BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 54 von 356 ErsteErste ... 44450515253545556575864104154 ... LetzteLetzte
Ergebnis 531 bis 540 von 3553

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.552 Antworten · 272.607 Aufrufe

 1. #531
  Nonqimi
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  ich wurde auch am liebsten viele Statuen abreissen aber schlussendlich ist es unser Problem. In MK macht auch keine TV-Sender Reportagen von anderen Ländern um zu zeigen wie scheisse sie aussehen da sieht man halt was billige Propaganda ausmacht
  Ja schlussendlich ist es schon euer Problem was ihr mit Shkup macht...

 2. #532
  Mayweather Jr.
  werde mal urlaub in albanien machen... mein onkel hat dort urlaub gemacht und er sagt, er wurde behandelt wie ein könig und das zu super preisen

 3. #533
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Mayweather Jr. Beitrag anzeigen
  werde mal urlaub in albanien machen... mein onkel hat dort urlaub gemacht und er sagt, er wurde behandelt wie ein könig und das zu super preisen
  Wo wahr er genau ?
  Ja dort ist sehr Billig

 4. #534
  Don
  Berisha-Ramės: Ngrite flamurin e rreckosur tė Hitlerit tė Evropės, pėrdhose nėntorin

  Bota Sot | 05.12.2013 13:22
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services


  Ish kryeministri i vendit, Sali Berisha ka akuzuar qeverine dhe maxhorancen per turpin qe bene ne diten e 29 nentorit, duke ngritur flamurin e rreckosur te Enverit, Hitlerit te evropes se pasluftes.
  “Kur une thosha qe ky zoteri kishte at shpirteror Enver Hoxhen, ju nuk e besonit, se dilte edhe me citjane ndonjehere. Po ja ku perdhosi facebook-un duke shperndare ne te kater anet e botes portretin e Enver Hoxhes”- tha Berisha, nga foltorja e Kuvendit.
  Sipas tij ne kete menyre Rama dhe shumica perdhosi nentorin dhe festat e tij. “Denoncoj aktin e shėmtuar tė kėsaj mazhorance, ditėn e flamurit, ditėn e pavarėsisė, pėrdhosjen qė i bėnė gjakut tė dėshmorėve, martirėve tė lirisė, shqiptarėve dhe kombit nė tėrėsi me porteretin e Hitlerit tė Europės sė pasluftės, Hitlerit shqiptar, Enver Hoxhės qė ngritėn pėr herė tė parė pas 20 vitesh. Festuar ditėn e tradhėtisė mė tė madhe kombėtare. 29 nėntori shėnon pėr kombin shqiptar datėn e tradhėtisė, ditėn qė enver hoxha njehėsoi festėn me serbet pėr tė hapur siparin e procedurave pėr bashkimin e Shqipėrisė me federatėn Jugosllave” tha Berisha.
  Akuzat
  Berisha numeroi shkarkimet qe jane bere e po behen ne administrate, duke lexuar edhe mesazhe e emaile derguar nga persona te shkarkuar ne Skrapar, duke akuzuar per kete Meten.
  “Se cfare ndodhi me Belle Air kjo eshte puna juaj, ato 7 milione detyrime qe i ka qeverise u bene te paqena per shkak te falimentimit, jane 52 mije bileta, i kerkoj Kuvendit qe atyre tu garantohet e gjithe tarifa, bileta e mundshme per te bere udhetimin, pastaj vazhdoni ju te pasuroheni me Belle Air dhe Air te tjera. Po shkarkohen 2200 drejtore shkollash, denimi kolektiv nene flamurin e Enver Hoxhes po ndodh ne kete vend”- tha Berisha.
  Reagon Braho
  “Ti Skraparin doje ta izoloje me tela, e ke lene pa rruge, nuk vete dot, ata punonjesit e kombinatit metalurgjik kane 6 muaj qe skane marre rrogat kur ishit ju kryeminister. Mos e ul veten te dalesh ne konferenca shtypi me drejtorin e IT te Tatim Taksave, ki kujdes”- tha Braho.

