BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 144 von 1379 ErsteErste ... 44941341401411421431441451461471481541942446441144 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.431 bis 1.440 von 13784

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.783 Antworten · 736.804 Aufrufe

 1. #1431
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867


  Albanische Radikale wollen geplanten bau des Donau-Morava-Vardar-Ägäis Kanals verhindern

  Фото: Албанци бараат од Клинтон да го спречи проектот Дунав-Морава-Вардар

  пред 21 минута

  Теми: Албанци, популарно, САД
  Коментари:


  Демократскиот фронт за национално обединување од Тирана ѝ пишал писмо на Хилари Клинтон во кое вели дека Русија сака да го изгради каналот без американско или западно учество за да ја засили својата доминација на Балканот и да ги исели Албанците од неговата близина. Во писмото пишува дека со каналот Дунав – Морава – Вардар ќе се создаде воден пат од Ротердам до Солун, кој Русија ќе го монополизира, што ќе го намали значењето на англискиот Гибралтар и на турските Дарданели и Босфор, па ќе ослабнат и меѓународните позиции на овие две земји, пишува Нова Македонија.

  ТИРАНА МУ ПИШУВА НА ВАШИНГТОН ДА ЈА ОДЗЕМЕ ПРЕШЕВСКАТА ДОЛИНА ОД СРБИЈА

  Прешевската долина е најважното парче земја на Балканот и е во центарот на вниманието на американско-руското ривалство ако се суди според писмото што една албанска организација ѝ го испратила на поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон. Демократскиот фронт за национално обединување (ДФНО), со седиште во Тирана, Албанија, бара од Клинтон САД да ѝ ја одземат долината на Србија и да ја прогласат за своја прекуокеанска територија за да ја спречат Русија да го изгради каналот Дунав – Морава – Вардар и со тоа да воспостават целосна доминација на Балканскиот Полуостров. Според ДФНО, кој во своето лого ја има картата на фамозната голема Албанија, Прешево и околината треба да добијат екстериторијален статус сличен на тој што го има Панамскиот Канал, кој поминува низ Панама, но не се смета за дел од нејзината територија, туку е под американска контрола. Целиот проект за каналот, додава организацијата, е антиалбански и служи за етничко чистење на Албанците, за Русите да имаат непречена контрола врз територијата.

