BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 300 von 2094 ErsteErste ... 2002502902962972982993003013023033043103504008001300 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.991 bis 3.000 von 20935

Nachrichten aus Griechenland

Erstellt von Dikefalos, 07.02.2012, 21:50 Uhr · 20.934 Antworten · 1.265.547 Aufrufe

Ανοιχτή επιστολή ξένου τουρίστα (τα λέει όλα)

Αγαπητέ φίλε Έλληνα
    Θα ήθελα να εκφράσω τις σκέψεις μου, για εσένα και την πατρίδα σου. Σου διευκρινίζω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, ότι εκπροσωπώ τον εαυτό μου, και όχι τις απόψεις της κυβέρνησής μου, των καναλιών, των τραπεζών ή οποιουδήποτε άλλου που θέλει πιθανώς να σε διασύρει (ο καθένας για τους λόγους του)…
    Είμαι ένας σαν και εσένα. Που μπορεί να ζει ..
    στο Μπράιτον, το Βούπερταλ, ή το Κεντάκι. Ένας απλός άνθρωπος που μετρά πλέον τα χρήματά του, όσο πλούσια κι αν είναι η χώρα του. Μη γελιέσαι, δεν είσαι ο μοναδικός φτωχός στον πλανήτη…. Βλέπω τους άλλους λαούς ισότιμα με σεβασμό και κυρίως καλή πρόθεση. Αγαπώ τα ταξίδια, και θέλω να γυρίσω όλο τον κόσμο. Θέλω να μάθω κουλτούρες, κουζίνες, συμπεριφορές, πολιτισμούς νέους ή παλιούς. Θέλω να έχω ο ίδιος άποψη για το μέρος που επισκέπτομαι, και να μην επηρεάζομαι από στημένα ρεπορτάζ των καναλιών, η εφημερίδων της χώρας μου. Βιώνω, αξιολογώ, συγκρίνω ένα τόπο που επισκέπτομαι, και στο τέλος εκφράζω την δίκαιη -όσο γίνεται-άποψή μου στους ανθρώπους που εκτιμώ και αγαπώ. Και κατά πάσα πιθανότητα, θα τους επηρεάσω για το αν θα επισκεφτούν ή όχι αυτό το μέρος. Θα σου μιλήσω από καρδιάς, καλοπροαίρετα και με ειλικρίνεια για εσένα και την τουριστική Ελλάδα. Αν θέλεις λάβετα υπόψη σου…..

Η Ελλάδα στο μυαλό μου πριν την επισκεφτώ….

Γνωρίζω ότι αυτή την εποχή ασφυκτιάς από τις συνεχείς αρνητικές επιθέσεις που δέχεσαι σε παγκόσμιο επίπεδο. Βγάζουν όλοι τη χολή τους πάνω σου. Μην μας παρεξηγείς. Κάποτε και εσύ μας πίκραινες και δεν μιλούσαμε: « Οι τσιγκούνηδες οι ξένοι, παίρνουν μία φέτα καρπούζι, βγαίνουν μόνο Σάββατο και κοιμούνται με τις κότες. Ενώ εγώ ο Έλληνας; Άρχοντας, γλεντζές, μερακλής, χουβαρντάς.» Θυμάσαι που τα έλεγες; Είδες τώρα πως γύρισε ο τροχός;

Σε καταλαβαίνω. Είσαι θυμωμένος, σε σύγχυση και σε απόγνωση. Θα έπρεπε να ξέρεις ότι η πλειοψηφία του απλού κόσμου, όχι μόνο δεν σε μισεί, αλλά αντίθετα είναι μαζί σου. Και ξέρεις γιατί; Διότι σχεδόν σε όλα τα σχολεία του κόσμου, μας «μπόλιασαν» με το μικρόβιο να θαυμάζουμε τον ευλογημένο τόπο που ζεις. Μαθαίναμε για την αρχαία Ελλάδα και τη μυθολογία της. Τον υπέροχο πολιτισμό της, τη δημοκρατία της, τους φιλοσόφους της. Εσείς γεννήσατε την Ιατρική, την τεχνολογία, τις τέχνες, το θέατρο, τη μουσική, την αρμονία και τόσα άλλα. Σας ζηλεύαμε και σας ζηλεύουμε… το ξέρεις; Ακόμα και το κλίμα σας είναι το ιδανικότερο.