  Berisha-Ramės: Ngrite flamurin e rreckosur tė Hitlerit tė Evropės, pėrdhose nėntorin - Shqipėria - Bota Sot


 5. #535
  Nonqimi
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Berisha-Ramės: Ngrite flamurin e rreckosur tė Hitlerit tė Evropės, pėrdhose nėntorin

  Bota Sot | 05.12.2013 13:22
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services


  Ish kryeministri i vendit, Sali Berisha ka akuzuar qeverine dhe maxhorancen per turpin qe bene ne diten e 29 nentorit, duke ngritur flamurin e rreckosur te Enverit, Hitlerit te evropes se pasluftes.
  “Kur une thosha qe ky zoteri kishte at shpirteror Enver Hoxhen, ju nuk e besonit, se dilte edhe me citjane ndonjehere. Po ja ku perdhosi facebook-un duke shperndare ne te kater anet e botes portretin e Enver Hoxhes”- tha Berisha, nga foltorja e Kuvendit.
  Sipas tij ne kete menyre Rama dhe shumica perdhosi nentorin dhe festat e tij. “Denoncoj aktin e shėmtuar tė kėsaj mazhorance, ditėn e flamurit, ditėn e pavarėsisė, pėrdhosjen qė i bėnė gjakut tė dėshmorėve, martirėve tė lirisė, shqiptarėve dhe kombit nė tėrėsi me porteretin e Hitlerit tė Europės sė pasluftės, Hitlerit shqiptar, Enver Hoxhės qė ngritėn pėr herė tė parė pas 20 vitesh. Festuar ditėn e tradhėtisė mė tė madhe kombėtare. 29 nėntori shėnon pėr kombin shqiptar datėn e tradhėtisė, ditėn qė enver hoxha njehėsoi festėn me serbet pėr tė hapur siparin e procedurave pėr bashkimin e Shqipėrisė me federatėn Jugosllave” tha Berisha.
  Akuzat
  Berisha numeroi shkarkimet qe jane bere e po behen ne administrate, duke lexuar edhe mesazhe e emaile derguar nga persona te shkarkuar ne Skrapar, duke akuzuar per kete Meten.
  “Se cfare ndodhi me Belle Air kjo eshte puna juaj, ato 7 milione detyrime qe i ka qeverise u bene te paqena per shkak te falimentimit, jane 52 mije bileta, i kerkoj Kuvendit qe atyre tu garantohet e gjithe tarifa, bileta e mundshme per te bere udhetimin, pastaj vazhdoni ju te pasuroheni me Belle Air dhe Air te tjera. Po shkarkohen 2200 drejtore shkollash, denimi kolektiv nene flamurin e Enver Hoxhes po ndodh ne kete vend”- tha Berisha.
  Reagon Braho
  “Ti Skraparin doje ta izoloje me tela, e ke lene pa rruge, nuk vete dot, ata punonjesit e kombinatit metalurgjik kane 6 muaj qe skane marre rrogat kur ishit ju kryeminister. Mos e ul veten te dalesh ne konferenca shtypi me drejtorin e IT te Tatim Taksave, ki kujdes”- tha Braho.

  Berisha-Ramės: Ngrite flamurin e rreckosur tė Hitlerit tė Evropės, pėrdhose nėntorin - Shqipėria - Bota Sot

  Sagte der Ehemalige Arzt von Enver Hoxha

 6. #536
  Don
  Gjergji: Kosova t’i pranoi armėt kimike tė Sirisė

  Bota Sot | 05.12.2013 15:28
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services


