BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 205 von 1321 ErsteErste ... 1051551952012022032042052062072082092152553057051205 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.041 bis 2.050 von 13210

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.209 Antworten · 678.615 Aufrufe

 1. #2041
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.043
  Në Greqi arrestohet djali i kryeparlamentarit maqedonas  Edhe pse lajmi është mbajtur i fshehur nga mediat maqedonase, ato greke i kanë kushtuar një reportazh arrestimit të djalit të kryeparlamentarit maqedonas, Trajko Veljanovski.


  Ngjarja ka ndodhur 3 javë para, kur djali i të parit të parlamentit ka shkuar për festat e Pashkëve, por nuk ka festuar. Ai është kapur nga policia greke me thikë dhe lënde narkotike dhe është arrestuar, pasi ligji grek parashikon që për të mbajtur një thikë me vete duhet merret leje nga autoritet dhe të argumentojë shkakun., tranmseton Zhurnal.

  Këtë fakt djali i Veljanovskit nuk e dinte. Ai është arrestuar në datën 30 prill pas një kontrolli që i kanë bërë forcat policore në Kilkis, një qytet verior në Greqi 40 km nga Selaniku, transmeton "Shekulli".

  20-vjeçari Filip Veljanovski po shkonte drejt zonës turistike të Halkidhikisë për pushimet e Pashkës Ortodokse, por pas kontrollit është çuar në prokurori.

  Atje ai ka pranuar se lëndët narkotike ishin për përdorim personal dhe se nuk e dinte se në Greqi.

  Prokuroria e ka thirrur atë në gjyq dhe më pas e ka lejuar të kthehet në Shkup, por organet e rendit e kanë shpallur “persona non grata” për pesë vitet e ardhshme.

  Postuar nga Lajmonline: 21:55; 20/5/2013


  http://www.lajmonline.com/sq/Rajon/N...aqedonas-24645

 2. #2042
  tetovë1
  Was geht hier ab?
 3. #2043
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Was geht hier ab?  Ist ne Übung...

 4. #2044
  Karim-Benzema
  Mazedonien wird zum besten Land des Balkans...so kommts immer vor jeden tag dutzend gute meldungen.

 5. #2045
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.840
  Maqedonia, Beste

 6. #2046
  tetovë1
  Ja einige sachen in MK sind gut!Aber nur in Skopje Ohrid usw

 7. #2047
  Karim-Benzema
  Ich will mal nach Shkup

 8. #2048
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.840
  Prespasee, Großrazzia gegen Fischdiebe
  - - - Aktualisiert - - -

  Министерството за внатрешни работи, заедно со инспектори од Државниот инспекторат за земјоделство, шумарство и водостопанство во текот на вчерашниот ден, по претходно изготвен план, спроведе активности и разоткри сторители на „незаконит риболов“ во водите на Преспанското Езеро.
  Од Министерството за внатрешни работи информираат дека ќе бидат поднесени кривични пријави против 10 лица - М.Т. (23) Б.Ѓ (42) Т.М. (31), С.Џ. (31) сите од село Љубојно, потоа В.Ш. (37) и А.С. (37) од село Наколец, Е.П. (77) од село Штрбово, С.М. (54) од село Долно Дупени, Н. Г. (30) од Скопје и П.М. (42) од село Штрбово, кој во моментов не и е достапен на полицијата, а поради основано сомнение дека сториле кривично дело „незаконит риболов“.
  Против други пет лица - Ј.А., Ј.З., И.С. и Н.Р. сите од село Наколец, како и против непознато лице, од страна на Државниот инспекторат за земјоделство ќе бидат поднесени прекршочни пријави, а целата запленета опрема и алат ќе биде предаден на Агенцијата за одземен имот од Скопје.
  Како што појаснува МВР во соопштението, акцијата беше реализирана на копно, но и во водите на Преспанското езеро на потегот помеѓу селата Долно Дупени и Наколец. Според сознанијата со кои што располагаше Министерството во услови кога Езерото е без концесионер, лица од регионот на Преспа, спротивно на законот со различен риболовен алат, мрежи, недозволени средства, влакови, оски, харпуни, вршеле нелегален излов на риба од Преспанското Езеро.
  Исто така, сознанијата биле дека истите лица поседувале импровизирани складишта за алатот, како и фрижидери со свежа и замрзната риба што илегално била пуштана во промет на зелените пазари во Битола, Прилеп и Ресен, како и во угостителските објекти во Охрид и Струга.
  - При акцијата во водите на Преспанското езеро беа затекнати повеќе лица и истите беа приведени во ПС за ГН „Маркова Нога“, а брз основа на претходни наредби од ОС – Ресен беа извршени и претреси и со потврди беа одземени три кајчиња, шест пенти, над 200 кг риба, преку 280 рибарски мрежи со должина од 14 километри наменети за криволов на јагула, белвица, грунци и друг вид риба, материјал за изработка на мрежи и друга риболовна опрема, стои во соопштението.
  МВР во соработка со Државниот инспекторат за земјоделство, најавува дека надзорот и контролата во наредниот период ќе се интензивираат на повеќе риболовни подрачја и зони  Македонија


 9. #2049
  tetovë1
  Mit MK Pass nach Dubai geht das?

 10. #2050
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.840
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Mit MK Pass nach Dubai geht das?
  Kein Plan

  UAE Visas | Visa & Passport Information | Emirates


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04