Όλοι μας, ονειρευόμασταν κάποτε να αξιωθούμε να περπατήσουμε εκεί που περπάτησε ο Περικλής, εκεί που δίδαξε ο Αριστοτέλης φιλοσοφία και ο Ιπποκράτης ιατρική. Όταν άκουγα τη λέξη Ελλάδα, αυτόματα ζωγραφιζόταν στο μυαλό μου, δύο ζωντανά και αισιόδοξα χρώματα. Το γαλάζιο και το άσπρο. Καταγάλανος ουρανός και θάλασσα, και κατάλευκα σπίτια ή εκκλησίες με τρούλους. Σαντορίνη μήπως..; Και φως πολύ φως. Αυτή ήταν η εικόνα που «πουλούσατε» αλλά και συνεχίζετε να πουλάτε. Αυτή χαράχθηκε στο μυαλό μας και ονειρευόμασταν... Κάτι σαν τον φοίνικα και τη ερημική παραλία στα εξωτικά μέρη. Αληθινή η φώτο, αλλά και η πραγματικότητα αρκετά διαφορετική. Ο φοίκινας εκεί είναι, αλλά με μερικές χιλιάδες ομοϊδεάτες που θέλουν να ζήσουν το όνειρο της ξάπλας κάτω από το φοίνικα, με ένα πολύχρωμο κοκτέιλ και το κλασσικό ομπρελάκι. Πόσους να χωρέσει από κάτω του ο «κακόμοιρος…»;

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τη χώρα σου. Φαντάζεσαι γαλαζοπράσινες, παραλίες, ξεγνοιασιά, ούζα, χωριάτικη στα δύο και λευκό παγωμένο κρασί κάτω από την κληματαριά, αυθεντικό παρεϊστικο γλέντι σε ταβερνάκι, και τη γραφική εικόνα του ψαρά με το μουστάκι και την τραγιάσκα να σου χαμογελά και να σου φωνάζει «όπα» !! Kαι να ρίχνει επιτόπου αυθόρμητα μια γυροβολιά από συρτάκι.. Αν προσθέσεις και το όνειρο να συναντήσεις τον Έλληνα ομορφόπαιδο Λατίνο εραστή που θα σε κάνει να σκιρτήσει η καρδιά σου, τότε το πακέτο έχει ολοκληρωθεί. Live your myth in Greece.

Η πραγματική Ελλάδα όπως την έζησα

Παραβλέπω ότι υπάρχει περίπτωση να ματαιωθεί η άφιξή μου στη χώρα σου, επειδή υπάρχει κάποια απεργία στο αεροδρόμιο ή κάποιοι δεν με αφήνουν να κατέβω από το κρουαζιερόπλοιο. Εσένα θα σου άρεσε να είχες ετοιμάσει την οικογένειά σου για να κάνετε πχ Πρωτομαγιά στη Χαλκιδική, και να σου έκλειναν το δρόμο οι υπάλληλοι του δήμου επειδή είχαν διαφορές με το Δήμαρχο; Δεν θα θύμωνες; Δεν θα έλεγες: « Άντε βρε παλιοχαλκιδικιώτες που θα ξαναέρθω εδώ. Θα πάω Πιερία». Και καθίστε να μαλώνετε. Και όταν τα βρείτε, ψάξτε με να βρείτε… Εμένα γιατί να μου αρέσει αυτή η προσβολή στο πρόσωπό μου, ερχόμενος από την άκρη του κόσμου…; Σε ήξερα και από χθες και μου φέρεσαι έτσι; Σε αυτή τη χώρα γεννήθηκε η δημοκρατία; Δε νομίζω…Άντε και μας κάνατε τη χάρη και μας αφήσατε να κατεβούμε, για να ζήσουμε το μύθο στο Greece. Σε κάθε σοβαρή χώρα που θεωρεί τον τουρισμό πηγή ανάπτυξης και εσόδων, τα αεροδρόμια, λιμάνια και σταθμοί είναι κουκλάκια. Σε εσένα ρε φίλε Έλληνα, γιατί είναι όλα τόσο παραμελημένα, κακόγουστα, και παλιά; Ακόμη και το μοναδικό αξιοπρεπές «Ελ. Βενιζέλος», μυρίζει Γερμανία και όχι Ελλάδα.. Τόσα χρήματα έπεσαν εδώ και 30 χρόνια από την Ε.Ε για να αναβαθμίσεις τις υποδομές σου. Κλέψε ρε φίλε. To χέρι στο μέλι το βάζουν όλοι. Και στην Αμερική και στην Ευρώπη. Με το δάχτυλο όμως. Ανθρώπινο είναι. Αλλά φτιάξε κάτι. Έτσι για το γαμώτο. Εσύ δεν έκανες τίποτα. Μα τίποτα….; Βούτηξες όλος μέσα στο βαρέλι λες και είχες να φας χρόνια… Το τι τράβηξα στα αεροδρόμια Ρόδου, Κρήτης κτλ, από τον συνωστισμό και τις ουρές δεν περιγράφεται. Όχι της Σμύρνης, αλλά λόγω τις απουσίας στοιχειωδών υποδομών. Και θέλεις να μου πουλήσεις τουρισμό;

