BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 55 von 354 ErsteErste ... 54551525354555657585965105155 ... LetzteLetzte
Ergebnis 541 bis 550 von 3536

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.535 Antworten · 268.522 Aufrufe

 1. #541
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 2. #542

 3. #543
  Don
  arsyet...

  1. 21 Janari
  21 Janari ėshtė ngjarja mė e rėndė dhe njolla mė e zezė e kėsaj qeverie pas Gėrdecit. Mė 21 Janar qeveria vrau katėr qytetarė tė pafajshėm dhe plagosi me dhjetėra tė tjerė. Nė fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarė njeri-tjetrin, mė pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarė brenda rrethimit. Kur u vėrtetua se protestuesit ishin vrarė jashtė rrethimit, Berisha sajoi puēin e shtetit dhe ngriti njė komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit tė Prokurorisė pėr arrestimin e komandės sė Gardės. Refuzimi i Berishės pėr tė dorėzuar komandantėt, shokoi ndėrkombėtarėt. Zhdukja e pamjeve filmike u vėrtetua edhe nga FBI. Mė pas Berisha hodhi nė koshin e plehrave ekspertizėn e FBI pėr vrasjet. Sot nuk ka asnjė tė dėnuar pėr kėtė ēėshtje.
  2. Gėrdeci
  Gėrdeci ėshtė krimi mė i madh njerėzor dhe ekonomik i familjes Berisha. Tragjedia e Gėrdecit ėshtė orkestruar nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nga familja Berisha. Njė biznes fitimprurės pėr kompaninė Albademil dhe SAC, por qė nga shpėrthimi i Gėrdecit, humbėn jetėn 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosėn mbi 300 vetė dhe u dėmtuan mbi 4000 prona. Tre ditė mė vonė jep dorėheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndėrkohė qė prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikės. Hetimet njė vjeēare vunė nėn akuzė 29 persona dhe ēėshtja shqyrtohet nė gjykatėn e Lartė. Korrupsioni i Gėrdecit, dhe dosja hetimore nxorėn nė pah shumė elementė. Njė ndėr njerėzit qė kishte influencuar nė bėrjen e akteve nėnligjore dhe ligjore qė ēuan nė tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkėlzen Berisha.
  3. Shitja e detit Greqisė
  Mbetet historia mė e zezė e qeverisė sė Sali Berishės. Ėshtė konsideruar tradhtia mė e madhe kombėtare pas shitjes sė Shėn Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes sė Shkodrės nga Esat Pashė Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Sali Berishės dhe Lulzim Bashės. Ky i fundit asokohe mbante postin e Ministrit tė Jashtėm dhe ka negociuar nė fshehtėsi marrėveshjen pėr shitjen e detit. Nė takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashės mė 20 mars 2008 njė nga temat kryesore tė bisedimeve ka qenė pikėrisht marrėveshja pėr pėrcaktimin e kufirit detar.
  4. Korrupsioni
  Sali Berisha konsiderohet ndėrkombėtarisht si koka e korrupsionit nė Shqipėri. Ai akuzohet pėr qindra afera korruptive. Afera mė e madhe lidhet me rrugėn Durrės-Kukės. Protagonist ėshtė sėrish Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzė. Procedurat pėr tenderin nė Shqipėri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisė ēuan deri nė heqjen e imunitetit tė Lulzim Bashės. Sipas KLSH, nė raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri nė 232 milionė euro.
  5. Grushti i 14 shtatorit
  Berisha dhe Bode njihen si arkitektėt e piramidave tė ’97, ēka sollėn trazirat nė vend. Po ashtu, Berisha njihet si arkitekti i grushtit tė shtetit nė 14 shtator tė vitit 1998. Asokohe, Sali Berisha akuzoi qeverinė Nano pėr vrasjen e Azem Hajdarit, duke e konsideruar vrasje politike. Dita kur do pėrcillej pėr nė banesėn e fundit deputeti i vrarė u kthye nė revoltė kundėr qeverisė. Nė 14 shtator protestuesit, tė drejtuar nga krerėt e PD-sė, sulmuan godinėn e Kryeministrisė, parlamentit dhe hynė me forcė nė godinėn e Televizionit Publik Shqiptar. Rreth orės 10:00 tė paradites sė 14 Shtatorit, Kryeministri njofton pėr njė skenar destabilizues. Njė orė mė vonė, kortezhi mortor, njė pjesė e armatosur, drejtohet drejt Kryeministrisė. Ndėrsa truma i vėrsulet Kryeministrisė, Berisha kthehet nė seli. Njė grup personash e ēojnė arkivolin pėr nga dera e Kryeministrisė, ndėrsa tė tjerė qėllojnė me armė. Kryeministria braktiset nga punonjėsit, ndėrsa bandat e Sali Berishės e sulmojnė me granatahedhės dhe bomba. Bandat ndėrseheshin nga Sali Berisha, i cili ndodhej nė selinė e PD, duke pritur tė merrte pushtetin. Ndėrkaq, nė terren turmėn e drejtonte Izet Haxhia. Joana Tafa

 4. #544
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  arsyet...

