BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 212 von 1379 ErsteErste ... 1121622022082092102112122132142152162222623127121212 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.111 bis 2.120 von 13783

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.782 Antworten · 735.663 Aufrufe

 1. #2111
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.568
  Yolo

 2. #2112
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  CLK sag ma, wer wird der neue Hampelmann deiner Partei?


  ALFA TV

 3. #2113
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  CLK sag ma, wer wird der neue Hampelmann deiner Partei?


  ALFA TV
  Meiner Partei? nicht unbedingt nach 2004 und der Koalition von Branko und Ljubco sind meine Sympathien für diese Partei stark gesunken! Genauso wie für die VMRO deren Präsident der Veräter Ljubco war

 4. #2114
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.666
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Yolo
  lazis kurvo

 5. #2115

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Rrezik nga serbėt dhe bullgarėt, e jo nga shqiptarėt
  ėshtu shkruan nė kolumnėn e fundit njėri nga figurat kryesor politike nė Maqedoni, Lubomir Fėrēkovski, sipas tė cilit, e gjithė kjo urrejtje ndaj shqiptarėve ėshtė mbjellur nga "shkolla serbe". Tutje, Fėrēkovski thotė se, “identitetet e kombeve nuk rrezikohen nga grupet me identitete tė ndryshme tė identitetit, por rreziku pėr njė identitet tė njė komuniteti vjen nga shoqėritė qė kanė elemente tė ngjashme tė identitetit”.Partia maqedonase nė pushtet, me “albanofobinė” e saj po ushqen urrejtje ndaj shqiptarėve, edhe pse maqedonasit, nė fakt, kurrė gjatė historisė nuk kanė pasur probleme me shqiptarėt. Kėshtu shkruan nė kolumnėn e fundit njėri nga figurat kryesor politike nė Maqedoni, Lubomir Fėrēkovski, sipas tė cilit, e gjithė kjo urrejtje ndaj shqiptarėve ėshtė mbjellur nga "shkolla serbe".
  Tutje, Fėrēkovski thotė se, “identitetet e kombeve nuk rrezikohen nga grupet me identitete tė ndryshme tė identitetit, por rreziku pėr njė identitet tė njė komuniteti vjen nga shoqėritė qė kanė elemente tė ngjashme tė identitetit”. Pra, sipas tij, shqiptarėt nuk e rrezikojnė identitetin maqedonas, i cili nė masė tė madhe rrezikohet nga serbėt dhe bullgarėt. "Maqedonasit nuk rrezikohen nga shqiptarėt nė kuptimin e rrezikimit tė identitetit, por nga serbėt ose bullgarėt.
  Pėr shembull, po tė jetonin nė njė shtet tė pėrbashkėt, kėta dy popuj, qė janė mė tė mėdhenj, do tė mundoheshin qė nė planin afatgjatė, tė ushtronin presion ose asimilim", pohon Fėrēkovski. Ai kujton edhe historinė e bashkėpunimit shqiptaro-maqedonas nė kohėn e Luftės Nacionalēlirimtare, nė vitet e 40-ta tė shekullit tė kaluar, kur ushtritė nacionalēlirimtare shqiptare bashkėvepruan me VMRO-nė maqedonase. “Mirėpo, kjo histori, pėr ne maqedonasit, ėshtė fshehur, dhe ende nuk mėsohet as nė libra shkollorė (pėr shkak tė sindromės sė ndikimit serb nė Jugosllavi) se ky ishte njė bashkėpunim i vėrtetė, nė luftėn e pėrbashkėt tė lėvizjeve ēlirimtare”, thekson tutje ai.
  Pėrkundėr harmonisė etnike brenda koalicionit qeveritar, Fėrēkovski shprehet i shqetėsuar me distancimin etnokulturor mes maqedonasve dhe shqiptarėve, por edhe pėr fjalorin e urrejtjes dhe pėr incidentet ndėretnike. Madje, ai kujton se, edhe konflikti i 2001-shit ndodhi nė periudhėn e njė qeverisjeje harmonike mes partive maqedonase dhe shqiptare.
  Fėrēkovski parashikon se, rruga e izolimit tė vendit rrit gjasat pėr destabilizim tė Maqedonisė, andaj edhe akuzon VMRO-DPMNE-nė pėr "orientimin e saj tė cekėt, manipulues dhe nacionalist, qė bazohet mbi konceptin antishqiptar tė Serbisė”. Pėr Fėrēkovskin, Maqedonia sigurisht qė po shkon drejt vendit qė dikur e kishte nė RSFJ, si “republika e fundit pėr nga liria, ekonomia dhe demokracia”, megjithėse tani, sipas tij, “po del e fundit nė rajon”. “Partitė nė pushtet, Marrėveshjen e Ohrit e trajtojnė si njė kornizė pazaresh, e cila mund tė hidhet dhe tė shtyhet, sikur tė jetė njė automobil i vjetėr.
  Ajo trajtohet si hallkė rreth qafės sė maqedonasve ‘krenarė’ me identitetin e tyre tė ri, dhe me mitologjinė e tyre tė re". Ljubomir Fėrēkovski ėshtė njėri prej autorėve tė Kushtetutės sė Maqedonisė nė vitin 1991. Ai ėshtė edhe “autori i njė tė tretės sė Marrėveshjes sė Ohrit”, siē parapėlqen tė thotė pėr vetveten, si dhe ishte kandidat pėr president i Maqedonisė. Ditė mė parė, ai iu nėnshtrua procesit tė lustrimit, lidhur me pretendimet pėr parregullsi gjatė ushtrimit tė detyrės sė ministrit tė Brendshėm tė Maqedonisė.