Επειδή είμαι πολύ παρατηρητικός ξέρεις τι άλλο είδα; Φτάνοντας για τον έλεγχο διαβατηρίων, οι αστυνομικοί σου στα γκισέ, φορούσαν άλλοι πολιτικά ρούχα και άλλοι στολές. «Αυτό σε πείραξε θα μου πεις;». Ναι αυτό, διότι είναι η πρώτη εικόνα της χώρας σου. Δείχνει πολλά… Και αν κατάλαβες καλώς. Ο τουρισμός είναι θέατρο, εικόνα, έξυπνη παρουσίαση, ευκαιρία προβολής όλων των θεσμών και μηχανισμών σου. Έχεις εχθρούς και φίλους που σε παρακολουθούν στις ποιο ασήμαντες λεπτομέρειες. Κάνε βρε Έλληνα κάστινκ, και βάλε 2-3 λεβεντόπαιδα αστυνομικούς με εντυπωσιακές στολές, και 2-3 μοντέλα γυναίκες συναδέλφους, να πάθω πλάκα. Στην Ελλάδα έφτασα. Τη χώρα της ομορφιάς, του κάλλους και της αρμονίας. Αλλά και να νιώσω την ασφάλεια και την πυγμή των σωμάτων ασφαλείας. Δεν ξέρεις ότι το θέμα «ασφάλεια», είναι το Νο1 στην επιλογή ενός προορισμού; Εδώ ο άλλος ένα παλιοβιογραφικό δίνει, και το έχει κάνει επιστήμη, για να προβάλει την «εικόνα του..»

Πάμε στην αισθητική των δημόσιων χώρων τώρα. Πως αντέχεις να ζεις μέσα σε τόση βρωμιά βρε φίλε; Στους βομβαρδισμούς του Λονδίνου είχε ποιο πολύ τάξη. Δεν σε κουράζει στο μάτι αυτό το γενικό μπάχαλο; Παντού σπρέι, φθορές και παρακμή. Ξέρετε πόσο άσχημα δείχνει στα μάτια μας; Το παράδοξο είναι, ότι από ντύσιμο είστε «στην τρίχα», και τα σπίτια σας μέσα πεντακάθαρα. Παραδέχομαι ότι τα δικά μας σπίτια μέσα, είναι πολύ βρώμικα. Τους κοινούς χώρους όμως, τους προσέχουμε με ιερότητα.

Ίσως και αυτό το μπάχαλο, να είναι ένας από τους λόγους που ανθεί το «all inclusive». Το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό για εμάς. Είναι ψυχολογικό, είναι αισθητικό, είναι θέμα αξιοπρέπειας. Ήρθαμε 5-10 ημέρες στη χώρα σας, για να ηρεμήσουμε, να χαλαρώσουμε, να ξενοιάσουμε. Η θαλπωρή του περιποιημένου ξενοδοχείου, είναι αναγκαίο κακό για εμάς. Άντε και βγήκαμε μια βόλτα στην πόλη σας. Με τι να αντιπαρατεθούμε; Με την κυκλοφοριακή αναρχία, τα μηχανάκια, το θόρυβο, τα αδέσποτα, τα κακόγουστα εστιατόρια που έμειναν στο «τζατζίκι-μουζάκα», τα γκαρσόνια με το άσπρο πουκάμισο, και τα άθλια αγγλικά τους, που το χειμώνα είναι κτηνοτρόφοι, αγρότες κτλ; Με τους δεκάδες επαίτες και παράνομους πωλητές που δεν μας αφήνουν σε ησυχία; Με την ηχορύπανση από βλαχοκίτς Ελληνικά και ξένα; Ενώ έχεις βγάλει ύμνους με Χατζιδάκη, Ξαρχάκο, Θεοδωράκη και Λοΐζο; Αυτή την Ελλάδα διδάχθηκα στο σχολείο; Αυτή την Ελλάδα ονειρεύτηκα από το πόστερ του ΕΟΤ; Για αυτό πλήρωσα από το υστέρημά μου; Για να ξεσκάσω, ή για σκάσω;