  1. 21 Janari
  21 Janari ėshtė ngjarja mė e rėndė dhe njolla mė e zezė e kėsaj qeverie pas Gėrdecit. Mė 21 Janar qeveria vrau katėr qytetarė tė pafajshėm dhe plagosi me dhjetėra tė tjerė. Nė fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarė njeri-tjetrin, mė pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarė brenda rrethimit. Kur u vėrtetua se protestuesit ishin vrarė jashtė rrethimit, Berisha sajoi puēin e shtetit dhe ngriti njė komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit tė Prokurorisė pėr arrestimin e komandės sė Gardės. Refuzimi i Berishės pėr tė dorėzuar komandantėt, shokoi ndėrkombėtarėt. Zhdukja e pamjeve filmike u vėrtetua edhe nga FBI. Mė pas Berisha hodhi nė koshin e plehrave ekspertizėn e FBI pėr vrasjet. Sot nuk ka asnjė tė dėnuar pėr kėtė ēėshtje.
  2. Gėrdeci
  Gėrdeci ėshtė krimi mė i madh njerėzor dhe ekonomik i familjes Berisha. Tragjedia e Gėrdecit ėshtė orkestruar nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nga familja Berisha. Njė biznes fitimprurės pėr kompaninė Albademil dhe SAC, por qė nga shpėrthimi i Gėrdecit, humbėn jetėn 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosėn mbi 300 vetė dhe u dėmtuan mbi 4000 prona. Tre ditė mė vonė jep dorėheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndėrkohė qė prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikės. Hetimet njė vjeēare vunė nėn akuzė 29 persona dhe ēėshtja shqyrtohet nė gjykatėn e Lartė. Korrupsioni i Gėrdecit, dhe dosja hetimore nxorėn nė pah shumė elementė. Njė ndėr njerėzit qė kishte influencuar nė bėrjen e akteve nėnligjore dhe ligjore qė ēuan nė tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkėlzen Berisha.
  3. Shitja e detit Greqisė
  Mbetet historia mė e zezė e qeverisė sė Sali Berishės. Ėshtė konsideruar tradhtia mė e madhe kombėtare pas shitjes sė Shėn Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes sė Shkodrės nga Esat Pashė Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Sali Berishės dhe Lulzim Bashės. Ky i fundit asokohe mbante postin e Ministrit tė Jashtėm dhe ka negociuar nė fshehtėsi marrėveshjen pėr shitjen e detit. Nė takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashės mė 20 mars 2008 njė nga temat kryesore tė bisedimeve ka qenė pikėrisht marrėveshja pėr pėrcaktimin e kufirit detar.
  4. Korrupsioni
  Sali Berisha konsiderohet ndėrkombėtarisht si koka e korrupsionit nė Shqipėri. Ai akuzohet pėr qindra afera korruptive. Afera mė e madhe lidhet me rrugėn Durrės-Kukės. Protagonist ėshtė sėrish Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzė. Procedurat pėr tenderin nė Shqipėri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisė ēuan deri nė heqjen e imunitetit tė Lulzim Bashės. Sipas KLSH, nė raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri nė 232 milionė euro.
  5. Grushti i 14 shtatorit
  Berisha dhe Bode njihen si arkitektėt e piramidave tė ’97, ēka sollėn trazirat nė vend. Po ashtu, Berisha njihet si arkitekti i grushtit tė shtetit nė 14 shtator tė vitit 1998. Asokohe, Sali Berisha akuzoi qeverinė Nano pėr vrasjen e Azem Hajdarit, duke e konsideruar vrasje politike. Dita kur do pėrcillej pėr nė banesėn e fundit deputeti i vrarė u kthye nė revoltė kundėr qeverisė. Nė 14 shtator protestuesit, tė drejtuar nga krerėt e PD-sė, sulmuan godinėn e Kryeministrisė, parlamentit dhe hynė me forcė nė godinėn e Televizionit Publik Shqiptar. Rreth orės 10:00 tė paradites sė 14 Shtatorit, Kryeministri njofton pėr njė skenar destabilizues. Njė orė mė vonė, kortezhi mortor, njė pjesė e armatosur, drejtohet drejt Kryeministrisė. Ndėrsa truma i vėrsulet Kryeministrisė, Berisha kthehet nė seli. Njė grup personash e ēojnė arkivolin pėr nga dera e Kryeministrisė, ndėrsa tė tjerė qėllojnė me armė. Kryeministria braktiset nga punonjėsit, ndėrsa bandat e Sali Berishės e sulmojnė me granatahedhės dhe bomba. Bandat ndėrseheshin nga Sali Berisha, i cili ndodhej nė selinė e PD, duke pritur tė merrte pushtetin. Ndėrkaq, nė terren turmėn e drejtonte Izet Haxhia. Joana Tafa

  voll traurig und die nennen sich demokraten

 5. #545

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  ihr kommunisten seid echt verblendet!

 6. #546
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  ihr kommunisten seid echt verblendet!
  Von was denn und wer meint das ich kommunist bin

 7. #547

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Von was denn und wer meint das ich kommunist bin
  Simpatizantėt e Rames te gjithe ja kommunista, sale keni me e kerku

 8. #548
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  Simpatizantėt e Rames te gjithe ja kommunista, sale keni me e kerku
  Une nuk jom per rames
  edhe aj esht peder si berisha

 9. #549
  Nonqimi
  Sali Berisha

  Wenn es hart auf hart kommt bin ich immer für Berisha!!!

 10. #550
  Don
  Zitat Zitat von Dr. Eisenhower Beitrag anzeigen
  Sali Berisha

  Wenn es hart auf hart kommt bin ich immer für Berisha!!!
  Berisha ist ein schwätzer, er labert doch nur mist, Rama ist vielleicht nicht besser aber trotzdem hat der auf sein Volk gehört als sie gegen die Syrischen Chemiewaffen protestierten.
  1997 forderte Berisha MiG Piloten auf auf die Bevölkerung zu Schiessen, daraufhin flohen sie nach Italien, alle unsere Politiker sind halt schlecht, aber Rama ist immernoch besser als Berisha.

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47