BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 319 von 354 ErsteErste ... 219269309315316317318319320321322323329 ... LetzteLetzte
Ergebnis 3.181 bis 3.190 von 3536

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.535 Antworten · 268.522 Aufrufe

 1. #3181
  Eli
  Avatar von Eli

  Registriert seit
  30.11.2010
  Beiträge
  1.848
  Zitat Zitat von Slawe Beitrag anzeigen
  Ja bald geht's los. Ich freu mich schon  Nicht Durres? Wieso nicht? Zu viele albanische Touris? Dreckig? Aber von Tirana bis Durres hat es grad so eine Schnellstrasse, wäre perfekt. Welcher Strand ist empfehlenswert?
  Nein die meisten Albaner machen in Velipoje und im Süden von Albanien Urlaub, Durres ist voll von Jungen Albanern aus Kosovo und Mazedonien, aber auch viele aus Italien und aus Mazedonien also die Slawische Bevölkerung macht in Durres urlaub.

  Durres ist einfach schon so überlaufen, und die Wasser Qualität ist nicht wirklich gut wenn du den Süden mal gesehen hast, oder dann Velipje dann wirst du mich verstehen.
  Natürlich hat Durres viel zu bieten, aber du kannst es dir mal anschauen.
  Aber Städte wie Korse oder Gjirokaster (in Korēe steht übrigens die älteste Kirche Albaniens) ist halt alles im Süden, und das liegt alles sozusagen um die Ecke, wenn du mal einen Tag keine Lust auf Strand hast, sondern eher Kultur..

  LG* und viel Spaß falls es noch immer Aktuell sein sollte.

  ach und noch was, wenn du mit einem Auto mit Fremdkennzeichen bist, lass dich von den Roma Kindern nicht anbeten, falls es doch dazu kommt lass die Scheiben oben
  Sie spucken gerne wenn du kein geld gibst.

 2. #3182
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.422

 3. #3183
  Avatar von Xhaka

  Registriert seit
  13.05.2015
  Beiträge
  697
  Verbrennung der ISIS Flagge in Prishtina!


 4. #3184

  Registriert seit
  20.01.2008
  Beiträge
  9.282
  Zitat Zitat von Slawe Beitrag anzeigen
  Ja bald geht's los. Ich freu mich schon  Nicht Durres? Wieso nicht? Zu viele albanische Touris? Dreckig? Aber von Tirana bis Durres hat es grad so eine Schnellstrasse, wäre perfekt. Welcher Strand ist empfehlenswert?
  In Ksamil waren dieses Jahr sehr viele Mazedonier und Serben, ist aber eher was für Familienurlaub. Strände sind schön

 5. #3185
  Avatar von Xhaka

  Registriert seit
  13.05.2015
  Beiträge
  697
  TOLERANZ ZWISCHEN DEN RELIGIONEN IN ALBANIEN

  Fotoalbumi i ēeljes sė dyerve tė tempullit tė ri mbresėlėnės dhe pjesė nga fjala e rastit:

  Duke soditur kėtė tempull tė pėrfunduar, m'u kujtua filozofi Jozef Ratzinger, ipeshkėv i ardhshėm i Romės. Atėhere ende kardinal, i pėrshkuar nga njė sens murgjėror vėzhgimi tė hatashėm, ai pat shkruar diku se “apologjia e vėrtetė e krishtėrimit ėshtė arti”, perifrazė e sė famshmes klithmė tė Dostojevskit, “e bukura do tė na shpėtojė”.

