BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 96 von 355 ErsteErste ... 46869293949596979899100106146196 ... LetzteLetzte
Ergebnis 951 bis 960 von 3547

Nachrichten aus Albanien

Erstellt von Vali, 10.06.2013, 16:02 Uhr · 3.546 Antworten · 271.429 Aufrufe

 1. #951
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.439

 2. #952
  Nik
  Ich hoffe, das ist nicht nur "politikė":
  Rama: Do godasim krimin - Top Channel
  Rama: Do godasim krimin

  Situata e krimit nė vend dhe operacioni i fundit i policisė qė coi nė prangosjen e pjesėtarėve tė njė grupi tritol-vėnės, ishin nė qendėr tė debatit mes maxhorancės dhe opozitės nė seancėn e kėsaj tė enjte nė Kuvend.

  Kryeministri Edi Rama kritikoi opozitėn e cila sipas tij, pavarėsisht operacionit qė ai e cilėsoi spektakolar tė policisė, nuk e tha njė fjalė tė mirė pėr uniformat blu. Rama tha se policia ėshtė nė proces ristrukturimi thelbėsor qė do tė vazhdojė.

  “Pas operacionit spektakolar tė policisė qė zbuloi zullumin e tritolit, heshtėt. Nuk thatė njė fjalė tė mirė pėr policinė. Shtetin qė ju rrėnuat ne do tė vazhdojmė ta ndėrtojmė, Policinė e Shtetit qė e lidhėt kėmbė e duar me nyjet e paaftėsisė nė do tė vazhdojmė ta zgjidhim. Qė Shqipėria tė shpėtotne nga krimi, duhet tė shpėtonte mė parė nga pushteti juaj”, tha Rama.

  “Janė hedhur bazat e njė ristrukturimi tė plotė dhe ka marrė fund nėnshtrimi politik, janė ndryshuar pagat pėr punonjėsit nė terren qė e bėn policinė sot tė aftė, qė jo vetėm tė sekuestrojė sasi tė mėdha droge dhe operacione si ai i djeshmi dhe ju siguroj qė ky ėshtė vetėm fillimi. Shifrat flasin vetė, zbulueshmėria e krimeve ėshtė rritur ndjeshėm. Janė kapur 15 pėrqind mė shumė persona brenda vendit dhe 111 pėrqind persona mė shumė nė kėrkim ndėrkombėtar”, vijoi Kryeministri.

  “Ju bėni politikė me krimin, ne bėjmė luftė me krimin. Politika juaj e frymėzon krimin, ne do ta cojmė krimin aty ku e ka vendin dhe ky ėshtė vetėm fillimi”, mbylli fjalėn Rama.  Kallėzim tjetėr pėr Arben Imamin - Top Channel

  Kallėzim tjetėr pėr Arben Imamin

  Pas kallėzimit tė mėparshėm qė ėshtė ende nė verifikim nga prokurorėt, pėr ish-Ministrin e Mbrojtjes Arben Imami kėrkohen hetime tė tjera, por kėtė herė jo pėr cėshtje reklamash, por pėr afera nė fushėn e demontimit tė armėve deri tek kalimi i Klubit Partizani nėn pronėsi tė Uzinės sė Mjekėsit.

  Ish-ministri Imami, sipas burimeve tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme ėshtė kallėzuar kėtė tė enjte sė bashku me ish-drejtorin e Fabrikės sė Lėndėve Plasėse nė Mjekės, Daniel Karanxha pėr vepra tė shpėrdorimit tė detyrės, shpėrdorimit tė kontributeve tė dhėna nga shteti dhe shkelje tė barazisė nė tendera.

  Top Channel ka mundur tė sigurojė njė kopje tė kallėzimit qė shoqėrohet nga dokumentet referuese pėr cdo fragmenti.


