BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 238 von 352 ErsteErste ... 138188228234235236237238239240241242248288338 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.371 bis 2.380 von 3517

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.516 Antworten · 264.040 Aufrufe

 1. #2371
  Nonqimi
  Gani Geci hat sich heute der EULEX Polizei gestellt!


 2. #2372
  Nik
  Eisenhower, deine Signatur.

 3. #2373

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Kommentier nicht so unötig

  Du bist unnötig, schonmal darran gedacht ?

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von BeZZo Beitrag anzeigen
  Kann hier Castro und Ardian nur recht geben, was ist das für schwachsinn Waffen an den Kurden zu liefern, Albanien sollte sich da raushalten, glaube kaum das Albanien hier mit so einer Aktion was bewirken kann.
  Sie sollten lieber die Beziehungen mit der Türkei aufrecht erhalten und politisch und militärisch enger zusammen arbeiten.
  Was hat die Türkei hier zutun ?

  In Irak werden Kurden abgeschlachtet. Albanien hat vieles an Waffen noch von früher und will sie dahin schicken.

 4. #2374
  Nonqimi
  Zitat Zitat von Cenko Beitrag anzeigen
  Du bist unnötig, schonmal darran gedacht ?

  - - - Aktualisiert - - -  Was hat die Türkei hier zutun ?

  In Irak werden Kurden abgeschlachtet. Albanien hat vieles an Waffen noch von früher und will sie dahin schicken.
  Paralajmėrimi i Policisė, RENEA do tė qėllojė me snajper


  Kultivuesit e lėndėve narkotike nė Malėsinė e Shkodrės, qėlluan sėrish dje ndaj efektivėve tė Policisė, tė cilėt po marrin pjesė nė operacionin antikanabis nė Dukagjin. Policia 100 mijė euro informatorėve qė zbulojnė ata qė sulmuan policinė