  Asgjėsimi i armėve kimike tė Sirisė nė Kosovė, i sjellė vendit njė pozitė super strategjike nė Ballkan. Poashtu, edhe njė shtytje tė fuqishme ekonomiko-financiare. Por mbi tė gjitha e bėnė vendin tonė partner strategjik dhe Aleat tė vazhdueshėm me SHBA-nė dhe NATO-nė.
  Shkruan: Seremb GJERGJI
  “Mos harroni se kush ka qenė krah jush pėr 100 vjetėt e fundit”, tha ambasadori amerikan nė shkuarje nė Shqipėri z. Alexander Arvizu. Veprimi i Shtetit Shqiptar ka zhgėnjyer Amerikan, por edhe NATO-nė. Kėtė gabim nuk guxojmė ta bėjmė ne, kur e dimė se bartja dhe shkatėrrimi i tyre nuk bartin kurrfarė rreziku nė vete; kėtė e konfirmon edhe ushtaraku Naim Maloku – i shkolluar nė kiminė-ushtarake. Sekretari amerikan i shtetit John Kerry rishtazi tha se pėr realizimin e kėtij procesi do tė merren tė gjitha masat e nevojshme tė sigurisė. Kur marrim parasysh se NATO ėshtė nė Kosovė, kjo siguri fuqizohet edhe mė shumė; sidomos pa deklaratės sė Komandantit Suprem tė NATO-sė pėr Evropė Gjen. Philip M. Breedlove, gjate vizitės nė Kosovė dhe Komandantit tė KFOR-it Gjen-Maj. Farina pėr pėrkushtimin e kėsaj trupe pėr liri tė lėvizjes dhe ambient tė qetė dhe tė sigurtė. Pra, Kosova i plotėson tė gjitha kushtet e sigurisė dhe njė pjesė tė kushteve pėr shkatėrrimin e kėtyre armėve.
  Ndėrsa pėrfitimet pėr Kosovėn do tė jenė tė jashtėzakonshme si nė aspektin ushtarak, ashtu edhe nė aspektin ekonomik dhe politik. Ndėrsa avancimi i FSK-sė ėshtė pikė kyēe nė kėtė projekt.
  Tash mbetėt qė Presidentja Jahjaga dhe Kryeministri Thaēi tė marrin kėtė vendim nė interesin nacional tė vendit tonė tė behėn vėrtetė LIDER.
  Pėrfitimet mė tė prekshme qė nė fillim tė procesit nga pranimi i institucioneve tona janė:
  Besohet se Kosova pėrfiton nga $16-20 miliard dollarė; ku nė mesin e tyre janė mbi $6 miliard para tė gatshme.
  Menjėherė pėrfiton liberalizimin e vizave me SHBA-nė dhe BE-nė.
  Avancimin e FSK-sė nė Forcė Mbrojtėse tė Kosovės – FMK (Ushtria e Kosovės).
  FSK-ja bėhet me ekipin mė tė sofistikuar nė Ballkan dhe ndėr mė tė mirėt nė Botė tė shkatėrrimit tė armėve kimike.
  SHBA do tė sjellė ekspertėt dhe pajisjet mė tė sofistikuar nė fushėn e shkatėrrimit dhe eliminimit tė armėve kimike.
  Kosova bėhet faktorė Stabiliteti dhe Paqe nė Ballkan dhe ndėrkombėtarisht – qė punon krah pėr krah me vendet demokratike nė paqen globale.
  Hapet rruga pėr Partneritet pėr Paqe me NATO-n, si hap para anėtarėsimit tė plotė.
  Ia kthejmė fryrėn dhe nderin Shqipėrisė pėr refuzimin e bėrė kohė mė parė.
  Pėrmirėsimi i raporteve me Rusinė; si iniciatore e marrėveshjes pėr shkatėrrimin e kėtyre armėve.
  Menaxhimi i tėrė procesit do tė bėhet nga Organizata e OKB-sė pėr Parandalimin e Armėve Kimike – sipas rezolutės 2118 tė Kėshillit tė Sigurimit.
  Secila pikė ėshtė e negociueshme nė favor tė interesit nacional.
  Hapat qė duhet ndjekur
  Ky ėshtė hapi mė i rėndėsishėm qė Kosova tė jep kontributin e saj nė zgjidhjen e njė problemi shumė serioz ndėrkombėtarė – ēmontimin e armėve kimike.
  Kurt Volker – ish ambasadori amerikan nė NATO thotė se nėse dėshiron tė korrėsh mė shumė fryte dhe suksese, atėherė duhet tė kontribuosh mė shumė me punė dhe vepra. Njė shancė tė tillė e ka humbur Shqipėria dhe ka humbur rastin tė thelloj dhe forcoj raportet me SHBA-nė, shtoi ai.
  Komuniteti ndėrkombėtarė nė Kosovė thekson se ėshtė ēėshtje e institucioneve tė Kosovės qė tė marrin kėtė vendim. “Ata duhet tė vendosin vet pėr interesat nacionale tė shtetit tuaj”.
  Si fillim, ėshtė esenciale pėr Kosovėn qė tė filloi njė komunikim me publiku dhe qytetarėt tė informohen pėr tė gjithė procesin. Tė njihen njerėzit se kur Sekretari amerikan ėshtė i pėrfshirė nė kėtė proces, nuk ėshtė lojė fotografishė dhe lojė fėmijėsh. Ėshtė projekti mė serioz aktual nė Planet. Debati duhet tė filloi nėpėr komuna, nė Kuvendin e Kosovės dhe debati me ekspertėt e kėsaj fushe, i hapė dyert kėtij projekti. Ndihmesa dhe asistenca amerikane nuk duhet tė mungoi.