  Во своето писмо до Клинтон, ДФНО потсетува на настанот што се случил пред точно 100 години, кога дописникот на „Њујорк тајмс“ од овие простори јавил дека американски и руски капиталисти се договориле да се изгради каналот, а договорот го потпишале во Санкт Петербург. Дописникот напишал дека каналот ќе треба да се ископа во Србија и во Горна Македонија. Оттогаш, според организацијата, се засилил интересот на големите сили за Балканот, а Русите ковале заговор да ги исфрлат Американците, самите да го изградат каналот и целосно да го контролираат.
  КАНАЛ ЗА РУСКА КОНТРОЛА ВРЗ ЕВРОПА
  Но приказната почнува многу порано од 1913-та, уште во 1841 година, кога француско-српската компанија што кралот Милош Обреновиќ ја најмил за да го регулира водниот сообраќај низ Дунав почнала да се интересира за пловните капацитети на Морава. Таа и уште една француска компанија, формирана лично од Наполеон Трети, во 1850 година направиле проект за канал меѓу Морава и Вардар, со кој би се поврзале Дунав и Егејско Море.
  Арно ама тогаш Русите стапиле на сцена и ја притиснале Србија со Обреновиќ да ги раскине договорите со Французите и да ѝ го додели правото на изградба на каналот на руска компанија. Србите не можеле да си дозволат да ја одбијат Русија, па тоа и се случило во 1860 година. Проектот е заборавен сѐ до почетокот на 20 век, кога за него се заинтересирале Англичаните и Германците. Затоа династијата на Обреновиќи, која сѐ уште била на власт, почнала да го „подготвува“ теренот за Русите да градат, односно, како што пишува во документот, етнички да го чистат.
  - Албанските населби од Ниш до Врање беа збришани, а се населуваа Срби – вели ДФНО во писмото до Клинтон.
  Како последни „Албански шајки“ останале Прешевската и Кумановската долина. Но Русите, додава организацијата, сѐ уште го спроведувале својот план, па отвориле воена база близу Ниш, а и со издејствуваната територијална поделба се обидувале да го намалат влијанието на Албанците во прешевската зона. Целта, како што се опишува, е многу поширока отколку едноставна контрола врз Балканот. Со тоа ќе се создадел воден пат од Ротердам до Солун, кој Русија ќе го монополизира, а ќе се намали значењето на англискиот Гибралтар и на турските Дарданели и Босфор, па ќе ослабнат и меѓународните позиции на овие две земји. Но морало да се обезбеди тој канал да не минува низ места што не би биле пријателски расположени кон Србија и кон Грција.
  Сепак, кога Русија и САД го потпишале договорот за заедничка изградба на каналот (во 1913 г.) и Американците стекнале право врз Прешевската долина, објаснува Демократскиот фронт за национално обединување, па затоа неговото централно претседателство нуди два предлога.
  - Прешевската долина треба да се врати во фокусот на САД како прекуморска американска територија. Прешевската долина е подеднакво важна како Панамскиот Канал, кој е екстериторијализиран од Панама, и во неа е потребно присуството на САД исто како и во другите прекуморски американски територии – завршува писмото.
  ПАТ, ПРУГА И КАНАЛ НА ЕДНО МЕСТО
  Минатото лето, кога во јавноста повторно се отворија дебати околу евентуална размена на територии меѓу Србија и Косово, поточно косовскиот север во замена за Прешевската долина, македонски и српски аналитичари коментираа дека Косово во оваа идеја не гледа само можност да си ги реши меѓуетничките проблеми туку и шанса да си ја подобри својата геостратегиска позиција на Балканот. Ако се оствари тој план, косовската држава ќе заземе мало парче од клучниот Коридор 10, што иако нема да ѝ помогне економски, ќе ѝ послужи како инструмент за политички притисоци кон соседните земји, на кои овој патен правец им е многу важен. Засега планот официјално го одбиваат и Белград и Приштина, а и самата идеја за промени на границите на Балканот нема поддршка кај Западот.
  Демократскиот фронт за национално обединување во писмото до Хилари Клинтон вели дека за да се реши проблемот со Прешевската долина, треба да се почитува принципот на самоопределување.
  - Населението што живее таму мора да има право да го каже својот став. Треба да им се дозволи на луѓето таму да го кажат последниот збор со кого сакаат да живеат и со тоа да се стави крај на експерименталните политики на Балканот – порачува организацијата.
  Минатата година, прво еден локален политичар од Бујановац, Јонуз Муслиу, изјави дека Албанците од Прешевската долина треба да бидат дел од косовската делегација на преговарачката маса со Србија, а потоа и косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи истакна дека тема во овие разговори треба да биде и состојбата со албанското население во Прешево, Бујановац и Медвеѓа. Потоа се појавија и теориите дека една од целите е стратегиска контрола врз Прешевската долина, која се покажа како клучна не само за патниот и за железничкиот сообраќај туку и за поморскиот. Но српскиот аналитичар Милан Николиќ вели дека за Србија е толку важен Коридорот 10 што таа воопшто не сака да преговара за Прешево, Бујановац и Медвеѓа.
  - За Србија секако дека е неприфатливо прашањето за овие општини да се стави како тема на разговорите меѓу Белград и Приштина. Но Албанците се страна во тие преговори, па според тоа тие го имаат правото да изнесат на масата што сакаат. Впрочем, нивната тактика е да бараат премногу, за потоа да покажат дека божем попуштаат и се откажуваат од некои барања за кои однапред пресметале дека не можат да ги остварат. Исто како на пазар, кога ќе кажете некоја сосема нереална цена, не затоа што очекувате некој да ја плати, туку за да создадете простор крајната да биде што поповолна за вас. Секако, и Србија би можела да истапи со свои аргументи, во Косово не живеат Срби само на северот, туку и во други подрачја – вели Николиќ.
  Автор: Гоце Трпковски
  Извор: Нова Македонија


  Зошто Кинезите се заинтересирани за изградба на каналот Белград-Скопје-Солун?