  - - - Aktualisiert - - -

  Interessanter Text zu Ulqin, das nun erstmals seit 24 Jahren nicht von einer albanischen Partei regiert wird. Die Autorin übertreibt ein bisschen, aber trotzdem interessant:

  http://mapo.al/2014/01/30/te-dorezohet-ulqini/

  A do tė dorėzohet Ulqini?  Tė dielėn e kaluar u mbajtėn nė Ulqin zgjedhjet e parakohshme lokale. Nė garė ishin 9 subjekte politike, nga tė cilat 2 parti shqiptare, 1 koalicion nė mes tė 3 partive tė tjera shqiptare, 3 parti malazeze, 2 parti serbe, dhe 1 parti boshnjake. Tė gjitha garonin pėr 33 mandate nė Kuvendin Komunal. Rezultatet ishin befasuese, pasi partia e Milo Gjukanoviē, PDS, shėnoi njė rritje tė madhe, duke fituar 9 mandate, nga 7 sa ē’kishte (nė zgjedhjet e fundit lokale), duke u kthyer kėshtu nė partinė dominuese me mė shumė vota nė Ulqin. Befasia tjetėr ishte rėnia e partisė mė tė madhe shqiptare nė Mal tė Zi, Forcės sė Re Demokratike, e cila fitoi vetėm 8 mandate nga 11 sa ē’kishte. Sipas rezultateve tė zgjedhjeve, gjasat janė qė posti i Kryetarit tė Komunės t’i takojė partisė sė Gjukanoviē, PDS. Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se gjatė kėtyre 24 viteve tė pluralizmit politik nė Mal tė Zi, ėshtė hera e parė qė njė parti joshqiptare merr mė shumė vota se ēdo parti tjetėr.
  Sikur gjithēka tė ishte zhvilluar nė njė vend normal, ku ardhja e njė partie ėshtė vetėm se shprehje e vullnetit tė lirė tė popullit, ku nuk do tė ekzistonte frika dhe tensioni qė njė mazhorancė etnike dhe politike ushtron ndaj minorancės, ky rezultat do shėnonte thjesht njė arritje tė demokracisė. Por nė rastin e Ulqinit, rezultati ėshtė mė shumė sesa shqetėsues. Ėshtė rastėsi fatkeqe qė po atė ditė tė zhvillimit tė zgjedhjeve, u bėnė saktėsisht 133 vjet e 2 muaj prej kur Ulqini ka rėnė nėn sundimin e shtetit malazez, nė kundėrshtim tė plotė me vullnetin e popullit, i cili luftoi me gjithė ēfarė kishte kundėr kėtij veprimi tė paarsyeshėm, tė padrejtė dhe tiranik tė Kongresit tė Berlinit.
  Nė kėto 133 vjet janė ndėrruar shumė sisteme politike, secili mė opresiv se tjetri ndaj popullatės shqiptare dhe janė zhvilluar disa luftėra, pėrfshirė 2 botėrore, luftėrat ballkanike, e luftėrat e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė. Nga ana tjetėr, kemi pasur njė Shqipėri tė varfėr, tė copėtuar dhe pėr 50 vite komunizėm tė izoluar e tė paaftė pėr tė mbėshtetur interesat e shqiptarėve jashtė kufijve administrativė tė saj, duke vazhduar me njė periudhė tranzicioni tė mundimshėm dhe njė politike tė jashtme nė rastin mė tė keq, indiferente e nė rastin mė tė mirė, tė keqinformuar ndaj shqiptarėve nė Mal tė Zi. E pėrsėri, pėrgjatė kėtyre 133 viteve, me gjithė kėto rrethana tė pafavorshme, popullata shqiptare nė Ulqin ka bėrė qėndresė heroike ndaj asimilimit kulturor, politik e demografik.
  Ėshtė jashtė mase dėshpėruese qė nė kėtė pėrvjetor (pas kaq shumė vitesh rezistencė nė kohėt mė tė vėshtira), nė kohėn e demokracisė, nė kohėn kur Mali i Zi ėshtė nė negociata pėr anėtarėsim nė BE, shqiptarėt e Ulqinit vendosin t’ua dorėzojnė Ulqinin malazezve me votėn e vet, duke filluar zyrtarisht asimilimin.
  Tani subjektet shqiptare gjenden para njė situate jashtėzakonisht tė vėshtirė, pasi ēdo alternativė qė ekziston nuk ėshtė e kėnaqshme. Njė ndėr kėto alternativa dhe nė pamje tė parė mė e mira ėshtė qė tė formohet njė koalicion i tė gjitha partive shqiptare tė cilat kanė marrė pjesė nė kėto zgjedhje, duke formuar shumicėn dhe duke lėnė PDS-nė nė opozitė. Por, po t’i hidhet njė vėshtrim pak mė i hollėsishėm, do gjejmė edhe kėtu njė realitet fatkeqėsisht si tė gjitha realitetet shqiptare, ku ėshtė gati e pamundur tė bėhen kompromise dhe zgjidhje tė qėndrueshme, sepse interesat personale tė njė numri tė madh tė politikanėve shqiptarė nė Mal tė Zi pamundėsojnė funksionimin e tyre si njė trup i cili vepron nė mėnyrė efektive pėr avancimin e tė drejtave tė shqiptarėve dhe pėr zhvillimin ekonomik tė zonave ku ata jetojnė.
