BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 126 von 1339 ErsteErste ... 26761161221231241251261271281291301361762266261126 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.251 bis 1.260 von 13381

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.380 Antworten · 714.196 Aufrufe

 1. #1251
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Danke ,dir ebenfalls

 2. #1252

 3. #1253
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  MVR wird die neuen Polizeiautos präsentieren.

  Министерството за внатрешни работи денеска ќе ги презентира новите возила „шкода јети“ кои ќе ги заменат старите „крајслери. На тендерот што го распиша Министерството за внатрешни работи за набавка на 150 нови возила за најповолен понудувач беше избрана компанијата „Порше Македонија“.

  Таа даде најниска понуда од 199.750.000 денари за набавка на возилата, односно за 10 милиони денари пониска од почетната цена на аукцијата.
  Новите возила се во бела боја со ознаки на полицијата, а во цената е вклучено и тригодишнo бесплатно одржување (замена на гуми, масло, антифриз, филтри за воздух...). Согласно тендерската спецификација, предвидено е возилата да бидат со дизел мотор со зафатнина од 1.900 до 1.300 сантиметри кубни и со моќност од 110 до 140 киловати.
  Последниот тендер за набавка на возила за МВР беше пред 12 години кога беа купени крајслери.


 4. #1254
  Bendzavid
  Schade man. Die Chrysler sahen so geil aus.

 5. #1255
  tetovë1
  Gibts die Autos in MK?

 6. #1256
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.454
  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Schade man. Die Chrysler sahen so geil aus.
  Die Chrysler haben nun aber auch 12 Jahre auf dem Buckel wurde Zeit für was neues.

  Jetzt fahren die Bullen Shkavell-Autos

 7. #1257
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Gushtafar Beitrag anzeigen
  Die Chrysler haben nun aber auch 12 Jahre auf dem Buckel wurde Zeit für was neues.

  Jetzt fahren die Bullen Shkavell-Autos
  Diskriminierung der feinsten Art

 8. #1258
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Gibts die Autos in MK?
  Sind ja die neuen Polizei-autos in MK. Also ja

  MVR wird die neuen Polizeiautos präsentieren.

  Министерството за внатрешни работи денеска ќе ги презентира новите возила „шкода јети“ кои ќе ги заменат старите „крајслери. На тендерот што го распиша Министерството за внатрешни работи за набавка на 150 нови возила за најповолен понудувач беше избрана компанијата „Порше Македонија“.

  Таа даде најниска понуда од 199.750.000 денари за набавка на возилата, односно за 10 милиони денари пониска од почетната цена на аукцијата.
  Новите возила се во бела боја со ознаки на полицијата, а во цената е вклучено и тригодишнo бесплатно одржување (замена на гуми, масло, антифриз, филтри за воздух...). Согласно тендерската спецификација, предвидено е возилата да бидат со дизел мотор со зафатнина од 1.900 до 1.300 сантиметри кубни и со моќност од 110 до 140 киловати.
  Последниот тендер за набавка на возила за МВР беше пред 12 години кога беа купени крајслери.

  Die Fahrzeuge sind ab heute im Einsatz

  Новите 150 полициски автомобили „Шкода јети“ денеска беа официјално презентирани во кругот на Министерството за внатрешни работи.
  Новите возила, веќе од утре ќе ги заменат „крајслерите“ стари повеќе од 12 години.
  Како што истакна министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во моментов на улиците во исправна состојба сообраќаат 142 „крајслери“, а истите ќе бидат заменети со 150 „Јети“.
  Новите полициски автомобили ќе бидат распределени во сите градови во земјава.
  -Одредена бројка на „крајселрите“ кои се во поисправна состојба, МВР ќе ги задржи за свои потреби, а за останатите ќе биде распишана продажба, истакна министерката.
  Според неа, новите „Шкода Јети“ се поекономични, но и посигурни за полициските службеници.
  Колку за илустрација, „крајслерите“ трошеле 16 литри бензин , а „јетите“ 6 литри дизел. Годишниот трошок за одржување за „крајслерите“ изнесувал 6 илјади евра, а за новите автомобили сервисот за првите 3 години е бесплатен.
  На денешната промоција присуствуваше премерот Никола Груевски и целиот полициски врв.

  Ab morgen werden weitere 79 Autobuse im Einsatz sein.

  Од утре во Скопје че имаме 79 нови двокатни автобуси од кинеската фабрика “Јутонг“
  Промоцијата ќе биде на паркингот пред Спортскиот центар “Борис Трајковски“.
  ЈСП од кинескиот производителЈутонг нарача 202 двокатни автобуси, а досега се испорачани 136 автобуси од кои два се панорамски.


 9. #1259
  tetovë1
  Ich wollte schreiben in ganz Mazedonien oder nur -n SK?

 10. #1260
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ich wollte schreiben in ganz Mazedonien oder nur -n SK?
  Nur in Skopje ,sollen aber bald auch in ganz Makedonien im Einsatz sein. In den größeren Stätden wie Bitola ,Ohrid ,Tetovo ,Strumica etc.

  Ein Teil der Gemeide "Ѓорче Петров" wird morgen ohne Strom auskommen müssen.

  Корисниците од улиците „51“ и „52“ во населбата Стопански Двор, општина Ѓорче Петров, утре од 08:30 до 15:30 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.
  Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, причина за прекинот е реализација на инвестициски зафат од страна на ЕВН Македонија за подобрување на квалитетот на снабдувањето со електрична енергија на корисниците во тој регион.Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04