BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 12 von 1379 ErsteErste ... 2891011121314151622621125121012 ... LetzteLetzte
Ergebnis 111 bis 120 von 13786

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.785 Antworten · 737.708 Aufrufe

 1. #111
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Reeker condemns Skopje incidents
  MIA - Macedonian Information Agency - Reeker condemns Skopje incidents -
  Washington, 10 March 2012 (MIA) - Those who would attack children, students, really are the greatest kinds of cowards, US Deputy Assistant Secretary Philip Reeker has said at a press briefing on the situation in the Balkans at the Washington Foreign Press Center.

  "We would call on all parties to remain calm in this. What needs to be done is deal with this under law. It’s a law enforcement action. They need to find out what happened, get the facts of the case, make them known, and allow a legal process to take its course," the former US ambassador to Macedonia stated when asked to comment the recent violent incidents in Skopje which are increasing inter-ethnic tensions, Voice of America's Macedonian service reported in Friday evening.

  He noted that the Balkans remained a priority of the US administration, adding that Euro-Atlantic integration was the way to stability and prosperity.

  Asked whether the US and other NATO allies would exert pressure on Greece to agree Macedonia to join NATO under its reference name before the NATO summit in Chicago, Reeker reiterated that the name issue had to be solved.

  "We very much want to see Macedonia as a full member of the NATO alliance. And in that respect, we, and I think all of our allies, would like to see, as soon as possible, a resolution of the name issue with Greece," the US diplomat said.

  Philip Reeker commended the recent meeting between the premiers of Macedonia and Greece, urging further engagements to be made and the UN-sponsored talks to move forward. He said Washington had said a long time ago that a solution to the dispute was possible, which would be in the interest not only of the people of Macedonia and Greece, but also of the region.


  Рикер: Тие што напаѓаат деца се најголемите кукавици

  http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=88320
  Оние кои напаѓаат деца, ученици, навистина се најголемите кукавици, изјави заменик- помошникот државен секретар Филип Рикер на брифингот за ситуацијата во регионот што денеска се одржа во Центарот за странски новинари во Вашингтон.

  - Ги повикуваме сите страни да останат смирени. Треба да се постапи согласно законот, властите да ги утврдат фактите што се случило и да се спроведе законскиот процес, рече поранешниот амбасадор на САД во Македонија, на прашањето за последните инциденти во Македонија што ја зголемија меѓуетничката напнатост, јави Гласот на Америка на македонски.

  Тој резимираше дека Балканот и натаму е приоритет за американската влада, а патот до стабилност и просперитет е преку евроатлантската интеграција.
  Осум албанци претепале двајца македонци и еден полицаец
  10.03.2012 - 16:40 | Македонија
  http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...-eden-policaec
  Двајца Македонци се истепани, а еден полицаец Албанец е повреден во физички напад со меѓуетничка димензија час и половина по полноќ.


  Двете момчиња на 23 години се движеле по овој тотоар на булеварот Маршал Тито кога биле врз се нафрлиле 8 лица сите од албанска националност.

  Ги собориле на земја и почнале да ги удираат. Тепањето го забележале полицајци кои интервенирале, но еден од осумчлената група на полицаецот со тврд предмет му направил расекотина на левата аркада.

  Напаѓачите побегнале, а повредените се однесени во болница. Двајцата другари се пуштени по пружената лекарска помош, додека на полицаецот му е извршена хирушка интервенција и е задржан на болничко лекување.

  Инаку вчера две средношколки Македонки од тетовската гимназија во сличен физички напад беа истепани.

  Кога се враќале од училиште во 18.30 часот биле пресретнати од петмина кои без да прозборат почнале да ги удираат по што побегнале. Двете 15 годишни девојчиња немаат видливи повреди

  Пронајдени 466 куршуми во куќа во тетовско Пршовце
  Сабота, 10 Март 2012 10:15
  http://www.kurir.mk/makedonija/crna-...tovsko-Prsovce

  Споделете ја веста со Вашите пријатели
  Полицијата при претрес на дом и помошни простории на 73-годишниот Е.Е и неговиот 20-годишен син Н.А во тетовското село Пршовце пронашла 466 куршуми за автоматско оружје.
  Покрај куршумите, пронајдена била и поголема количина засега непозната тревкаста материја, цветови од афион и семки, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

  Претресот бил изведен во четвртокот, а во петокот двајцата биле изведени пред истражен судија кој им определил мерка притвор во траење од 30 денови.

