BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 125 von 1339 ErsteErste ... 25751151211221231241251261271281291351752256251125 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.241 bis 1.250 von 13381

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.380 Antworten · 714.040 Aufrufe

 1. #1241
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Albanische Immigranten aus Gostivar haben Marihuana geschmuggelt

  Во акција на полициската станица Гостивар откриени и одземени се три кеси со марихуана со тежина од околу еден килограм. По акцијата, како што информита СВР Тетово, приведени се шест лица.
  Дрогата е откриена вчера попладне во подрумски простории на објект во изградба на крстосницата на улиците „Мара Угринова“ и „Гоце Делчев“. Пет од приведените, државјани на Република Албанија, го користеле просторот како привремено живеалиште.
  По извршениот разговор е утврдено дека 22-годишниот Л.К., 21-годишниот Љ.Ш. и 23-годишниот Л.С. немаат регулиран престој и се задржани, а 25-годишниот Ф.Е. и 19-годишниот М.В. се пуштени. Приведен бил и сопственикот на објектот 49-годишниот С. З.
  Дрогата во Македонија ја внел Л.К. и допрва ќе се утврдува за кого била намената. Сите петмина албански државјани биле дојдени во гостиварско како економски емигранти. По целосното расчистување случајот ќе следуваат и соодветни пријави.  In Tetovo und Gostivar wurden 12000 Böller beschlagnahmt

  Во акции на полицијата вчера во Тетово и Гостивар од улични продавачи одземени се 12.470 парчиња петарди и сличен пиротехнички материјал.
  СВР Тетово информира дека на повеќе локации низ Гостивар од лицата И.Р. (36), Г.П. (29), Е.Е. (17) и А.А. (24) одземени се 5.470 парчиња пиротехнички материјали, а два часа подоцна од тетовските препродавачи уште 7.000 парчиња.
  Во изминативе неколку денови на тетовското подрачје одземени се над 32.000 парчиња петарди. 2. #1242
  tetovë1
  Haben Marihuana geschwärzt?

 3. #1243
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Haben Marihuana geschwärzt?
  Ich meinte geschmuggelt ,sorry

 4. #1244
  tetovë1
  Da werden wohl einige kein Happy new year haben!

 5. #1245
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Stip wird Arbeitsuniformen für die Sanitäter zur Verfügung stellen.

  Вработените во Итната медицинска помош во Штип ќе добијат униформи, донација од Општината. За оваа намена се обезбедени 200.000 денари.
  Како што соопшти градоначалникот Зоран Алексов, идејата за донирање униформи е одлична, бидејќи здравствените работници од итната помош се првите кои интервенираат при која и каква било несреќа.
  - Бојата на униформите допрва ќе се одредува. Началникот на Одделението веднаш ќе достави барање до Советот на Општина Штип за доделување на предвидените средства, вели Алексов.
  Началникот на Итната медицинска помош при ЈЗУ „Панче Караѓозов“ Штип, Сунчица Постолова вели дека добивањето на униформите за вработените е голем гест, а исто така таа вели дека условите за работа во Брзата помош годинава се подигнати на висок степен благодарени на добивањето на четирите нови возила од Министерството за здравство.


 6. #1246
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In Struga überfuhr ein Autofahrer einen Fußgänger und beging Fahrerflucht

  Непознат возач прегазил пешак и избегал од местото на сообраќајката.
  Од министерството за внатрешни работи известуваат дека сообраќајната незгода се случила вчера во 17.50 часот на регионалниот пат Струга – Дебар. Во близина на струшкото село Велешта бил прегазен Назиф Жута (82) жител на селото.
  Пешакот бил пренесен во медицинскиот центар во Струга каде им подлегнал на повредите.
  Полицијата трага по сторителот, кој засега е непознат.  Der Park der Freundschaft in Ohrid wurde von Hooligans demoliert.

  Група хулигани го демолирала Паркот на пријателството лоциран во Охрид.
  - Апелираме до надлежните служби да обезбедат поголемо присуство на свои службени лица во парковите, како ваквите немили настани не би се повториле и би се избегнале несаканите последици, посебно за новогодишните празници кога голем број светлосни реквизити се под струен напон, велат од Комуналец, пренесува Плусинфо.  Ab morgen haben alle Schüler in Makedonien 3 Wochen lang frei.

  За основците и средношколците денеска е последен училиштен ден во првото полугодие. По тринеделен зимски распуст тие ќе се вратат на настава на 21 јануари, понеделник.
  На крајот на оваа 2012/2013 учебна година се очекува спроведување на екстерното тестирање на учениците, кое се одложуваше неколку години. Негова цел е да се оцени колку наставниците објективно го вреднуваат нивното знаење.  In „Аџибадем Систина“ wurde das erste mal eine Endarteriektomie der Lungenarterie durchgeführt.

