BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 157 von 1379 ErsteErste ... 571071471531541551561571581591601611672072576571157 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.561 bis 1.570 von 13786

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.785 Antworten · 737.684 Aufrufe

 1. #1561
  Avatar von Mr.Mackey

  Registriert seit
  11.03.2008
  Beiträge
  891
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Also wenn man nach der "Romaproblematik" gehen würde, wäre so manch ein EU Staat nicht EU tauglich.

  Kein Plan was du dir wieder zusammen reimst, von Romas, zu Rassisten über Robin Lane Fox, antike Hellenen, usw, ...
  Die Lage der Roma in Mazedonien hat für die Griechische Außenpolitik eine noch größere Wichtigkeit als die Euro-Kriese.

 2. #1562
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Mr.Mackey Beitrag anzeigen
  Die Lage der Roma in Mazedonien hat für die Griechische Außenpolitik eine noch größere Wichtigkeit als die Euro-Kriese.

  Verständlich, Griechenland wird ja als Urheimat der in Europa ansässigen Romas betrachtet. Man muss seine Wurzeln schon achten und hegen....

  - - - Aktualisiert - - -

  Wo ist eigentlich Vardarovic alias Amphion, der kennt sich mit Roma gut aus

 3. #1563
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Verständlich, Griechenland wird ja als Urheimat der in Europa ansässigen Romas betrachtet. Man muss seine Wurzeln schon achten und hegen....

 4. #1564
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  НАЈНОВА ВЕСТ: ТРЕСКА ОДНЕСЕ ДЕЛ ОД ПАТОТ ОХРИД – КИЧЕВО, СООБРАЌАЈОТ Е ВО ЗАСТОЈ


  Надојдената вода од реката Треска однесе една коловозна лента на патот Охрид – Кичево, на потегот меѓу селото Извор и Кичево, јавува порталот Охрид1.
  Сообраќајот е речиси во застој и се одвива наизменично од двете страни.
  Екипи на полицијата и Македонија пат се на терен.

 5. #1565
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Bregalnica vor dem Überlaufen....
  ФОТО: Брегалница пред излевање- како Дунав!


  Вторник, 26 Февруари 2013 09:41

  Зголеменото ниво на Брегалница создаде слика својствена за Дунав.


  Кај населбата 8-ми ноември, Брегалница е надвор од своето корито и до граничните линии кон населбата и улиците.
  Окната на камениот мост (Емир Ќучук султановиот мост) речиси и не се гледаат, а недостигаат уште 2-3 метри за да се прелие и преку мостот.

  На долниот мост на булеварот Гоце Делчев, реката Брегалница е пред автобуската станица, а тениските игралишта кои се до самата река и веднаш до градскиот базен се поплавени. Од друга страна, заради природната висина кон автобуската станица, недостигаат само метар или два за реката да се прелие, а со тоа и да навелзе во улиците од овој дел на градот.

  Слична е состојбата долж сето течение на Брегалница низ Штип, заради обилните поројни дождови кои врнеа цела ноќ во Штипско.

  Слично е и со центарот на Штип, каде надојдената река Отиња го урна своето природно корито и со зголемен водостој се влева во Брегалница.

  - - - Aktualisiert - - -

  Поплави во Радовишко и Струмичко, урнати мостови, отсечени села
  26.02.2013 10:36:40
  Радовиш, 26 февруари 2013 (МИА) - Поради силниот пороен дожд и надојдените води од Радовишка река, урнати се два моста кај селата Покрајчево и Злеово, а мостот кон селото Јаргулица што ги поврзува со магистралниот пат Струмица - Штип е во критична состојба.
  Околу 1.500 жители од селото Злеово целосно се отсечени, а урнатиот мост им е единствена комуникација кон Радовиш и Струмица.

  Градоначалникот на општина Радовиш Роберт Велков вели дека направените штети се големи во четири села во Радовишкиот регион. Поплавено е Радовишко поле, со големи штети на земјоделските култури, кои се сите под вода. Велков најави дека ќе го извести Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување.
  Во село Ораовица село меѓу другото поројниот дожд има однесено и еден автомобил, а се направени и големи штети на земјоделските посеви.

  Стотина куќи и стопански објекти утрово се поплавени и во струмичко Дабиле, кога се излеа помошниот канал на реката Струмица.
  Во спасувачката акција на противпожарната единица од Струмица, беа изнесени постарите жители од нивните поплавени домови.
  Градоначалникот Зоран Заев од утринава е во Дабиле и помага во надминување на состојбата.
  - Водениот бран надојде околу 6.30 часот и за две-три минути навлезе во нашиот дом.Не можевме ништо да спасиме,вели Никола Василев,чија што куќа е на брегот на одводниот канал.
  Постарите жители од Дабиле се сеќаваат на поплавата во далечната 1963 година, кога парчиња лед го поплавиле целото село.
  Синоќешните обилни врнежи од дожд во овој регион дополнително ја отежнаа состојбата на теренот.