Και ξέρεις κάτι φίλε Έλληνα; Έχεις το μαγαζί «γωνία», έχεις το καλύτερο «υλικό», κι όμως έμεινες ουραγός. Λίγο τις λεπτομέρειες να φτιάξεις και θα τους τρελάνεις όλους. Αλλά εσύ επαναπαύθηκες και δυστυχώς έμεινες πίσω από όλους. Δεν θέλησες να «αλλάξεις». Οι εξελίξεις σε ξεπέρασαν…. Σε όλο τον κόσμο, οι περισσότερες χώρες προχωρούν, αναπτύσσονται, εκμεταλλεύονται τις νέες τεχνολογίες, κάνουν καινοτόμες ενέργειες σε όλους τους τομείς. Χώρες υποταγμένες για δεκάδες χρόνια στη μπότα του κομμουνισμού, χωρίς να είναι στην Ε. Ε., και τις βλέπεις αλλαγμένες προς το καλύτερο. Διότι αποφάσισαν τι θέλουν.. Φαντάσου ότι το Ισραήλ δεν έχει σταγόνα νερό, κι όμως βγάζουν απίστευτη παραγωγή φρούτων και λαχανικών και τα εξάγουν κιόλας !! Και εσύ δεν μπορείς ούτε το θέμα των σκουπιδιών σου να επιλύσεις. Καλά δε σου μιλάω για ανακύκλωση κτλ. Ένας θαυμάσιος νόμος βγήκε για την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, για να μην προκαλείς καρκίνο στο παιδί σου, και ούτε εκεί πειθάρχησες !!

Κανείς δε θα σώσει αν δεν το θέλεις ο ίδιος. Νομίζεις ότι θα σε σώσουν πάλι οι άλλοι; Οι «δικοί σου» ψευτορήτορες, ή οι ξένοι καρχαρίες..; Αν δεν σηκώσεις τα μανίκια και να δουλέψεις, δεν έχεις ελπίδα. Δούλεψε για σένα, το παιδί σου, την αξιοπρέπειά σου. Σταμάτα να κλαψουρίζεις, να μιζεριάζεις, να απειλείς, να αυτοκαταστρέφεσαι. Δεν ιδρώνει το αυτί κανενός. Πίστεψέ με..
    Τι ήξερε από τουρισμό η Τουρκία και η Κροατία μόλις πριν 10 χρόνια; Κι όμως, «καλπάζουν» τώρα. Διότι έβαλαν το κεφάλι κάτω, δούλεψαν και δουλεύουν για το καλό και συμφέρον όλων. Ενώ εσύ; Ψευτόμαγκας, ξερόλας, δεν ανέχεσαι να σε εκμεταλλεύεται ο άλλος. Θίχθηκες; Δεν πειράζει. Την αλήθεια σου λέω. Ίσως σε βοηθήσω μήπως και ξυπνήσεις κάποτε. Έπεισες τον εαυτό σου στο: « Τι να μας πουν μωρέ όλοι αυτοί; Έχουν τη θάλασσά μας; το φαγητό μας; τα γλέντια μας;» Έχεις δίκιο φίλε Έλληνα, δεν τα έχουν. Έχουν όμως σεβασμό στον πελάτη τους. Τιμούν το χρήμα που τους δίνει.…
    Στη γαστριμαργία που είναι το δυνατό σου χαρτί, και έχει φήμη παγκόσμια, και εκεί τα έκανες θάλασσα. Είναι δυνατόν να πηγαίνω στην Κάρπαθο και στο πρωϊνό μου αντί να βρω το υπέροχο τοπικό μέλι, να τρώω εισαγόμενο !!; Και τι μου λέει η ξενοδόχος: «Τι να κάνουμε; Το δικό μας είναι ακριβό …» Θα σου άρεσε εσένα να πας στο Εκουαδόρ και να φας μπανάνες Κρήτης επειδή είναι φτηνότερες; Θέλεις πρόταση; Όπως υπάρχει το «English και American breakfast» εσύ καθιέρωσε το «Greek Breakfast». Πριμοδότησε όλες τις μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων στον κόσμο και στην Ελλάδα να έχουν ειδικό χώρο με ελληνικό πρωινό. Με υπέροχο γιαούρτι, πίτες, μέλια, τραχανάδες κτλ. Ο ξένος γεύεται, μυρίζει, απολαμβάνει, ονειρεύεται Ελλάδα και στο τέλος την επισκέπτεται. Τόσο απλά.

