BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 210 von 1379 ErsteErste ... 1101602002062072082092102112122132142202603107101210 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.091 bis 2.100 von 13783

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr 13.782 Antworten 735.663 Aufrufe

 1. #2091
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beitrge
  6.690
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Du bist doch hier der Moslem oder? Ich sehe ihn auf dem Photo beten und er wird in Syrien gettet einer radikal islamistischen Organisation!

  Wen du andere Informationen hast kannst du sie und gerne geben oder sind jetzt wieder die bsen MKs schuld das er umgebracht wurde
  Mazedonier/innen sind nicht bse. Sehr angenehme Leute aber von dir frage ich mich manchmal was fr ein Vogel du bist !!

 2. #2092
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beitrge
  4.470
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Mazedonier/innen sind nicht bse. Sehr angenehme Leute aber von dir frage ich mich manchmal was fr ein Vogel du bist !!
  Aha und was steht auf deinem Profil-Bild?

 3. #2093
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  „Први го носевме името Македонија и никој нема да ни го оспори“
  Среда, 29 Мај 2013 13:04


  Притисокот за промена на името може да се квалификува како најнов вид геноцид, по физичкиот, јазичкиот и религискиот сегмент, што е модерна измислица на САД и на ЕУ, базирана на нелегалните барања на Грција.
  mm.jpg


  Ова е само дел од Македонскиот манифест кој го потпишаа 50-тина истакната интелектуалци, уметници, професори, правници.


  -На повидок е нов, софистициран вид холокауст врз Македонците. Името е архетип на душата на еден народ, извор на неговиот севкупен идентитет. Изместувањето на само една буква или лепење на придавка претставува негова деструкција, изместување на народот од неговото историско, цивилизациско, антрополошко и културно лежиште, истакнуваат од Иницијативниот одбор на македонскиот манифест.


  Тие спорот го нарекуваат наметнат, а грижата треба да биде голема со оглед на тоа дека целта е бришење на Македонците како посебен народ.


  Географската определница пред името Македонија се севкупна употреба, на што инсистира Грција, значи неизбежно губење на македонскиот идентитет, културата, традицијата и јазикот.


  -Легитимни се и неспорни аспирациите на Македонија за членство во НАТО и ЕУ, меѓутоа, тоа во никој случај не смее да се реализира со виткање на ’рбетот и губење на достоинството. Нема цена која може да го натера народот да потклекне и да се самоукине. Македонците се исклучиво трпелив и толерантен народ, ама за се има свои граници, велат од Иницијативниот одбор.


  Од таму порачуваат „Први го носевме и го носиме името Македонија и никој нема право да ни го оспори или одземе“.


  Манифестот со собраните потписи ќе биде испратен до државните институции, амбасади, Брисел, ОН.

  Mit Clip ????? ?? ??????? ????? ?????????? ? ????? ???? ?? ?? ?? ???????

 4. #2094
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beitrge
  1.355
  die zusammenfassung sagt eigentlich alles... wir sind nicht umsonst besorgt.

 5. #2095
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867

 6. #2096

 7. #2097

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beitrge
  2.950
  welche gruppe soll das sein?

 8. #2098
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Клетников: Америка ни го призна името, а сега притиска да го смениме!

  мај. 29 Став/Интервју no comments

  Во интервјуто со г-дин Ефтим Клетников, истакнат поет, книжевен и ликовен критичар, есеист и преведувач, разговаравме за иницијативата, односно прогласот именуван како Македонски манифест со кој се бара Република Македонија да ги прекине преговорите за името со Република Грција, кои се водат под покровителство на ОН, како и за последиците ако нашата држава преземе таков чекор да ги прекине преговорите….


  Топпост: Г- дин Клетников, вие сте поет, книжевен и ликовен критичар, есеист и преведувач. Но, овојпат во јавноста се појавувате во поинаква улога. Имено, се залагате за прекин на преговорите за името со Република Грција и сте против нов референдум за името. Од неодамна, заедно со режисерот и писател Александар Русјаков, почнавте да собирате потписи од лица кои се ваши истомисленици да го поддржат вашиот Македонски манифест. Кажете ни повеќе за вашата иницијативата и која ви е крајната цел?


  Клетников: Тоа не е крајна туку бескрајна цел: да го зачуваме идентитетот по кого ни посегаат најбрутално во време кога ЕУ се фали на сет глас со нејзината шуплива демократија. Преговорите за Името не требало никогаш ни да почнат. Тоа е чиста глупост да се разговара за име. За тоа дали имаме право или не да го носиме. А сме го носеле со векови и за тоа добро сме страдале и сме биле изнесувани на безброј историски голготи. Треба да му се стави еднаш засекогаш крај на тој ступидариум што се вика преговори за Името.
  А зошто не референдум. Едноставно нема никој право па дури ни народот да става на референдум една таква света работа како што е Името. Референдум е по дефиниција коцкарница. Не го знаете однапред исходот. Притисоците се големи. А ние веќе се изгоревме со еден референдум, оној за територијалната поделба 2004 година. Таа изгореница којзнае дали некогаш воопшто ќе згасне. И сега и со името ли да се коцкаме? Америка пак ќе ни пушти некоја јадица како оној пат со територијалната поделба: ни го призна Името, а сега притиска да го смениме, или модифицираме, како нивната генетичка храна. Ете, заради се’ ова ние се бориме околу идејата за Македонскиот манифест.