  03/02/2013 // Пред 3 дена // БАЛКАН // Коментирај

  Двете соседни земји не покажуваат посебен интерес за проектот кој по 100 години го оживеа српската влада, но како заинтересирана страна се појави Кина, пишува српкиот весник „Новости“.
  Пред се би можело да стане збор за економски интерес, бидејќи ако земе учество во проектот Кина би ги вработила своите големи фирми, како и голем број луѓе. Кинезите исто така сакаат да ги продаваат своите производи на територијата на Европа на својот најголем пазар – Европската унија, анализира весникот.
  Дека најголем интерес за влегување на Кина во големиот проект имаат токму кинеските компании посочи и Џу Лијенши, советник за економија во кинеската амбасада.
  „Овој проект ќе биде голема економска можност за нашите компании, а најзаинтересирани се „ Чајна Џезуба груп корпорејшн“, која ја градеше најголемата брана во Кина “, изјави Жу за „Новости“.
  Тој истакна дека српската и кинеската влада се уште не направиле конретен договор за изградба на каналот на Морава.
  Српскиот миностер пак , Милан Бачевиќ, според кој изградбата на Каналот е стогодишен српски сон, вели дека интересите на Кина во овој проект се повеќекратни.
  „Ним им е важно дека нивната стока преку овој воден систем може многу полесно и поевтино да стигне до Централна и Западна Европа. Една голема држава, која има толку многу пари и која сака да вложува во големи проекти, нема да ја пропушти оваа шанса. Прашање е дали таа можност, под уште поповолни услови и може да ја понуди и некој друг. За тоа допрва ќе треба да се зборува “, вели Бачевиќ.
  „Оној кој ќе биде дел од каналот на Морава во Србија, без огледа на сопственичкиот договор, тој ќе биде геополитички и геостратешки присутен во Европа“, изјави српскиот Министер за Новости.

 2. #1432
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia, an example for region: U.S. congressman


  Washington, February 7. (MIA). Parliament Speaker Trajko Veljanoski met Wednesday with a number of U.S. Congressmen, as well as representatives of foundations and organizations.


  Veljanoski, who heads the parliamentary delegation that is set to attend Thursday the National Prayer Breakfast hosted by President Barack Obama, met with Congressman David Price, chairman of the House Democracy Partnership, in charge of cooperation with countries worldwide.


  "We have a partnership of seven years with the Parliament of Macedonia as a key democracy in the Balkan region, a democracy that can and will be an example for other countries in the region. We feel like this has been an intense and productive relationship and we are very glad to renew it with visits of this sort", said Price after the meeting with Veljanoski, who is accompanied by MPs Vladimir Gjorcev and Aleksandar Spasenovski.


  The meeting focused on the Parliamentary Institute in the Macedonian Assembly, a project developed with the support of Price's committee. The Parliamentary Institute, due to launch in the second half of 2013, will be in charge of making a professional analysis and provide support to MPs when developing draft-laws.


  Speaker Veljanoski also met with House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce, referring to the Macedonia-Greece name issue and Veljanoski's recent meetings with UN's top officials.


  Veljanoski stressed the need for permanent engagement of the United States in the integration of Balkan states in EU and NATO. He also briefed Royce on the reforms implemented in Macedonia regarding the country's economic development and attraction of foreign investments.


  At the meeting with Congressman Peter Roskam, Speaker Veljanoski said the settlement of all open issues, such as the name row, required will from both sides and a sincere approach.


  Interlocutors voiced hope that criteria for other countries when joining NATO would also be valid for Macedonia. Roskam stressed that Macedonia and the United States should share joint values such as freedom, freedom of expression, and respect of religions and cultures.


  Moreover, Veljanoski met with Heritage Foundation President Jim DeMint, thanking him for the foundation's support towards Macedonia's NATO accession.


  According to him, the country's Alliance membership would produce increased regional stability and improve the life of Macedonian citizens through economic development. DeMint stressed that the U.S. remain Macedonia's staunch supporters, adding that the country has undertaken courageous and decisive steps on its path.


  The meeting with National Democratic Institute President Kenneth Wollack tackled the successful cooperation with the Macedonian Parliament.


  Veljanoski and Wollack also referred to the current developments in the Parliament, with the former highlighting the need for overcoming of differences.

 3. #1433
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia, Kosovo sign social insurance agreement
  Email| Printoj |
  2/7/2013 2:48:42 PM
  Pristina, 7 February 2013 (MIA) - Macedonian citizens who have worked in Kosovo for a certain period and vice versa will have their years of experience recognized in order to have pension rights in the home country.


  Minister of Labor and Social Policy Spiro Ristovski and Kosovo counterpart Nenad Rasic signed the agreement on regulating the issue in Pristina on Thursday.


  "We have signed an exceptionally significant agreement for the citizens of Kosovo and Macedonia, taking into consideration it guarantees and recognizes the years of experience of Macedonian citizens who had worked in Kosovo and vice versa. We have been negotiating for three and a half years and I believe we have made a truly revolutionary step forward in the section of pension and disability insurance", said Minister Ristovski.