Να σου πω ένα ακόμη εύκολο που δεν χρειάζεται χρήματα; Στην πλειοψηφία, τα εκατομμύρια γυναικών που έρχονται στη Ελλάδα για διακοπές, έχουν ενδόμυχα μέσα τους το όνειρο της γνωριμίας και του μεγάλου έρωτα, με τον μελαχρινό Έλληνα εραστή. Ποιος θα τις «ανεβάσει»; Ο κρυόκωλος ο Χανς, που για να τη μιλήσει ή να την κοιτάξει, πρέπει να πιει 10 μπύρες και να είναι Σάββατο…; Κι όμως και εδώ οι άντρες σας «ευνουχίστηκαν». Ψυχικά και σωματικά. Που είναι εκείνο το σπιρτόζικο βλέμμα του σερβιτόρου, που χαμογελά και «παίζει» με τα μάτια, ή με έξυπνα κομπλιμέντα την κυρία; Που είναι ο έλληνας ο παίδαρος. Σε αυτό «μάνες» είναι οι Ιταλοί..

Και να σου εκμυστηρευτώ κάτι; Εσένα γουστάρω, σε εσένα θέλω να έρθω. Διότι έχεις αυτό το «κάτι άλλο», που δεν το έχει ο Τούρκος ή ο Κροάτης. Αυτό το «κάτι άλλο», αιωρείται στην ατμόσφαιρά σου, στις μυρωδιές σου, στην αύρα που βγάζεις, στην έκφραση του προσώπου σου. Έχεις τόσα απίστευτα προσόντα, και εσύ βγάζεις τα δικά σου μάτια. Έχεις αυτό μοναδικό φιλότιμο ρε έλληνα, που λυγίζει σίδερα. Έχεις ένα μοναδικό, αυθόρμητο χαμόγελο, που όμως τελευταία το έχασες. Έχεις μια εργατικότητα απίστευτη, που την βγάζεις όμως όταν γουστάρεις. Βλέπω κάτι Ελληνόπουλα που σπουδάζουν ή δουλεύουν στη χώρα μου και λέω: « Μπράβο παιδί μου». Έχεις υπέροχη νεολαία, κι όμως κατάφερες και την «έκαψες» κι αυτήν. Βλέπω τις τους επιτυχίες στον αθλητισμό, τις τέχνες κτλ και προβληματίζομαι: Πόσο άξιο παιδί πρέπει να είναι, όταν δεν έχει γήπεδα και αξιοπρεπή εκπαίδευση; Όχι σαν τα δικά μας, που τα έχουν όλα και είναι μονίμως λιώμα από το αλκοόλ και τις χημικές ουσίες… Βλέπω τα αίσχη που κάνουν το καλοκαίρι στις διακοπές τους και μου έρχεται να κρυφτώ. Εσύ έχεις μια εξυπνάδα που δεν υπάρχει στον κόσμο όλο. Οι επιστήμονες λένε ότι οφείλεται στην ύπαρξη των άρθρων στη γραμματική σου, με αποτέλεσμα να οξυγονώνεται καλύτερα ο εγκέφαλος όταν μιλάτε. Εγώ νομίζω, ότι οι δυσκολίες της καθημερινότητας σε έκαναν έξυπνο. Σε αναγκάζουν να παίρνεις πρωτοβουλίες και να βρίσκεις λύσεις όταν όλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Εμείς ήμαστε σα ρομποτάκια. Αν συμβεί κάτι αναπάντεχο «βραχυκυκλώνουμε». Εσύ εκείνη τη στιγμή θα μας τρελάνεις… Αλλά…

