BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 145 von 1346 ErsteErste ... 45951351411421431441451461471481491551952456451145 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.441 bis 1.450 von 13455

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.454 Antworten · 719.390 Aufrufe

 1. #1441
  tetovë1
  Feuer in Tetovo:

 2. #1442

 3. #1443
  tetovë1
  Es war nich mal eine Frau

 4. #1444
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Es war nich mal eine Frau

  Ein Blonder?

 5. #1445
  tetovë1
  Auf FB bei Tetova1.com steht das Alter,Name und Vorname!

 6. #1446
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  ВО ИСТАТА ПРОСТОРИЈА СО САРКОФАГОТ


  И златните монети на Филип и Александар во новиот музеј


  Во тек е подготовка на нумизматичката поставка која ќе содржи над 1.500 монети од 6 век пр.н.е. до крајот на Средниот век и ќе биде лоцирана на централното место во новиот Археолошки музеј на површина од околу 150 квадратни метри

  Во новиот Археолошкиот музеј и тоа во централниот простор, каде што ќе биде поставен и саркофагот со ликот на Александар Македонски, ќе биде лоцирана и постојаната нумизматичка поставка во која ќе се презентираат и златните монети, статери од времето на Филип и Александар откупени минатата година.

  Според Перо Јосифовски, директор во Музејот на Македонија, поставката чија подготовка е во тек ќе има две основни содржини, еден дел ќе биде посветен на античката, а вториот дел на средновековната нумизматика.

  "Во лапидариумот во една од ротондите на 150 до 180 квадратни метри ќе биде поставена нумизматичката поставка. Концепцијата е да се прикаже монетарната историја од античката Македонија до крајот на Средниот век, односно од појавата на монетите на македонско тло до крајот на Средниот век", објаснува Јосифовски.

  Во делот на античката монетарна историја на Македонија поставката, според Јосифовски, ќе опфаќа монети од периодот на нивното појавување во 6 век пр.н. е, па се до 4 век, време на римското владеење или период од десет века. Во овој дел ќе бидат изложени околу 800 до 1.000 одбрани примероци, а нешто помалку ќе има и монети од Средниот век.

  "Посетителите и туристите ќе можат да ги видат првите изданија на монетите од времето на пајонските племиња и кралеви и македонските кралеви, изданија на монети на македонски градови, потоа римските републикански монети кои циркулирале во Македонија, монети на римските императори и изданија на римските градови, од официјалните римски ковања и локални ковања на македонска територија во римско време. Најголем дел од монетите се пронајдени од археолошките наоѓалишта во Македонија, а еден помал дел се и откупени", објаснува Јосифовски
  Во поставката меѓу селектираните и одбраните примероци ќе се најдат и петте златни монети-статери од времето на Филип Втори и Александар Трети кои се одлично очувани и се откупени минатата година, а ќе бидат претставени и останатите златни, сребрени и бронзени монети во сопственост на Музејот.

  "Целта ни е не само преку искористување на нумизматичкиот материјал, туку и со богат показен илустративен материјал, карти, табели, легенди, објаснителни текстови и зголемени монети изработени во рељеф од бронза да ја доближиме монетарната историја до посетителите. Притоа, задржувајќи ја стручноста и да го прилагодиме едукациското ниво до степен разбирлив за широк круг на посетители. На видеобим, пак, ќе бидат претставени и останатите неизложени примероци. Исто така, ќе се подготви и посебен каталог за нумизматиката", додава Јосифовски.
  Најбогат материјал кој Музејот го поседува, како што вели, е од Исар Марвинци кој брои околу 600 примероци од кои дваесетина отсто ќе се искористи за поставката. (Д.Т.)

  Златните статери тешко се наоѓаат
  Последните неколку години, како што дознаваме, Музејот има откупено над 100 примероци, бронзени, сребрени и златни монети, поради пополнување на одредени празнини, периоди во континуитетот на монетарната историја.

  "При археолошките ископувања многу тешко се наоѓаат златни монети. Тие се најчесто гробни наоди, а во гробовите не се оставале златни монети, па дури ретко и сребрени поради ограбувања кои секогаш ги имало. Сепак, се случувало да се најдат и златни монети, но не статери, туку од подоцнежниот период, на пример, 3 - 6 век од нашата ера. Во античкиот период златните монети најчесто се претопувале и од нив се создавале монети на следните кралеви и императори, голем дел како трофеј се однесени во Рим каде се претопени во римски пари и накит", вели Јосифовски.

 7. #1447
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ein Blonder?

  Eher ein Blinder

 8. #1448
  Avatar von kokoni

  Registriert seit
  14.02.2013
  Beiträge
  93
  Аn den Мünzen kann man erkennen was für eine Sprache die früher in Mazedonien gesprochen haben.

 9. #1449
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Аn den Мünzen kann man erkennen was für eine Sprache die früher in Mazedonien gesprochen haben.
  An den Muenzen erkennt man die Schrift und nicht die Sprache

 10. #1450
  Avatar von kokoni

  Registriert seit
  14.02.2013
  Beiträge
  93
  An den Münzen kann man erkennen welche Sprache die sprachen


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04