BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 202 von 354 ErsteErste ... 102152192198199200201202203204205206212252302 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.011 bis 2.020 von 3536

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.535 Antworten · 268.971 Aufrufe

 1. #2011
  Nonqimi
  Babo Treff Kurti & Sela

  Kurti vlerėson nismėn e Selės pėr “reformimin e PDSH-sė”


  Bota Sot | 02.07.2014 16:13





  Kryetari i komunės sė Strugės, Zijadin Sela, ka qėndruar sot nė Prishtinė ku ka realizuar takime me kryetarin e komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmetin dhe kreun e Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti.
  Sela me kryetarin e komunė sė Prishtinės, Shpend Ahmeti biseduan pėr shumė ēėshtje me rėndėsi pėr tė dy komunat, kryesisht pėr problemet qė hasen nga menaxhimi me kėto komuna e me theks tė veēantė pėr praktikat e pėrbashkėta si komuna opozitare.
  Gjatė takimit u shqyrtuan mundėsitė pėr thellimin e bashkėpunimit ndėrkomunal mes Prishtinės dhe Strugės dhe me theks tė veēantė pėr atė qė quhet Unioni i komunave me kryetarė shqiptarė, qė sipas tyre mė lehtė mund tė vijė nė jetė pėrmes bashkėpunimeve nė fushėn e kulturės.
  Nuk u la pa pėrmendur edhe situata aktuale politike nė tė dyja vendet, me problemet qė hasin shqiptarėt nė Republikėn e Maqedonisė, ku ndėr tjera Shpend Ahmeti ēmoi punėn qė po bėn kreu i komunės sė Strugės, Zijadin Sela, nė menaxhimin me komunėn, por edhe pėr kontributin e tij nė jetėn publike nė Republikėn e Maqedonisė.
  Sela ka qenė i shoqėruar edhe nga ish deputeti i PDSH-sė, nga dega e Ohrit, Bekim Qoku, ku dhe mė pas realizoi takim tė frytshėm me kreun e Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, nė zyrėn e kėtij tė fundit.
  Kreu i Strugės Zijadin Sela ka pėrgėzuar Kurtin pėr rolin e tij dhe Vetėvendosjes gjatė procesit zgjedhor, tė cilin Sela e vlerėsoi si mė demokratik deri tani.
  Ai para Kurtit, madje ka dhėnė edhe argumentet e tij nė lidhje me situatėn aktuale qė mbizotėron nė PDSH, parti e cila pėr vite me radhė nuk arrin tė fitojė besimin e qytetarėve shqiptarė edhe pėrkundėr gjendjes sė rėndė dhe tė mjerueshme nė tė gjitha fushat e jetės, qė ka kapluar qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni.
  Sela arsyetoi Lėvizjen e tij brenda pėr brenda partisė, pėr reformimin e PDSH-sė, qė sipas tij do tė sjell freski nė kėtė parti, qė mė nė fund tė arrihet fitorja e madhe e saj e me kėtė tė vihet nė jetė Marrėveshja e re politike, qė tashmė disa vite ėshtė shndėrruar nė Platformė tė PDSH-sė, e ideuar nga ish-kryetari i saj, i ndjeri Arbėn Xhaferi.
  Nga ana tjetėr lideri i Lėvizjes Vetėvendosje u shpreh se nga afėr i ndjekin ngjarjet politike nė Maqedoni dhe theksoi se shqiptarėt e Maqedonisė duhet mė me ngulm tė kėrkojnė atė qė u takon nga shteti.
  Kurti e vlerėsoi aktivitetin politik tė Selės dhe risinė qė sjell ai me nismėn pėr demokratizimin e brendshėm tė subjekteve politike, nė kėtė rast pėr Lėvizjen pėr reformim tė partisė opozitare shqiptare PDSH e cila sipas tij duhet tė jetė mburoja kryesore e tė drejtave tė shqiptarėve tė kėsaj ane.