Αλλά παρόλα αυτά φίλε όχι, δεν θα πάρω, όσο δεν αλλάζεις. Είμαι έτοιμος να σου ξαναδώσω ψήφο εμπιστοσύνης, αλλά πρώτα θα αλλάξεις εσύ. Αποφάσισε….

Με εκτίμηση και ειλικρινή αγάπη
    Ένας ξένος τουρίστας

Wundert mich nicht, die verfälschen tausende von Jahren Geschichte und meinen es fällt nicht auf.

Die verfälschen Fotos mit Photoshop und meinen des fällt nicht auf!

Bretter vor dem Hirn können auch die Welt bedeuten...drum denkt man auch sein Umfeld ist total bescheuert!

Ich hoffe für dieses Land, es siehst niemals die Wahrheit und vegetiert weiterhin mit seinen Bretter vor dem Hirn, weil ein Erwachen wär so was von schmerzvoll, daß sie den Lemmingen nacheifern würden.

Und das, Jungs, wollen wir doch nicht, oder?

egal die welt hat es gesehen..wie die heissen. FYROM!

Zitat Zitat von H3llas Beitrag anzeigen
    egal die welt hat es gesehen..wie die heissen. FYROM!
    Korrekt. Sie heissen "Former Yugoslav Republic of Macedonia". Aber letztens habe ich mal f.y.r.o.m.aeisches Radio gehoert - die sagen dort immer "Македонија"... die wollen wohl Radios in Griechenland senden.

Zitat Zitat von Zeus Beitrag anzeigen
    Korrekt. Sie heissen "Former Yugoslav Republic of Macedonia". Aber letztens habe ich mal f.y.r.o.m.aeisches Radio gehoert - die sagen dort immer "Македонија"... die wollen wohl Radios in Griechenland senden.
    kein Empfang -TILT-

Zitat Zitat von Zeus Beitrag anzeigen
    bei mir im süden kann ich auch gr. radios empfangen und hab automatisch auch et1-3 im fernseher drin. da gibts keine magnetische abschwirmwand bei den grenzen, die radiowellen hindern, über die grenze zu strahlen...

Zitat Zitat von ZX 7R Beitrag anzeigen
    Wundert mich nicht, die verfälschen tausende von Jahren Geschichte und meinen es fällt nicht auf.

Die verfälschen Fotos mit Photoshop und meinen des fällt nicht auf!

Bretter vor dem Hirn können auch die Welt bedeuten...drum denkt man auch sein Umfeld ist total bescheuert!

Ich hoffe für dieses Land, es siehst niemals die Wahrheit und vegetiert weiterhin mit seinen Bretter vor dem Hirn, weil ein Erwachen wär so was von schmerzvoll, daß sie den Lemmingen nacheifern würden.

Und das, Jungs, wollen wir doch nicht, oder?
    ihr seid wirklich ein billiger haufen an vollidioten... ein mazedonier aus einem anderen forum hat das einfach nur wegretouchiert. was auch immer in dem gr. artikel zusammenfantasiert wird.... habt euren spaß.

HAHA Die Fälscher des Balkans haben wieder zugeschlagen wre tous Skopjanous den ehoun oude ligo Tsipa.