  Nė ditėn e tretė tė operacionit antikanabis qė po vazhdon nė Malėsinė e Dukagjinit sėrish ka pasur tė shtėna me armė ndaj policisė. Ndėrsa Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit, paralajmėruan se RENEA dhe forcat speciale atje do tė qėllonin me snajper ata qė qėllonin efektivėt e Policisė. Lajmi u bė i dituri dje, pak kohė pasi nė komunėn e Pultit, persona tė cilėt policia tha se i kishte identifikuar qėlluan me armė, ndaj efektive tė policisė, nė operacion, por qė fatmirėsisht nuk pati tė lėnduar. Menjėherė pas kėsaj situate trupat speciale tė RENEAs dhe efektivė tė tjerė qė marrin pjesė nė operacion janė urdhėruar nga Ministria e Brendshme t’iu kundėrpėrgjigjen me snajper personave tė armatosura, kultivues apo roje tė parcelave me kanabis nė Dukagjin qė qėllojnė ndaj tyre. Goditja me snajper do tė kryhet vetėm nė rastet se qėllohen nga grupet e armatosura, apo kėto grupe hapin zjarr dhe rrezikojnė jetėn e efektivėve tė Policisė qė lokalizojnė dhe asgjėsojnė kanabis nė terren. Lajmi konfirmohet nga burime tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė, dhe grupit tė komandimit tė forcave nė terren. Gjatė tri ditėve qė operacioni ka vazhduar nė Malėsinė e Dukagjinit policia ėshtė goditur me armė nga persona qė tashmė janė identifikuar dhe ėshtė lėshuar lajmėrim pėr kėdo qė jep informacion mbi vendodhjen e mundshme tė tyre.
  Nga tė shtėnat nuk ka pasur tė lėnduar, policia nuk ka qėlluar drejtpėrdrejt ndaj personave por nė ajėr. Ndonėse operacioni ishte nė ditėn e tretė tė tij sėrish policia ka hasur nė tė shtėna nga kultivuesit e drogės. Ditėn e parė tė operacionit u qėllua njė helikopter ndėrsa ditėn e dytė dy tė tillė dhe sipas burimeve tė policisė si pasojė e tė shtėnave njė helikopter ka dalė jashtė funksionimit. Forcat blu bėnė me dije se janė identifikuar personat qė qėlluan kundėr tyre ndaj u vu njė shumė prej 100 mijė eurosh pėr ata qė japin informacion pėr kapjen e personave. Policia tha se “grupi i zjarrit”, pėrbėhet nga 10 vetė, tė identifikuar prej tyre dhe se janė banorė tė komunės Pult tė Dukagjinit. Ata janė identifikuar si Besnard Bungaja,Gjin Guri, Lekė Thani, Nikollė Shpati, Palė Dushku, Gegė Kola, Mentor Bungaja, Pėllumb Dushku, Nikė Tonaj dhe Kolė Bungaja. Personat nė fjalė janė shpallur nė kėrkim nga policia dhe aktualisht forcat RENEA janė duke kryer disa aksione nė zonat ku dyshohet se ndodhen ata. Ndėrsa familjarėt dhe tė afėrmit e tyre u ėshtė bėrė thirrje tė tėrhiqen, pasi policia nuk do tė tėrhiqet. Blutė kanė thirrur dje kryetarin e Komunės Pult, Sokol Martini, pėr tė bashkėpunuar mė uniformat blu pėr zgjidhjen e kėsaj situate.
  Ndonėse Ministri i Brendshėm, Saimir Tahiri dhe Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Artan Didi thanė se situata ėshtė nėn kontroll duket se operacioni po me tiparet e atij te Lazaratit. Ndryshimi mes dy operacioneve konsiston nė faktin se nė Lazarat policia hasi nė njė rezistencė masive tė banorėve tė zonės ndėrsa nė Dukagjin probleme tė mėdha po krijon terreni i thyer malor ndėrsa banorėt nuk janė pėrfshirė fare nė punėt e policisė. Nė terren gjatė ditės sė djeshme u angazhuan rreth 200 forca policore tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, Drejtorisė sė Policisė Qarkut Shkodėr, tė Komisariatit Special RENEA, dhe tė Ndėrhyrjes sė Shpejtė nė Shkodėr. Po kėshtu janė pėrfshirė dhe shėrbime tė tjera tė specializuara, si oficerė tė policisė gjyqėsore dhe ekspertė kriminalistė, ndėrsa veprimet taktike operacionale apo edhe hetimore, po drejtohen nga kreu i Policisė sė Shtetit Artan Didi. Forcat blu bėnė me dije se gjatė ditėve tė zhvillimit tė kėtij operacioni, nga shėrbimet e policisė nė terren ėshtė bėrė i munduar asgjėsimi i mbi 45 mijė rrėnjėve bimė narkotike kanabis sativa, ku pėr ēdo rast nė vendngjarje janė kryer veprimet procedurale pėrkatėse. Ndėrsa konfirmohet se operacioni do tė vijojė deri nė asgjėsimin e ēdo sipėrfaqe tė konstatuar tė kultivuar me bimė narkotike nė kėtė zonė. Ndėrsa persona tė arrestuar nuk ka ende, por ka disa persona tė dyshuar, ndaj tė cilėve ka filluar procedimin policor dhe nė bashkėpunim me Prokurorinė do tė fillojė dhe procedimi penal. Nė lidhje me numrin e bimėve tė asgjėsuara burime pranė policisė thanė se “deri tani janė rreth 45- 46 mijė rrėnjė bimė narkotike tė asgjėsuara pėr kėto tre ditė, pasi nė kėtė zonė ne kemi rreth tė paktėn 15 ditė apo me tėpėr, rreth 3 javė, qė kemi filluar. Bėhet fjalė pėr kėto zona qė janė mė tė thella”.
  Ne kontrollojmė ēdo metėr katror tė vendit