  Naim Maloku – ushtarak i shkolluar nė ēėshtjet kimike-ushtarake rishtazi nė gazetėn Zėri theksoi se procesi i ēmontimit tė kėtyre armėve nuk ėshtė i rrezikshėm, dhe nė qoftė se ka qenė marrėveshja qė ato mbetje kimike tė hiqen nga Shqipėria, atėherė nuk ka pasur asnjė problem nėse nė kėtė proces tė shkatėrrimit ka qenė edhe asistenca profesionale e NATO-sė dhe SHBA-sė.
  Me kėtė hap Kosova e forcon pozicionin e sajė nė arenėn ndėrkombėtare, pėrfshi edhe Rusinė dhe bėhet faktor kyē i shumė politikave dhe strategjive afatgjate amerikane tė sė ardhmes. Shkatėrrimi i kėtyre armėve ėshtė edhe prioritet i Presidentit Barac Obama dhe si vend mik dhe aleat, Kosova duhet ta reflektojmė kėtė pėrgjithėsi.
  Hapėsira e shkatėrrimit dhe procesi i zhvillimit tė FSK-sė
  Furrnaltat e Trepēės nė Zvecan janė ndėr vendet mė tė pėrshtatshme pėr shkatėrrimin e kėtyre armėve kimike. Poashtu edhe Liqeni i Gazivodės ėshtė shumė afėr qė nė rast nevoje do ta furnizonte projektin me ujė. Kjo nėnkupton qė nė aspektin financiar, nė kėtė pjesė, do tė investoheshin rreth 3-4 miliard dollarė nga i tėrė projekti.
  Nė njė intervistė pėr mediat amerikane ish-zėvendės ndihmės sekretari i mbrojtjes sė Amerikės z. Ian Berzezinski tha se kur Sekretari Amerikan i Shtetit merr pėrsipėr tė angazhohet personalisht me njė ēėshtje qė ai mendon se duhet zgjidhur, nė rastin aktual janė eliminimi i armėve kimike, atėherė ai do tė bėjė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr ta quar kėtė proces pėrpara. Kjo do tė thotė se i gjithė procesi do tė ishte demokratik dhe transparent me sigurinė mė tė lartė.
  FSK-ja ka njė ekip tė trajnuar pėr ēėshtje bėrthamore/atomike; tash do ta bėnte edhe njė ekip pėr armė kimike. Asistenca amerikane si me personel, ashtu edhe me pajisje me vlerė disa miliardėsh, nuk do tė mungonte pėr tė shkatėrruar kėto armė. Kjo i hapė rrugė edhe kalimit tė FSK-sė nė pjesėn Veriore tė vendit – njė mision i pėrbashkėt FSK-NATO-SHBA.
  Kryeministri dhe Presidentja kanė pėr detyrė qė tė tregojnė LIDERSHIP dhe tė udhėheqin dhe influencojnė opinionin publik nė interes nacional.
  Kryeministėr, gjithmonė ekziston rreziku nga armėt kimike, por SHBA nuk do tė dėmtonte asnjė aleat dhe asnjė shtet nė botė gjatė kėtij procesi, veēmas popullin e Kosovės qė e shpėtoi 14 vjet mė parė. Sipas Sekretarit Kerry, pėr realizimin e kėtij procesi, do tė ndėrmerren tė gjitha masat e sigurisė pėr shkatėrrimin e kėtyre armėve, dhe fjala e tij ėshtė garanci.
  Gjermania ēdo vit transporton mbetje radioaktive dhe mbi 100 mijė protestues provojnė t’i ndalin trenat, por qeveria gjermane i rrahė, largon dhe burgosė kėta protestues, vetėm e vetėm pėr tė mbrojtur interesin kombėtarė.
  Z. Thaēi, pėr Ju si Udhėheqės i Shtetit dhe pėr Presidenten si pėrfaqėsuese, ky ėshtė momenti qė Ju tė mbaheni dhe kujtoheni nė historinė e re tė Kosovės si njeriu qė afroi edhe mė shumė Kosovėn mė Amerikėn, nė atė nivel, sa edhe pėr 200 vjetėt e ardhshme nuk do tė ligej apo zbehej kjo aleancė dhe miqėsi.
  (Autori ėshtė kandidat i pavarur pėr President tė Kosovės)

  Gjergji: Kosova t’i pranoi armėt kimike tė Sirisė - Kosova - Bota Sot

 7. #537
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167

 8. #538
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.707
  Per qka Dreqin luftoj Ali Ahmeti ??Gazeta LAJM - Pėr ēka dreqin luftoi Ali Ahmeti?

 9. #539

 10. #540
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Bei einer Schießerei an der griechisch-albanischen Grenze sind zwei Albaner und ein griechischer Polizist getötet worden. Die beiden Albaner hätten am Samstagabend auf eine Polizeipatrouille geschossen, die in der bergigen und seereichen Region am Prespa-See im Dreiländereck mit Mazedonien illegalen Fischern auf der Spur war, wie aus Polizeikreisen in Athen verlautete. Die Gegend ist ein Wasserschutzgebiet.

  Yahoo Nachrichten - Aktuelle Nachrichten & Meldungen

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47