  Топпост: Зошто не се обидовте да покренете иницијатива за референдум за прекинување на преговорите со Република Грција со собирање на 150.000 потписи?

  Клетников: Тоа е добро прашање и добра идеја, но ни сме мала група за да можеме да спроведеме една такава крупна операција. Но, вреди да се размислува.

  Топпост: Факт е дека две децении спорот кој го наметана нашиот јужен сосед талка во место, а Грција постојано не попречува во нашето евроатланско интегрирање. Но, дали Република Македонија како држава е подготвена на таков радикален чекор?

  Клетников: Радикално беше што воопшто се прифативме на едни такви преговори. Тоа беше еден вид на автодеструктивен радикализам од наша страна. Треба да бидеме храбри и да кажеме едно големо ДОСТА!

  Топпост: Балканот, вклучително и Македонија, минуваше низ многу турбулентен период, со војни и конфликти, а сите тие завршуваа со некаков компромис под покровителство на меѓународната заедница. Дали прекинувањето на преговорите со Грција може некој со странска поддршка да го искористи за повторно нарушување на безбедноста на државата?

  Клетников: Ако гледате што се случува кај нас ние сме постојано во една небезбедна ситуација. Некој пстојано дозира кај нас тензија, каква што нему му одговара. Ние сме мал народ и немаме шанса фронтално да се спротивставиме на голем непријател. Можеби еден ден кога ќе не доведат до работ на бездната ќе мораме да го обновиме гемиџиството како одговор на цивилизациската бруталност кон нас.

  Топпост: ЕУ и НАТО се стратешки определби на Република Македонија, и ние ја прилагодуваме легислативата со европската, а наши војници се дел од мировните сили на Алијансата. Колку овој чекор, поточно прекинување на преговорите, би значел и нарушување на односите со светските организации каде што Република Грција има големо влијание?
  Клетников: Нам ни е илјада пати поважен идентитетот од ЕУ и НАТО . Утре нив ќе ги снема, ќе се распаднат, како што го снема и силниот Варшавски пакт, но ако ние се сложиме некој да ни ја укине историската меморија тогаш сме готови. Тогаш сме Хазари. И, тоа е важно, ако го снема името тогаш во ЕУ и НАТО не влегува Македонија и македонскиот народ туку некоја друга држава и некој друг народ.

  Топпост: Дали очекувате да добиете голема поддршка од граѓаните и колкумина досега се потпишаа на вашата иницијатива?

  Клетников: Очекуваме. Сега засега под Манифестот се потпишани шеесетина уметници, интелектуалци, универзитетски професори. Манифестот ќе биде дистрибуиран за потпис и до македонската дијаспора, како и до Македонците во соседните земји. Ќе биде доставен до сите амбасади во Р.Македонија, како и до Република Грција и до релевантните фактори во ЕУ. Колку да знаат дека не сме во состојба на апатичност, дека стоиме цврсто, исконски во сопствениот идентитет. И дека нема да не совладаат под никакви притисоци одвнатре, ни однадвор. Во поглед на Македонија, ЕУ треба да се срами од самата себе.

 9. #2099
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  SEECP foreign ministers meeting begins in Macedonia
  Turkish Deputy Foreign Minister Naci Koru represents Turkey at the Formal Meeting of the Foreign Ministers of the South East European Cooperation Process.
  World Bulletin/News Desk
  A formal meeting of the Foreign Ministers of the South East European Cooperation Process (SEECP) began in the Macedonian city of Ohrid on Friday.
  Turkish Deputy Foreign Minister Naci Koru represented Turkey in the meeting where foreign ministers of Croatia, Montenegro, Serbia, Bulgaria alongside deputy foreign ministers of Bosnia and Herzegovina, Slovenia, Albania, Kosovo, Moldova, Romania and Greece attended.
  European Commissioner for Enlargement Stefan Fule, Secretary General of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Lamberto Zannier and Secretary General of Regional Cooperation Council Goran Svilanovic also participated in the meeting.
  The current situation in the region will be at the top of the agenda, while participants will also revise the EU perspectives of the countries in the region during the meeting.

 10. #2100
  tetov1
  Gibts Infos was im Indrizovo Knast passiert ist?


hnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04