  Nuk e di nėse kjo ėshtė “udha” – pėr t’i pėrshtatur kėtij momenti njė fjalė kuptimplotė pėr urdhėrin bektashi – qė nė intimitetin e ndėrgjegjes sė vet pat dashur tė ndjekė arkitekti i vėrtetė i kėsaj mrekullie, i ndjeri dhe i paharruari Haxhi Dede Reshat Bardhi.
  Ēdo gjė qė na rrethon kėtu, duke filluar nga vetė faltorja, e cila nuk gjen tė dytė nė Shqipėri, ėshtė mishėrim i sensit tė masės, tė pėrmasės, tė ekuilibrit dhe tė njė shijeje jashtėzakonisht tė hollė befasuese.
  Kėtu janė vėrtet, nė tė 12 cepat e faltores, 12 imamėt, emrat e tė cilėve, ndonėse mund tė tingėllojnė tė huaj, janė pėr shqiptarėt jehonė e 12 virtuteve njerėzore.
  Shqipėrisht i pėrcolli deri tek ne, Naim Frashėri, nė tė pavdekshmen Fletore tė Bektashinjve, kėtė Kuran e Bibėl tė dytė tė “besės sonė tė shenjtėruar”, duke rradhitur krah tyre, 12 shtylla tė udhėtimit shpirtėror: Te vėrtetėn, drejtėsinė, inteligjencėn, urtėsinė, vėllazėrinė, dashurinė, miqėsinė, humanizmin, besimin, atdhedashurinė, pėrvujtarinė dhe zemėrgjerėsinė.
  Kėtu janė edhe Haxhi Bektash Veliu, themeluesi i urdhėrit, edhe vet Naimi, mjeshtri i ligjėrimit tė tij, tė ndarė nė mes nga ky tempull i paqtė, ashtu siē ndahen nė mistikėn bektashie, pa ju kundėrvėnė njėra-tjetrės, “lulja e sė vėrtetės dhe lulja diturisė”.
  Pa patur kultin e imazhit, bektashinjtė reflektojnė kėshtu pėrkujdesjen ndaj njė rendi gjeometrik dhe estetik shumė tė pėrkorė, ndaj njė ekonomie tė shqisave, e cila ėshtė njė pėrshkrim dhe njė udhėrrėfyes fillimor i jetės sė njė individi e po njesoj edhe i njė bashkėsie.
  Sot, kėtu dhe falė kėtij kurorėzimi tė aq shumėkėrkuar, bektashizmi gjen pėrfundimisht atė tė drejtė qytetarie qė gjen edhe kujtesa e ndjerė e Baba Reshatit, i destinuar qė nė fėmijėri, tė ndjente peshėn e rrėnimit, dhunėn e pėrēmimit dhe pastaj dora-dorazi, belbėzimet e para tė ringjalljes.
  Njė njeriu tė cilit qė nė fėmijėri e nė rini tė hershme ju skalit karakteri dhe forca morale pasi i ra pėr pjesė tė ishte dėshmitar i djegies sė shtėpisė atėrore nga diktatura ateiste dhe tė cilit, i'u konsolidua besimi tamam atėherė kur feja varrosej me pahirin e kėrbaēit dhe krimit shtetėror, nuk kish se si tė mos kėrkonte shėlbimin nė mirėsinė dhe bukurinė e natyrės, por edhe nė perfeksionin e artit dhe artizanatit tė mbrujtur nga dora e besimtarit.
  Mermer, granit, porfir, vitrazhe me arabeska befasuese pėr nga rrafinimi i tyre, kaligrafi arabe gjithmonė shoqėruar me transliterim nė shqip tė emrave tė martirėve tė besimit bektashian, gjenden nė kėtė faltore, jo pėr t’i shpallur pelegrinit fuqinė shekullore tė njė feje apo tė njė riti, por pėr ta ftuar qė tė ketė pjesė nė pasurinė dhe trashėgiminė e pasosur tė pėrshpirtshmėrisė bektashiane.
  Kush nuk do tė aderonte, nė fakt, dhe kush nuk do tė gjente paqen nė kėto fjalė tė nxjerra edhe njė herė, nga e madhėrishmja "Fletore e Bektashinjet" e Naim beut tė madh, i cili shkruan: “Kush pėrēudnon njerinė dhe njerėzinimin, rradhitet mes kafshėve... Njeriu nuk ėshtė kurrė nėn hekura, nė ēdo pikpamje ai i pėrket lirisė dhe pėr ēdo veprim tė tijin ėshtė pėrgjegjės”.