  So ist es.

 6. #2116
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.666
  übersetz es wenigstens.

 7. #2117
  Karim-Benzema
  Die Albaner sind lieb haben keinen Grund schlimmes zutun .

 8. #2118
  Avatar von DZEKO

  Registriert seit
  09.08.2009
  Beiträge
  55.759

  AW: Nachrichten aus Mazedonien

  Übersetzen oder Thread landet im M7ll.

 9. #2119
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Rrezik nga serbėt dhe bullgarėt, e jo nga shqiptarėt
  ėshtu shkruan nė kolumnėn e fundit njėri nga figurat kryesor politike nė Maqedoni, Lubomir Fėrēkovski, sipas tė cilit, e gjithė kjo urrejtje ndaj shqiptarėve ėshtė mbjellur nga "shkolla serbe". Tutje, Fėrēkovski thotė se, “identitetet e kombeve nuk rrezikohen nga grupet me identitete tė ndryshme tė identitetit, por rreziku pėr njė identitet tė njė komuniteti vjen nga shoqėritė qė kanė elemente tė ngjashme tė identitetit”.Partia maqedonase nė pushtet, me “albanofobinė” e saj po ushqen urrejtje ndaj shqiptarėve, edhe pse maqedonasit, nė fakt, kurrė gjatė historisė nuk kanė pasur probleme me shqiptarėt. Kėshtu shkruan nė kolumnėn e fundit njėri nga figurat kryesor politike nė Maqedoni, Lubomir Fėrēkovski, sipas tė cilit, e gjithė kjo urrejtje ndaj shqiptarėve ėshtė mbjellur nga "shkolla serbe".
  Tutje, Fėrēkovski thotė se, “identitetet e kombeve nuk rrezikohen nga grupet me identitete tė ndryshme tė identitetit, por rreziku pėr njė identitet tė njė komuniteti vjen nga shoqėritė qė kanė elemente tė ngjashme tė identitetit”. Pra, sipas tij, shqiptarėt nuk e rrezikojnė identitetin maqedonas, i cili nė masė tė madhe rrezikohet nga serbėt dhe bullgarėt. "Maqedonasit nuk rrezikohen nga shqiptarėt nė kuptimin e rrezikimit tė identitetit, por nga serbėt ose bullgarėt.
  Pėr shembull, po tė jetonin nė njė shtet tė pėrbashkėt, kėta dy popuj, qė janė mė tė mėdhenj, do tė mundoheshin qė nė planin afatgjatė, tė ushtronin presion ose asimilim", pohon Fėrēkovski. Ai kujton edhe historinė e bashkėpunimit shqiptaro-maqedonas nė kohėn e Luftės Nacionalēlirimtare, nė vitet e 40-ta tė shekullit tė kaluar, kur ushtritė nacionalēlirimtare shqiptare bashkėvepruan me VMRO-nė maqedonase. “Mirėpo, kjo histori, pėr ne maqedonasit, ėshtė fshehur, dhe ende nuk mėsohet as nė libra shkollorė (pėr shkak tė sindromės sė ndikimit serb nė Jugosllavi) se ky ishte njė bashkėpunim i vėrtetė, nė luftėn e pėrbashkėt tė lėvizjeve ēlirimtare”, thekson tutje ai.
  Pėrkundėr harmonisė etnike brenda koalicionit qeveritar, Fėrēkovski shprehet i shqetėsuar me distancimin etnokulturor mes maqedonasve dhe shqiptarėve, por edhe pėr fjalorin e urrejtjes dhe pėr incidentet ndėretnike. Madje, ai kujton se, edhe konflikti i 2001-shit ndodhi nė periudhėn e njė qeverisjeje harmonike mes partive maqedonase dhe shqiptare.
  Fėrēkovski parashikon se, rruga e izolimit tė vendit rrit gjasat pėr destabilizim tė Maqedonisė, andaj edhe akuzon VMRO-DPMNE-nė pėr "orientimin e saj tė cekėt, manipulues dhe nacionalist, qė bazohet mbi konceptin antishqiptar tė Serbisė”. Pėr Fėrēkovskin, Maqedonia sigurisht qė po shkon drejt vendit qė dikur e kishte nė RSFJ, si “republika e fundit pėr nga liria, ekonomia dhe demokracia”, megjithėse tani, sipas tij, “po del e fundit nė rajon”. “Partitė nė pushtet, Marrėveshjen e Ohrit e trajtojnė si njė kornizė pazaresh, e cila mund tė hidhet dhe tė shtyhet, sikur tė jetė njė automobil i vjetėr.
  Ajo trajtohet si hallkė rreth qafės sė maqedonasve ‘krenarė’ me identitetin e tyre tė ri, dhe me mitologjinė e tyre tė re". Ljubomir Fėrēkovski ėshtė njėri prej autorėve tė Kushtetutės sė Maqedonisė nė vitin 1991. Ai ėshtė edhe “autori i njė tė tretės sė Marrėveshjes sė Ohrit”, siē parapėlqen tė thotė pėr vetveten, si dhe ishte kandidat pėr president i Maqedonisė. Ditė mė parė, ai iu nėnshtrua procesit tė lustrimit, lidhur me pretendimet pėr parregullsi gjatė ushtrimit tė detyrės sė ministrit tė Brendshėm tė Maqedonisė.

  So ist es.


  "Führende politische Persönlichkeit" 10. #2120

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  mehr hast du nicht zu sagen zoran?


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04