  Претходно кај синот полицијата пронашла пакување со непозната прашкаста материја по што со добиена судска наредба бил извршен претресот во Пршовце, рече Јосифоски.

 2. #112
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Albanische Fangruppierung droht offen auf seiner Homepage der makedonische Regierung, Grund: Einer ihrer führenden Köpfe wurde verhaftet als er zwei Makedonier angriff und einen Polizisten verletze.

  „Балистите“ им се заканија на властите- пуштете ги нашите, не знаете што се можеме да направиме
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88386
  Навивачката група Балисти сака инцидентите од стадионите да ги префрли на улиците. Откако нивниот водач вчера беше уапсен со уште еден член на навивачката група поради напад на двајца Македонци и на полицаец кој се обидел да ја спречи тепачката, денеска на социјалната мрежа Фејсбук со закани до властите бараат да бидат ослободени.

  Во заканите на навивачите објавени попладнето на нивната страна на Фејсбук се вели:

  - Полицијата уапси двајца наши члена, Мета Шклзен и Мета Арлинд. Еден од нив е нашиот водач. Бараме итно да ги ослободите двајцата. Цело Тетово им дава поддршка на нашите членови. Не сакате да знаете што се можеме да направиме, затоа пуштете ги!

  Albaner steinigen makedonische Botschaft in Albanien. Radikale Parolen wurde geäußert, man droht den Makedoniern.

  Каменувана македонската амбасада во Приштина- радикали од Косово и Албанија и се закануваат на Македонија
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88385
  Радикални националистички групи во Албанија и Косово кои со денови преку социјалните мрежи користат говор на омраза против Македонците и се закануваат со одмазда вчера организирале краток протест пред македонската амбасада во Приштина.

  Десетина непознати лица вчера попладне се собрале пред македонската амбасада во Приштина при што со камења е скршено стакло на постаментот каде се поставени промотивни материјали за Македонија.

  Групата која се организирала на Фејсбук од македонските власти бара да запре систематскиот терор што наводно го вршат Македонците врз Албанците. Лицата кои се членови на неколку различни радикални структури бараат да запре насилството врз Албанците заканувајќи се дека во спротивно тие ќе употребат и реципроцитет при што ниеден Македонец во албанските земји нема да биде безбеден. Паралелно со протестите на радикалните косовски организации за вторник напладне се закажани демонстрации и пред македонската амбасада во Тирана.

  Во организација на групата "Собрание на патриоти", во соработка со "Уникомб“ , партијата за национално единство на Албанците која има свој огранок и во Косово, најавуваат протести пред македонската амбасада во Тирана.

  - Насилство против Албанците во Македонија каде од македонската полиција беа убиени двајца Албанци, а 15 ученици Албанци беа претепани не се случајни", се вели во соопштението дистрибуирано на социјалните мрежи, а во кое се обвинува таканаречена македонска терористичка организација.

  Демонстрантите во Тирана во вторник ќе повикаат "враќање на албанските региони во Македонија кон нивната матична држава Aлбанија", стои во повикот на албанското собрание на патриоти. /www.kanal5.com.mk
  11.03.20

  5 Albaner verhaftet die einen 15jährigen Makedonier aus dem Hinterhalt aufgelauert und zusammengeschlagen haben. 4 davon sollen DPA Mitglieder sein, und eine dicke Polizei Akte aufweisen.

  15 годишното дете било претепано од хулигани со „дебело“ полициско досие

  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88351
  Пет Албанци се приведени од кои четворица полнолетни под сомнение дека вчера околу 17 часот претепале 15 годишно дете од македонска националност на улицата Орце Николов во центарот на Скопје.

  Инцидентот се случи вчера околу 17 часот пред интернет кафето Ентернет. Петте момчиња без никаква причина физички ги нападнале А.Г. (15) и неговите другари Д.Д. (17) и А.С. (17). Удирајќи ги со тупаници и клоци по телата. Д.Д. и А.С. по некое време успеале да се извлечат и да избегаат, но А.Г. добил тешки удари на главата од што добил подливи и отоци. На помош притрчале случајни минувачи, по што хулиганите избегале кон градскиот парк. Нападнатите ги опишале насилниците, а полицајците ги фатиле во близина на северната трибина на Арената Филип Втори. При нивната идентификација е утврдено дека станува збор за В.Ј. (17) од скопско Глумово, И.С. (20) и Е.С. (19) од село Крушопек, Е.В. (21) од село Грчец и Р.А. (22) од Скопје. Освен Е.С. сите четворица и биле познати на полицијата. Имале „богато“ досие за кражби, разбојништва и насилства.