  Since its independence, Macedonia has concluded social insurance agreements with 18 countries - Austria, Switzerland, Germany, Czech Republic, Poland, Luxembourg, Netherlands, Belgium, Romania, Slovenia, Croatia, BiH, Serbia, Bulgaria, Turkey, Montenegro, Australia and Canada - with ongoing procedure over ratification of such treaty with the Kingdom of Denmark.


  The Government has initiated talks for social insurance agreements with France, Slovakia and New Zealand, whereas negotiations with Albania are in the final stage.


  About 35,000 citizens are already using pensions from other countries as a result of the agreements' enforcement.

 4. #1434
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ehemalige UCK protestieren in Skopje vor der serbischen Botschaft - Polizei riegelt ab.


  ФОТО: Полицијата на готовс, Албанци протестираат пред српската амбасада во Скопје

  Петок, 08 Февруари 2013 14:36


  Воените ветерани на УЧК, членови на Здружението на албанските политички затвореници во Македонија, студенти од тетовскиот Универзитет и граѓани под мотото „Прешево, Медвеѓа и Бујановац“ од 14 часот протестираат пред српската амбасада во Скопје.


  Според информациите, полициски блокади се поставени на 300 метри од амбасадата. Фазли Велиу, кој е еден од организаторите на протестот рече дека тој почнува пред министерството за образование или поранешна “Нова Македонија“ и продожува во правец на дипломатското претставништво. На протестот можат да се забележат повеќе антисрпски пароли. 5. #1435
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Dnevnik, Macedonia: Macedonians get Bulgarian passports most quickly
  09 February 2013 | 14:55 | FOCUS News Agency
  Home / Southeast Europe and Balkans
  Skopje. Macedonians get Bulgarian passports most quickly, accidently or not, and are the record-holder among foreigners by obtaining Bulgarian citizenship, the Macedonian Dnevnik daily writes.
  According to the newspaper “Macedonians get passports hastily in order to find a job in the west and they do not pay taxes in Bulgaria.”
  The daily cites Bulgarian Stefan Rusinov, whose wife is a Ukrainian and has been waiting for a Bulgarian passport for 11 years.

  - - - Aktualisiert - - -

  Macedonia, Kosovo to boost cultural cooperation
  Email| Printoj |
  2/8/2013 2:57:55 PM
  Skopje, 8 February 2013 (MIA) - Macedonia and Kosovo inked Friday an agreement on advancing and intensifying their cooperation in the field of culture.


  The document was signed in Pristina by Macedonia's Culture Minister Elizabeta Kanceska-Milevska and the Kosovo Minister of Culture, Youth and Sport, Memli Krasniqi.


  Kanceska-Milevska and Krasniqi at the meeting pledged to strengthen the cultural ties between the countries while discussing activities planned to be carried out in the forthcoming period.


  The agreement envisages the countries' institutions and artists to have a impeccable communication and to stimulate their cooperation in an effort to result in a myriad of joint promotions and projects.


  The two ministers concluded that the countries' cultural cooperation thus far had been prolific enabling several art, film, music and theater projects to be realised, the Ministry of Culture said in a press release.


  During her day-long trip to Kosovo, Minister Kanceska-Milevska also met with Edita Tahiri - Kosovo's Deputy Prime Minister responsible for issues relating to foreign policy and national security.

 6. #1436
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Nachts um 1 brach Feuer im Bit Pazar aus, 6 Läden ausgebrannt


  Шест дуќани изгореа на Бит пазар

  11.02.2013 | 08:47
  Македонија
  Прочитано: 1790

  Шест дуќани изгореа во пожарот што избувна на сопски Бит пазар ноќеска пет минути по полноќ. Во пожарот нема повредени.

  Командантот на Бригадата за Противпожарна заштита на Град Скопје, Благоја Менковски за МИА потврди дека пожарот е комплетно изгаснат и оти не е дозволено негово проширување.

  Во гаснењето учествувале 14 противпожарни возила со 35 пожарникари.


  Причините сè уште не се познати, но истражните власти велат дека наскоро ќе се открие причината, а во текот на денот ќе бидат познати деталите за пожарот

 7. #1437
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 8. #1438
  tetovë1
  Ja Zoran wir verstehen alles Makedonisch

 9. #1439
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Ja Zoran wir verstehen alles Makedonisch

  Das gehört zum Plan der Makedonisierung

 10. #1440
  tetovë1
  Nein ihr werdet bald Shqiptarisiert


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04