  Baba Reshati e deshi, e ėndėrroi dhe e projektoi shumė kohė pėrpara se sa tė kishte mundėsi pėr ta ndėrtuar, selinė bektashiane si njė kopsht ku tė kultivohej liria dhe larmia, ku mistika, po aq sa arsyeja dhe kultura tė kishin njė parcelė tė zgjedhur e tė shqueshme qė nė sy tė parė. Njė kopsht, ku nė rrėnjėt e traditės, e vjetra tė pėrtėrihej, pa u pėrhumbur, si risi e shekullit tonė.
  Kur Baba Reshati, i cili si shenjtėt e moēėm nė Perėndim dukej se e kishte paraparė momentin kur do tė ndahej nga jeta e kėtushme, kėmbėngulte nė gjetjen e mjeteve pėr tė pėrfunduar Odeonin, mua mė pėrēonte gjithmonė pėrshtypjen qė parashihte njė ndėrtesė simbol, me njė domethėnie unike.
  Ja ku jemi kėtu ne tė mbetur pas ikjes sė tij, dėshmitarė tė vizionit te jashtėzakonshėm tė njė njeriu nė pamje tė parė shume tė zakonshėm, por nė thelb tė shenjtė. Dhe jam krenar qė projekti i ngritur mbi ate vizion mori mbėshtetjen financiare te qeverisė sonė, e cila nė fakt duke mbėshtetur ndėrtimin e kėsaj faltoreje, nuk pėrmbushi thjesht amanetin e njė njeriu tė shenjtė, por kreu njė detyrė patriotike karshi bektashizmit dhe tė gjithė bektashinjve shqiptarė. S'kam asnje dyshim se nė kėtė truall brezave u mbetet njė monument i cili pėr nga mesazhi qė mbart, siē do tė thoshte poeti i lashtė Horac, “do tė jetė mė jetgjatė sesa vete ēeliku”
  Pa minare, pa gjysėmhėnė, pa yje, pa tė tjera simbole tė pazėvendėsueshme, njė faltore qė i pėrket universit shumėngjyrėsh tė fesė islame mund tė habisė kėdo qė nuk e njeh bektashizmin. Tė them tė drejtėn unė nuk e di, as si, as kur, as nė ē’moment, as pėr ē’arsye, tarikati i bektashinjve ka hequr dorė nga shpallja qartazi dhe prerazi e pėrkatėsisė sė tij ndaj njė universi fetar nė njė ritual aq tė pėrcaktuar. Ndoshta kjo ka ndodhur pėr tė mos larguar asnjė udhėtar nga pragu i teqesė, cilido mund tė ketė qėnė besimi i tij. Si pasuria mė e madhe e bektashinjve, njeriu ėshtė aspirata, shpresa dhe pritshmėria madhore, guri filozofal i tempullit mistik qė ėshtė nė tė vėrtetė ēdo teqe apo ēdo tyrbe.
  Nė pragun e njė teqeje, ēdo njeri e ndjen edhe nėse nuk e kupton sensin e thellė tė kėtyre fjalėve tė Fletores sė Bektashinjve: “Bektashiu nuk pėrbuz asnjė besim, por i respekton tė gjithė, siē respekton tė gjithė librat e mėsimet mbi jetėn e pėrtejme”.
  Nėn kėtė kube e nėn kėto qiparisa, nė kėmbėt e Haxhi Bektash Veliut e nėn vėshtrimin e Naimit, i krishteri, ortodoksi, katoliku apo ungjillor qoftė, ėshtė nė shtėpinė e vet, po aq sa ėshtė myslimani synit, ēdo besimtar, por edhe jo besimtar, ēdo filozof, por dhe ēdo i panxėnė, ēdo njeri, dhe deri ēdo ateist i thekur.
  Me kėtė faltore, gdhendet nė gur tė punuar e tė fisėm, porosia e madhe e bektashizmit e cila shkrihet nė njė me atė tė rilindėsve tanė tė mėdhenj:
  “Sė bashku mė krerėt dhe fisnikėt, tė inkurajohet dashuria, vėllazėria, bashkimi dhe miqėsia mes tė tėrė shqiptarėve; tė mos ndahet kurrė myslimani nga i krishteri dhe i krishteri nga myslimani, por sė bashku tė punojnė.
  Sė bashku tė udhėtojnė drejt dritės sė pasosur, qė Shqiptari, nė tėrė botėn i shquar pėr diturira, kurrė tė mos pėrpihet nga errėsira!”
 6. #3186
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.592
  Museum für Baba Sheh ?