  Детето беше префрлено во градската болница каде е задржано на лекување.
  Tепачите на тинејџерите пред „Ентернет“ активисти на ДПА, тврдат медиуми
  T
  11.03.2012 - 17:45 | Македонија
  Петмината насилници кои полиција ги уапси поради физички напад врз малолетници во интернет кафе во скопската населба Дебар маало се активисти и членови на Демократската партија на Албанците, објавија дел од медиумите.


  Групата, составена од В.Ј. (17) од Глумово, И.С.(20) и Е.С. (19) од Крушопек, Е.В. (21) од Грчец и Р.А. (22) од Скопје вчера околу 17 часот без каква било причина ги нападнала А.Г. (16) и двајцата негови другари Д.Д. (17) и А.С. (17) пред интернет кафето „Ентернет“ на ул. „Орце Николов“.

  Насилниците беа упасени од полицијата по нападот пред северната трибина на Градскиот стадион и Подоцна препознаени од нападнатите момчиња, информираат од полицијата.

  Сите членови на групата, освен Е.С., имаат криминални досиеја. Пријавувани се за кражби, тешки кражби, разбојништва, насилства и друго

 3. #113
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Police detains more attackers
  Sunday, 11 March 2012
  http://macedoniaonline.eu/content/view/20551/45/
  Five people that have been apprehended on Saturday on suspicion of attacking three Skopje natives are interviewed at a police station on Sunday.

  According to police sources five ethnic Albanians in their twenties similarly to the previous incident in a cowardly fashion attacked ethnic Macedonians who were all under the age of 18.
  As the other incident, the attackers had no obvious reasons for the assault.
  Soon after the attack, police managed to find and detain the five suspects nearby the City Stadium.

  Of the five Albanians arrested only one is from Skopje, while the other four are hailing from remote villages near the Kosovo border. All are charged with assault and are facing several months of jail time. MINA finds the five attackers are all DPA members, a party famous for its leaders being close to Kosovo's leadership whereas the instructions came from the SDSM. This 'thesis' circulating in the public is supported by ethnic Albanian NGOs who admitted just last month the SDSM has 'hired' them to create ethnic problems.

  Police officers in Tetovo also detained two men of a group that attacked two people on Saturday. A police officer was also injured during that incident.
  Three violent attacks took place in Skopje on Saturday and one in Prilep overnight, according to MoI.
  Measures are being taken to find the perpetrators.
  Albanische Fangruppierung droht offen auf seiner Homepage der makedonische Regierung, Grund: Einer ihrer führenden Köpfe wurde verhaftet als er zwei Makedonier angriff und einen Polizisten verletze.

  „Балистите“ им се заканија на властите- пуштете ги нашите, не знаете што се можеме да направиме
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88386
  Навивачката група Балисти сака инцидентите од стадионите да ги префрли на улиците. Откако нивниот водач вчера беше уапсен со уште еден член на навивачката група поради напад на двајца Македонци и на полицаец кој се обидел да ја спречи тепачката, денеска на социјалната мрежа Фејсбук со закани до властите бараат да бидат ослободени.

  Во заканите на навивачите објавени попладнето на нивната страна на Фејсбук се вели:

  - Полицијата уапси двајца наши члена, Мета Шклзен и Мета Арлинд. Еден од нив е нашиот водач. Бараме итно да ги ослободите двајцата. Цело Тетово им дава поддршка на нашите членови. Не сакате да знаете што се можеме да направиме, затоа пуштете ги!

  Albaner steinigen makedonische Botschaft in Albanien. Radikale Parolen wurde geäußert, man droht den Makedoniern.

  Каменувана македонската амбасада во Приштина- радикали од Косово и Албанија и се закануваат на Македонија
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88385
  Радикални националистички групи во Албанија и Косово кои со денови преку социјалните мрежи користат говор на омраза против Македонците и се закануваат со одмазда вчера организирале краток протест пред македонската амбасада во Приштина.