  На Одделот за кардиохирургија во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, како што информираа оттаму, првпат во Македонија, е изведена ендартеректомија на белодробните артерии. Интервенцијата ја изведе проф. д-р Салис Таџер, заедно со својот тим.
  - Станува збор за исклучително ретка состојба при која белодробните артерии и помалите гранки со прогресот на болеста се затвораат заради тромботичен материјал кој доаѓа најчесто од недијагностициран извор или се формира на истото место заради пореметена коагулација на крвта на пациентот. Она што е особено карактеристично за оваа состојба е фактот што со тек на времето артериите се затвораат до нивна речиси целосна блокада со што се намалува протокот на крвта низ белите дробови. Тоа влијае на покачување на притисокот во белодробните артерии при што се развива пулмонална хипертензија и слабост на десното срце со нарушена функционалност, вели проф. д-р Салис Таџер, шеф и основачот на Одделот за кардиохирургија.
  Еден од главните симптоми кои се јавуваат е тешко дишење и при најмал напор. Она што е карактеристично е што не постојат специјални лекови со кои може да се третира оваа состојба. Единствено, во ублажувањето на симптомите помага терапија со Силденафил, познат под комерцијалното име „Вијагра“.
  - Основен третман на ваквата состојба со која се решава причината за нејзиното настанување е изведување на хируршка интервенција – ендартеректомија со која се отстранува тромботичниот материјал кој станува дел од ѕидот на белодробната артерија. Ваквата интервенција спаѓа во групата на високо ризични операции кои бараат голема прецизност и се изведува со привремено стопирање на протокот на крв низ целиот организам на пациентот со цел да се овозможат потребните услови за изведување на интервенцијата. За време на интервенцијата на пациентката и беше заменет и трикуспидалниот залисток на срцето кој беше со нарушена функција. И покрај сериозноста и комплицираноста на случајот, интервенцијата на 28-годишната пациентка траеше околу три часа и помина во најдобар ред. Сега пациентката се чувствува добро, и е под контрола на мојот тим“, изјави проф. д-р Салис Таџер.
  Успешно изведената интервенција на проф. д-р Салис Таџер е првата изведена операција од ваков вид во Македонија, а Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е прв медицински центар во државата во кој се изведува оваа интервенција.

 7. #1247
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In Skopje (FYROM) wurde gestern in einem Kiosk von einem 10-Jährigen unter vorgehaltener Wasserpistole eine Packung Kaugummi (Hubba Bubba) entwendet. Der Dieb begann Fahrradflucht und wird immernoch polizeilich gesucht.
  Hippokrates
  Link? Oder ist das auch nur erfunden ,wie das griechische Makedonien?

 8. #1248
  Bendzavid
  So, ich habe den Schrott von Hippokrates in den Müll verschoben. Sollten ähnliche Aktionen folgen mit Falschnachrichten um mal lustig zu sein gibt es eine Verwarnung und einen Bann.

 9. #1249
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ivanov hat die Soldaten der Kaserne „Мирче Ацев“ in Prilep besucht.

  Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов, придружуван од началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески, денеска ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп.
  Како што соопшти прес-канцеларијата на ГШ на АРМ, за време на посетата претседателот Иванов на припадниците на АРМ кои извршуваат должност за време на Новогодишните празници ќе им ја честита Новата 2013 година.
  Предвидено е шефот на државата со нив да има и заеднички коктел.  Besimi hat vor ,den makedonischen Friedenstruppen ein Frohes Jahr bei einer Video-Konferenz zu wünschen

  Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, денеска преку видео-конференциска врска на мировниците-припадници на Армијата на Република Македонија во мисиите ИСАФ во Авганистан, УНИФИЛ во Либан и во операцијата ЕУФОР-АЛТЕА ќе им ја честита Новата 2013 година посакувајќи им успех, среќа и здравје.
  Како што соопшти Министерството за одбрана, Бесими ќе разговара и за состојбата на војниците, текот на спроведувањето на активностите и задачите во соодветните мисии во изминатата 2012 и оние кои следат во 2013 година, како и за планираните ротации на силите во новата година.  Der erste Junge in Makedonien wurde um 00:01 in Skopje geboren.

  Машко е првото бебе во што се роди во 2013 година во 00,01 минута во Клиниката за Гинекологија и акушерство при Универзитетскиот клинички центар во Скопје.
  Бебето е тешко 4 килограми и 300 грама и долго 54 сантиметри, од мајка Јасмина Смилевска (род. 1971 год), на која ова и е осмо дете (6 машки и 2 женски).
  Мајката и бебето денеска ќе бидат посетени од Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски. На првороденчето, градоначалникот Трајановски ќе му подари штедна книшка со 20.000 денари и други пригодни подароци.  Insgesamt wurden zu Neujahr 30 alkoholisierte Patienten eingeliefert ,davon ist einer gestorben.

  Во новогодишната ноќ на скопските клиники примени се 29 пациенти во алкохолизирана состојба, од кои најмладите се на 14 и 15 годишна возраст.
  Укажана им е лекарска помош и на повредени од петарди, тепачки и во сообраќајни несреќи.
  На Клиниката за токсикологија прегледани се вкупно 42 пациенти, од кои 29 со труење од алкохол.
  Девет пациенти се донесени во тешка состојба, а една пациентка од нив направила комбинација од алкохол и енергетски пијалок.
  Третирана е до раните утрински часови и пуштена на домашно лекување. Доминираат пациенти од 14 до 20 годишна возраст.
  - Сите пациенти се успешно третирани, згрижени и во текот на ноќта по ординираната терапија се пуштени на домашно лекување, изјави директорот на Клиниката за токсикологија, Антон Чибишев.
  Едно лице починало во сообраќајна несреќа што се случила во Автокоманда, а на Клиниката за детски болести е хоспитализирано двегодишно дете затруено со антидепресив „хелекс“.

 10. #1250
  tetovë1
  Happy New year Freunde!


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04