  Operacioni qė po zhvillohet nė Shkodėr tashmė prej tri ditėsh drejtohet nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Z.Artan Didi. Nė lidhje me ecurinė e operacionit dhe tė shtėnave qė policia ka hasur nga disa persona tė dyshuar dhe tashmė tė identifikuar nga policia Didi u shpreh. “Po ėshtė e vėrtetė qė kanė qėlluar njė numėr i vogėl njerėzish qė mund tė jenė dy ose tre persona qė tashmė janė tė identifikuar. Operacioni vazhdon normalisht, sot (dje) po kryejmė veprime pėr asgjėsimin e bimėve narkotike dhe kanabi sativa. Njėkohėsisht po bėjmė me forcat speciale njė operacion kėrkimi pėr personat nga zonat qė jemi qėlluar apo ku ėshtė qėlluar helikopteri. Deri tani gjėrat po ecin normalisht nuk kemi ndonjė problem”. Ditėn e djeshme Policia e Shtetit ka nxjerrė njė listė me 10 persona si tė dyshuarit qė kanė qėlluar mė armė kundėr policisė.
  I pyetur pėr kėtė listė Didi tha: “Tė dyshuar janė 10 persona ndėrsa nga punonjėsit e policisė qė ndodheshin nė zonėn ku ėshtė qėlluar helikopteri informacionet janė qė ėshtė qėlluar nga dy drejtime. Ne dyshojmė qė mund tė jenė dy ose tre persona pjesa tjetėr mund tė jenė bashkėpunėtorė”. Ndėrsa Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit kėrkoi dhe ndihmėn e banorėve tė zonės pėr pėrfundimin sa mė shpejt tė operacionit. “Nėse do tė kemi ndihmėn e pushtetit lokal, ndihmėn e banorėve qė do tė na japin tė dhėna mbi peronat qė kanė qėlluar kundėr policisė do tė jetė njė ndihmė shumė e madhe, e para e punės kjo eliminon lodhjen dhe ndihmon nė kapjen e tyre” tha Artan Didi. “Do tė vazhdojmė operacionin disa ditė nė kėtė zonė por ėshtė mė tepėr terreni i thyer qė krijon vonesa, ndarja dhe kėrkimi nėpėr faqet e malit do tė kėrkojė disa ditė kohė. Ky operacion nuk mund tė krahasohet me atė tė Lazaratit sepse ky ėshtė mė tepėr njė operacion qė lidhet me asgjėsimin e bimėve narkotike, kėtu nuk kemi tė bėjmė mė njė kundėrvėnie nė grupe tė mėdha kundėr policisė dhe mund tė themi qė situata ėshtė mė e qetė, banorėt janė indiferentė ndaj veprimeve tė policisė, vazhdojnė punėt e tyre tė pėrditshme. Ne, policia e shtetit duam tė japim mesazhin se kontrollojmė ēdo metėr katror tė vendit”.
  Operacioni vazhdon deri nė asgjėsimin e bimės sė fundit

  Ministri i Punėve tė Brendshme Saimir Tahiri, pas takimit me efektiva tė Policisė sė Shtetit, qė po vijojnė prej 3 ditėsh operacionin e gjerė pėr asgjėsimin e bimėve narkotike nė qarkun e Shkodrės dha njė prononcim pėr mediat. Ministri u shpreh se Operacioni i Policisė, i nisur prej disa ditėsh po afrohet drejt fundit. “Pas operacionit nė Lazarat, nga pėrmasat dhe pėrfshirja e forcave tė Policisė, dhe nga rezultatet e aktivitetit kriminal nė kultivimin e lėndėve narkotike, ėshtė operacioni i dytė mė i madh. Policia ka kryer njė punė tė shkėlqyer, mbetet pėr tė parė si do tė vijojė punė edhe me ata njerėz tė cilėt janė identifikuar si tė pėrfshirė nė aktivitetin kriminal tė kultivimit tė bimėve narkotike” tha Tahiri. Ndėrsa bėri dhe njė thirrje pėr personat qė qėlluan me armė kundėr policisė. “Unė ju bėj thirrje tė dorėzohen, as tė mos e ēojnė ndėr mend se mund tė pėrballen me Policinė e Shtetit dhe as tė mos e ēojnė ndėrmend se mund t’i bėjnė bisht pėrgjegjėsisė penale, qė lidhen me aktivitetin kriminal qė kanė kryer deri tani, por edhe me kundėrshtimin me armė tė forcave tė Policisė. Nė jemi shumė tė vendosur qė kėtė operacion ta mbyllim me sukses, ashtu siē jemi shumė tė vendosur qė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe trafikut tė narkotikėve ta ēojmė deri nė fund” nėnvizoi Ministri. I pyetur nėse ka persona tė identifikuar qė kanė mbjellė lėndė narkotike Ministri Tahiri u shpreh “Policia e Shtetit ka bėrė me dije njė listė me persona qė dyshohen si tė implikuar, bashkė me Prokurorinė jemi nė fazė hetimesh intensive. Dimė shumė mė shumė ne, pėr aktivitetin e atyre qė deri tani kanė mbjellė lėndė narkotike, sesa ja u merr mendja vetė atyre qė mund t’i bėjnė bisht pėrgjegjėsisė penale, qė do tė mbajnė para ligjit”.
  Ndėrsa thekson se gjithēka do tė vendoset sipas ligjit, askush nuk do t’i shmanget pėrgjegjėsisė ligjore. Nė lidhje me kohėzgjatjen e operacionit Tahiri tha se ai do tė vazhdojė deri nė asgjėsimin e rrėnjės sė fundit. Strukturat e Policisė sė Shtetit prej orėve tė para tė ditės sė sotme kanė vijuar operacionin e ndėrmarrė pėr asgjėsimin e sipėrfaqeve tė kultivuara me bimė narkotike nė komunat e zonės sė Dukagjinit, pėrkatėsisht Shllak, Shosh, Pult dhe Temal. Nė terren gjatė ditės sė sotme, janė angazhuar rreth 200 forca policore tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, Drejtorisė sė Policisė Qarkut Shkodėr, tė Komisariatit Special RENEA, Ndėrhyrjes sė Shpejtė dhe shėrbime tė tjera tė specializuara, si oficerė tė policisė gjyqėsore dhe ekspertė kriminalistė. Veprimet e strukturave policore drejtohen dhe koordinohen nga drejtues tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit. Gjatė ditėve tė zhvillimit tė kėtij operacioni, nga shėrbimet e policisė nė terren ėshtė bėrė i munduar asgjėsimi i mbi 45 mijė rrėnjėve bimė narkotike kanabis sativa, ku pėr ēdo rast nė vendngjarje janė kryer veprimet procedurale pėrkatėse. Ky operacion do tė vijojė deri nė asgjėsimin e ēdo sipėrfaqe tė konstatuar tė kultivuar me bimė narkotike nė kėtė zonė. Nė lidhje me ecurinė e operacionit Ministri u shpreh se ēdo gjė po shkon sipas planifikimi dhe se do vazhdojė deri nė asgjėsimin e plotė. “Ecuria e deritanishme ėshtė sipas planifikimit, kemi realizuar pjesėn mė tė madhe tė asgjėsimit tė bimėve narkotike nė ato zona, qė i kemi pasur prioritare, qė kanė qenė zonat me mė tepėr kultivim, nė ditėt nė vazhdim do tė vazhdojmė nė zona tė tjera, nė komuna tė tjera tė zonės sė Dukagjinit dhe do tė qėndrojmė atje deri nė rrėnjėn e fundit” u shpreh Tahiri.
  Personat e identifikuar tė cilėt kanė qėlluar me armė drejt forcave blu

