich muss sagen das ich mit musl. Mazedoniern (torbeschen) bislang nur gute erfahrungen gemacht habe, in shkup jedenfalls. Es kommt glaub auch einbisschen auf die gegend drauf an.
  Sowieso...
  Bei uns z.B. mag man es nicht wenn man Torbeschen sagt^^

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47