BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 105 von 1344 ErsteErste ... 555951011021031041051061071081091151552056051105 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.041 bis 1.050 von 13436

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr 13.435 Antworten 716.395 Aufrufe

 1. #1041

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beitrge
  680
  Grosse Herbstaktion, Skopje's Zentrum wird aufgerumt..

  Сезонските работници ангажирани од страна на општина Центар изминатата и оваа недела на повеќе локации на општината ги отстранија искастрените гранки од дрвјата, ги исчистија и собраа лисјата од тревните површини и улици, како и отпадоците, сметот и шутот од јавните површини.


  Како што соопштија денеска од општина Центар, во оваа акција биле собрани 172 метри кубни смет, шут и искастрени гранки со лисја, кои биле транспортирани до депониите.
  -Општина Центар и покрај тоа што и понатаму ќе продолжи со чистење и уредување на јавните површини кои што се под нејзина надлежност, истовремено апелира до граѓаните да не фрлаат отпадоци и смет бидејќи на тој начин се загадува околината. Тревните површини кои треба да се користат за одмор и рекреација на граѓаните, за брзо време стануваат инцидентни депонии. Сите несовесни граѓани кои ќе бидат затекнати да фрлаат отпадоци, на лице место ќе бидат казнети од комуналните редари од општина Центар, се вели во соопштението од општината Центар.

  - - - Aktualisiert - - -

  Das mazedonische Aussenministerium verklagt Tirana und fordert Tirana auf die Vandalen die Gestern im Zentrum Tirana's die Mazedonische Fahne angezndet haben sie aufzufinden und zu bestrafen..

  Министерството за надворешни работи на Република Македонија најостро го осуди вчерашниот вандалски чин на палење на македонските знамиња во центарот на Тирана и побара да се пронајдат и казнат сторителите.


  - Цениме дека ваквиот нецивилизиран акт не е во прилог на пријателските односи меѓу Македонија и Албанија, особено што овој настан се случи по официјалната посета на претседателот на македонската Влада Никола Груевски на Република Албанија, на која двете земји ги потврдија добрососедските односи, меѓусебната доверба и пријателство. Оттаму, особено е значајно да не се дозволи да се нанесува штета на односите кои сакаме да се градат во европски дух, се вели во денешното соопштение од македонското Министерство за надворешни работи.
  Во него се додава дека Амбасадата на Република Македонија во Тирана, со вербална нота реагирала до Министерството за надворешни работи на Република Албанија, со барање за официјална информација за настанот, како и дека МНР го повикало на разговор амбасадорот на Република Албанија во седиште во Скопје Арбен Чејку.

  - Министерството за надворешни работи на Република Македонија очекува надлежните органи на Република Албанија да преземат најитни мерки за пронаоѓање и казна на сторителите, а властите на пријателска Албанија најостро да го осудат ваквиот вандалски чин кој поттикнува нетрпеливост и длабоко ги повреди чувствата на граѓаните на Република Македонија, стои во соопштението од Министерството за надворешни работи.

  - - - Aktualisiert - - -

  Die Mazedonische Regierung wird eine Autobahn nach Ohrid bauen..

  Владата на Република Македонија е цврсто решена да ја подобри патната инфраструктура во земјава и во изминатиот период континуирано имплементираме повеќе проекти со кои се овозможи изградбата на голем број нови локални патишта, реконструкцијата на регионални патишта, но и изградба на автопат – во делот на комплетирање на патниот Коридор 10.


  Ова во интервју за економски.мк го истакнува министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески.
  -За дел од патиштата кои претходно беа предвидени да се градат по пат на концесија, со оглед на тоа што немаше интерес од страна на компаниите, ние овозможивме алтернативен извор на финансирање. Користејќи ги преференцијалните кредитни линии, во соработка со „Експорт Импорт Банката“ на Кина планирана е изградба на патните правци Миладиновци – Штип, Штип – Кочани, Кичево – Охрид и Охрид – Св. Наум. Во текот на изминатиот период остварени се средби со повеќе заинтересирани компании кои искажаа сериозен интерес за учество во проектот. На маргините на Конференцијата на Секретаријатот за соработка помеѓу Народна Република Кина и земјите од Централна и Источна Европа и првиот состанок на Националните координатори, Амбасадорот на Република Македонија во Народна Република Кина, г-дин Оливер Шамбевски го потпиша взаемно усогласениот текст на Меморандумот за разбирање помеѓу Владата на Република Македонија и Експорт Импорт Банката на Народна Република Кина. Очекуваме наскоро да ги комплетираме процедурите и во првиот квартал на 2013 година да започнат градежните активности на делницата Миладиновци – Штип, за која и веќе е изработена целокупната документација, посочува Јанакиески.
  Согласно заклучок на Владата на Република Македонија, во текот на месец октомври 2012 година потпишан беше договор за давање на консултантски услуги со Меѓународната Финансиска Корпорација (IFC), која е ангажирана како финансиски трансакциски консултант за изградба, одржување и наплата на патарина на делницата Гостивар – Кичево и одржување и наплата на патарина на делницата Скопје – Гостивар, додава тој во за економски.мк.
  Според договорот, консултантот ќе има задача да обезбеди консултантски услуги и изработка на студии и анализи, а исто така до Владата на Република Македонија да предложи финансиски модел и мерки на имплементација на проектот за концесија на патните правци. Ангажманот на консултантот ќе биде се до моментот кога Владата ќе потпише договор со потенцијалниот најповолен понудувач.