 2. #2012
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.763
  Greqia nis kėrkimet pėr naftė, pėrfshihet edhe Shqipėria

  Ministria greke e Energjetikės, ka bėrė me dije se Greqia ka nisur kėrkimet nė detet e saj pėr naftė dhe gaz, duke vėnė nė dispozicion 20 zona kėrkimi prej 225 mijė kilometrash katrorė.
  Gazeta greke “Ethnos” shkruan se janė 20 kompani ndėrkombėtare tė naftės qė kanė kaluar nė fazėn pėrfundimtare tė pėrzgjedhjes. Midis tyre renditen gjigantėt “BP”, “Exon Mobil”, “Chevron”, “Stat Oil” etj.
  Ajo qė bie nė sy nė hartėn e publikuar prej ministrisė greke tė energjisė ėshtė fakti qė kuadrati numėr 1 dhe njė pjesė e kuadratit 2 ndodhen pikėrisht nė zonėn aq shumė tė debatueshme midis Greqisė dhe Shqipėrisė. Kjo zonė, sipas kufijve tė vjetėr detarė dhe qė ende janė nė fuqi, bėn pjesė nė zonėn ekskluzive ekonomike tė Shqipėrisė, por me paktin e firmosur prej qeverisė Berisha i kalojnė Greqisė. Marrėveshja ishte midis qeverisė Berisha dhe Karamanlis, por qė u hodh poshtė prej Gjykatės Kushtetuese shqiptare.
  Megjithėse kjo marrėveshje nuk ka asnjė fuqi juridike, pala greke nuk ka rėnė dakord me vendimin e Gjykatės shqiptare. Madje, nė tė gjitha nivelet Athina ka bėrė me dije se pret nga Tirana implementimin e kėsaj marrėveshjeje, ose nė rastin mė tė mirė njė tjetėr marrėveshje me tė njėjtat terma. Madje, pak orė pas marrjes sė statusit prej Shqipėrisė, ka qenė ministri grek i jashtėm Evangjelos Venizelos qė i ka kėrkuar Tiranės se Greqia ka ndihmuar nė dhėnien e statusit, por Tirana duhet tė plotėsojė njė sėrė detyrash.
  Por, pala greke ėshtė tepėr optimiste pėr kėrkimet e deri tanishme. Janis Manjatis, zėvendėsministri pėrgjegjės pėr ēėshtjet energjetike nė qeverinė greke, u shpreh optimist pėr ritmin e shpejtė me tė cilin kanė pėrparuar procedurat e tenderimit. Greqia sipas tij fsheh nė nėntokėn e saj sasi tė mėdha nafte dhe gazi. Kėto rezerva llogariten nė afro 20 miliardė euro pėrfitime pėr Greqinė nė 20 vitet e ardhshme, dhe njėkohėsisht e kthejnė vendin ndėr prodhuesit mė tė mėdhenj tė naftės dhe gazit nė rajon.

  Was Berisha mal wieder angerichtet hat der dumme!

 3. #2013
  Nik
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Babo Treff Kurti & Sela

  Kurti vlerėson nismėn e Selės pėr “reformimin e PDSH-sė”


