BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 143 von 1339 ErsteErste ... 43931331391401411421431441451461471531932436431143 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.421 bis 1.430 von 13381

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.380 Antworten · 713.942 Aufrufe

 1. #1421
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Kriva Palanka - 2013 City of Culture
  Email| Printoj |
  Osogovski.jpg
  2/3/2013 11:33:45 AM
  Skopje, 3 February 2013 (MIA) - Kriva Palanka has been selected the 2013 City of Culture, the Ministry of Culture has said.


  "Kriva Palanka's programme contains specific, quality and diverse cultural content in all fields. Local institutions and associations will take part in the implementation of activities", said the Ministry.


  The commission reviewing applications said Kriva Palanka's advantages lied in its location, good cooperation with Bulgaria, as well as the fact that events will be held in complex "St.Joakim Osogovski", aimed at stimulating cultural tourism in the region.


  Kriva Palanka takes over from Kocani, who held title City of Culture in 2012.

 2. #1422
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In Jerusalem soll bald eine makedonisch-orthodoxe Kirche gebaut werden.

  Во Ерусалим имаме локација за Македонска црква

  Како мирјанин, Станинов апелира до МПЦ да најде сила и можности да направи фонд и да ја купи локацијата за црква, работа што, според него, е веќе 90 отсто завршена. За ова, како што вели, имаме поддршка од израелската влада, но и од нашите полубраќа Палестинците

  Токму на местото каде што Исус Христос се движеше по патот на страдањето до Голгота, позната како улица Виа Долороса во Стариот Ерусалим, требаше да се наоѓа и храмот на Македонската православна црква-ОА. Работата беше речиси завршена, но и покрај неколкуте посети во 1999, 2000 и во 2001 година на Ерусалим, проектот за црквата замре. Вака Сашко Станинов, адвокат и поранешен функционер во Владата на Љубчо Георгиевски, објаснува како настанала идејата за верски храм на МПЦ во светата земја. Тој потврдува дека тоа можело да стане реалност уште во 1999 година, кога бил главен иницијатор и предводник на таквата идеја. Вели дека пред него, во 1999 година, во светата земја не бил никој од тогашната влада.
  Неодамна, дознавајќи од дипломатски извори, „Нова Македонија“ објави дека во лобирањето за тоа како ќе се изјасни нашата држава во Обединетите нации по прашањето за приемот на Палестина како членка-набљудувач, наводно биле вклучени и двете страни, кои лицитирале со изградба на црква на МПЦ на териториите на Израел и на Палестина. Официјална потврда на информациите не можевме да добиеме ниту од македонските ниту од израелските или палестинските власти, но во разговор со аналитичари и црковни великодостојници, како и со упатените во односите на Македонија со Израел и со Палестина, дознавме дека идејата досега не е реализирана главно поради непризнаениот статус на МПЦ во православието. Дополнителен проблем е што Грчката црква во Израел има доминантно влијание во православието, што се оценува како сериозна пречка за каква било реализација на проектот.