Μάχη της Χαιρώνειας: Όταν οι Μακεδόνες νίκησαν τους (νότιους) Έλληνες

Γιώργος Μιχαηλίδης
    02.08.2012 16:53
    0 Σχόλια

• -A +A

Πρόκειται για μία από τις σημαντικότερες μάχες του αρχαίου ελληνικού κόσμου. Στην Χαιρώνεια, αναμετρήθηκαν οι δυνάμεις της Μακεδονίας με αυτές των συνασπισμένων των νοτίων Ελλήνων. Η έκβαση της αναμέτρησης έκρινε το μέλλον του ελλαδικού χώρου για τα επόμενα 100 χρόνια.
    Βρισκόμαστε στο 338 π.Χ. Η Μακεδονία, χάρις στις ηγετικές ικανότητες του βασιλιά της, Φιλίππου Β', έχει αναμειχθεί για τα καλά στις υποθέσεις και στους παραδοσιακούς θεσμούς των Ελλήνων του νότου. Όχι μόνο έχει καταφέρει μετά από πολύχρονες και συντονισμένες προσπάθειες να εγκαταστήσει φιλικά προς αυτόν καθεστώτα σε διάφορες πόλεις, αλλά πλέον η Μακεδονία συμμετέχει και στο Αμφικτυονικό Συνέδριο των Δελφών.
    Όπως είναι φυσικό υπήρχαν δυνάμεις που αντέδρασαν στην «νέα αυτή τάξη πραγμάτων». Πρωτοπόρος, ήταν η Αθήνα, ενώ ακολούθησε η Θήβα, αλλά και άλλες δυνάμεις της Θεσσαλίας. Ο Φίλιππος αποφάσισε πως ήταν στιγμή για να επιβάλλει την «τάξη» και να δείξει πως κανείς δεν μπορούσε να αμφισβητήσει την δύναμή του. Με κινήσεις αστραπή κατέκτησε το φθινόπωρο του 339 π.Χ. την Ελάτεια της Φωκίδας που βρίσκεται σήμερα στον νομό Φθιώτιδας.
    Μόλις οι Αθηναίοι έμαθαν το νέο πανικοβλήθηκαν, ωστόσο γρήγορα επικράτησε ψυχραιμία. Από το πανικόβλητο «Ελάτεια κατείληπται», οι Αθηναίοι αποφάσισαν να στείλουν τον γνωστό ρήτορα και πολέμιο των Μακεδόνων, Δημοσθένη, πρέσβη στην Θήβα. Οι δύο πόλεις συνασπίστηκαν και αποφάσισαν πως η τελική λύση θα δινόταν μόνο μέσω του πολέμου.
    Και οι δύο πόλεις μπορεί να μην βρίσκονταν στην ακμή τους, ωστόσο είχαν επίγνωση του ένδοξου παρελθόντος τους. Ξεκίνησαν οι πολεμικές προπαρασκευές και έστειλαν τους καλύτερους άνδρες τους να κατανικήσουν τους «βαρβάρους» (στο πολίτευμα) Μακεδόνες. Μακεδόνες και νότιοι Έλληνες συγκεντρώθηκαν με τις αστραφτερές τους πανοπλίες στην Χαιρώνεια.
    Και τα δύο στρατόπεδα είχαν «ηθικόν ακμαιότατον» καθώς τόσο ο Φίλιππος είχε εμφυσήσει στους άνδρες του αισιοδοξία, όσο και οι Αθηναίοι και οι Θηβαίοι καλούνταν να υπερασπιστούν την πατρίδα τους.
    Η διάταξη των δυνάμεων
    Ο Φίλιππος συγκέντρωσε ένα μεγάλο για τα δεδομένα ενδοελληνικής σύγκρουσης, στρατό που αριθμούσε περίπου 30.000 άνδρες. Στο αριστερό κέρας της παράταξής του τοποθέτησε τους Εταίρους (ιππείς), διοικητής των οποίων είναι ο 18χρονος τότε γιος του, Αλέξανδρος. Στο κέντρο της παράταξης τοποθετήθηκε η φάλαγγα μακεδονικού τύπου με τις μακριές σάρισες, ενώ το τιμητικό δεξί κέρας σύμφωνα με τα στρατιωτικά ήθη των Ελλήνων, κατέλαβε ο ίδιος ο βασιλιάς Φίλιππος με τους επίλεκτους φαλαγγίτες του οι οποίοι ονομάζοντας Υπασπιστές.
    Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Αθηναίοι κατέλαβαν ο αριστερό κέρας της παράταξης έχοντας απέναντί τους τον ίδιο τον Φίλιππο, ενώ το κέντρο και το δεξί κέρας του συνασπισμού, κατέλαβαν το κοινό των Βοιωτών με διοικητή των Θηβαίο, Θεαγένη. Από τις δυνάμεις δεν μπορούσαν να λείπουν και οι 300 καλύτεροι άνδρες της Θήβας που στελέχωναν τον Ιερό Λόχο. Οι νότιοι Έλληνες συνολικά αριθμούσαν κάτι παραπάνω από 30.000 άνδρες με 2.000 περίπου ιππείς.
    Η μάχη και η έκβασή της
    Η μάχη που ακολούθησε ήταν ιδιαίτερα σκληρή για τα δεδομένα της εποχής και για το πλαίσιο μάχης μεταξύ Ελλήνων. Η μάχη κράτησε αρκετή ώρα και μετά από συντονισμένες και ιδιοφυείς κινήσεις του Φιλίππου, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ των Μακεδόνων. Ο Φίλιππος έκανε πολλούς ελιγμούς και οπισθοχωρήσεις με αποτέλεσμα να αποκόψει τους Αθηναίους από την υπόλοιπη παράταξη η οποίοι πίεζαν όλο και περισσότερο τους Υπασπιστές. (Έτσι νόμιζαν τουλάχιστον).
    Από την άλλη πλευρά, η Θηβαίοι παρασύρθηκαν και αυτοί από τις κινήσεις του Αλεξάνδρου ο οποίος υποχώρησε και τους ανάγκασε να τον καταδιώξουν. Στο κέντρο της μάχης, η μακεδονικού τύπου φάλαγγα έδινε σκληρές μάχες κερδίζοντας ολοένα και περισσότερο έδαφος σε σχέση με την αντίπαλη, οπλιτικού τύπου φάλαγγα.