  Bota Sot | 02.07.2014 16:13





  Kryetari i komunės sė Strugės, Zijadin Sela, ka qėndruar sot nė Prishtinė ku ka realizuar takime me kryetarin e komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmetin dhe kreun e Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti.
  Sela me kryetarin e komunė sė Prishtinės, Shpend Ahmeti biseduan pėr shumė ēėshtje me rėndėsi pėr tė dy komunat, kryesisht pėr problemet qė hasen nga menaxhimi me kėto komuna e me theks tė veēantė pėr praktikat e pėrbashkėta si komuna opozitare.
  Gjatė takimit u shqyrtuan mundėsitė pėr thellimin e bashkėpunimit ndėrkomunal mes Prishtinės dhe Strugės dhe me theks tė veēantė pėr atė qė quhet Unioni i komunave me kryetarė shqiptarė, qė sipas tyre mė lehtė mund tė vijė nė jetė pėrmes bashkėpunimeve nė fushėn e kulturės.
  Nuk u la pa pėrmendur edhe situata aktuale politike nė tė dyja vendet, me problemet qė hasin shqiptarėt nė Republikėn e Maqedonisė, ku ndėr tjera Shpend Ahmeti ēmoi punėn qė po bėn kreu i komunės sė Strugės, Zijadin Sela, nė menaxhimin me komunėn, por edhe pėr kontributin e tij nė jetėn publike nė Republikėn e Maqedonisė.
  Sela ka qenė i shoqėruar edhe nga ish deputeti i PDSH-sė, nga dega e Ohrit, Bekim Qoku, ku dhe mė pas realizoi takim tė frytshėm me kreun e Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, nė zyrėn e kėtij tė fundit.
  Kreu i Strugės Zijadin Sela ka pėrgėzuar Kurtin pėr rolin e tij dhe Vetėvendosjes gjatė procesit zgjedhor, tė cilin Sela e vlerėsoi si mė demokratik deri tani.
  Ai para Kurtit, madje ka dhėnė edhe argumentet e tij nė lidhje me situatėn aktuale qė mbizotėron nė PDSH, parti e cila pėr vite me radhė nuk arrin tė fitojė besimin e qytetarėve shqiptarė edhe pėrkundėr gjendjes sė rėndė dhe tė mjerueshme nė tė gjitha fushat e jetės, qė ka kapluar qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni.
  Sela arsyetoi Lėvizjen e tij brenda pėr brenda partisė, pėr reformimin e PDSH-sė, qė sipas tij do tė sjell freski nė kėtė parti, qė mė nė fund tė arrihet fitorja e madhe e saj e me kėtė tė vihet nė jetė Marrėveshja e re politike, qė tashmė disa vite ėshtė shndėrruar nė Platformė tė PDSH-sė, e ideuar nga ish-kryetari i saj, i ndjeri Arbėn Xhaferi.
  Nga ana tjetėr lideri i Lėvizjes Vetėvendosje u shpreh se nga afėr i ndjekin ngjarjet politike nė Maqedoni dhe theksoi se shqiptarėt e Maqedonisė duhet mė me ngulm tė kėrkojnė atė qė u takon nga shteti.
  Kurti e vlerėsoi aktivitetin politik tė Selės dhe risinė qė sjell ai me nismėn pėr demokratizimin e brendshėm tė subjekteve politike, nė kėtė rast pėr Lėvizjen pėr reformim tė partisė opozitare shqiptare PDSH e cila sipas tij duhet tė jetė mburoja kryesore e tė drejtave tė shqiptarėve tė kėsaj ane.
  "Babo"?

 4. #2014

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123


  Bist ein Neuling in Deutschrapsezene ?

 5. #2015
  Nik
  vTahiri: Jo mė armė kundėr protestuesve

  Nga Redaktor {02/07/2014}
  Ministri i Brendshėm, Saimir Tahiri ka deklaruar sot nė Komisionin e Ligjeve se nuk do tė pėrdoren mė armė zjarri pėr tė shpėrndarė protestuesit. Gjatė prezantimit tė dy projekt ligjeve ėshtė deklaruar se deputetėt dhe gjyqtarėt nuk do tė pajisen me armė si dhe do tė ndalohet vrasja e kafshėve me armė zjarri.
  Komisioni i Ligjeve miratoi nė parim 2 projektligje, pėr “Armėt” dhe “Per pėrdorimin e armeve”
  - Ligji ndalon shpėrndarjen e turmave duke pėrdorur armėt.
  - Ndalohet pėrdorimi i armėve pėr tė vrarė kafshėt.
  - Ligji rregullon pronėsinė e armėve, pasi deri sot ato ishin ekskluzivisht shtetėrore, ndėrsa me miratimin e nismės sė re, pronar tė jetė subjekti qė e blen armėn. Gjithėsesi nuk do tė thotė liberalizim i sė drejtės pėr tė mbajtur armė, por liberalizim i sė drejtės sė pronėsisė mbi armėn.
  - Bie pėrfundimisht e drejta e pajisjes sė armės automatikisht dhe pa asnjė kriter, pėr personat qė deri dje ligji i pajiste me armė pėr shkak tė detyrės. Kėshtu nuk do tė mund tė kenė tė drejta tė veēanta pėr t’u pajisur me armė deputetėt, gjyqtarėt, kryetarėt e Komunave apo Bashkive. Nėse ata duan tė kenė njė armė, duhet tė plotėsojnė kriteret njėlloj si tė gjithė qytetarėt e tjerė.
  - Do tė hiqen pėrfundimsht nga qarkullimi armėt luftarake, tė tilla si kallashnikovi apo pistoleta TT. Tė tilla armė nuk do tė ketė mė asnjė Polici, por vetėm Forcat e Armatosura.
  - Armėt qė do tė blihen nga qytetarėt, do tė kryejnė njė qitje paraprake dhe gėzhojat do tė ruhen pėr krahasim nė njė databazė tė Policisė.
  - Prevalon fuqia e armėve tė Policisė sė shtetit. Asnjė subjekt nuk mund tė ketė armė me forcė tė njėjtė ose mė tė mėdhe se Policia e Shtetit.
  - Pėr herė tė parė, ėshtė futur nė ligj koncepti i autorizimit tė armės sė ftohtė duke i dhėnė fund shitjes nė treg tė armėve tė ftohta si thika, doreza, bajoneta.
  - Nga ana tjetėr, nė projektligj janė saktėsuar kriteret e pajisjes me armė qė janė:
  • mosha 22 vjeē
  • ēertifikimi mjeksor gjėndjes fizike dhe mendore
  • test i pėrdorimit tė lėndėve narkotike
  • tė mos ketė qėnė i dėnuar me vendim penal tė formės sė prerė
  • tė mos ketė qėnė i evidentuar si person qė ka ushtruar rezistencė tė dhunshme
  • tė mos ketė qėnė i evidentuar si person me gjakmarrje, hasmėri
  • tė mos jetė debitor ndaj shtetit
  • tė ketė dėshminė e aftėsisė teorike dhe praktik pėr njohjen dhe pėrdorimin e armės (aktualisht nuk ka asnjė kriter tė aftėsisė, por gjithkush mund tė merrte armė)
  Endlich etwas Konkretes in dieser Hinsicht. Bravo Tahiri.