  Каде што се спојуваат крстот и месечината

  Желбата на Станинов била голема и се појавила уште кога првпат го посетил Ерусалим. Токму на местото каде што требало да се наоѓа Македонската црква почувствувал огромна енергија.
  - Првата посета на македонската делегација беше во 2000 година. Кога Ехуд Олмар беше градоначалник на Ерусалим, тогаш се роди идејата за храм на МПЦ во светиот град - додава Станинов.
  Како што вели нашиот соговорник, тогаш имало предлози да поставиме табла со молитвата „Оче наш“ на местото каде што Исус ја кажал уникатната формула за отворање на патот до увото на неограничената енергија, што обичниот човек ја нарекува Господ, а квантните физичари - неограничена енергија. За разлика од тоа, сите патријарси и архиепископи заклучиле што е Господ - дека тој е неограничена енергија.
  - Во Ерусалим не може да се гради. Затоа сакавме да купиме објект за црква. Тоа и се оствари - вели Станинов.
  Тој додава дека во една од делегациите одлучиле црквата да не ја сместат на локација каде што ќе има големи врати што се отвораат со далечински управувач, туку објектот да се наоѓа на местото како што е претскажано во откровението по свети Јован.
  - Таму се вели дека онаму каде што ќе се спојат крстот и месечината, еден библиски народ ќе направи црква и ќе го слави името божје. Ја имавме таа можност сликовито во таа персонификација да бидеме на тоа место - вели Станинов.
  Во 2000 година во делегацијата се вклучил и владиката Наум, од струмичката епархија кој, како што вели Станинов, со сета сила и енергија настојувал да најде решение. Сепак, тој смета дека во целата идеја и борба, реализацијата на проектот црква во Ерусалим не му одговарала некому внатре во МПЦ.
  - Сепак, Господ го чува тоа место за нас, ние сме божјата промисла. И премиерот Никола Груевски и челниците од МПЦ го знаат местото, за кое сопствениците добија понуда од 30 милиони долари и не ја продадоа локацијата. Плацот не смее да биде отуѓен ниту на Палестинци, ниту на Евреи - додава Станинов.

  Црква во Ерусалим до 2018 година

  Неговиот став за локацијата на црквата бил јасен. Тој инсистирал црквата да се наоѓа во светиот град, а не надвор од него, зашто само така ќе се создало нешто единствено и македонско.
  - Нашата вековна желба и идеја на Ѓорѓи Наумов, ексминистерот за правда, кој се залагаше за законско одбележување на 2.000-годишнината од раѓањето на Исус се имплементира во Милениумскиот крст и на Плаошник - вели Станинов.
  Како мирјанин, Станинов апелира до МПЦ да најде сила и можности да направи фонд и да ја купи локацијата за црква, работа што, според него, е веќе 90 отсто завршена. За ова имаме поддршка од израелската влада, но и од нашите полубраќа Палестинците.
  - Драго ми е што на еден начин Македонија се придружи во групата на, не конкретно поддржувачи на Израел, туку поддржувачи на љубовта божја, односно изградив Музеј на холокаустот во Скопје и им ги врати имотите на Евреите - нагласува Станинов.
  Тој вели дека Македонија со Израел не водела војна, нема никакви спорови во врска со јазикот, идентитетот, религијата. Станинов додава дека премиерот Груевски не ветил дека ќе го исполни ова, но затоа би сакал од душа да вети, ако не во проектот „2014“ барем во проектот 2018-та да се направи црква во Ерусалим.
  Следната цел е таму да се постави молитвата на Господ на 99 имиња, чија универзална љубов се спојува на ова парче место, кое се нарекува Македонија.


  „Оче наш“ на македонски во Ерусалим

  Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, во 2007 година извршил осветување на плочата со текстот на молитвата „Оче наш“ на македонски јазик со староцрковни букви во Ерусалим. Покрај неговото име, на плочата е потпишано и името на фамилијата Станинов-Вуковски.
  - На тоа место каде што се наоѓа француската црква добивме дозвола и Господ дозволи да добиеме признание под нашето име. Плочата е на завидно место на влезот на самиот храм - вели Станинов.
  Тоа била 155-та поставена плоча по ред. По неа, плочи се поставени на уште шест други јазици, но и текст за луѓе со оштетен вид.
  Кога се лепела петтата табла за слепите на македонски јазик во Ерусалим паѓал снег, вели Станинов.

  http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1291390303&id=9&prilog=0&setIzd anie=22791