  Десетина непознати лица вчера попладне се собрале пред македонската амбасада во Приштина при што со камења е скршено стакло на постаментот каде се поставени промотивни материјали за Македонија.

  Групата која се организирала на Фејсбук од македонските власти бара да запре систематскиот терор што наводно го вршат Македонците врз Албанците. Лицата кои се членови на неколку различни радикални структури бараат да запре насилството врз Албанците заканувајќи се дека во спротивно тие ќе употребат и реципроцитет при што ниеден Македонец во албанските земји нема да биде безбеден. Паралелно со протестите на радикалните косовски организации за вторник напладне се закажани демонстрации и пред македонската амбасада во Тирана.

  Во организација на групата "Собрание на патриоти", во соработка со "Уникомб“ , партијата за национално единство на Албанците која има свој огранок и во Косово, најавуваат протести пред македонската амбасада во Тирана.

  - Насилство против Албанците во Македонија каде од македонската полиција беа убиени двајца Албанци, а 15 ученици Албанци беа претепани не се случајни", се вели во соопштението дистрибуирано на социјалните мрежи, а во кое се обвинува таканаречена македонска терористичка организација.

  Демонстрантите во Тирана во вторник ќе повикаат "враќање на албанските региони во Македонија кон нивната матична држава Aлбанија", стои во повикот на албанското собрание на патриоти. /www.kanal5.com.mk
  11.03.20

  5 Albaner verhaftet die einen 15jährigen Makedonier aus dem Hinterhalt aufgelauert und zusammengeschlagen haben. 4 davon sollen DPA Mitglieder sein, und eine dicke Polizei Akte aufweisen.

  15 годишното дете било претепано од хулигани со „дебело“ полициско досие

  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88351
  Пет Албанци се приведени од кои четворица полнолетни под сомнение дека вчера околу 17 часот претепале 15 годишно дете од македонска националност на улицата Орце Николов во центарот на Скопје.

  Инцидентот се случи вчера околу 17 часот пред интернет кафето Ентернет. Петте момчиња без никаква причина физички ги нападнале А.Г. (15) и неговите другари Д.Д. (17) и А.С. (17). Удирајќи ги со тупаници и клоци по телата. Д.Д. и А.С. по некое време успеале да се извлечат и да избегаат, но А.Г. добил тешки удари на главата од што добил подливи и отоци. На помош притрчале случајни минувачи, по што хулиганите избегале кон градскиот парк. Нападнатите ги опишале насилниците, а полицајците ги фатиле во близина на северната трибина на Арената Филип Втори. При нивната идентификација е утврдено дека станува збор за В.Ј. (17) од скопско Глумово, И.С. (20) и Е.С. (19) од село Крушопек, Е.В. (21) од село Грчец и Р.А. (22) од Скопје. Освен Е.С. сите четворица и биле познати на полицијата. Имале „богато“ досие за кражби, разбојништва и насилства.

  Детето беше префрлено во градската болница каде е задржано на лекување.
  New Macedonia inter-ethnic incidents leave two injured
  http://www.focus-fen.net/index.php?id=n273017
  11 March 2012 | 17:20 | FOCUS News Agency
  Home / Southeast Europe and Balkans
  Skopje. Two people were injured in the latest inter-ethnic clashes that reflect a continued worsening of relations between Macedonians and ethnic Albanians, police said on Sunday, cited by AFP.
  A 15-year-old Macedonian boy was hospitalised after being beaten up in downtown Skopje by a group of ethnic Albanians, some of whom had baseball bats, police said, adding that five attackers had been detained.
  In the predominantly Macedonian district of Gjorgje Petrov, a 66-year-old man was beaten with baseball bats by unknown assailants, who fled toward the suburb of Saraj where ethnic Albanians are in the majority.
  Police boosted their presence on the streets, notably near the sites where young people gather such as shopping malls and parks. The police presence on public transport has also been strengthened.
  Since Thursday, at least 14 people have been injured in inter-ethnic violence in Skopje and in the northwestern town of Tetovo.
  Relations between the two communities remain scarred by an armed conflict in 2001 between Macedonian security forces and ethnic Albanian rebels.
  A peace deal was signed in August 2001, when ethnic Albanians, who make up some 25 percent of Macedonia's population of two million, were given improved rights.