 6. #2016

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  - Ndalohet pėrdorimi i armėve pėr tė vrarė kafshėt. -- per cillat kafshe behet fjala?

 7. #2017
  Nik
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  - Ndalohet pėrdorimi i armėve pėr tė vrarė kafshėt. -- per cillat kafshe behet fjala?
  S'e di.

 8. #2018
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.763
  Bis heute- Hochgiftiges Uran gefährdet die Menschen in Kosova

  von Agron Sadiku am 02.07.2014

  Im Krieg gegen Jugoslawien setzte allein die US- Armee 1999- 31.000 Geschosse mit 10 Tonnen hochgiftigen Uran in Kosova ein. Die Zeitung Express berichtete kürzlich darüber. Laut der Zeitung wurde versucht einen entsprechenden UN- Bericht, darüber zu unterdrücken. Die Uranmunition führt zu extrem vielen Krebs und Leukämieerkrankungen in Kosova. Darüber gibt es allerdings keinerlei
  amtliche Untersuchung. Auffällig ist jedoch, dass in den Gebieten in denen Uranmunition massiv verschossen wurde, die Erkrankungen um ein vielfaches höher sind als in anderen Gebieten Kosovas. Die Zeitung Express schreibt: Der Amerikaner Bakary Kant hat einen Bericht vorgelegt, in dem der ökologische Horror gezeigt wird: die Atmosphäre und die Bodenschicht im ehemaligen Jugoslawien ist dauerhaft mit toxischen Stoffen wegen der Bombardierung der industriellen Verwendung chemischer Waffen und abgereichertes Uran verseucht. Der Bericht geht noch weiter mit der Erklärungen, dass die NATO-Bombardierung, die zum Zeitpunkt der Ernte stattgefunden hat mit abgereichertem Uran , die Qualität der Luft, das Land und Wasser schwer geschädigt hat ---- Der Bericht geht davon aus , dass die künftigen Generationen, die in der zerbombten Erde leben unter Krebs und Leukämie leiden,------- Der Bericht der UN wurde nie veröffentlicht. Vor einigen Jahren gelangte allerdings ein Schweizer Journalist an diese Untersuchung. Erst nach durch großen öffentlichen Druck gab die US-Administration zu, dass sie „ schmutzige und gefährliche Waffen eingesetzt hätten. Die Bevölkerung Kosovas wurde vor diesen Risiken nicht gewarnt. Auf der anderen Seite gibt es bei den KFOR Soldaten in Kosova regelmäßige „ Krebsvorsorgeuntersuchungen“. Der italienischen Armeeführung viel vor einigen Jahren die hohe Zahl von „ Hodenkrebserkrankungen“ bei ihren Soldaten auf. Daraufhin verkürzte die italienische Armee die „ Verweildauer“ ihrer Soldaten in Kosova.
  Konzentration von Uran in Kosova

 9. #2019

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Islamistat ne Kaqanik

  http://www.dailymotion.com/video/x20ladk_gjergj-kastriot-qafiri-ne-kaqanik_news?start=21

  Keta "trima" kan mundesi nga Kacaniku te kalojne ne Shkup, dhe atje te behen "trima" me bustin e Car Dushanin!

  Kacaniku nuk eshte larg nga Shkupi.

 10. #2020
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47