 3. #1423
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  UMD expands to Germany and Netherlands
  2/6/2013 9:33:15 AM
  Washington, 6 February 2013 (MIA) - The United Macedonian Diaspora (UMD), the leading organization for Macedonians worldwide, is pleased to announce the expansion of its operations into Europe with the appointment of Filip Altiparmakovski as UMD’s The Netherlands Representative, Igor Danajlovski as UMD's Dusseldorf/Germany Representative, and Goce Peroski as UMD's Stuttgart/Germany Representative. Altiparmakovski will cover Brussels as well temporarily until UMD appoints a representative directly based out of Brussels.
  “Germany and The Netherlands are home to over 130,000 Macedonians combined. The Macedonian communities in these respective countries have played a historical role in preservation of the Macedonian identity and for our centuries-old struggle for Macedonia’s independence,” said UMD Board Chairman Stojan Nikolov following a unanimous vote by the UMD Board of Directors.
  “Macedonia’s strategic goal has been to join the European Union (EU), Macedonia deserves its rightful place in Europe, and naturally UMD’s goal is to assist Macedonia on its EU integration path,” said UMD President Metodija A. Koloski. “Appointing these young, enthusiastic, and dedicated Macedonians is the first step towards UMD officially opening a European office in the future; I am certain Filip, Igor, and Goce will serve as excellent representatives for our Macedonian communities before the public and be effective liaisons with Dutch, German, and EU policymakers.”
  The new appointments will join already existing UMD European representatives covering Austria, France, Greece, Russia, and the United Kingdom. UMD’s President will lead a delegation of UMD European representatives to Brussels from February 18th-21st for a series of meetings with EU policymakers as well as authorities handling human rights, minority, and international religious freedom issues.

 4. #1424
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Im Fall Tarculovski ist eine vorzeitige Haftentlassung beantragt!


  ПОЧНАТА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ЈОХАН ВО МАРТ ДА СЕ ВРАТИ – АДВОКАТИТЕ ГО ПОДНЕЛЕ БАРАЊЕТО

  Адвокатите на Јохан Тарчуловски ја започнаа постапката за негово предвремено пуштање на слободаТарчуловски, кој ја издржува казната во германскиот затвор Дијаз, во март ќе отслужи осум години или две третини од дванаесетгодишната затворска казна поради настаните од август 2001 година во скопско Љуботен.Неговиот адвокат Антонио Апостолски информира дека од страна на Управата на затворот Дијаз е поднесено барање до германското Министерство за правда за предвремено пуштање на слобода на Јохан Тарчуловски кое со целкупната документација ќе биде доставено до Хашкиот трибунал. По што Хашкиот трибунал треба да се произнесе за барањето за предвремено пуштање на слобода, вели Апостолски.Тој верува дека Хашкото обвинителство ќе го уважи барањето и Тарчуловски наскоро ќе биде меѓу своите во Македонија.- Со оглед на судската пракса на Хашкиот трибунал сметаме дека ќе биде уважено барањето на Јохан Тарчуловски и ќе биде предвремено пуштен на слобода со тоа што казната од 12 години затвор ќе му биде намалена на 8 години затвор, истакнува Апостолски

 5. #1425
  tetovë1
  Nein der soll noch paar Jahre dort bleiben!

 6. #1426
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Nein der soll noch paar Jahre dort bleiben!
  Wieso willst du ihn besuchen?

 7. #1427
  tetovë1
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Wieso willst du ihn besuchen?
  Nö! Aber Lebenslänglich für Johan

 8. #1428
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Nö! Aber Lebenslänglich für Johan
  Doch eher unwahrscheinlich er hat ja eh nur noch ein paar Jahre bis er raus kommt

 9. #1429
  tetovë1
  Ja aber es ist der falsche Zeitpunkt für so einen Antrag zur freilassung!

  Die Morde in GV, SK und die ethnischen Probleme sind noch nicht gelöst worden.

  Wenn er freikommt gibts wieder Proteste usw..

 10. #1430
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Вељаноски во Вашингтон – Македонија оценета како пример за регионот (ВИДЕО)
  Email| Печати |
  07.02.2013 08:04:59
  Вашингтон, 7 февруари 2013 (МИА) - Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски вчера во Вашингтон имаше средби со поголем број влијателни американски конгресмени, како и претставници на фондации и организации.


  Вељаноски, кој е на чело на делегацијата на Собранието која денеска присуствува на традиционалниот Молитвен појадок под покровителство на претседателот на САД Барак Обама, се сретна со конгресменот Дејвид Прајс, претседател на Комисијата за поддршка на демократијата. Оваа Комисија е задолжена да соработува со 16 држави од Европа и од светот, за промовирање на демократските реформи.