  - - - Aktualisiert - - -


 6. #1566
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Novo Selo  Фото: Брегалница се излеа, поплавено дел од Ново Село

  26.02.2013 0 Коментари

  Водостојот на реката Брегалница во Штип не се енамалува. Поплавено е дел од Ново Село, а патот кој води околу Ново Село кон патот за Радовиш е блокиран.
  Водата е излеана кај реконструираното училиште на Универзитетот Гоце Делчев, па сè до мостот. Водата буквално носи сè пред себе, а поплавените жители со кофи се обидуваат да ја исфрлат од дворовите.  На местото на настанот е и градоначалникот на Штип, д-р Зоран Алексов, а директорот на ЈП „Исар“, Никола Мицевски изјави дека заради заштита на водата за пиење исклучен е бунарскиоот систем за водоснабдување и во слендите 24 часа Штип ќе биде без вода за пиење.  Огромна штета е нанесена и во центраот на Штип, каде реката Отиња ги сруши коритните јазли и се приближи до ѕидовите.
  Фото: Драган Ристов

 7. #1567
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Gewiss nicht; das Problem ist, dass du und auch der Rest deiner Landsleute hier kaum bis gar nicht mit Kritik umgehen kannst. Der User liberitas hat bzgl. der "Meldung" über die Romas einen wichtigen Punkt angeschnitten, dass Romas scheinbar finanziell so gut wie kaum unterstützt werden, im gleichen Atemzug aber FYROM Unmengen an Gelder für monströse Bauprojekte ausgeben kann - die Rede ist jetzt nur von Skopje 2014 ... Mittlerweile kostet allein Skopje 2014 200.000.000 €; da fragt man sich wirklich wie dieses kleine Land, dass mit einer so hohen Arbeitslosigkeit und Armut zu kämpfen hat, die Kosten deckt? Mir kann es egal sein, weil ihr mir wirklich total am Arsch vorbei geht. Wenn überhaupt mein Interesse sich für euch weckt, dann nur wegen eurem EU-Beitritt, denn ich als EU-Bürger will ein Land wie FYROM nicht in die EU haben, solange Geschichtsverfälschung und traurigerweise Rassismus bei euch groß geschrieben wird.

  Aber Ok, mehr Hetze geht gar nicht ...
  Komisch?! Das meiste trifft auch auf Griechenland zu und trotzdem seit ihr EU-Mitglied. Von den Bulgaren und Rumänen ganz zu schweigen. Und bitte hör auf immer über Skopje 2014 zu kommentieren. Weder weisst du richtig über die Bauprojekte bescheid noch hast du Ahnung von dem Geld das ausgegeben wird. Und von "Investoren" hast du wohl auch noch nie was gehört.

  P.S: Du solltest dein Wissen in Sachen "Arbeitslosigkeit" ,"Staatsverschuldung" ,"Armut" in Makedonien erneuern. Du laufst noch immer den Infos und Neuigkeiten von 2001-2008 nach.

 8. #1568
  tetovë1
  Ich hoffe die Schäden sind nicht zu gross.

 9. #1569
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Floods in Macedonia kill one, hundreds evacuated


  One person was killed and several hundred people were evacuated as floods caused by heavy rains hit north and east Macedonia, a government spokesman said Tuesday.


  The victim, a 51-year-old man, was swept away as he tried to cross a river near the northern town of Kumanovo, Aleksandar Gjorgjijev said.


  Several hundred people were evacuated from villages threatened by floods, while some 1,500 inhabitants were left isolated in the east after floodwaters swept away two bridges to their villages, the Macedonian Crisis Management Centre said.


  Torrents also threatened the Pistica dam in eastern Macedonia and authorities worried it would collapse.


  Parts of the Sveti Nikole town of some 20,000 inhabitants was left without electricity, and about 48,000 residents in the town of Stip were warned not to drink tap water due to contamination of wells.


  Heavy rains, falling since Saturday, are not forecast to stop before Thursday, meteorologists said.


  jmi-sm/ks/mlr


  Floods in Macedonia kill one, hundreds evacuated

 10. #1570
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Wie ich sehe klappt das makedonisch-albanische Zusammenleben in einigen Domänen ganz gut...
  Kurir Makedonec, Mitarbeiter Albanac


  ФОТО: Стружанец облепен со 1,7 кг. марихуана


  Четврток, 28 Февруари 2013 11:18

  Деветнаесет годишниот Б.Б. од струшкото село Богојци вчера бил фатен со 1,7 килограми марихуана кои се обидел преку автобус да ги прошверцува до Австрија.


  Акцијата, синхронизирано и координирано била изведена од полициски инспектори од СВР Охрид и полициската станица во Струга, а притоа марихуаната била пронајдена кај 19-годишното момче залепена околу неговото тело во 8 засебни опаковки со различна тежина.
  -Со намера марихуаната да ја предаде на лице во Виена, сега приведениот Б.Б. се одлучил на автобуски превоз како најбезбеден и несомнителен за транспорт. Тој од Струга тргнал вчера во 16 часот со автобус марка „Сетра“. На излезот од Струга, автобусот со струшки регистарски таблици бил сопрен од полициска патрола по што извршена е идентификација и преглед врз лицето Б.Б. Притоа, кај него пронајдени се осумте опаковки со марихуана облепени со бела селотејп трака во пределот на стомакот. Истиот имал задача, опојната дрога марихуана, претходно набавена од Република Албанија, да ја пренесе до Виена за натамошна продажба на австрискиот нарко пазар, соопштуваат од полицијата.

  Во набавката на марихуаната биле вклучени уште две лица, првиот македонски, а вториот албански државјанин. Тие, за разлика од сега приведениот Б.Б. и се добро познати на службата како сторители на казнени дела.
  СВР Охрид и полициската станица од Струга, преземаат натамошни мерки за нивно пронаоѓање, по што против сите три лица ке биде поднесена кривична пријава.
  Инаку, пред крајот на минатата година, на овој патен правец во близина на селото Мислешево во полициска акција беше пресечен нарко канал кој резултираше со пронаоѓање на 160 килограми марихуана набавена од Република Албанија наменета за нарко пазарот во Република Македонија и Република Австрија


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04