  Tепачите на тинејџерите пред „Ентернет“ активисти на ДПА, тврдат медиуми
  T
  11.03.2012 - 17:45 | Македонија
  Петмината насилници кои полиција ги уапси поради физички напад врз малолетници во интернет кафе во скопската населба Дебар маало се активисти и членови на Демократската партија на Албанците, објавија дел од медиумите.


  Групата, составена од В.Ј. (17) од Глумово, И.С.(20) и Е.С. (19) од Крушопек, Е.В. (21) од Грчец и Р.А. (22) од Скопје вчера околу 17 часот без каква било причина ги нападнала А.Г. (16) и двајцата негови другари Д.Д. (17) и А.С. (17) пред интернет кафето „Ентернет“ на ул. „Орце Николов“.

  Насилниците беа упасени од полицијата по нападот пред северната трибина на Градскиот стадион и Подоцна препознаени од нападнатите момчиња, информираат од полицијата.

  Сите членови на групата, освен Е.С., имаат криминални досиеја. Пријавувани се за кражби, тешки кражби, разбојништва, насилства и друго

 4. #114
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  30.233
  Die Nervenheilanstalt in Demir Hisar ist eine der insgesamt drei Nervenheilanstalten in Mazedonien. Sie beherbergt 340 Patienten aus dem Südwesten des Landes. Das Gebäude war dringend renovierungsbedürftig. Fußböden und Einrichtung befanden sich in desolatem Zustand. Außerdem mangelte es an Ausstattung in den Räumen der Bewohner. Mit rund 11.200 Euro finanzierte die Botschaft neue Bodenbeläge, sowie Tische und Stühle für den Speisesaal. Darüber hinaus wurden neue Matratzen, Kissen und Bettwäsche beschafft und somit die Lebensqualität der Bewohner deutlich und langfristig verbessert.  Na, jetzt weiss ich wo mein Steuergeld hinkommt und zum Vergleich zu Griechenland verdienen wir nicht mal was dran!

 5. #115
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von ZX 7R Beitrag anzeigen
  Die Nervenheilanstalt in Demir Hisar ist eine der insgesamt drei Nervenheilanstalten in Mazedonien. Sie beherbergt 340 Patienten aus dem Südwesten des Landes. Das Gebäude war dringend renovierungsbedürftig. Fußböden und Einrichtung befanden sich in desolatem Zustand. Außerdem mangelte es an Ausstattung in den Räumen der Bewohner. Mit rund 11.200 Euro finanzierte die Botschaft neue Bodenbeläge, sowie Tische und Stühle für den Speisesaal. Darüber hinaus wurden neue Matratzen, Kissen und Bettwäsche beschafft und somit die Lebensqualität der Bewohner deutlich und langfristig verbessert.  Na, jetzt weiss ich wo mein Steuergeld hinkommt und zum Vergleich zu Griechenland verdienen wir nicht mal was dran!

  Linkverweis Bitte einfügen

 6. #116
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gruevski: State support resumed for procurement of agricultural mechanization
  11.03.2012
  Gruevski: State support resumed for procurement of agricultural mechanization |

  Support in procuring agricultural mechanization resumes with 50% participation of the state. Macedonia in 2011 and 2012 invested 4 million Euros for this measure, Prime Minister Nikola Gruevski told reporters on Sunday.

  According to Gruevski, the realization of the project for procurement of agricultural mechanization went well. "4 million Euros will be allocated for support of agricultural mechanization under conditions defined in our programme - 50% state participation and 50% participation of those who procure," the PM noted.

  State support, he added, is of great assistance for Macedonian farmers and a promise made during election campaign that is being fulfilled.

  "Many farmers will be able to procure agricultural machines by lower prices i.e. half of the real price, with which they will cultivate land, thus making more yields, while the state will get boosted agricultural production," Gruevski said.

  130 million Euros have been singled out for agricultural subsidies in 2012.

  Efforts are being made additional funds for procurement of agricultural machines to be provided though EU's IPARD programme.

 7. #117

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.213
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Linkverweis Bitte einfügen
  Deutsche Botschaft Skopje - Psychiatrisches Krankenhaus Demir Hisar

 8. #118
  Avatar von Charlie

  Registriert seit
  09.10.2009
  Beiträge
  2.523
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Police detains more attackers
  Sunday, 11 March 2012
  MINA Breaking News
  Five people that have been apprehended on Saturday on suspicion of attacking three Skopje natives are interviewed at a police station on Sunday.