 7. #3187
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Museum für Baba Sheh ?

  Das Weltzentrum der Bektashi.

 8. #3188
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.760
  Albanien stellt UNESCO-Aufnahmegesuch für den Kosovo

  Albanien hat nach Angaben des serbischen Außenministers Ivica Dacic dem Exekutivrat der UNESCO nun einen offiziellen Antrag für die Aufnahme des Kosovo in diese Organisation gestellt. Das Aufnahmegesuch wurde von 44 Staaten, darunter Österreich, unterstützt. Belgrad widersetzt sich der Aufnahme.
  „Von heute an befinden wird uns dank der Unterstützung von 44 Staaten auf der offiziellen Tagesordnung des UNESCO-Exekutivrates“, stellte der kosovarische Außenminister Hashim Thaci via Twitter fest.

  Sitzung im Oktober

  Dacic hatte im Juli in einem Brief an UNO-Generalsekretär Ban Ki Moon das damals angekündigte UNESCO-Aufnahmegesuch des Kosovo als „inakzeptabel gemäß internationalem Recht“ bezeichnet. Er hatte auf die UNO-Resolution 1244 aus dem Jahr 1999 verwiesen. Diese behandelt den Kosovo als Bestandteil der damaligen Bundesrepublik Jugoslawien, deren einziger Rechtsnachfolger Serbien ist.
  Im UNESCO-Exekutivrat wird der Antrag des Kosovo derzeit von 19 von 58 Mitgliedern unterstützt, meldeten Belgrader Medien heute unter dem Hinweis, dass die Sitzung im Oktober stattfinden soll. Es werde ein schwerer Kampf geführt werden, stellte der serbische Außenminister zuvor fest.

 9. #3189
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.760
  Albanien: Cannabis in Milliardenwert zerstört

  Der Cannabisanbau in Albanien geht im großen Stil weiter. Nach Angaben der Polizei wurden seit Jänner bei Razzien mehr als 650.000 Cannabispflanzen im Schwarzmarktwert von sieben Milliarden Euro zerstört.
  Insgesamt 279 Verdächtige wurden demnach festgenommen, 90 weitere wurden zur Fahndung ausgeschrieben. Unterstützt wurden die albanischen Fahnder einem Sprecher zufolge von ihren Kollegen aus Italien, die für die Suche nach illegalen Anbauflächen auch Hubschrauber zur Verfügung stellten.
  Nach großangelegten Razzien im vergangenen Jahr sei die Zahl der deutlich sichtbaren großen Pflanzungen zurückgegangen, erklärte der Sprecher. Stattdessen werde der Anbau zunehmend auf kleine Flächen in unbewohnten Gebirgsgegenden verlegt, die nur aus der Luft zu sehen seien.

  Ende der „Drogenhochburg“ Lazarat

  Im Juni des vergangenen Jahres hatte die Polizei nach tagelanger Belagerung das „Drogendorf“ Lazarat unter ihre Kontrolle gebracht. Hunderte Sicherheitskräfte waren an dem Einsatz gegen die Drogenhändler beteiligt, die sich mit Kalaschnikows in mehreren Häusern verschanzt hatten. Nach einem Bericht der italienischen Polizei produzierte Lazarat vor dem Einsatz 900 Tonnen Cannabis pro Jahr mit einem Schwarzmarktwert von 4,5 Milliarden Euro. Das entsprach fast einem Drittel des albanischen Bruttoinlandsprodukts.

 10. #3190
  tetovė1
  edit

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47