 2. #1042
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296
  Eine Gruppe von 30 Leuten, von denen einige mit albanische Flaggen rumliefen schlugen Kinder in Cento, einem Stadtteil in Skopje. Nach Informationen der Polizei schlug die Gruppe ohne Grund auf die Kinder ein, die mazedonischer Herkunft waren.

  Група од 30 лица веела албански знамиња и претепала неколку деца во Ченто

  Крими | 24. ноември 2012 - 18:31
  Според информациите од МВР, попладнево околу 16 часот групата веела албански знамиња и без никаква причина ги нападнала и истепала децата кои како што информира полицијата биле од македонска националност  Група од триесетина лица претепале две - три момчиња на последната автобуска станица број 45 на улицата Антон Попов во населба Ченто. Според информациите од МВР, попладнево околу 16 часот групата веела албански знамиња и без никаква причина ги нападнала и истепала децата кои како што информира полицијата биле од македонска националност. Од МВР најавуваат мерки за расветлување на случајот.

  Група од 30 лица веела албански знамиња и претепала неколку деца во Ченто | press24.mk

  Насилници вееле албански знамиња и крвнички тепале деца во Ченто | Сител Телевизија

 3. #1043
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beitrge
  3.624
  Digjen dhe hiqen flamuj shqiptar n rajonin e Tetovs

  Tetov, 24 nntor 2012
  Digjen dhe hiqen flamuj shqiptar n rajonin e Tetovs. Ngjarja e rnd vjen pas incidentet e ndodhura n Shqipri gjate vizits se kryeministrit te Maqedonis Nikola Gruevski megjithese ende nuk dihen shkaqet dhe autort e aktit t rnd.
  Sipas policis, mbrm jan djegur tre flamuj shqiptar t vendosur n afrsi t fshatit Sedllarc e Eprme. Ndrsa, n orn 5 t mngjesit nj person i panjohur ka hequr flamurin shqiptar nga Shtpia e Kulturs n Tetov, transmeton agjencia e lajmeve INA.
  Policia informoi se nj person i panjohur rreth ors 05.00 t mngjesit ka hyr n Shtpin e Kulturs dhe ka hequr flamurin. Ai ka refuzuar urdhrin e ndalimit nga dy polic q po ruanin objektin e kulturs. Ai ka sulmuar polict, duke i shkaktuar nj plag n dor me thik, si dhe ka ikur n drejtim t panjohur.
  Ende nuk ka nj reagim nga autoritetet vendase pr incidentin, ndrkoh policia ka nisur hetimet./bw/

  Flaggen werden verbrannt und entfernt in Tetove, das selbe ereignete sich bereits schon in Shkup.
  All das geschah whrend des Treffens zwischen Berisha und Gruevski.

 4. #1044
  tetov1
  Fahnen verbrennen und Kinder verprgeln

  Ai ka sulmuar polict, duke i shkaktuar nj plag n dor me thik, si dhe ka ikur n drejtim t panjohur

 5. #1045
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beitrge
  3.624
  Total beschissen sowas, aber was soll man machen. Idioten gibts berall leider...

 6. #1046
  tetov1
  Diese ewige Albaner vs. Makedonen sache geht mir langsam aufn sack!

 7. #1047
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296
  Flaggen werden verbrannt, Kirchen werden geschndet und Kinder werden Opfer ethnisch motivierter bergriffe. Mir fehlen die Worte man...

  На повеќе места во Скопје инциденти поврзани со македонското знаме

 8. #1048

  Registriert seit
  12.12.2010
  Beitrge
  2.175
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Flaggen werden verbrannt, Kirchen werden geschndet und Kinder werden Opfer ethnisch motivierter bergriffe. Mir fehlen die Worte man...

  На повеœе мес‚а во Скоп˜е ин†иден‚и пов€зани со македонско‚о знаме

  keiner darf euch schlagen. ???????

 9. #1049
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296
  Zitat Zitat von dragonfire Beitrag anzeigen
  keiner darf euch schlagen. ???????

  Was meinst du damit?

 10. #1050
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beitrge
  3.624
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Flaggen werden verbrannt, Kirchen werden geschndet und Kinder werden Opfer ethnisch motivierter bergriffe. Mir fehlen die Worte man...

  На повеœе мес‚а во Скоп˜е ин†иден‚и пов€зани со македонско‚о знаме

  Werden dort auch irgendwo die verbrannten Flaggen der Albaner erwhnt in Tetove und Shkup?
  Nicht das ich irgendwie damit provozieren will, aber ich seh da nur Bilder verbrannter mazedonischer Flaggen.


hnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04