  Besnard Bungaja Gjin Guri Lekė Thani Nikollė Shpati Palė Dushku
  Gegė Kola Mentor Bungaja Pėllumb Dushku Nikė Tonaj Kolė Bungaja

  - - - Aktualisiert - - -  Vojislav Shesheli nė mes Prishtinės

  Bota Sot | 24.08.2014 16:26
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on jappy More Sharing Services 1


  Nemanja Sharoviq, zėvendės kryetar i partisė serbe radikale, ka shpalosur nė mes tė Prishtinės flamurin e kėsaj partie, me fytyrėn e kreut tė saj Vojislav Sheshel.Saktėsisht ai ka qėndruar me flamurin e hapur para kishės ortodokse serbe qė gjendet nė oborrin e Universitetit tė Prishtinės, dhe foton e realizuar e ka postuar nė facebook. Mė tej ai shkruan nė facebook, se kjo kishė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes sė Kosovės pėr shkak siē thotė ai ‘Kėrkesave ekstreme tė shqiptarėve qė kisha duhet rrėnuar ose duhet tė shndėrrohet nė muze tė UĒK-sė’. Ndėrsa shton se kisha po ashtu ėshtė pėrdhosur kohėt e fundit nga njė kėngėtare shqiptare Era Istrefi e cila ėshtė filmuar lakuriq nė tė.

 5. #2375
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.741
  Vojislav Shesheli nė mes Prishtinės (Foto)


  Nemanja Sharoviq, zėvendės kryetar i partisė serbe radikale, ka shpalosur nė mes tė Prishtinės flamurin e kėsaj partie, me fytyrėn e kreut tė saj Vojislav Sheshel.

  Saktėsisht ai ka qėndruar me flamurin e hapur para kishės ortodokse serbe qė gjendet nė oborrin e Universitetit tė Prishtinės, dhe foton e realizuar e ka postuar nė facebook. Mė tej ai shkruan nė facebook, se kjo kishė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes sė Kosovės pėr shkak siē thotė ai ‘Kėrkesave ekstreme tė shqiptarėve qė kisha duhet rrėnuar ose duhet tė shndėrrohet nė muze tė UĒK-sė’. Ndėrsa shton se kisha po ashtu ėshtė pėrdhosur kohėt e fundit nga njė kėngėtare shqiptare Era Istrefi e cila ėshtė filmuar lakuriq nė tė.