  According to police sources five ethnic Albanians in their twenties similarly to the previous incident in a cowardly fashion attacked ethnic Macedonians who were all under the age of 18.
  As the other incident, the attackers had no obvious reasons for the assault.
  Soon after the attack, police managed to find and detain the five suspects nearby the City Stadium.

  Of the five Albanians arrested only one is from Skopje, while the other four are hailing from remote villages near the Kosovo border. All are charged with assault and are facing several months of jail time. MINA finds the five attackers are all DPA members, a party famous for its leaders being close to Kosovo's leadership whereas the instructions came from the SDSM. This 'thesis' circulating in the public is supported by ethnic Albanian NGOs who admitted just last month the SDSM has 'hired' them to create ethnic problems.

  Police officers in Tetovo also detained two men of a group that attacked two people on Saturday. A police officer was also injured during that incident.
  Three violent attacks took place in Skopje on Saturday and one in Prilep overnight, according to MoI.
  Measures are being taken to find the perpetrators.
  Albanische Fangruppierung droht offen auf seiner Homepage der makedonische Regierung, Grund: Einer ihrer führenden Köpfe wurde verhaftet als er zwei Makedonier angriff und einen Polizisten verletze.
  Albaner steinigen makedonische Botschaft in Albanien. Radikale Parolen wurde geäußert, man droht den Makedoniern.
  5 Albaner verhaftet die einen 15jährigen Makedonier aus dem Hinterhalt aufgelauert und zusammengeschlagen haben. 4 davon sollen DPA Mitglieder sein, und eine dicke Polizei Akte aufweisen.
  Es wird behauptet das dieser Ballist-Anführer aber unschuldig sei. Daher wollen die seine Freilassung. Ich befürchte schlimmes gegen Vardar, am 14. März.

  Wie ist die Lage in Mazedonien, Zoran? Anfangs April hab ich vor nach Mazedonien zu gehen und würde nicht gerade gerne von maskierten Männern attackiert werden, da ich wegen dem Pass öfters nach Skopje muss.

 9. #119
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  30.233
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Linkverweis Bitte einfügen

  Die Nervenheilanstalt in Demir Hisar ist eine der insgesamt drei Nervenheilanstalten in Mazedonien. Sie beherbergt 340 Patienten aus dem Südwesten des Landes. Das Gebäude war dringend renovierungsbedürftig. Fußböden und Einrichtung befanden sich in desolatem Zustand. Außerdem mangelte es an Ausstattung in den Räumen der Bewohner. Mit rund 11.200 Euro finanzierte die Botschaft neue Bodenbeläge, sowie Tische und Stühle für den Speisesaal. Darüber hinaus wurden neue Matratzen, Kissen und Bettwäsche beschafft und somit die Lebensqualität der Bewohner deutlich und langfristig verbessert.


  Deutsche Botschaft Skopje - Psychiatrisches Krankenhaus Demir Hisar  Aber fang nicht zu heulen an, weil die Quelle die Deutsche Botschaft ist!


  Auf die Botschaft stehst Du doch, wenn´s z.B. über die Namensgebung geht! Kannst Dich noch erinnern!

 10. #120
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Charlie Beitrag anzeigen
  Es wird behauptet das dieser Ballist-Anführer aber unschuldig sei. Daher wollen die seine Freilassung. Ich befürchte schlimmes gegen Vardar, am 14. März.

  Wie ist die Lage in Mazedonien, Zoran? Anfangs April hab ich vor nach Mazedonien zu gehen und würde nicht gerade gerne von maskierten Männern attackiert werden, da ich wegen dem Pass öfters nach Skopje muss.
  Gestern Nacht war es ruhig

  No incidents reported over past 24 hours
  Skopje, 12 March 2012 (MIA) - Following series of fights in recent days, no incidents were reported at the Ministry of Interior over the past 24 hours.
  MIA - Macedonian Information Agency - No incidents reported over past 24 hours -
  The police is working on solving the incidents, several individuals have been detained, whereas criminal charges for violence have been submitted against some. The police has increased its field patrols in order to prevent fresh incidents.

  As announced by Prime Minister Nikola Gruevski and Minister Gordana Jankuloska, the MoI will work on solving the incidents, find the perpetrators and sanction them.


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04