Ο Αλέξανδρος τελικά μετά από μία ιδιοφυή κίνηση απέφυγε τους Θηβαίους και εκμεταλλεύτηκε το κενό που είχε δημιουργηθεί και εξέθετε τον Ιερό Λόχο. Με την παράτολμη αυτή ενέργεια, επιτέθηκε κατά των Ιερολοχιτών και σκότωσε πολλούς από αυτούς.
    Το τελειωτικό χτύπημα προς τις διασπασμένες δυνάμεις των νοτίων Ελλήνων δόθηκε από τον ίδιο τον βασιλιά. Την ώρα που οι Υπασπιστές υποχωρούσαν, δέχθηκαν εντολή να κάνουν μεταβολή και να εξαπολύσουν κατά μέτωπο επίθεση προς τους Αθηναίους οι οποίοι μέχρι εκείνη την στιγμή είχαν την εντύπωση πως κατεδίωκαν τους εχθρούς τους. Στον συμμαχικό στρατό επικράτησε πανικός από την διάσπαση αυτή με αποτέλεσμα χιλιάδες άνδρες να τραπούν σε φυγή.
    Ο Φίλιππος έδωσε ρητή διαταγή τότε να μην γίνει καταδίωξη του εχθρού προκειμένου να αποφευχθεί γενικευμένη σφαγή μεταξύ Ελλήνων. Οι απώλειες του συνασπισμού των νοτίων Ελλήνων ανήλθαν σε αρκετές χιλιάδες (τουλάχιστον 1.000 Αθηναίοι), ενώ αποδεκατίστηκε και ο Ιερός Λόχος. Για τις απώλειες των Μακεδόνων δεν υπάρχουν σαφή στοιχεία, ωστόσο λόγω της σφοδρότητας της μάχης πρέπει να υπήρχαν αρκετοί νεκροί και πολλοί περισσότεροι τραυματίες.
    Ως αποτέλεσμα, μετά την μάχη, η Μακεδονία έγινε αδιαμφισβήτητη δύναμη στον ελλαδικό χώρο, με τον Φίλιππο να επικεντρώνεται πλέον στον στόχο του. Την Πανελλήνια εκστρατεία κατά των Περσών. Δεν θα προλάβει, θα δολοφονηθεί, τον θρόνο θα λάβει ο γιος του ο Αλέξανδρος, ο οποίος προτού μεγαλουργήσει στην Ασία και την Αφρική, θα αναγκαστεί να καταστείλει άλλη μία εξέγερση των Ελλήνων του νότου. Μάλιστα προκειμένου να διασφαλίσει τα νώτα του, θα ισοπεδώσει συθέμελα την Θήβα...
    Στο σημείο που έγινε η Μάχη της Χαιρώνειας, ο Φίλιππος ανέγειρε έναν λέοντα, αφιερωμένο στην νίκη του.