 6. #2376
  Nik
  Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
  Vojislav Shesheli nė mes Prishtinės (Foto)


  Nemanja Sharoviq, zėvendės kryetar i partisė serbe radikale, ka shpalosur nė mes tė Prishtinės flamurin e kėsaj partie, me fytyrėn e kreut tė saj Vojislav Sheshel.

  Saktėsisht ai ka qėndruar me flamurin e hapur para kishės ortodokse serbe qė gjendet nė oborrin e Universitetit tė Prishtinės, dhe foton e realizuar e ka postuar nė facebook. Mė tej ai shkruan nė facebook, se kjo kishė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes sė Kosovės pėr shkak siē thotė ai ‘Kėrkesave ekstreme tė shqiptarėve qė kisha duhet rrėnuar ose duhet tė shndėrrohet nė muze tė UĒK-sė’. Ndėrsa shton se kisha po ashtu ėshtė pėrdhosur kohėt e fundit nga njė kėngėtare shqiptare Era Istrefi e cila ėshtė filmuar lakuriq nė tė.
  Ha-Ha, o bac, po kujt i intereson kjo? : Ai mendon se provokon me atė gjest, po kot...

 7. #2377
  Nonqimi
  Williamson: Kriegsverbrechertribunal wird nicht in Kosova eingerichtet!


  Seit drei Jahren ermittelt der EU-Chefermittler, Clint Williamson gegen die Befreiungsarmee Kosovas, UĒK. Herr Williamson kommt zum Entschluss, dass einige UĒK-Führer vor einem Kriegsverbrechertribunal, das extra bald eingerichtet wird, antreten müssen. Auch das Parlament von Kosova stimmte vor einigen Monaten für das Kriegsverbrechertribunal. Nach Williamsons Bericht sollen einige UĒK-Führer während des Krieges Organhandel geführt haben und auch wurden Roma und Serben in den Jahren 1999-2000 ermordet.

  In einem Interview mit Tanjug sprach Williamson davon, dass die Namen der Angeklagten bis zur Einrichtung des Tirbunals nicht veröffentlicht werden. Auch wird das Kriegsverbrechertribunal nicht in Kosova eingerichtet, sondern sehr wahrscheinlich in Holland.

 8. #2378
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.741
  Rama synon ta heqė kontrollin kufitar Kosovė - Shqipėri

  25.08.2014 | 18:13
  Qeveria e Shqipėrisė synon qė nė vitin 2015 ta heqė plotėsisht kontrollin nė kufirin Shqipėri - Kosovė.


  Kryeministri Edi Rama, nė takimin me drejtues tė Policisė sė Shtetit shqiptar, ėshtė shprehur i vendosur pėr transformimin pėrfundimtar tė kufirit mes tė dy vendeve gjatė sezonit turistik. Rama u zotua se nga viti 2015 tė mos ketė asnjė pengesė dhe pa kontroll nė lėvizjen e shtetasve dhe mjeteve nė Kosovė dhe Shqipėri, veēanėrisht nė sezonin turistik. “Kemi hedhur njė hap tė parė, por tė pamjaftueshėm, pėr ta shndėrruar kufirin qė ndan Shqipėrinė me Kosovėn nė njė kufi inekzistent gjatė periudhės sė sezonit turistik. Por, do tė pėrgatitemi qė vitin e ardhshėm kufiri tė jetė i lirė dhe mjetet qė qarkullojnė nė atė kufi nė funksion tė prurjeve tė turistėve nga Kosova, tė qarkullojnė pa asnjė kontroll”, ka theksuar ai. Rama ėshtė shprehur i kėnaqur edhe pėr rritjen e turizmit. “Me 14 pėr qind tė fluksit tė vizitorėve, numri total i vizitorėve tė huaj jorezidentė tani ėshtė mbi 1 milionė e 200 mijė”, tha ai.

 9. #2379

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Hoffentlich nicht.

  Grenzübergänge sowie Kontrollen sollten schon bleiben. Vor allem im Sommer.

 10. #2380
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Man sollte die grenze komplett entfernen

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47