  - Имаме партнерство кое трае веќе седум години со Собранието на Република Македонија, како клучна демократија во балканскиот регион, и како демократска земја за која знаеме дека може да биде и ќе биде пример за другите земји во регионот. Сметаме дека ова е интензивна и продуктивна соработка и навистина ни е драго да ја обновиме со средби од овој вид, изјави Прајс по средбата со Вељаноски и пратениците Владимир Ѓорчев и Александар Спасеновски.


  На средбата со Прајс, делегацијата на македонското Собрание разговараше формирањето на Парламентарниот институт во македонското Собрание, проект кој се развива со поддршка на Комисијата со која претседава Прајс, инаку демократски конгресмен од Северна Каролина. Парламентарниот институт, кој треба да почне со работа во втората половина на годинава, ќе биде задолжен да врши професионална анализа и да им дава поддршка на пратениците при подготовката на предлог - законите во македонското Собрание.


  Вељаноски се сретна и со неодамна именуваниот претседател на влијателната Комисијата за надворешна политика на американскиот Претставнички дом, Ед Ројс. Вељаноски и Ројс разговараа за спорот меѓу Македонија и Грција, како и за неодамнешните средби на Вељаноски со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун и претседателот на Генералното Собрание на ОН Вук Јеремиќ. Вељаноски ја истакна потребата од постојан ангажман на САД за интегрирање на државите од балканскиот регион во Европската Унија и во НАТО. Вељаноски на Ројс, кој е републикански конгресмен од Калифорнија, му ги претстави и реформите спроведени во Македонија за економски развој и привлекување на странски инвестиции, вклучително и од САД.


  На средбата со конгресменот Питер Роскам, претседателот на Собранието Вељаноски истакна дека за решавање на отворените спорни прашања, како што е спорот за името, е неопходна волја од двете страни и отворен и искрен пристап. Вељаноски и Роскам изразиле надеж дека при македонскиот прием во НАТО ќе важат правилата како и за другите земји – кандидатки. Роскам, републиканец од Илиноис и заменик шеф на републиканската пратеничка група, потенцирал дека Македонија и САД меѓу себе треба да ги споделуваат заедничките вредности како што се слободата, слободата на изразувањето и почитувањето на религиите и културите. Конгресменот Роскам ја истакнал потребата од постојано негување на вредностите и духовното наследство, како услов за одржливоста во развојот на било која земја.


  Вељаноски имаше и заедничка средба со републиканскиот конгресмен од Вирџинија Френк Вулф, кој е влијателен глас во областа на надворешната политика и со Тони Хал, поранешен демократски конгресмен од Охајо и амбасадор на САД во Агенцијата за храна и земјоделство на ОН, двајцата добри познавачи на Македонија. На средбата станало збор за спорот за името, при што била истакната ирационалноста на ова прашање.


  Вељаноски се сретна и со доскорешниот сенатор Џим ДеМинт, кој е нов претседател на фондацијата Херитиџ, еден од најголемите конзервативни институти во Вашингтон во чии анализи се промовира потребата од прием на Македонија во НАТО. Вељаноски се заблагодари на ДеМинт за поддршката што оваа фондација ја дава за реализирањето на членството во НАТО, од кое, како што кажа, ќе произлезе поголема стабилност во регионот и подобрување на животот на македонските граѓани преку подобар економски развој. ДеМинт изрази убеденост дека САД остануваат силни поддржувачи на Македонија и оцени дека Македонија преземала многу храбри и решителни чекори на својот пат.


  На средбата со претседателот на Националниот демократски институт Кенет Волак и директорот на НДИ за Централна и Источна Европа Роберт Бенџамин беше истакната досегашната успешна соработка со Собранието на Република Македонија. Тема на разговор беше учеството на НДИ во финализирањето на проектот за формирање на Парламентарниот институт на македонското Собрание. Вељаноски и Волак разговааа и за актуелната состојба во македонското Собрание, при што Вељаноски ја истакна потребата од надминување на разликите.Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04