  Faktorėt qė kanė ndikuar nė kėtė rezultat zgjedhor janė tė shumtė, duke pėrfshirė ekzistencėn e njė numri tepėr tė madh tė partive shqiptare pėr njė numėr shumė tė vogėl votuesish si rrjedhojė e mosmarrėveshjeve nė mes tyre, por pėrveē ēėshtjeve brenda pėrbrenda subjekteve shqiptare dhe duke shfrytėzuar kėtė gjendje, janė dy faktorė tė cilėt do doja t’i veēoja.
  Njė ndėr faktorėt i cili ka ndikuar nė rėnien e votave tė partive shqiptare dhe ngritjen e votave tė partive malazeze ka qenė politika e shtetit tė Malit tė Zi, e cila ka qenė gjithmonė denigruese dhe ka synuar t’i varfėrojė gjithnjė e mė tepėr shqiptarėt, nė mėnyrė qė, siē bėnė tani, ta kenė tė lehtė tė manipulojnė me ta, duke pėrdorur mjete tė ndryshme, ndėr tė cilat frikėn dhe blerjen e votave. PDS, si dhe PSD kanė bėrė fushatė pothuajse vetėm 3 ditėt e fundit tė fushatės, me prezencėn nė Ulqin tė tė gjitha strukturave tė kėtyre partive, duke pėrfshire kryeministrin, ministrat, drejtorėt politikė etj., si dhe me prezencėn e njė numri tė madh tė forcave speciale tė policisė sė shtetit pėr tė mbjellė tmerr dhe pėr tė bėrė presion tek qytetarėt. Ndėrkaq, ministri i punėve tė jashtme tė Shqipėrisė, disa ditė para zgjedhjeve, pas takimit me homologun e tij malazez nė Podgoricė, ėshtė takuar me pėrfaqėsuesit e partive shqiptare po nė Podgoricė dhe nuk e ka parė tė arsyeshme ose tė nevojshme ta zhvillojė kėtė takim nė Ulqin, nė qendrėn e shqiptarėve nė Mal tė Zi. Ėshtė e paqartė se si qeveria shqiptare mendon tė ndihmojė e tė mbėshtesė shqiptarėt nė Mal tė Zi nėpėrmjet Podgoricės, ku veprimi ekuivalent do ishte qė fondi prej 100 000 eurosh akorduar shqiptarėve tė Preshevės t’i jepeshin nėpėrmjet Beogradit. Shqiptarėt kanė nevojė pėr prezencėn fizike tė qeverive tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės nė vendet ku ata jetojnė, pėr tė ndjerė se kanė ku tė mbėshteten dhe ka kush t’i mbrojė interesat e tyre. Nė rastin e Shqipėrisė, pėrveē se obligim moral, ėshtė edhe obligim kushtetues.
  Faktori tjetėr i rėndėsishėm gjatė kėtyre zgjedhjeve ka qenė dalja pėr herė tė parė nė zgjedhje e njė partie tjetėr malazeze (ose siē e quajnė “qytetare”), Mali i Zi Pozitiv, nė listėn e tė cilės ishin kryesisht shqiptarė, e tė cilėt megjithėse pretendojnė se janė kundėrshtarė tė flaktė tė PDS-sė, kanė kontribuar direkt nė sjelljen e PDS-sė nė pushtet, nė shndėrrimin e PDS-sė nė partinė mė tė madhe nė Ulqin, nė dėmtimin e partive nacionale shqiptare, e ē’ėshtė mė e rėndėsishmja nė dėmtimin e shqiptarėve, popullatės sė vetme autoktone nė kėtė qytet 2600 vjeēar.
  Ėshtė koha qė tė reflektojmė thellėsisht mbi veten tonė, mbi identitetin dhe mbi pozicionin tonė nė Ballkan e mė gjerė, qė tė mos lejojmė historinė tė pėrsėritet e tė konsiderojmė si diēka normale njė rezultat si ky i sė dielės nė Ulqin, pasojat e tė cilit mund tė jenė shkatėrruese nė kėtė sistem “demokratik” pėr vazhdimėsinė e pandėrprerė 2600-vjeēare tė popullit shqiptar nė kėto troje. Nė kėtė drejtim, ėshtė inkurajues reagimi i votuesve shqiptarė, tė cilėt gjatė kėtyre dy ditėve po bėjnė presion tek kryesitė e partive pėr njė koalicion tė tė gjitha partive shqiptare. Na mbetet tė shohim dhe tė shpresojmė se liderėt shqiptarė do tė shkojnė pėrtej mosmarrėveshjeve personale pėr njė kauzė mė tė lartė si dhe zgjimin nga gjumi tė politikės shqiptare nė Shqipėri, pėr atė ēfarė ėshtė duke ndodhur me shqiptarėt nė Mal tė Zi.

 3. #953
  Avatar von Tarmi Rićmi

  Registriert seit
  22.03.2010
  Beiträge
  4.314
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  1:Po tri fronte jan,por shumica e "shqiptarve"gjakprisht luftojne per Al-nusren(deg e Alkaides)
  2.Edhe une po te thom qe nuk jan krejt muslimant alkaid.
  3.Kurr mos e perkrah luften e UCK-se me luften e sirise,se ka shume dallim te madh.
  Ne Siri ashte tu ba luft vellavrasese,atje tan jan musliman,nermjet veti po luftojn per pushtet..qafen e thefshin.
  1.arvanite nuk esht shqip esht tradhtar greket.
  2.me jeten edhe kalamac bythen jau qifsha shkijet e popully sllavet.
  3.shqiperia etnike kalzoj me pushken n doren edhe shum fort qija tezajken n pidh.

 4. #954
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Spam nicht..
  Danke..

 5. #955
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.439
  Ēka muti po tė duket vetja, bre zdral i fėlliqtė, qė shkon me ba homazh duke u rrasė nė shesh me veturė, pa kurrfarė respekti as pėr qytetin, as pėr qytetarin, as pėr heroin e kombit? Phuuuu, po farė e fėlliqtė kishe qenė. Deri dje s'ke dijtė me e nxjerrė gishtin prej hunde, bre mut, e sot ke gjetė me jetue n'lluks, nė llogari tė skamnorėve, bre pėrrē insan.

  - Fisnik Ismaili


  https://www.youtube.com/watch?v=YvyanTX4UTM


 6. #956
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.439

 7. #957

 8. #958
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167

 9. #959

  Registriert seit
  03.02.2014
  Beiträge
  20


  Na , mich würde mal die Meinung unsere Patriotischen Albaner aus Kosovo interessieren zu solchen Worten?
  Ist es nicht ein schlag ins gesicht sowas hören zu müssen ? Kosova eshte Turqia edhe Turqia eshte Kosova ?

 10. #960
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.867
  Türken sind unsere Brüder. Halt die Fresse du Grieche!!!

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. gute nachrichten aus albanien heute!
  Von @rdi im Forum Wirtschaft
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 23.06.2011, 09:51
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Antworten: 71
  Letzter Beitrag: 20.05.2006, 00:47